Stage races
   10 to 4 Race, Mountainbike
   3 Stage Race
   500 Millas del Norte
   6 Jours de la CTM
   Örestads 2 dagars
   Österreich-Rundfahrt
   Abu Dhabi Tour
   African Championship, Track, Sprint, Elite
   Aguazul
   Ahmedabad
   Air Force Cycle Tour
   Allén
   Almagro
   Almaty
   Amy's Otway Tour
   Apple Race
   Arctic Race of Norway
   Arden Challenge
   Ascensión a los Nevados de Chillán
   Baby Giro
   Badung - Bali
   Baltic Chain Tour
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Barberton
   Bashkortostan Stage Race
   Battle on the Border
   Bay Cycling Classic
   BDO Tour of Northland
   BDO Tour of Northland
   BDO Wellington to Auckland Challenge
   Belek
   Belgrade Trophy Milan Panic, Juniors
   Belorechensk
   Ben Tre TV-Cup
   BeNe Ladies Tour (F)
   Benelux Tour
   Berghaus Yak Attack, Mountainbike
   Berri (a)
   Bidasoa Itzulia
   Bikes on Broadway
   Borsele, Juniors (F)
   Boucles de la Mayenne
   Brusque
   Builders World Botswana Gabarone Classic
   Cómbita
   Calder Stewart Elite Series
   Campeonato de Invierno CC Sanducero
   Campeonato Invierno de Canelones
   Campeonato Invierno de Montevideo
   Carpathia Couriers Path
   Cascade Classic
   Cascade Classic (F)
   Cascade Classic International
   CC 3 Race
   Challenge du Ramadan
   Charleville
   Cheddi Jagan Memorial
   Cheddi Jagan Memorial
   Cheddi Jagan Memorial
   Cheddi Jagan Memorial
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Plages Vendéennes
   Clásica Carmen de Viboral
   Clásica Ciudad de Soacha
   Clásica Ciudad de Girardot
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica del Caribe
   Clásica del Cesar
   Clásica Guantánamo - La Habana
   Clásica Hector Chiles
   Clásica La Anexion Cemex Nicoya
   Clásica Marinilla
   Clásica Nacional Ciudad de Anapoima
   Clásica Perla del Fonce
   Clásica Radio Chiriquí
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásica Santa Rita
   Clásico RCN
   Clásico Virgen de la Purificación
   Clasica 5 de Septiembre
   Clasica a Xela
   Clasica Ciclo Sachi
   Clasica de Chimazat
   Clasica del Gringo
   Clasica del Norte
   Clasico El Colombiano
   Clover Tour
   Coastal Range Cross Cycle Challenge
   Copa Cero de Oro
   Copa Guanacasteca
   Copa La Previa
   Copa Norte-Nordeste de Ciclismo
   Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Critérium du Dauphiné
   Cube Prologue, Chrono
   Curico
   Czech Cycling Tour
   Daetongryeonggi Gapyeong Stage Race
   Damme, Novices
   Delta
   Doble Arequipa - Mollendo
   Doble Bragado
   Doble Melo - Río Branco
   Doble Termas de Guaviyú
   Driedaagse van Axel, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Dubai Tour
   Dunavski Kup
   Durango
   East Road Classic
   Eidsvollrittet
   Emakumeen Euskal Bira (F)
   Energiewacht Tour (F)
   Energiewacht Tour, Juniors (F)
   Etoile de Bessèges
   Fana Sykkelfestival, Elite/U23
   Fengjie Station
   Fitchburg Longsjo Classic
   Five rings of Moscow
   Flèche du Sud
   Flèche du Sud
   Gateway Cup
   Gera, Criterium
   Giant Liga
   Giro d'Hernandarias
   Giro d'Italia
   Giro del Sol San Juan
   Giro del Trentino
   Giro della Lunigiana, Juniors
   Giro della Toscana
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro di Basilicata, Juniors
   Giro Rosa (F)
   Gorey 3-day
   GP Abimota
   GP Beiras e Serra da Estrela
   GP Chahid Didouche Mourad
   GP Chantal Biya
   GP Ciudad de Rio Tercero
   GP Cycliste de Gemenc
   GP Dakhla Oued Dahab
   GP Do Dão
   GP Elsy Jacobs (F)
   GP Général Patton, Juniors
   GP Indépendance de la Côte d'Ivoire
   GP Juan Pablo Duarte
   GP Juan Pablo Duarte
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Selskaya Gazeta
   GP Vila-Real
   GP Vila-Real
   Gracia Orlova (F)
   Grande Prémio 'Jornal de Notícias'
   Grapes of Wrath
   Green Mountain Stagerace
   Groß Dölln
   Grodno Stage Race
   Grudziądz, Juniors
   Hartbergerland Weltradsportwoche
   Hatzenbühl
   Herald Sun Tour
   Hiroshima
   Ho Chi Minh City Television Cup
   Holland Ladies Tour (F)
   Hotter 'N Hell Hundred
   Hubei Zhijiang Station
   II° Clásica Elite Guatemala
   III° Clásica Elite Guatemala
   International Junioren Radrundfahrt Oberösterreich, Juniors
   International Presidency Turkey Tour
   Internationaler Radsporttage Erlauftal
   ITC Netherlands
   ITC Switzerland
   Izhevsk Stage Race
   Jadranska Magistrala
   Jakarta, Criterium
   Jelajah Malaysia
   Jeolginyeon Stage Race
   Jiangsu Xinyi Station
   Jock Tour
   Joe Martin Stage Race (F)
   Joe Martin Stage Race International
   Joe Martin Stage Race National Race
   Johnson City, Omnium
   K.A.P. Sezon Açılış Kupası
   Kalâat Sraghna - ACCC
   Kalgoorlie
   Kansas City
   Kazantzakia
   Kekaha
   Khenifra
   King's Cup 1
   King's Cup 2
   King's Cup 3
   King's Cup 4
   King's Cup 5
   Kopejsk Stage Race
   Koziegłowy
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Kreiz Breizh Elite
   Kring Føroyar
   Kroz Hrvatsku
   Kroz Srbiju
   Kupa Brahim Syka
   Kupa Vasil Levski
   La Sportbreizh
   La Tropicale Amissa Bongo
   Labour Tour
   Lago Vista
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Les Boucles de l'Artois
   Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike
   Liège - La Gleize, Juniors
   Lidice
   Lima - Cerro Azul - Lima
   Marrakech
   Martyrs' Memorial
   Maykop Stage Race
   Mekong Delta Cycling Cup
   Memorial Battle of Crete
   Memorial Boris A. Bolshakov
   Memorial Dimitr Yankov, Juniors
   Memorial Utochkina
   Memorial Vatashky
   Merida Cup
   Mianzhu Station
   Mississippi GP
   Mongolia Bike Challenge, Mountainbike
   Monterrey
   Mpumalanga Tour
   Muğla
   Nasu
   National Capital Tour
   National Championship, Track, Scratch, Juniors, United States of America
   National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Ireland (F)
   National Sports Commission NSC Independence Stage Race
   National Sports' Festival IX
   Natural State Criterium Series
   Nature Valley Grand Prix
   New Zealand Cycle Classic
   New Zealand Cycle Classic
   Newry 3 day
   Nicaragua
   Niedersachsen Rundfahrt, Juniors
   North-Cyprus Presidential Cycling Tour
   Novossibirsk Stage Race, U23
   Oaxaca
   Oberösterreich Rundfahrt
   OCK de Khouribga
   Oderrundfahrt
   Ognolpóskie Igrzyska LZS - Memorial Joachima Halupczoka
   Oklahoma City
   Okolo Jiznich Cech
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Omsk Stage Race
   Oran
   Pacific Towers Challenge
   Pan American Championships, Track, Keirin, Elite
   Panorama Tour
   Paraguay Cycles Club
   Paris - Arras
   Paris - Nice
   Pemberton
   Pensacola Classic
   Pikku-Syöte
   Pilis Kupa Hegyi Idofutam
   Pina Colada Classic
   Points' Series Pegasus/Papanui CC
   Polska - Ukraina
   Port au Port
   Prairie State Series
   Pre-Vuelta Nicaragua
   President Tour of Iran
   Puerto Montt
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   Randers Bike Week
   Ras Mumhan
   RBB Tour - Memorial Jiriho Hudinka
   Redlands Bicycle Classic
   Region-Tour
   Return to the Countryside
   Return to Truong Son Race
   Rhône-Alpes Isère Tour
   River Gorge Omnium
   Robert Peters Race
   Ronda Pilipinas
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde de l'Oise
   Ronde des Vallées, Juniors
   Ronde van België
   Ronde van België (F)
   Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Roserittet DNV GP
   Rotem, Novices
   Route du Sud
   Ruta de los Castillos y las Batallas de Jaen
   Ruta de los Castillos y las Batallas de Jaen
   Ruta del Centro
   Rutas de America
   Södermanlands 2 dagars
   Södermanlands 2 dagars
   Sacrifice Race, Elite/U23
   Saguenay, U23
   Saint-Brieuc Agglo-Tour
   Salé
   Samara Stage Race, U23
   San Dimas Stage Race
   Satakunnan Ajo
   Sea Otter Classic
   Selectivo para el Campeonato Nacional de Ruta
   Semana Ciclista Valenciana (F)
   Settat
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Siófok
   Sibiu Cycling Tour
   Sidoarja Jawa Timur
   Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors
   Snow Bike Festival, Mountainbike (F)
   Sochi (b)
   Ster Elektrotoer
   Sudak
   Sudak Stage Race
   Suir Valley
   Sun Moon Lake Challenge
   Suzhou Yangcheng Lake Station
   Svanesund, Elite/U23
   Syssetapit
   Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Szlakiem walk mjr. Hubala
   Tanger CCDT
   Tavastia 3 days
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   The Hub - EMC2 Bikes Cycle Tour
   Timaru 2 day Tour
   Tirreno-Adriatico
   Tobago International
   Ton Hoa Sen Cup
   Torneio de Verão
   Torneo CC Bicileo Trujillo
   Torneo Culebrilla Chincha
   Toscana Terra di Ciclismo Eroica, U23
   Totnes - Vire Twinning Town Stage Day
   Tour Alsace
   Tour Ciclístico de Panamá
   Tour d'Afrique
   Tour de Aïn Defla
   Tour de Andaman
   Tour de Azerbaijan
   Tour de Bénin
   Tour de Beauce
   Tour de Bintan
   Tour de Blida National
   Tour de Bowness Stage Race
   Tour de Bretagne
   Tour de Congo
   Tour de DMZ, Juniors
   Tour de Flores
   Tour de France
   Tour de Galiyat
   Tour de Gironde
   Tour de Grand Bahama
   Tour de Hallingal
   Tour de Hokkaido
   Tour de Hongrie
   Tour de Ijen
   Tour de Korea
   Tour de Kumano
   Tour de l'Abitibi, Juniors
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Ardèche (F)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Est International
   Tour de la Côte d'Ivoire
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Guyane Française
   Tour de la Martinique
   Tour de la Nouvelle-Calédonie
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de la Réunion
   Tour de Lakes
   Tour de Langkawi
   Tour de LaSalle
   Tour de Lombok
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Machakos
   Tour de Maurice
   Tour de Mersin
   Tour de Millersburg
   Tour de Molvccas
   Tour de Moselle
   Tour de Normandie
   Tour de Pologne
   Tour de Poyang Lake
   Tour de Romandie
   Tour de Rwanda
   Tour de Sanzh
   Tour de Selangor
   Tour de Sindh
   Tour de Suisse
   Tour de Taiwan
   Tour de Timor, Mountainbike
   Tour de Tochigi
   Tour de Tunisie
   Tour de White Rock
   Tour de Windhoek
   Tour del Paraguay
   Tour des Fjords
   Tour des Pays de Savoie
   Tour des Portes du Pays d'Othe, Juniors
   Tour des Zibans
   Tour Down Under
   Tour Down Under (F)
   Tour du Cameroun
   Tour du Canton de l'Estuaire
   Tour du Faso
   Tour du Gévaudan
   Tour du Haut-Var
   Tour du Jura
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Mali
   Tour du Maroc
   Tour du Pays de Vaud, Juniors
   Tour du Pays Roannais
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Sénégal
   Tour du Togo
   Tour du Valromey, Juniors
   Tour Ethiopian Meles Zenawi
   Tour International La Provence
   Tour National de Mostaghanem
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of Alberta
   Tour of Algeria
   Tour of America's Dairyland
   Tour of Anchorage
   Tour of Ankara
   Tour of Arad
   Tour of Bihor - Bellotto
   Tour of Bright
   Tour of Britain
   Tour of Britain (F)
   Tour of Bulgaria North
   Tour of Bulgaria South
   Tour of California
   Tour of California (F)
   Tour of China I
   Tour of China II
   Tour of Chongming Island (F)
   Tour of Denmark
   Tour of East Bohemia
   Tour of East Taiwan
   Tour of Egat Kanchanaburi
   Tour of Eritrea
   Tour of Estonia
   Tour of Fiji
   Tour of Fuzhou
   Tour of Gippsland
   Tour of Good Hope
   Tour of Guangxi
   Tour of Hainan
   Tour of Japan
   Tour of Japan
   Tour of Japan
   Tour of Kosovo
   Tour of Malopolska
   Tour of Matabungkay
   Tour of Murrieta
   Tour of Nilgiris
   Tour of Norway
   Tour of Norway (F)
   Tour of Oman
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of Quanzhou Bay
   Tour of Rhodes
   Tour of Singkarak
   Tour of Slovenia
   Tour of Southland
   Tour of Szeklerland
   Tour of Taihu Lake
   Tour of Taranaki
   Tour of Tasmania
   Tour of Thailand
   Tour of Thailand (F)
   Tour of the Gila
   Tour of the Gila (F)
   Tour of the Great South Coast
   Tour of the King Valley
   Tour of the North
   Tour of the Philippines
   Tour of the Reservoir
   Tour of Ukraine
   Tour of Ulster
   Tour of Utah
   Tour of Washington County
   Tour of Whitehorse
   Tour of Xingtai
   Tour of Zhoushan Island I (F)
   Tour Por La Paz
   Tour ta'Malta
   Tres Dias Vargas
   Triple Vuelta El Coquimbo - La Serena - Coquimbo
   Triptyque Ardennaise
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo der Gemeinde Gersheim, Juniors
   Trois Jours de Cherbourg
   Trophée Centre Morbihan, Juniors
   Trophée de la Caribe
   Trujillo
   Tucson
   Tulsa
   Turul Dobrogei
   Tver Stage Race
   Tyumen Stage Race
   Ufa Stage Race
   Ufa Stage Race
   USA Pro Cycling Challenge
   Usole Stage Race
   Utrecht (a)
   V° Clásica Elite Guatemala
   Valentine's Day Classic
   Valley of the Sun Stage Race
   Velo-Tek GP
   VI Clásica Elite Guatemala
   Vicuña - La Serena
   VII Clásica Elite Guatemala
   VIII° Clásica Elite de Guatemala
   Vitebsk
   Volta à Bairrada
   Volta a Coruña
   Volta a Galicia
   Volta a la Comunitat Valenciana
   Volta a la Marina
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta às Terras de Santa Maria Feira
   Volta às Terras do Café
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista Internacional a Lleida
   Volta Ciclista Provincia de Valencia, Elite/U23
   Volta Cidade de Guarulhos
   Volta de Roraima
   Volta de Vacario
   Volta Provincia de Castello
   Voronezh Stage Race
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Chiriquí
   Vuelta a Cochabamba
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Colombia (F)
   Vuelta a Colombia Oro y Paz (F)
   Vuelta a Cordoba
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Costa Rica (F)
   Vuelta a Costa Rica, Amateurs
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guajira
   Vuelta a Guanacaste
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a Hispaniola
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a la Laguna
   Vuelta a la Provincia de Alicante
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Nariño
   Vuelta a Navarra, Elite/U23
   Vuelta a Nicaragua
   Vuelta a Peru
   Vuelta a Potosi
   Vuelta a San Carlos
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a Segovia
   Vuelta a Sucre
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Tovar
   Vuelta a Trujillo de Peru
   Vuelta a Vendimia
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Caribe
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta al Valle del Cibao
   Vuelta Alto Parana
   Vuelta Baja California Sur
   Vuelta Baja California Sur, Juniors
   Vuelta Binacional a Ecuador
   Vuelta Cabildo - La Ligua
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Ciclista a Burgos
   Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid
   Vuelta Ciclista a Leon
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta Ciclista Padre Avelino Fernández
   Vuelta Dagupan
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Costa Rica
   Vuelta de la Juventud de Bolivia
   Vuelta de la Juventud Guatemala
   Vuelta de la Leche
   Vuelta de la Revolucion Mexicana
   Vuelta del Futuro de Colombia, Novices
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Juniors
   Vuelta Femenina a Guatemala
   Vuelta General Alvear
   Vuelta Maule Centro
   Vuelta Michoacan
   Vuelta Orgullo Wanka
   Vuelta Serial a Nuevo León
   Vuelta Uniendo Valles
   Vuelta Yucatán
   VW Cyprus Cycling Tour
   Vysočina
   Wänershofs 2-dagers
   Willimiesajot
   Wonosari-Gunung Kidul
   Wyscig Dookola Mazowska
   XSports Kauss Cup
   Yalta
   Yorkshire 3 day
   Závod Míru, Juniors
   Závod Miru, U23
   Zhejiang
   Zollernalbkreis
   Zunyi Kymenne Station
Other races