1 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin 4.44.38 (40,87 km/h)
2 Stanislav Kozubek (Cze) ASC Dukla Praha
3 Timo Honstein (Ger) KED Bianchi Team Berlin 0.02
4 Matej Stare (Slo) Perutnina Ptuj 0.04
5 Georgi Georgiev (Bul) Nesebar
6 Tamás Lengyel (Hun) P-Nívó Betonexpressz
7 Martin Prazdnovsky (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova
8 Matija Kvasina (Cro) Perutnina Ptuj 0.08
9 Anatoliy Varvaruk (Ukr) Puris-Kamen 0.10
10 Miroslav Keliar (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 0.13
11 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj
12 Zvonimir Pokupec (Cro) Puris-Kamen
13 Dániel Zsombok (Hun) U-23 Hungary 0.17
14 Balázs Rónaszéki (Hun) FTC
15 Kacper Sowinski (Pol) Weltour
16 Zoltán Remák (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 0.19
17 Ales Obreht (Slo) TBP Lenart
18 Juraj Karas (Svk) Slovakian National Team
19 Michal Skvarka (Svk) Slovakian National Team
20 Rusen Rusev (Bul) Nesebar
21 Balázs Szórádi (Hun) FTC
22 Simon Geschke (Ger) KED Bianchi Team Berlin 0.25
23 Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj
24 Martin Cotar (Cro) Puris-Kamen
25 Goran Smelcerovic (Scg) Spartak Vetzavod-MBN
26 Michael Gaubitzer (Aut) Arbö Denzel Wien
27 Armin Spitzbarth (Ger) KED Bianchi Team Berlin
28 Bálint Szeghalmi (Hun) Békéscsaba KK
29 Ondrej Slobodnik (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova
30 Csaba Szekeres (Hun) P-Nívó Betonexpressz
31 Gábor Arany (Hun) P-Nívó Betonexpressz
32 Niko Cucek (Slo) TBP Lenart
33 Barnabás Vízer (Hun) U-23 Hungary
34 Sergiy Grechin (Ukr) Nikolaev Doneck
35 Béla Grósz (Hun) Szekszárdi KSE
36 Dejan Vracic (Slo) TBP Lenart
37 Márton Blazsó (Hun) Szegedi KSC 0.36
38 Stefan Hristov (Bul) Nesebar
39 Viktor Specziár (Hun) FTC
40 Dragan Spasic (Scg) Spartak Vetzavod-MBN
41 Ákos Haiszer (Hun) U-23 Hungary
42 Lars Burchert (Ger) KED Bianchi Team Berlin 0.41
43 Péter Kusztor (Hun) U-23 Hungary 0.43
44 Norbert Ábrok (Hun) Békéscsaba KK 0.51
45 Volodymyr Starchyk (Ukr) Nikolaev Doneck
46 Ivan Viglasky (Svk) Slovakian National Team
47 Bence Szuromi (Hun) Budapest Regional
48 Jan Kunta (Cze) ASC Dukla Praha 0.49
49 Thomas Täubel (Aut) Arbö Denzel Wien
50 Attila Árvai (Hun) FTC 1.03
51 Radovan Husak (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 1.10
52 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin
53 Sándor Koczka (Hun) Budapest Regional 1.12
54 Gábor Kiskó (Hun) P-Nívó Betonexpressz
55 Roman Thaler (Ita) Arbö Denzel Wien
56 Igor Kranjec (Cro) Puris-Kamen 1.17
57 Gregor Zajc (Slo) Puris-Kamen
58 Jakub Svoboda (Cze) ASC Dukla Praha
59 Bálint Gosztonyi (Hun) Békéscsaba KK
60 Richard Geng (Ger) KED Bianchi Team Berlin
61 Miran Kelner (Slo) Perutnina Ptuj
62 Daniel Vipavc (Slo) TBP Lenart 1.23
63 Martin Krupicka (Cze) ASC Dukla Praha 1.58
64 Viktor Tonev (Bul) Nesebar 2.16
65 Igor Boyarskyy (Ukr) Nikolaev Doneck 2.23
66 László Garamszegi (Hun) P-Nívó Betonexpressz 2.33
67 Pavel Subrt (Cze) ASC Dukla Praha 4.13
68 Spas Gyurov (Bul) Nesebar 4.26
69 Srefan Freivolt (Svk) Dukla Trencin 15.03
70 Jaromir Zöld (Svk) Slovakian National Team
71 Maciej Kwiatkowski (Pol) Weltour
72 István Cziráki (Hun) U-23 Hungary 15.44
73 András Berkesi (Hun) FTC
74 Josip Dulic (Scg) Spartak Vetzavod-MBN 18.00
75 Gyula Nagy (Hun) Békéscsaba KK 18.24
76 Zoltán Török (Hun) Budapest Regional 18.27
77 Tomas Cernicka (Svk) Arbö Denzel Wien 18.35
78 Zoltán Horváth (Hun) Szekszárdi KSE 18.39
79 Matthäus Schmid (Ger) RV Stuttgardia 18.56
80 Gergely Ivanics (Hun) Szegedi KSC 19.07
81 Robert Mitosinka (Svk) Dukla Trencin 19.10
82 Branislav Zachar (Svk) Dukla Trencin 19.31
83 Gábor Steig (Hun) Szekszárdi KSE
84 Daniel Fahl (Ger) RV Stuttgardia 19.44
85 Zoltán Bacsek (Hun) Békéscsaba KK 20.04
86 Andrzej Podhajny (Pol) Weltour 26.31
87 Boris Kersic (Slo) TBP Lenart 26.43
88 David Kattenstroth (Ger) RV Stuttgardia 37.21
89 Patrick Pöhnl (Ger) RV Stuttgardia 37.58
90 János Hemmert (Hun) Szegedi KSC 38.11
91 István Varjas (Hun) Arbö Denzel Wien 39.16
92 Milos Pavlovic (Scg) Spartak Vetzavod-MBN 42.12
93 Zsolt Vinnai (Hun) Szegedi KSC 42.27
94 Zoran Juric (Scg) Spartak Vetzavod-MBN 42.50
95 Benjamin Stauch (Ger) RV Stuttgardia
96 Oleksiy Nesterchuk (Ukr) Nikolaev Doneck
97 Márton Lippai (Hun) Szegedi KSC 44.11
DNF Zoltán Csomor (Hun) Budapest Regional
DNF Jeno Ákos Hreblay (Hun) Budapest Regional
DNF Dariusz Wojciechowski (Pol) Weltour
DNF Tomasz Kloczko (Pol) Weltour
DNF Szilárd Makkos (Hun) Szekszárdi KSE
DNF Péter Virth (Hun) Szekszárdi KSE
Sprints
Hogyész, 52 km
1 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj 5 pts
2 Jan Kunta (Cze) ASC Dukla Praha 3
3 Zoltán Remák (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 2
4 Péter Kusztor (Hun) U-23 Hungary 1
Kisdorog, 109 km
1 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj 5 pts
2 Jan Kunta (Cze) ASC Dukla Praha 3
3 Zoltán Remák (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 2
4 Péter Kusztor (Hun) U-23 Hungary 1
Bonyhád 166 km
1 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj 5 pts
2 Martin Prazdnovsky (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 3
3 Stanislav Kozubek (Cze) ASC Dukla Praha 2
4 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin 1
Mountains
Kurd után, 68.3 km
1 Péter Kusztor (Hun) U-23 Hungary 10 pts
2 Jan Kunta (Cze) ASC Dukla Praha 6
3 Zoltán Remák (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 4
4 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj 2
Kéty, 97.0 km
1 Péter Kusztor (Hun) U-23 Hungary 5 pts
2 Zoltán Remák (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 3
3 Jan Kunta (Cze) ASC Dukla Praha 2
4 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj 1
Kisvejke után, 125 km
1 Zoltán Remák (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 5 pts
2 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj 3
3 Péter Kusztor (Hun) U-23 Hungary 2
4 Jan Kunta (Cze) ASC Dukla Praha 1
Szálka után, 150 km
1 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin 10 pts
2 Martin Prazdnovsky (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 6
3 Georgi Georgiev (Bul) Nesebar 4
4 Matija Kvasina (Cro) Perutnina Ptuj 2
Teams
1 Perutnina Ptuj 14.14.49
2 CKZP Sport AS Podbrezova 0.11
3 Puris-Kamen 0.23
4 KED Bianchi Team Berlin 0.27
5 P-Nívó Betonexpressz 0.29
6 Nesebar 0.34
7 TBP Lenart 0.44
8 FTC 0.47
9 U-23 Hungary 0.53
10 Slovakian National Team 1.04
11 ASC Dukla Praha 1.41
12 Arbö Denzel Wien 2.01
13 Békéscsaba KK 2.08
14 Nikolaev Doneck 3.14
15 Dukla Trencin 15.48
16 Spartak Vetzavod-MBN 18.36
17 Budapest Regional 20.05
18 Szekszárdi KSE 38.10
19 Weltour 41.26
20 Szegedi KSC 57.29
21 RV Stuttgardia 1.15.36
General classification after stage 1
1 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin 4.48.24
2 Stanislav Kozubek (Cze) ASC Dukla Praha 0.07
3 Martin Prazdnovsky (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 0.08
4 Timo Honstein (Ger) KED Bianchi Team Berlin 0.16
5 Tamás Lengyel (Hun) P-Nívó Betonexpressz 0.18
6 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj 0.19
7 Matija Kvasina (Cro) Perutnina Ptuj 0.24
8 Matej Stare (Slo) Perutnina Ptuj 0.28
9 Kacper Sowinski (Pol) Weltour 0.32
10 Zoltán Remák (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova
11 Miroslav Keliar (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 0.35
12 Dániel Zsombok (Hun) U-23 Hungary 0.38
13 Rusen Rusev (Bul) Nesebar 0.39
14 Georgi Georgiev (Bul) Nesebar 0.40
15 Anatoliy Varvaruk (Ukr) Puris-Kamen 0.41
16 Ondrej Slobodnik (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 0.42
17 Csaba Szekeres (Hun) P-Nívó Betonexpressz
18 Balázs Rónaszéki (Hun) FTC 0.43
19 Balázs Szórádi (Hun) FTC 0.45
20 Simon Geschke (Ger) KED Bianchi Team Berlin 0.48
21 Gábor Arany (Hun) P-Nívó Betonexpressz 0.49
22 Niko Cucek (Slo) TBP Lenart 0.51
23 Sergiy Grechin (Ukr) Nikolaev Doneck
24 Ales Obreht (Slo) TBP Lenart 0.52
25 Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj 0.55
26 Michal Skvarka (Svk) Slovakian National Team
27 Dejan Vracic (Slo) TBP Lenart 0.56
28 Juraj Karas (Svk) Slovakian National Team 0.57
29 Martin Cotar (Cro) Puris-Kamen
30 Armin Spitzbarth (Ger) KED Bianchi Team Berlin
31 Béla Grósz (Hun) Szekszárdi KSE 0.58
32 Ákos Haiszer (Hun) U-23 Hungary 0.59
33 Barnabás Vízer (Hun) U-23 Hungary
34 Péter Kusztor (Hun) U-23 Hungary 1.00
35 Bálint Szeghalmi (Hun) Békéscsaba KK 1.02
36 Michael Gaubitzer (Aut) Arbö Denzel Wien 1.03
37 Zvonimir Pokupec (Cro) Puris-Kamen 1.05
38 Goran Smelcerovic (Scg) Spartak Vetzavod-MBN
39 Jan Kunta (Cze) ASC Dukla Praha 1.06
40 Stefan Hristov (Bul) Nesebar 1.09
41 Márton Blazsó (Hun) Szegedi KSC 1.11
42 Dragan Spasic (Scg) Spartak Vetzavod-MBN
43 Volodymyr Starchyk (Ukr) Nikolaev Doneck 1.12
44 Bence Szuromi (Hun) Budapest Regional 1.23
45 Norbert Ábrok (Hun) Békéscsaba KK 1.25
46 Radovan Husak (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 1.26
47 Attila Árvai (Hun) FTC
48 Lars Burchert (Ger) KED Bianchi Team Berlin 1.28
49 Gábor Kiskó (Hun) P-Nívó Betonexpressz 1.41
50 Thomas Täubel (Aut) Arbö Denzel Wien 1.41
51 Jakub Svoboda (Cze) ASC Dukla Praha 1.46
52 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin 1.47
53 Igor Kranjec (Cro) Puris-Kamen 1.48
54 Sándor Koczka (Hun) Budapest Regional 1.53
55 Richard Geng (Ger) KED Bianchi Team Berlin 1.54
56 Ivan Viglasky (Svk) Slovakian National Team
57 Miran Kelner (Slo) Perutnina Ptuj 2.00
58 Roman Thaler (Ita) Arbö Denzel Wien 2.01
59 Gregor Zajc (Slo) Puris-Kamen 2.03
60 Bálint Gosztonyi (Hun) Békéscsaba KK 2.05
61 Viktor Specziár (Hun) FTC 2.10
62 Daniel Vipavc (Slo) TBP Lenart 2.14
63 Martin Krupicka (Cze) ASC Dukla Praha 2.29
64 Viktor Tonev (Bul) Nesebar 2.58
65 László Garamszegi (Hun) P-Nívó Betonexpressz 3.00
66 Igor Boyarskyy (Ukr) Nikolaev Doneck 3.09
67 Spas Gyurov (Bul) Nesebar 4.56
68 Pavel Subrt (Cze) ASC Dukla Praha 4.59
69 Srefan Freivolt (Svk) Dukla Trencin 15.38
70 Maciej Kwiatkowski (Pol) Weltour 15.39
71 Jaromir Zöld (Svk) Slovakian National Team 16.03
72 István Cziráki (Hun) U-23 Hungary 16.16
73 András Berkesi (Hun) FTC 16.27
74 Josip Dulic (Scg) Spartak Vetzavod-MBN 18.38
75 Zoltán Török (Hun) Budapest Regional 19.08
76 Gyula Nagy (Hun) Békéscsaba KK 19.10
77 Tomas Cernicka (Svk) Arbö Denzel Wien 19.26
78 Zoltán Horváth (Hun) Szekszárdi KSE 19.40
79 Gergely Ivanics (Hun) Szegedi KSC 19.47
80 Matthäus Schmid (Ger) RV Stuttgardia 19.53
81 Robert Mitosinka (Svk) Dukla Trencin 20.01
82 Branislav Zachar (Svk) Dukla Trencin 20.07
83 Gábor Steig (Hun) Szekszárdi KSE 20.26
84 Zoltán Bacsek (Hun) Békéscsaba KK 20.40
85 Daniel Fahl (Ger) RV Stuttgardia 20.44
86 Andrzej Podhajny (Pol) Weltour 27.07
87 Boris Kersic (Slo) TBP Lenart 27.53
88 David Kattenstroth (Ger) RV Stuttgardia 37.59
89 Patrick Pöhnl (Ger) RV Stuttgardia 38.41
90 János Hemmert (Hun) Szegedi KSC 38.54
91 István Varjas (Hun) Arbö Denzel Wien 40.50
92 Milos Pavlovic (Scg) Spartak Vetzavod-MBN 43.02
93 Oleksiy Nesterchuk (Ukr) Nikolaev Doneck 43.30
94 Benjamin Stauch (Ger) RV Stuttgardia 43.39
95 Zsolt Vinnai (Hun) Szegedi KSC 43.44
96 Zoran Juric (Scg) Spartak Vetzavod-MBN 43.47
97 Márton Lippai (Hun) Szegedi KSC 45.25
Sprints classification
1 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj 15 pts
2 Jan Kunta (Cze) ASC Dukla Praha 6
3 Zoltán Remák (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 4
4 Martin Prazdnovsky (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 3
5 Stanislav Kozubek (Cze) ASC Dukla Praha 2
6 Péter Kusztor (Hun) U-23 Hungary 2
7 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin 1
Mountains classification
1 Péter Kusztor (Hun) U-23 Hungary 17 pts
2 Zoltán Remák (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 12
3 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin 10
4 Jan Kunta (Cze) ASC Dukla Praha 9
5 Martin Prazdnovsky (Svk) CKZP Sport AS Podbrezova 6
6 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj 6
7 Georgi Georgiev (Bul) Nesebar 4
8 Matija Kvasina (Cro) Perutnina Ptuj 2
Teams classification
1 CKZP Sport AS Podbrezova 14.26.26
2 Perutnina Ptuj 0.06
3 P-Nívó Betonexpressz 0.36
4 KED Bianchi Team Berlin 0.52
5 U-23 Hungary 1.06
6 Nesebar 1.07
7 Puris-Kamen 1.10
8 FTC 1.14
9 TBP Lenart 1.26
10 ASC Dukla Praha 1.57
11 Slovakian National Team 2.29
12 Békéscsaba KK 3.07
13 Arbö Denzel Wien 3.30
14 Nikolaev Doneck 3.53
15 Dukla Trencin 16.20
16 Spartak Vetzavod-MBN 19.41
17 Budapest Regional 21.01
18 Szekszárdi KSE 39.49
19 Weltour 42.05
20 Szegedi KSC 58.38
21 RV Stuttgardia 1.16.58
Close