Stage races
   500 Millas del Norte
   Österreich-Rundfahrt
   Albstadt (F)
   Another Dam Race
   Arden Challenge
   Author Cup, Mountainbike
   Azerbaïjan Tour
   Baby Giro
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Bay Cycling Classic
   Bayern Rundfahrt
   Berkeley Hills
   Berlin, U23
   Bidasoa Itzulia
   Bikes on Broadway
   Blue Cross Cycle
   Boekel (F)
   Boucles de la Mayenne
   Brandenburg Rundfahrt
   Braunschweig (e)
   Braunschweig (e)
   Brixia Tour
   Cómbita
   Calingasta
   Canberra Tour
   Cascade Classic
   Chums Classic
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Lorraine
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit des Plages Vendéennes
   Circuit Franco-Belge
   Circuito Montañés
   Clásica Internacional de Alcobendas y Villalba
   Clásica Nacional Ciudad de Anapoima
   Clásico RCN
   Clásico Virgen de la Consolación de Táriba
   Clasica Alcaldía de Pasca
   Colorado
   Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Critérium du Dauphiné
   Critérium Européens des Jeunes, Novices
   Critérium International
   Deutschland Tour
   Doble Copacabana GP Fides
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Dookola Mazowska
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Ecology Center Classic Montana
   Emakumeen Euskal Bira (F)
   Essor Breton
   Etoile de Bessèges
   Euskal Bizikleta
   Fitchburg Longsjo Classic
   Five rings of Moscow
   Flèche du Sud
   French Broad
   Giro Ciclistico Pesche Nettarine di Romagna
   Giro d'Abruzzo
   Giro d'Italia
   Giro del Capo
   Giro del Trentino
   Giro Della Liguria
   Giro della Provincia di Lucca
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro della Valsesia
   Giro delle Regioni
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Giro Riviera Ligure Pomente
   Giro Rosa (F)
   GP Abimota
   GP CTT Correios de Portugal
   GP da Póvoa de Varzim
   GP de la Banane
   GP du Midi-Libre
   GP Guillaume Tell
   GP Internacional MR Cortez-Mitsubishi
   GP Matosinhos
   GP Mosqueteiros - Rota do Marquês
   GP PAD
   GP Philips
   GP R.L.V.T.
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Rio Grande
   GP Sport Noticias
   Grand Prix de la Somme
   Grande Prémio 'Jornal de Notícias'
   Grande Prémio do Minho
   Green Mountain Stagerace
   Guldensporentweedaagse
   Harrogate (c)
   Herald Sun Tour
   Hessen Rundfahrt
   Heuvelland Tweedaagse
   Hodonin
   Holland Ladies Tour (F)
   Hotter 'N Hell Hundred
   Inter. Course 4 Asy Fiata Autopoland
   International Cycling Classic
   International Presidency Turkey Tour
   Jadranska Magistrala
   Joe Martin Stage Race National Race
   Kalisz - Konin
   Košice - Tatry - Košice
   Kranj
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Kring Føroyar
   Kroz Hrvatsku
   Kroz Srbiju
   Le Transalsace International, U23
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Leicester, Cyclo-cross
   Lidice
   Lloret de Mar
   Londerzeel, Amateurs (a)
   Münsterland Tour, Juniors
   Madera County Stage Race
   Mainfranken-Tour, U23
   Merced, Criterium
   Montjuich (a)
   National Championship, Road, ITT, Elite, Luxemburg
   National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Greece
   National Winter Championship, Mountainbike, Estonia
   New Zealand Cycle Classic
   Niedersachsen Rundfahrt
   Niel, Amateurs
   Nieuwegein (a)
   Nieuwegein (c)
   Nieuwegein (d)
   Nieuwegein (e)
   Nieuwegein (f)
   Nieuwegein (g)
   Okolo Slovenska
   OZ Wielerweekend
   Paris - Corrèze
   Paris - Nice
   Perlis Open
   Platte Bridge Station Race
   Po Ziem Tour
   Pomona Valley Stage Race
   Postgirot Open
   Preston (a)
   Puurs, Amateurs
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   RaboSter Zeeuwsche Eilanden (F)
   Redlands Bicycle Classic
   Redlands Bicycle Classic (F)
   Regio Tour International
   Region-Tour
   Rheinland-Pfalz Rundfahrt
   Ringerike
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde van de Provincie Antwerpen
   Ronde van Limburg, Amateurs
   Ronde van Nederland
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Ronde van Zuid-Oost-Vlaanderen
   Route du Sud
   Ruban Granitier Breton
   Rutas de America
   Saaremaa Velotuur
   Sachsen Tour
   San Dimas Stage Race
   Sea Otter Classic
   Sea Otter Classic (F)
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Sint-Brixuis-Rode, Amateurs
   Solano Bicycle Classic
   Ster Elektrotoer
   Ster van Zeeland (F)
   Svanesund
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   Thüringen-Rundfahrt, U23
   Tirreno-Adriatico
   Tobago International
   Torneio de Verão
   Tour d'Egypte
   Tour de Beauce
   Tour de Bretagne (F)
   Tour de France
   Tour de Gironde
   Tour de Hokkaido
   Tour de Hongrie
   Tour de Korea
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Aude Cycliste Féminin (F)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Est International
   Tour de l'Or Blanc
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Manche
   Tour de la Martinique
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de Langkawi
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Moselle
   Tour de Normandie
   Tour de Pécs
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Ribas
   Tour de Romandie
   Tour de Snowy (F)
   Tour de Suisse
   Tour de Toona
   Tour de Toona (F)
   Tour des Pays de Savoie
   Tour des Pyrénées - Vuelta a los Pirineos
   Tour Down Under
   Tour du Faso
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Maroc
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Sénégal
   Tour du Val d'Orge, Cyclo-cross (j)
   Tour Méditerranéen
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of Anchorage
   Tour of Bulgaria
   Tour of Denmark
   Tour of Eritrea
   Tour of Japan
   Tour of Malopolska
   Tour of Ohio
   Tour of Rhodes
   Tour of Slovenia
   Tour of South China Sea
   Tour of Southland
   Tour of Sunraysia
   Tour of the Gila
   Tour of the Gila (F)
   Tour of Willamette
   Triptyque Ardennaise
   Triptyque des Barrages, U23
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Diputacion de Alicante
   Trofeo Karlsberg, Juniors
   Trois Jours de Cherbourg
   Trophée d'Or Féminin (F)
   Trophée de la Caribe
   Tweedaagse van de Gaverstreek
   Uniqa Classic
   Valley of the Sun Stage Race
   Volta a Catalunya de l'Avenir
   Volta a la Comunitat Valenciana
   Volta a la Marina
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta às Terras de Santa Maria Feira
   Volta a Tras os Montes e Alto Douro
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista Internacional a Lleida
   Volta Ciclista Provincia Tarragona
   Volta de Goias
   Volta del Llagostí
   Vuelta a Alava
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Bramón
   Vuelta a Chiriquí
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Cuba
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a la Provincia de Alicante
   Vuelta a la Ribera
   Vuelta a Lloret del Mar
   Vuelta a Málaga
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Murcia
   Vuelta a Palencia
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a San Rafael
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Toledo
   Vuelta a Trujillo de Peru
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Castilla y Leon (F)
   Vuelta Castilla y Leon, Elite/U23
   Vuelta Ciclista a Aragón
   Vuelta Ciclista a Burgos
   Vuelta Ciclista a Cartagena
   Vuelta Ciclista a Castellon
   Vuelta Ciclista a la Republica del Ecuador
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Leon
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta de Bisbee
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta del Este Mendoza
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Juniors
   Vuelta Internacional al Estado Trujillo
   Vuelta Leandro N. Alem
   Vysočina
   Wendy's International Cycling Classic
   Women's Challenge (F)
   Ytong Bohemia Tour
   Závod Míru
Other races