Stage races
   10 to 4 Race, Mountainbike
   100th Anniversary Tour of the Republic
   3 Dage i Nord
   3 Stage Race
   500 Millas del Norte
   A Golpe de Pedal
   Österreich-Rundfahrt
   Adriatica Ionica Race - Following the Serenissima Routes
   Aguazul
   Air Force Cycle Tour
   Al Ain
   Almacenes Roes
   Almagro
   Almagro
   Angarsk Stage Race
   Arctic Race of Norway
   Arden Challenge
   Ascensión a los Nevados de Chillán
   Aywaille, Juniors
   Azerbaïjan Tour - Tour of Iran
   Azerbaijan Cup
   Azerbaijan Cup
   Azerbaijan Cup
   Azerbaijan Cup
   Azerbaijan Cup
   Aziz Susa Tour
   Baby Giro
   Baker City Classic
   Baltic Chain Tour
   Battle of Warsaw 1920
   Bay Cycling Classic
   BDO Tour of Northland
   Belorechensk
   Belorechensk Kup
   Benelux Tour
   Beograd - Banja Luka I
   Beograd GP (F)
   Berghaus Yak Attack, Mountainbike
   Berri
   Bici Fest Ruta La Fresia
   Bidasoa Itzulia
   Bila Tserkva
   Binh Duong TV Cup
   Bladel, Juniors
   Blue Cross Cycle
   Borsele, Juniors (F)
   Boucles de la Mayenne
   Bragado
   Brusque
   Cómbita
   Camp. Paraense
   Campeonato Departamental de Cochabamba
   Campeonato Invierno de Canelones
   Campeonato Invierno de Montevideo
   Canelones (a)
   Carpathia Couriers Path
   Cascade Classic
   Cascavel
   Catamarca
   Challenge B-Guara
   Challenge by La Vuelta (F)
   Challenge Spécial Ramadan
   Changnyeong
   Charleville
   Chengdu Tianfu Greenway
   Chita Stage Race
   Chita Stage Race
   Ciclotour Mazatlan
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Plages Vendéennes
   Circuito Montañés
   Circuito Ribeiro da Silva
   Clásica Carmen de Viboral
   Clásica Ciudad de Soacha
   Clásica Ciudad de Anapoima
   Clásica Ciudad de Girardot
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica Marinilla
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásico RCN
   Clásico Virgen de la Consolación de Táriba
   Clark Classic
   Clasica 5 de Septiembre - Juchitan
   Clasica Ciudad de Ambato
   Clasica Ciudad de Cucuta
   Clasica de Tungurahua
   Clasica del Norte
   Clasica Fundacion de Apodaca
   Clasica RPC Radio
   Clasica Ruben Dario Gomez
   Clasica Tour Amazonico
   Coatepeque
   Constanta
   Copa 8 de Marzo
   Copa Angel Romero Zapopan
   Copa Fecoci
   Copa Hans Fischer
   Copa Norte-Nordeste de Ciclismo
   Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors
   Coupe Frédéric Jalton
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Courts Mammouth Tour
   Critérium du Dauphiné
   Criterium Bikarmot Cup
   Cycle Sunshine Coast
   Czech Cycling Tour
   Damme, Juniors
   Departamental Minuano
   Desafio Paraty
   Deutschland Tour
   Deva
   Dobeles dzirnavnieka kausa
   Doble Bragado
   Doble Chepes
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Donostia/San Sebastián, Juniors
   Dookola Mazowska
   Dr. Evil Classic, Mountainbike
   Driedaagse van Axel, Juniors
   Dubnica nad Vahom, Juniors
   Dunavski Kup
   Durango
   East Japan Road Classic
   Emakumeen Euskal Bira, Juniors (F)
   Ernée, Juniors
   Eroica, Juniors
   Etoile de Bessèges
   Fana Sykkelfestival
   Fight for Yellow Tour
   Five rings of Moscow
   Flèche du Sud
   Flanders Tomorrow Tour
   Focsani
   Friendship People North-Caucasus Stage Race
   Fukuroi - Kakegawa Race
   Gateway Cup
   Gatsibo
   Giant Liga
   Giro d'Hernandarias
   Giro d'Italia
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Sol San Juan
   Giro del Trentino
   Giro del Veneto e delle Dolomiti
   Giro della Lunigiana, Juniors
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro di Sicilia
   Giro Rosa (F)
   Giro Texcoco
   Giron du Nord Vaudois
   Glåmdal
   Gold Coast
   Goodwood, Criterium (F)
   Gorey - Three Day
   GP 20 de Julio
   GP Abimota
   GP Anicolor
   GP Beira Baixa
   GP Beiras e Serra da Estrela
   GP Boris Carène
   GP Chahid Didouche Mourad
   GP Chantal Biya
   GP Cycliste de Gemenc
   GP de Charlevoix
   GP Douro Internacional
   GP El Malah
   GP Elsy Jacobs (F)
   GP KFC - Faucon Flacq CT
   GP Punta Cana
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Vila-Real
   Gracia Orlova (F)
   Gran Camiño
   Grande Prémio 'Jornal de Notícias'
   Grande Prémio 'O Jogo'
   Green Mountain Stagerace
   Groß Dölln
   Grodno Stage Race
   Grudziądz, Juniors
   Gunma CSC Exchange Battle
   Gunma CSC September Tournament
   H4a Beloften Weekend
   Hajdú-Fönix Kupa
   Hellhole Gravel Grind Stage Race
   Heroes del Alto de la Alianza
   Hindayan Stage Race
   Ho Chi Minh City Television Cup
   Holland Ladies Tour (F)
   Hotter 'N Hell Hundred
   I° Clásica Elite de Guatemala
   II° Clásica Elite Guatemala
   IL Stjørdals Blink
   In the Steps of Romans
   Independence Stage Race
   Infierno del Este - GP Eric Fagundez
   Integracion de Maldonado
   International Junioren Radrundfahrt Oberösterreich, Juniors
   International Presidency Turkey Tour
   Internationaler Radsporttage Erlauftal
   Izhevsk Stage Race
   Izhevsk Stage Race, U23
   Jadranska Magistrala
   Jana Bauksa Memorial
   Jelajah Malaysia
   Joe Martin Stage Race (F)
   Joe Martin Stage Race International
   Joe Martin Stage Race National Race
   Johnson City, Omnium
   K.A.P. Adana
   K.A.P. Sezon Açılış Kupası
   Kajiado
   Kalgoorlie
   Kangjin Memorial Tour
   Kansanshi Cycling Weekend
   Kansas Omnium
   Kauhajoki
   Keizer der Juniores Koksijde, Juniors
   Khamar Monastery
   Khouribga
   King's Cup 2
   King's Cup 3
   King's Cup 4
   King's Cup 5
   Kirehe
   Kirikkale
   Kirikkale, Juniors
   Kish Island
   Kláštor pod Znievom
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Krasnik
   Kreiz Breizh Elite
   Kroz Hrvatsku
   Kroz Srbiju
   Kroz Vojvodinu
   Krutaya Gorka
   Kuala Baram Race
   Kupës Agim Tafili
   La Farola
   La Sportbreizh
   La Transrégionale
   La Tropicale Amissa Bongo
   Lago Vista
   Laos Selection Races
   Le Col Classic
   Les Boucles de l'Artois
   Lesneven (b)
   Liège - La Gleize, Juniors
   Liberation Day Race
   London - Surrey (F)
   Lubartow
   Lubuskie Warte Zachodu
   Lunsar
   Mancomunidad Municipios Poopo y Huanini
   Marrakech
   Memorial A.N. Tribulya Vitebsk
   Memorial Narmandah
   Memorial Tomka Jakubowskiego
   Merida Cup
   Micro Vuelta al Valle, U23
   Mineira
   Mini Tour Mahé
   Montbéliard
   Monterrey
   Montpellier
   Mpumalanga Tour
   Nalchik Stage Race
   Narts - Sleds - of Adygeya
   National Championship, Track, Sprint, Elite, Indonesia
   New Zealand Cycle Classic
   Newry 3 day
   Nicaragua
   Nova Scotia Race Weekend
   Oberösterreich Rundfahrt
   Oderrundfahrt
   Odessa and Dubossary Freeway race
   Okolo Jiznich Cech
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Omfalios Stage Race
   One Belt One Road, Juniors
   Oran
   Orlen, U23
   Ouezzane
   Panorama Tour
   Paratus Classic
   Paris - Nice
   Peak Forest (F)
   Penn Ar Bed - Pays d'Iroise, Juniors
   Penza Stage Race
   Pilis Kupa Hegyi Idofutam
   Polaris Sirbma
   Polska - Ukraina
   Prairie State Series
   Pre-Vuelta Guatemala
   Pre-Vuelta Independencia
   Premier League Iran 1
   Premier League Iran 2
   Premier League Iran III
   Princess Anna Vasa Tour (F)
   Promotion Tourist Spots in Dolores Quezon
   Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, U23, Belgium
   Prueba de la Amistad
   PRURide Philippines
   Pultusk
   Quatre Jours de Dunkerque
   Queensland Time Trial Series
   Randers Bike Week
   Ras Mumhan
   Ras na mBan (F)
   Ras Tailteann
   RBB Tour - Memorial Jiriho Hudinka
   Redlands Bicycle Classic
   Rendezvous GP Falkenberg
   Reykjarnes
   Rhône-Alpes Isère Tour
   Riad
   Robert Peters Race
   Ronde de l'Oise
   Ronde des Vallées, Juniors
   Ronde van België
   Ronde van België (F)
   Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen
   Ronde van Haspengouw, Amateurs
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Rosewood Ziel Winter Series
   Route du Sud
   Russian Spring Races
   Rutas de America
   São Paulo (g)
   Sacrifice Race, Elite/U23
   Saint Pierre
   Saint-Brieuc Agglo-Tour
   Saltillito
   San José
   San Roque
   Sankt Ruprechter Radsporttage, Amateurs
   Santa Teresinha
   Sea Otter Classic
   Senkgamorodi 2 day
   Setmana Ciclista Valenciana (F)
   Settat
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Shelekhov Stage Race
   Sibiu Cycling Tour
   Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors
   Sizzling Summer Series
   Sochi Stage Race
   Sofija
   South Aegean Tour
   Southern Revolution Tour - Tour of Indochina
   Spicewood
   Spich
   Ster Elektrotoer
   Ster van Zuid-Limburg, Juniors
   Sudak Stage Race
   Svanesund
   Syedra Ancient City (F)
   Tétouan
   Taca Ludovico Tozzo, Elite/U23
   Tadeusz Mytnik Race
   Tampere Criterium and Road Race
   TBA
   Tequisquiapan
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   Thailand Open
   The Hub Tour
   Timaru 2 day Tour
   Tiraspol Stage Race
   Tirreno - Adriatico
   Tobago International
   Torneio de Verão
   Torneio Goias Verao
   Torneo CC Bicileo Trujillo, Elite/U23
   Torneo Mateare
   Totnes - Vire Twinning Town Two Day
   Tour Alsace
   Tour Andina Stereo
   Tour d'Esperance
   Tour Daysa
   Tour de Aïn Defla
   Tour de Allgäu
   Tour de Bénin
   Tour de Barbados BIM
   Tour de Beauce
   Tour de Beaujolais
   Tour de Bloom
   Tour de Bowness Stage Race
   Tour de Bretagne
   Tour de Bretagne (F)
   Tour de Casamance
   Tour de Catamarca Internacional
   Tour de DMZ, Juniors
   Tour de France
   Tour de France Femmes (F)
   Tour de Gardaia
   Tour de Gironde, Juniors
   Tour de Grand Bahama
   Tour de Hallingal
   Tour de Hokkaido
   Tour de Hongrie
   Tour de Kumano
   Tour de Kyushu
   Tour de l'Abitibi, Juniors
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Ardèche (F)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Avenir (F)
   Tour de l'Est International
   Tour de l'Eure et Loire
   Tour de la Côte d'Ivoire
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Guyane Française
   Tour de la Haute-Guinée
   Tour de la Manche
   Tour de la Martinique
   Tour de la Nouvelle-Calédonie
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de la Réunion
   Tour de la Semois (F)
   Tour de Langkawi
   Tour de LaSalle
   Tour de Louisiane
   Tour de Luxembourg
   Tour de Machakos
   Tour de Mascara
   Tour de Matra
   Tour de Maurice
   Tour de Mersin
   Tour de Moselle
   Tour de Normandie (F)
   Tour de Panamá
   Tour de Pologne
   Tour de Poyang Lake
   Tour de Romandie
   Tour de Romandie (F)
   Tour de Rwanda
   Tour de San Carlos
   Tour de Santa Catarina
   Tour de Siak
   Tour de Suisse
   Tour de Suisse Women (F)
   Tour de Taiwan
   Tour de Wilaya de Tipaza
   Tour de Windhoek
   Tour des Zibans
   Tour Down Under
   Tour Down Under (F)
   Tour du Cameroun
   Tour du Cap
   Tour du Faso
   Tour du Fleuve Senegal
   Tour du Gévaudan, Juniors (F)
   Tour du Haut-Var
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Maroc
   Tour du Nord Maroc
   Tour du Pays Roannais
   Tour du Piémont Vosgien
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Sahel de Mauritanie
   Tour du Valromey, Juniors
   Tour International des Pyrénées (F)
   Tour Lakeland Lahti TT and RR
   Tour Nautico
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Abay
   Tour of Albania
   Tour of Algeria
   Tour of America's Dairyland
   Tour of Anchorage
   Tour of Antalya
   Tour of Belarus
   Tour of Binzhou
   Tour of Bright
   Tour of Britain
   Tour of Bulgaria
   Tour of Changan Auto
   Tour of Chiang Mai
   Tour of Chongming Island (F)
   Tour of Denmark
   Tour of East Taiwan
   Tour of Egat Kanchanaburi
   Tour of Estonia
   Tour of Fiji
   Tour of Ghana
   Tour of Gippsland
   Tour of Greece
   Tour of Guangxi
   Tour of Hainan
   Tour of Huangshan
   Tour of Islamabad
   Tour of Istanbul
   Tour of Jamaica
   Tour of Japan
   Tour of Kosovo
   Tour of Malopolska
   Tour of Marand - Aras, Juniors
   Tour of Matabungkay
   Tour of Mongolia
   Tour of Murrieta
   Tour of Negri Sembilan
   Tour of Nilgiris
   Tour of Norway
   Tour of Oman
   Tour of Phuket
   Tour of Poyang Lake International
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of Rhodes
   Tour of Saint Louis Omnium
   Tour of Sakarya
   Tour of Salalah
   Tour of Samoa
   Tour of Saudi-Arabia
   Tour of Scandinavia - Battle of the North (F)
   Tour of Sharjah
   Tour of Slovenia
   Tour of Southland
   Tour of Szeklerland
   Tour of Taihu Lake
   Tour of Tasmania
   Tour of Tea Horse
   Tour of Terengganu
   Tour of Thailand
   Tour of Thailand (F)
   Tour of the Gila
   Tour of the Gila (F)
   Tour of the Tropics
   Tour of Ulster
   Tour of Uly Dala
   Tour of Van
   Tour of Walla Walla
   Tour of Wenzhou (F)
   Tour of Yellow River
   Tour of Yigido
   Tour Por La Paz
   Tour Riojano - Tour del Oeste
   Tour ta'Malta
   Tour Tahiti Nui
   Tour Tanger Tetouan Hoceima
   Tour The Trace
   Tour Valle de Sula
   Trans Himalaya Race
   Tres Dias Vargas
   Tricombe Spring Fling
   Triptyque Ardennaise
   Trnava Tour
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Ciudad de Lorca Vuelta Guadalentin
   Trofeo Karlsberg, Juniors
   Trofeo Ponente in Rosa (F)
   Trois Jours de Cherbourg
   Trophée Centre Morbihan, Juniors
   Trophée de la Caribe
   Tucson
   Tulsa
   Tupungato
   Turawa
   Turul al Judetului Cluj
   Turul Colinelor
   Turul Dobrogei
   Turul României
   Tylliria Tour
   UAE Tour
   UAE Tour (F)
   Usole Sibirskoe
   Uzbekistan Cup
   Valdivia
   Valentine's Day Classic
   Valley of the Sun Stage Race
   Vestfold 3 day
   Volta a Catalunya
   Volta a Galicia
   Volta a la Comunitat Valenciana
   Volta a la Marina
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta Angola
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta de Goias
   Volta Internacional Cidade de Guarulhos
   Volta Provincia de Castello
   Volta Provincia de Valencia
   Voorjaarscompetitie Midden
   Vuelta 0601
   Vuelta a Almeria
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Andalucia (F)
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Asturias
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Azul
   Vuelta a Barinas
   Vuelta a Barinitas
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Bramón
   Vuelta a Burgos
   Vuelta a Burgos (F)
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Carboneras, Elite/U23
   Vuelta a Chiriquí
   Vuelta a Cochabamba
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Colombia (F)
   Vuelta a Colombia Internacional (F)
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Costa Rica (F)
   Vuelta a Costa Rica, Amateurs
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a Ecuador
   Vuelta a Ecuador (F)
   Vuelta a España
   Vuelta a España Sub 23
   Vuelta a Formosa
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a Honduras
   Vuelta a la Comunidad de Madrid
   Vuelta a la Guaira
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a La Paz
   Vuelta a la Region Oriental
   Vuelta a la Zona Central
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Nariño
   Vuelta a Navarra, Elite/U23
   Vuelta a Nicaragua
   Vuelta a Nuevo León
   Vuelta a Potosi
   Vuelta a Salamanca
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a Santa Cruz de la Sierra
   Vuelta a Santander
   Vuelta a Siguatepeque
   Vuelta a Sucre
   Vuelta a Trujillo de Peru
   Vuelta a Uruguay
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Altiplano Marquense
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Estado de Oaxaca
   Vuelta al Lago de Yojoa
   Vuelta al Lago Sierra
   Vuelta al Magdalena
   Vuelta al Norte
   Vuelta al País Vasco
   Vuelta al Pais Vasco Itzulia (F)
   Vuelta al Sur del Huila y Tolima
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta Arequipa
   Vuelta Bicentenario
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Ciclista Aragua
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura
   Vuelta Ciudad de Cutral Co.
   Vuelta Dagupan
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Costa Rica
   Vuelta de la Juventud Guatemala
   Vuelta de la Juventud Panama, U23
   Vuelta de la Juventud Puerto Montt Chile - Tour del Sur
   Vuelta de la Leche
   Vuelta del Este Mendoza
   Vuelta del Futuro de Colombia, Novices
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Juniors
   Vuelta del Porvenir San Luis
   Vuelta Extremadura (F)
   Vuelta Femenina a Guatemala (F)
   Vuelta General Alvear
   Vuelta Gobernacion Norte de Santander
   Vuelta Inter Zamora
   Vuelta Internacional al Estado Trujillo
   Vuelta Internacional Bicentenario
   Vuelta Maule Centro
   Vuelta Maule Sur
   Vuelta Ribera del Duero, Juniors
   Watersley Junior Challenge, Juniors
   Watersley Ladies Tour, Juniors (F)
   Watersley Womens Challenge, U23 (F)
   Weekend Race
   Wernigerode
   Winter Stage Race Kazakstan
   Wyscig Dookola Mazowska
   Yorkshire 2 day
   Závod Míru, Juniors
   Závod Miru, U23
   Zambia Bike Festival
   Zaraza
   Ziridava Road Race
Other races