1 Geert Verheyen (Bel) Rabobank 4.44.55
(40.43 km/h)
2 Davide Rebellin (Ita) Liquigas-Pata
3 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin
4 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom
5 Ivailo Gabrovski (Rus) Jean Delatour
6 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
7 Giuseppe Guerini (Ita) Team Deutsche Telekom
8 Serge Baguet (Bel) Lotto-Adecco 1.09
9 Eddy Mazzoleni (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
10 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank
11 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio
12 Axel Merckx (Bel) Domo-Farm Frites
13 Antonio Salomone (Ita) Alexia Aluminio
14 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco
15 Cristiano Frattini (Ita) Liquigas-Pata
16 Gianni Faresin (Ita) Liquigas-Pata
17 Mirko Celestino (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
18 Christophe Oriol (Fra) Jean Delatour 2.14
19 Marcel Duijn (Ned) Rabobank
20 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
21 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin
22 Mauro Gianetti (Swi) Team Coast
23 Andrea Tonti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
24 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
25 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
26 Piotr Wadecki (Pol) Domo-Farm Frites
27 Ruggero Borghi (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
28 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step
29 Christian Werner (Ger) Nurnberger
30 Gianluca Sironi (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
31 Evgeni Petrov (Rus) Mapei-Quick Step
32 Eddy Lembo (Fra) Jean Delatour
33 Jacob Moe Rasmussen (Den) CSC-Tiscali
34 Danny Jonasson (Den) CSC-Tiscali
35 Jonas Hudalla (Cze) Wustenrot
36 Matthé Pronk (Ned) Rabobank
37 Jürgen Werner (Ger) Team Nürnberger
38 Jörg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe
39 Christophe Rinero (Fra) Cofidis
40 Christian Heule (Swi) Post Swiss Team
41 Bruno Thibout (Fra) Jean Delatour
42 Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites
43 Pascal Derame (Fra) Bonjour
44 Thomas Liese (Ger) Team Nürnberger
45 Stefano Cattai (Ita) Liquigas-Pata
46 Patrik Sinkewitz (Ger) Mapei-Quick Step
47 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger
48 Coen H. Boerman (Ned) Rabobank
49 Philippe Koehler (Swi) Mapei-Quick Step
50 Massimo Apollonio (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
51 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
52 Mauro Radaelli (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
53 Mauro Gerosa (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
54 Ramon Bianchi (Ita) Liquigas-Pata
55 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
56 Martin Cotar (Cro) Post Swiss Team
57 Alessandro Guerra (Ita) Alexia Alluminio
58 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites
59 Fabio Malberti (Ita) Liquigas-Pata 2.14
60 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
61 Sergey Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata
62 Christian Lademann (Ger) Agro Adler Brandenburg
63 Franco Pellizotti (Ita) Alessio 7.27
64 Mickael Pichon (Fra) Bonjour
65 Marco Serpellini (Ita) Lampre-Daikin
66 Hannes Hempel (Aut) Gerolsteiner 10.06
67 Martin Laciak (Cze) Wustenrot 11.04
68 Jérôme Desjardins (Fra) Saint-Quentin Oktos
69 Marek Rutkiewicz (Pol) Cofidis
70 Mickael Olejnik (Pol) Saint-Quentin Oktos
71 Sven Nijs (Bel) Rabobank
72 Rolf Huser (Swi) Team Coast
73 Daniel Becke (Ger) Team Coast
74 Jörg Förster (Ger) Nurnberger
75 Raymond Meijs (Ned) Team Cologne
76 Grégory Faghel (Fra) Saint-Quentin Oktos
77 Michael Schlickau (Ger) Team Cologne
78 Serguei Yakovlev (Kaz) Cantina Tollo Acqua & Sapone
79 Hendrik Van Dyck (Bel) Lotto-Adecco 13.22
80 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
81 Gorik Gardeyn (Bel) Lotto-Adecco
82 Arturas Trumpauskas (Ltu) Saint-Quentin Oktos
83 Martin Müller (Ger) Team Cologne
84 Thomas Voeckler (Fra) Bonjour
85 Dirk Ronellenfitsch (Ger) Team Coast
86 Lenaïc Olivier (Fra) Jean Delatour
87 Aurélien Clerc (Swi) Post Swiss Team
88 Richard Faltus (Cze) Agro Adler Brandenburg
89 Grégory Rast (Swi) Post Swiss Team
90 Médéric Clain (Fra) Cofidis
91 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco
92 Klaus Mutschler (Ger) Team Coast
93 Koen Beeckman (Bel) CSC-Tiscali
94 Bobbie Traksel (Ned) Rabobank
95 Björn Glasner (Ger) Team Cologne
96 Stefan Kupfernagel (Ger) Team Cologne
97 Fred Rodriguez (USA) Domo-Farm Frites
98 Arvis Piziks (Lat) CSC-Tiscali
99 Thomas Heidrich (Ger) Agro Adler Brandenburg
100 Frédéric Gabriel (Fra) Bonjour
101 Alex Zuelle (Swi) Team Coast
102 Michael Rogers (Aus) Mapei-Quick Step
Bergprijs
1 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom 11 pts
2 Davide Rebellin (Ita) Liquigas-Pata 6
3 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom 5
4 Giuseppe Guerini (Ita) Team Deutsche Telekom 4
5 Anthony Charteau (Fra) Bonjour 3
6 Ivailo Gabrovski (Rus) Jean Delatour 2
7 Geert Verheyen (Bel) Rabobank 1
8 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin 1
Sprintprijs
1 Daniele Galli (Ita) Alexia Alluminio 8 pts
2 Christian Lademann (Ger) Agro Adler Brandenburg 5
3 Bruno Thibout (Fra) Jean Delatour 3
4 Thierry Masschelein (Bel) Collstrop-Palmans 2
5 Piotr Wadecki (Pol) Domo-Farm Frites 2
6 Pascal Derame (Fra) Bonjour 1
7 Mauro Radaelli (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 1
Close