Calendars June 2019

All races
Show:


  1º stage Aberdare Cottages C70 Madaraka Day Challenge NE KEN
  Arlington
U.S. Air Force Classic, Crystal City Classic
NE Race USA
  Ballymena
Red Hand Trophy
NE Race GBR
  Caesarea NE Race ISR
  4º stage Cascade Classic NE USA
  Celje
Tušev vzpon na Celjsko kočo
NE Race SLO
  2º stage Clásica del Caribe NE COL
  Diex
Völkermarkter Radsporttage, Diexer Bergrennen
NE Race AUT
  Evansville (a)
River City Bicycle Classic
NE Race USA
  3º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  20º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Grafton
WV All Roads Classic Road Race
NE Race USA
  1º stage Impact Stage Race NE CAN
  1º stage Kalgoorlie
Goldfields Classic, Menzies Classic
NE AUS
  Lyngby NE Race DEN
  2º stage Oklahoma City NE USA
  1º stage Orlen, U23 2.Ncup POL
  Pescara, Elite/U23
Trofeo Matteotti
NE Race ITA
  Plumelec (a)
GP Plumelec-Morbihan
1.1 Race FRA
  Plumelec (F)
GP Plumelec-Morbihan
1.1WE Race FRA
  2º stage Ronde van Haspengouw, Amateurs NE BEL
  3º stage Ronde van Haspengouw, Amateurs NE Race BEL
  2º stage Ronde van Haspengouw, Amateurs (F) NE Race BEL
  1º stage Ronde van Haspengouw, Amateurs (F) NE BEL
  1º stage Siófok
Tour de Pelso
NE HUN
  Steinfurt (a)
Steinfürter Abendrennen
NE GER
  2º stage part b Szlakiem walk mjr. Hubala 2.1 POL
  2º stage part a Szlakiem walk mjr. Hubala 2.1 POL
  5º stage Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F) 2.1WE GER
  2º stage Tour de Kumano 2.2 JPN
  Tour de Ribas 1.2 Race UKR
  1º stage Tour de Sask
Bikes on Broadway
NE CAN
  2º stage Tour de Sask
Bikes on Broadway
NE CAN
  1º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  3º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  2º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  2º stage Tour du Piémont Vosgien
Tour de la Mirabelle
2.2 FRA
  5º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  1º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL
  2º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL
  2º stage Trnava Tour NE SVK
  3º stage Trnava Tour NE SVK
  2º stage Volta a Coruña NE ESP
  4º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP

  2º stage Aberdare Cottages C70 Madaraka Day Challenge NE KEN
  Arlington
CSC Invitational, Clarendon Cup
NE Race USA
  Bassano del Grappa
Trofeo Alcide De Gasperi
1.2 Race ITA
  5º stage Cascade Classic NE USA
  Châteaulin
Circuit de l'Aulne/GP Le Télégramme à Châteaulin, Boucles de l'Aulne
1.1 Race FRA
  3º stage Clásica del Caribe NE COL
  Clarendon Park
Mayor's Trophy
NE Race JAM
  Deurne, Derny NE BEL
  Diex
Völkermarkter Radsporttage, GP Südkärnten
NE Race AUT
  8º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  7º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  Ferizaj
Kupa e qytetit të Ferizajit KC Kastrioti
NE Race KOS
  4º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  21º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  GP Anicolor NE Race POR
  Haringe NE Race BEL
  Isières
GP José Dubois - Isières Ind.
NE Race BEL
  Köln (a)
Rund um Köln
1.1 Race GER
  2º stage Kalgoorlie
Goldfields Classic, Menzies Classic
NE AUS
  Kitchener
KW Classic
NE Race CAN
  Kolhapur
Deccan Cyclothon
NE Race IND
  Laarne (a)
GP Etienne de Wilde IC 1
NE Race BEL
  Lapinkylä, Chrono NE FIN
  Londerzeel (e)
Londerzeel-Sint Jozef
NE Race BEL
  Longchamps NE Race BEL
  Mafutseni NE Race SWZ
  Mazamet (a)
Boucles du Tarn
NE Race FRA
  National Championship, Road, Juniors, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, Juniors, Belgium (F) CN BEL
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Madison, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Points race, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Points race, Elite, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Venezuela CN VEN
  Nevada City
Nevada City Classic
NE Race USA
  Odessa
Odessa GP 1
1.2 Race UKR
  3º stage Oklahoma City NE USA
  2º stage Orlen, U23 2.Ncup POL
  Paris - Roubaix, U23 1.2 Race FRA
  Pistoia - Fiorano Modenese NE Race ITA
  Potamos Germasogias - Mount Olympus
0 - 2000 Race
NE CYP
  4º stage Ronde van Haspengouw, Amateurs NE Race BEL
  3º stage Ronde van Haspengouw, Amateurs (F) NE Race BEL
  3º stage Szlakiem walk mjr. Hubala 2.1 POL
  6º stage Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F) 2.1WE GER
  3º stage Tour de Kumano 2.2 JPN
  3º stage Tour de Sask
Bikes on Broadway
NE CAN
  2º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  4º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  3º stage Tour du Piémont Vosgien
Tour de la Mirabelle
2.2 FRA
  6º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  3º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL
  4º stage Trnava Tour NE SVK
  3º stage Volta a Coruña NE ESP
  5º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP
  9º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Zwijndrecht (b) NE Race BEL

  Montebelluna
Cycling Stars Criterium
1.CRT ITA
  3º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  4º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL
  Victoria
World Bicycle Day
NE Race SEY

  Booischot (c) NE Race BEL
  Prologue Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  Gullegem
Gullegem Koerse Individueel
NE Race BEL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Colombia CN COL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Colombia (F) CN COL
  4º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR

  Brakwater, Chrono
Food Lovers Market Time Trial Series
NE NAM
  8º stage Giant Liga NE CZE
  1º stage Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  Harderwijk
Parel van de Veluwe
NE Race NED
  National Championship, Road, Juniors, Colombia CN COL
  National Championship, Road, Juniors, Colombia (F) CN COL
  National Games, Road, Elite, Sri Lanka NE SRI
  Stony Mountain, Criterium NE CAN
  1º stage Tour de Bretagne (F) 2.2 FRA
  Prologue Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX
  2º stage Volta de Goias NE BRA
  1º stage Volta de Goias NE BRA
  1º stage Vuelta Femenina a Guatemala (F) 2.2 GUA
  7º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  Prologue Boucles de la Mayenne 2.1 FRA
  Gatineau (F)
Grand Prix Cycliste de Gatineau
1.1WE Race CAN
  2º stage Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  Kortenaken
Kortenaken-Stok
NE Race BEL
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, United States of America CN USA
  Nationaldagslinjet NE Race SWE
  2º stage Tour de Bretagne (F) 2.2 FRA
  1º stage Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX
  5º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  3º stage Volta de Goias NE BRA
  2º stage Vuelta Femenina a Guatemala (F) 2.2 GUA
  Prologue Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.Ncup CZE

  Belsele NE Race BEL
  Berango, U23
Berangoko Klasika
NE Race ESP
  1º stage Boucles de la Mayenne 2.1 FRA
  Gütersloh, Derny
Stadtwerke City Nacht
1.CRT GER
  Gatineau, Chrono (F)
La visite chrono du Gatineau
1.1WE CAN
  3º stage part b Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  3º stage part a Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  1º stage Hammer Limburg NE NED
  1º stage King's Cup 4 NE THA
  Ljubljana, Chrono (F)
Nagrade Ljubljana
1.2 SLO
  National Championship, Road, ITT, Elite, Slovenia CN SLO
  National Championship, Road, ITT, Elite, Slovenia (F) CN SLO
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Slovenia CN SLO
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Slovenia (F) CN SLO
  3º stage Tour de Bretagne (F) 2.2 FRA
  2º stage Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX
  6º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  1º stage Tour of Bihor - Bellotto 2.1 ROM
  1º stage Tulsa
Tulsa Tough
NE USA
  4º stage Volta de Goias NE BRA
  1º stage Vuelta a Salamanca NE ESP
  3º stage Vuelta Femenina a Guatemala (F) 2.2 GUA
  1º stage Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.Ncup CZE

  Beasain (a)
Loinatz Proba
NE Race ESP
  2º stage Boucles de la Mayenne 2.1 FRA
  1º stage Clasica San Predro de Cayembe NE ECU
  Erandio
Clasica Internacional Txuma
NE Race ESP
  1º stage Fana Sykkelfestival NE NOR
  1º stage Gauldal 3 dagars NE NOR
  4º stage Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  2º stage Hammer Limburg NE NED
  1º stage Hatzenbühl
Sparkasse Germersheim-Kandel
NE GER
  Houthalen/Helchteren (a) NE Race BEL
  Louis Trichardt
Kremetart
NE Race RSA
  Matulji - Ucka
Trofej UČKA
NE Race CRO
  6º stage Merida Cup NE SVK
  Nasu NE Race JPN
  Nieuwendijk
Ronde van Nieuwendijk
NE Race NED
  Nutts Corner
Bobby Crilly Classic
NE Race GBR
  Otopeni
Cupa Orasului Otopeni
NE Race ROM
  Ruy - La Bridoire, Juniors
La Classique des Alpes
1.1MJ Race FRA
  5º stage Sofija
Kupa Doltcini
NE BUL
  Spearfish
Gold Rush Gravel Grinder
NE Race USA
  4º stage Tour de Bretagne (F) 2.2 FRA
  2º stage Tour de Louisiana NE USA
  1º stage Tour de Louisiana NE USA
  3º stage Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX
  7º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  2º stage part a Tour of Bihor - Bellotto 2.1 ROM
  2º stage part b Tour of Bihor - Bellotto 2.1 ROM
  2º stage Tulsa
Tulsa Tough
NE USA
  5º stage Volta de Goias NE BRA
  6º stage Volta de Goias NE BRA
  2º stage Vuelta a Salamanca NE ESP
  4º stage Vuelta Femenina a Guatemala (F) 2.2 GUA
  2º stage Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.Ncup CZE
  Zwolle (F) (b)
Omloop van de IJsseldelta
1.2 Race NED

  Averbode
Averbode IC 2 Sinksenkoers
NE Race BEL
  Boezinge (F)
Dwars door de Westhoek
1.1WE Race BEL
  Bonheiden, Novices
Prins der Nieuwelingen
NE Race BEL
  3º stage Boucles de la Mayenne 2.1 FRA
  1º stage Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné Libéré
2.WT/WT/PT FRA
  2º stage Fana Sykkelfestival NE NOR
  3º stage Fana Sykkelfestival NE NOR
  2º stage Gauldal 3 dagars NE NOR
  Gessate
Trofeo Stefano Fumagalli
NE Race ITA
  5º stage Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  3º stage Hammer Limburg NE NED
  2º stage Hatzenbühl
Sparkasse Germersheim-Kandel
NE GER
  José De Anchieta
Desafio PD José De Anchieta
NE Race BRA
  Kataoka NE Race JPN
  Kildare (c)
Paddy Flanagan Memorial
NE Race IRL
  2º stage King's Cup 4 NE THA
  Kortessem, Novices NE Race BEL
  La Ligua
Circuito Las Chacarillas
NE Race CHI
  Lancaster
Lancaster Grand Prix, Elite, Road Race
NE Race GBR
  Lauwe NE Race BEL
  Lazdijai NE Race LTU
  Linden
Albert Rose Memorial
NE Race GUY
  Lugano
GP Lugano
1.1 Race SUI
  Melton Mowbray (F)
Melton Mowbray - Cicle Classic
NE Race GBR
  7º stage Merida Cup NE SVK
  Mungia
GP Mungia - Memorial Agustin Sagasti
NE Race ESP
  National Championship, Road, Elite, Botswana CN BOT
  National Championship, Road, Elite, Botswana (F) CN BOT
  National Championship, Road, Juniors, Botswana CN BOT
  National Championship, Road, Juniors, Botswana (F) CN BOT
  National Championship, Road, Novices, Botswana CN BOT
  National Championship, Road, Novices, Botswana (F) CN BOT
  National Championship, Road, U23, Botswana CN BOT
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Slovakia CN SVK
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Slovenia CN SLO
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Slovakia (F) CN SVK
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Slovakia CN SVK
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Slovakia (F) CN SVK
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, Slovakia CN SVK
  National Championship, Track, Points race, Elite, Slovakia CN SVK
  National Championship, Track, Points race, Elite, Slovakia (F) CN SVK
  National Championship, Track, Points race, Juniors, Slovakia CN SVK
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Georgia CN GEO
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Slovakia (F) CN SVK
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Georgia CN GEO
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Slovakia CN SVK
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Georgia CN GEO
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Slovakia CN SVK
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Slovakia (F) CN SVK
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Georgia CN GEO
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Slovakia CN SVK
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Georgia CN GEO
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Georgia CN GEO
  Nynäshamn
Falkenloppet
NE Race SWE
  Oberhausen
nt. Grosser Preis der Möbelstadt Rück
NE Race GER
  Porvoo
Porvoon ajot
NE Race FIN
  Sant'Ermete
Coppa della Pace
1.2 Race ITA
  6º stage Sofija
Kupa Doltcini
NE BUL
  Solbiate Arno, Juniors
GP dell'Arno
1.1MJ Race ITA
  Tallinn
Tallinna rahvasoit
NE Race EST
  5º stage Tour de Bretagne (F) 2.2 FRA
  3º stage Tour de Louisiana NE USA
  4º stage Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX
  8º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  3º stage Tour of Bihor - Bellotto 2.1 ROM
  3º stage Tulsa
Tulsa Tough
NE USA
  Virton (a)
Pierrard Virton
NE Race BEL
  7º stage Volta de Goias NE BRA
  3º stage Vuelta a Salamanca NE ESP
  5º stage Vuelta Femenina a Guatemala (F) 2.2 GUA
  10º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Walhain-Saint-Paul
GP Léon Robert
NE Race BEL
  Waver - Rijmenam
Memorial Philippe Vanconingsloo
1.2 Race BEL
  3º stage Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.Ncup CZE

  Baden
Memorial Leo Wirth
NE Race GER
  Borsbeek (a)
Stan Ockers Classic - Borsbeek Individueel
NE BEL
  2º stage Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné Libéré
2.WT/WT/PT FRA
  4º stage Fana Sykkelfestival NE NOR
  3º stage Gauldal 3 dagars NE NOR
  Grâce-Hollogne NE Race BEL
  6º stage Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  Köln, Criterium
Cologne Classic, Volksbank Giro
1.CRT GER
  La Reid, Mountainbike, Elite/U23
L'Ardennes Trophy
NE BEL
  La Reid, Mountainbike, Elite/U23 (F)
L'Ardennes Trophy
NE BEL
  Luneray NE Race FRA
  Numansdorp NE Race NED
  Randers NE Race DEN
  Tongeren
Ronde van Limburg
1.1 Race BEL
  1º stage Tour of Britain (F)
The Women's Tour
2.WWT GBR

  Belsele
Kampioenschap van het Waasland
NE Race BEL
  Bursa
Orhangazi Race
1.2 Race TUR
  3º stage Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné Libéré
2.WT/WT/PT FRA
  Lieshout
Ronde van Lieshout
NE Race NED
  National Championship, Track, Elimination, Elite, Switzerland CN SUI
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Switzerland CN SUI
  Prologue Tour de Hongrie
Tour of Hungary
2.1 HUN
  2º stage Tour of Britain (F)
The Women's Tour
2.WWT GBR

  Bursa
Yildirim Bayezit Race
1.2 Race TUR
  4º stage Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné Libéré
2.WT/WT/PT FRA
  9º stage Giant Liga NE CZE
  Renedo
Trofeo San Antonio Renedo de Pielagos
NE Race ESP
  1º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  1º stage Tour de Hongrie
Tour of Hungary
2.1 HUN
  1º stage Tour de Korea 2.1 KOR
  3º stage Tour of Britain (F)
The Women's Tour
2.WWT GBR
  8º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  Prologue Baby Giro 2.2U ITA
  5º stage Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné Libéré
2.WT/WT/PT FRA
  Gippingen
GP Kanton Aargau Gippingen, GP du canton d'Argovie
1.HC Race SUI
  Kraków
Zloty Pierscien Krakowa
NE Race POL
  Prologue Oberösterreich Rundfahrt 2.2 AUT
  1º stage Ronde de l'Oise 2.2 FRA
  2º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  1º stage Saguenay, U23
Coupe des nations Ville Saguenay
2.2 CAN
  2º stage Tour de Hongrie
Tour of Hungary
2.1 HUN
  2º stage Tour de Korea 2.1 KOR
  1º stage Tour de LaSalle NE NED
  4º stage Tour of Britain (F)
The Women's Tour
2.WWT GBR
  Villasana de Mena
GP San Antonio
NE Race ESP
  1º stage Volta Provincia de Castello NE ESP

  1º stage Baby Giro 2.2U ITA
  6º stage Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné Libéré
2.WT/WT/PT FRA
  1º stage Mazu Wall Challenge NE TPE
  National Championship, Road, ITT, Elite, Belarus CN BLR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Belarus (F) CN BLR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Panama CN PAN
  National Championship, Road, ITT, Elite, Panama (F) CN PAN
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Belarus CN BLR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Belarus (F) CN BLR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Lithuania CN LTU
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Lithuania (F) CN LTU
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Panama CN PAN
  National Championship, Road, ITT, U23, Panama CN PAN
  1º stage Oberösterreich Rundfahrt 2.2 AUT
  2º stage Ronde de l'Oise 2.2 FRA
  3º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  2º stage Saguenay, U23
Coupe des nations Ville Saguenay
2.2 CAN
  Tour de Grandview
Wendy's international cycling classic
NE Race USA
  3º stage part a Tour de Hongrie
Tour of Hungary
2.1 HUN
  3º stage part b Tour de Hongrie
Tour of Hungary
2.1 HUN
  3º stage Tour de Korea 2.1 KOR
  2º stage Tour de LaSalle NE NED
  5º stage Tour of Britain (F)
The Women's Tour
2.WWT GBR
  1º stage Tour of Malopolska 2.2 POL
  1º stage Tour of the Philippines 2.2 PHI
  2º stage Volta Provincia de Castello NE ESP
  1º stage Vuelta a Sucre NE BOL

  2º stage Baby Giro 2.2U ITA
  Brugnera
Memorial Denis Zanette e Daniele Del Ben, Sacilela
NE Race ITA
  7º stage Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné Libéré
2.WT/WT/PT FRA
  Durach, Criterium NE Race GER
  Gippingen, U23
Radsporttage Gippingen - Drei Länder D/CH/LX
NE Race SUI
  1º stage GP Edilson Castro NE ANG
  1º stage Lima - Cerro Azul - Lima NE PER
  Maryland
Tommy Givan Memorial
NE Race GBR
  Minakami
Gunma CSC Road Race
NE Race JPN
  National Championship, Road, Elite, Belarus (F) CN BLR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Israel CN ISR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Israel (F) CN ISR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Germany CN GER
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Germany (F) CN GER
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Israel CN ISR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Israel (F) CN ISR
  National Championship, Road, ITT, U23, Israel CN ISR
  National Championship, Road, Juniors, Belarus CN BLR
  National Championship, Road, Juniors, Belarus (F) CN BLR
  National Championship, Road, Juniors, Germany CN GER
  National Championship, Road, Juniors, Germany (F) CN GER
  National Championship, Road, Juniors, Lithuania CN LTU
  National Championship, Road, Juniors, Lithuania (F) CN LTU
  National Championship, Road, Novices, Germany CN GER
  National Championship, Road, Novices, Germany (F) CN GER
  National Championship, Road, U23, Germany CN GER
  National Championship, Road, U23, Luxemburg CN LUX
  National Championship, Road, U23, Switzerland CN SUI
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Switzerland CN SUI
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Track, Omnium, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, Switzerland CN SUI
  National Championship, Track, Points race, Elite, Luxemburg (F) CN LUX
  National Championship, Track, Points race, Elite, Switzerland (F) CN SUI
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Luxemburg (F) CN LUX
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Switzerland (F) CN SUI
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Switzerland CN SUI
  Nieuwrode NE Race BEL
  2º stage Oberösterreich Rundfahrt 2.2 AUT
  1º stage Panorama Tour NE RSA
  1º stage Polaris Sirbma NE NOR
  2º stage Polaris Sirbma NE NOR
  3º stage Ronde de l'Oise 2.2 FRA
  4º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  3º stage Saguenay, U23
Coupe des nations Ville Saguenay
2.2 CAN
  Satakunnan Ajo NE Race FIN
  4º stage Tour de Hongrie
Tour of Hungary
2.1 HUN
  4º stage Tour de Korea 2.1 KOR
  3º stage Tour de LaSalle NE NED
  4º stage Tour de LaSalle NE NED
  1º stage Tour de Suisse
Ronde van Zwitserland
2.WT/WT/PT SUI
  6º stage Tour of Britain (F)
The Women's Tour
2.WWT GBR
  2º stage Tour of Malopolska 2.2 POL
  2º stage Tour of the Philippines 2.2 PHI
  1º stage Tour of Washington County NE USA
  3º stage Volta Provincia de Castello NE ESP
  2º stage Vuelta a Sucre NE BOL
  Windsor
Tour of the Hilltowns
NE Race USA

  Šid
Ulicama Save Šumanovića
NE Race SRB
  Aartselaar
Grote Prijs van ´t Heiken Ereprijs material
NE Race BEL
  Artenara
Trofeo Artenara
NE Race ESP
  3º stage Baby Giro 2.2U ITA
  Banbridge (a)
Noel Teggart Memorial
NE Race GBR
  Belize City
Albert/Regent Street Criterium
NE BIZ
  Bierbeek, Novices NE Race BEL
  Biron
Tour du Perigord, A Travers les Bastides
NE Race FRA
  8º stage Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné Libéré
2.WT/WT/PT FRA
  Erembodegem (b)
Erembodegem-Terjoden
NE Race BEL
  Farmer´s Choice Race NE Race KEN
  Fleur de Lys
BSJ Arch
NE MLT
  Gilze-Rijen
Midden Brabant - Poort Omloop
1.2 Race NED
  2º stage GP Edilson Castro NE ANG
  Gunnedah - Tamworth NE Race AUS
  Gylne Gutuer NE Race NOR
  Harlem
Harlem Skyscraper Classic
NE Race USA
  Kansanshi
Mine 2 Mine Race
NE Race ZAN
  Letlhakane
Karowe Diamond Mine Race
NE Race BOT
  Markina-Xemein
Memorial Sabin Foruria
NE Race ESP
  National Championship, Road, Amateurs, Belgium NE BEL
  National Championship, Road, Elite, Belarus CN BLR
  National Championship, Road, Elite, Panama CN PAN
  National Championship, Road, Elite, Panama (F) CN PAN
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Costa Rica (F) CN CRC
  National Championship, Road, Juniors, Italy CN ITA
  National Championship, Road, Juniors, Panama CN PAN