Stage races
   Österreich-Rundfahrt
   Aghadowey
   Akdeniz Turu
   Alpe - Adria
   Altrincham
   Altrincham
   An Post Ras
   Armagh
   Asse, Amateurs
   Auckland
   Baby Giro
   Bagworth (f)
   Bath, Chrono
   Bath, Chrono
   Belfast
   Bellecourt, Juniors
   Bellingham
   Berlin (m)
   Bidasoa Itzulia
   Blarney (b)
   Bletchingdon
   Boroughbridge, Chrono
   Boucles de la Mayenne
   Bradford, Chrono
   Broughty Ferry
   Buggenhout, Amateurs
   Bungay
   Buzet, Amateurs
   Caldicot
   Calingasta
   Cardiff (i)
   Carpathia Couriers Path
   Castletown, Criterium
   Chaumont-Gistoux, Amateurs
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Lorraine
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit Franco-Belge
   Clásica Carmen de Viboral
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásico RCN
   Clonakilty
   Coca-Cola Trophy
   Cockerham
   Coors Classic
   Corbais, Amateurs
   Costa del Azahar
   Course de la Victoire
   Court-Saint-Étienne, Amateurs
   Cowden
   Critérium du Dauphiné
   Critérium International
   Cumbria
   DDR Rundfahrt
   Devonshire
   Diegem, Amateurs
   Doble San Francisco-Miramar
   Dompaire (F)
   Doncaster, Juniors (a)
   Dookola Mazowska
   Dorking (c)
   Douglas
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Drongen, Amateurs
   Dublin
   Dublin
   Dublin, Juniors
   Dunoon
   Dusika Jugend Tour, Juniors
   Erondegem, Amateurs
   Erpe-Mere, Amateurs
   Essex (F) (a)
   Essor Breton
   Etoile de Bessèges
   Etoile de Sud, Amateurs
   Etoile des Espoirs
   Ferryhill
   Ferryhill
   Fife
   Filey, Novices
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   France (F)
   Frasassi
   Giro d'Abruzzo
   Giro d'Italia
   Giro del Trentino
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro della Valsesia
   Giro delle Regioni
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Giro di Puglia
   Giro di Sardegna
   Girvan
   Glasgow
   Glasgow
   Glasgow (at)
   Gooik, Amateurs
   Goostrey (F)
   Goostrey (o)
   GP Abimota
   GP du Midi-Libre
   GP Guillaume Tell
   Gran Caracol de Pista
   Gravesend (f)
   Griffin 1000 West
   Grimbergen, Amateurs
   Hamme, Amateurs
   Harby, Criterium
   Harrogate
   Harrogate
   Haverhill (F)
   Hawick
   Health Cycle Race
   Hedgerley (c)
   Herald Sun - Tour of Victoria
   Hereford
   Hertford
   Hessen Rundfahrt
   Higham, Criterium
   Horwich
   Huizingen, Amateurs
   Hull
   Hull (t)
   Independence Stage Race
   Kampenhout, Amateurs
   Kansas City
   Kelvedon (b)
   Kent (y)
   Knutsford (d)
   Košice - Tatry - Košice
   Kroz Jugoslavija
   Kroz Srbiju
   Law, Chrono
   Lede, Amateurs
   Levenson Moores Memorial Two Day
   Leyland, Novices
   Lidice
   London
   London
   Lothian Region (c)
   Luxembourg
   Machelen, Amateurs
   Milk Race
   Milton Keynes
   Montjuich (a)
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Great Britain
   National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F)
   National Hill Climb Championship, Road, Elite, Switzerland
   National Party Tour
   Newbury, Cyclo-cross
   Newcastle
   Niederösterreich Rundfahrt
   Niedersachsen Rundfahrt
   Norfolk (d)
   Oderrundfahrt
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Ostschweizer Rundfahrt
   Ottignies, Amateurs
   Palaiseau
   Paris - Bourges
   Paris - Nice
   Peccioli
   Penn
   Postgirot Open
   Quatre Jours de Dunkerque
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde van België, Amateurs
   Ronde van Brabant, Amateurs
   Ronde van de Kempen
   Ronde van Limburg, Amateurs
   Ronde van Nederland
   Ronde van West-Vlaanderen, Amateurs
   Route du Sud
   Rowlands Castle
   Ruban Granitier Breton
   Rugby, Cyclo-cross
   Ruota d'Oro
   Sealink International Grand Prix
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Bergamasca
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Smetlede, Amateurs
   Somerset (f)
   Southampton
   Southampton, Cyclo-cross, Novices
   Stapleford
   Star Trophy Road Series
   Stekene, Amateurs
   Stirling (d)
   Swansea (b)
   Thetford
   Thetford (a)
   Tirreno - Adriatico
   Totnes - Vire Twinning Town Stage Day
   Tour d'Armorique
   Tour d'Israël
   Tour de France
   Tour de Gironde
   Tour de l'Aude
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'URSS
   Tour de la Manche
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Yonne
   Tour de Luxembourg
   Tour de Maurice
   Tour de Normandie
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Suisse
   Tour de Tunisie
   Tour de Wallonie, Amateurs
   Tour des Pyrénées - Vuelta a los Pirineos
   Tour du Hainaut Occidental, Amateurs
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Maroc
   Tour du Roussillon Amateur Internationaux, Amateurs
   Tour du Sud-Est
   Tour du Sud-Est
   Tour du Vaucluse
   Tour Européen Lorraine-Alsace
   Tour Méditerranéen
   Tour of America
   Tour of Albania
   Tour of Bulgaria
   Tour of Greece
   Tour of Malopolska
   Tour of Norway
   Tour of Sochi
   Tour of Ulster
   Towcester (a)
   Triptyque Ardennaise
   Troféu Joaquim Agostinho
   Uniqa Classic
   Volta a Catalunya
   Volta a Portugal
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta Ciclista Provincia Tarragona
   Volta Provincia de Castello
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Aragón
   Vuelta a Asturias
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Burgos
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Castilla
   Vuelta a Chiriquí
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Cuba
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a las Tres Provincias
   Vuelta a los Valles Mineros
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Salamanca
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a Toledo
   Vuelta al País Vasco
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Valle
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista Aragua
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta de Bisbee
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Mexicana
   Vuelta Internacional al Estado Trujillo
   Wavertree, Juniors (c)
   West Malling (a)
   West Malling, Novices
   Woodham Ferrers
   Worcester
   Worcester
   Yorkshire (F)
   Ytong Bohemia Tour
   Závod Míru
   Zele, Amateurs
   Zemst, Amateurs (a)
   Zes van Rijn en Gouwe
Other races