1 Peter Van Agtmaal (Ned) The Jong en Laan 4.24.30
2 Wandra Suwandra (Ina) Dodol Picnic Cycling Team
3 Ahmad Haidar Anuawar (Ina) Le Tua Cycling Team
4 Nunung Burhanudin (Ina) Benteng Muda
5 Bastian Krol (Ned) The Jong en Laan
6 Iman Suparman (Ina) Benteng Muda
7 Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team
8 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team
9 Ngai Ching Wong (Hkg) Purapharm
10 Agus Muhyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
Sprints
Pasuruan
1 Rochmat Nugraha (Ina) Dodol Picnic Cycling Team 5 pts
2 Mohd Yusoff Nasir (Mas) Malaysia National Team 3
3 Mohd Nor Rosdi (Ina) Le Tua Cycling Team 2
Probolinggo
1 Rochmat Nugraha (Ina) Dodol Picnic Cycling Team 5 pts
2 Moch Nor Rosdi (Ina) Le Tua Cycling Team 3
3 Mohd Yusoff Nasir (Mas) Malaysia National Team 2
Jatiroto
1 Rochmat Nugraha (Ina) Dodol Picnic Cyclinc Team 5 pts
2 Moch Nor Rosdi (Mas) Malaysia National Team 3
3 Mohd Yusoff Nasir (Ina) Le Tua Cycling Team 2
Teams
1 Benteng Muda 13.13.30
2 The Jong en Laan
3 Malaysia National Team
4 Bintang Kranggan Cycling Club
5 Dodol Picnic Cycling Team
6 Purapharm
7 Le Tua Cycling Team
8 Polygon Sweet Nice
9 Customs Cycling Team
10 Casino Filipino Pro
11 Greenfields Fresh Milk
12 Giant Asia Racing Team
13 Vietnam National Team
14 Beijing Cycling Team
15 Telkomsel Team 56.44
General classification after stage 7
1 Hossein Askari (IRI) Giant Asia Racing Team 30.09.01
2 Paul Griffin (Irl) Giant Asia Racing Team 0.43
3 Vyacheslav Dyadichkin (Rus) Polygon Sweet Nice 1.11
4 Ryan Ariehan (Ina) Dodol Picnic Cycling Team 2.23
5 Chun Hing Chan (Hkg) Purapharm 2.31
6 Kuan Hua Lai (Tpe) Chinese Taipei 2.37
7 Tong Yu (Chn) Beijing Cycling Team 2.38
8 Ghader Mizbani (IRI) Giant Asia Racing Team 3.25
9 Maint Berkenbosch (Ned) The Jong en Laan 3.54
10 Albert Primero (Phi) Casino Filipino Pro Cycling Team 4.38
Points classification
1 Rhyan Tanguilig (Phi) Casino Filipino Pro Cycling Team 17 pts
2 Rochmat Nugraha (Ina) Dodol Picnic Cycling Team 16
3 Bastian Krol (Ned) The Jong en Laan 12
Mountains classification
1 Yevgeniy Yakolev (Kaz) Polygon Sweet Nice 16 pts
2 Nathan Dahlberg (NZl) Greenfields Fresh Milk 16
3 Maint Berkenbosch (Ned) The Jong en Laan 14
Indonesia rider classification
1 Ryan Ariehan (Ina) Dodol Picnic Cycling Team 30.11.24
2 Purwanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 6.40
3 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice 7.04
4 Cecep Erviandi (Ina) Dodol Picnic Cycling Team 13.15
5 Kaswanto (Ina) Customs Cycling Team 18.30
Close