Stage races
   10 to 4 Race, Mountainbike
   3 Dage i Nord
   500 Millas del Norte
   A Golpe de Pedal
   Örestads 2 dagars
   Adriatica Ionica Race - Following the Serenissima Routes
   Aguazul
   Air Force Cycle Tour
   Almacenes Roes
   Almagro
   Angarsk Stage Race
   Aras Free Zone
   Arctic Race of Norway
   Arden Challenge
   Asak Bank Cup
   Ascensión a los Nevados de Chillán
   Aywaille, Juniors
   Aziz Susa Tour
   Bánovce nad Bebravou
   Baby Giro
   Baker City Classic
   Baltic Chain Tour
   Barberton
   Battle of Warsaw 1920
   Bay Cycling Classic
   Beernem, Juniors
   Belgian Mountainbike Challenge, Mountainbike, Elite/U23
   Belgian Mountainbike Challenge, Mountainbike, Elite/U23 (F)
   Belgrade Trophy Milan Panic, Juniors
   Belorechensk
   Belorechensk Kup
   BeNe Ladies Tour (F)
   Beograd - Banja Luka I
   Beograd GP (F)
   Berri (a)
   Bidasoa Itzulia
   Bladel, Juniors
   Bloeizone Fryslan (F)
   Bogotá
   Borsele, Juniors (F)
   Boucles de la Mayenne
   Brest
   Brest
   Brusque
   Caminos del Sol
   Camp. Paraense
   Campeonato Invierno de Montevideo
   Canelones (a)
   Carpathia Couriers Path
   Challenge B-Guara
   Challenge by La Vuelta (F)
   Challenge Spécial Ramadan
   Changnyeong
   Charleville
   Chita Stage Race
   Chita Stage Race
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Plages Vendéennes
   Circuito Ribeiro da Silva
   Clásica Carmen de Viboral
   Clásica Ciudad de Soacha
   Clásica Ciudad de Anapoima
   Clásica Ciudad de Anapoima
   Clásica Ciudad de Girardot
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica Marinilla
   Clásica Marinilla
   Clásica Nacional Marco Fidel Suárez
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásico Virgen de la Consolación de Táriba
   Clásico Virgen de la Purificación
   Clark Classic
   Clasica 5 de Septiembre - Juchitan
   Clasica Ciudad de Ambato
   Clasica Ciudad de Ambato
   Clasica Ciudad de Cucuta
   Clasica de Invierno Opticas Deluxe
   Clasica del Meta
   Clasica Esteban Chaves
   Clasica Fundacion de Apodaca
   Clasica International de Tulcan
   Clasica Montufar
   Clasica Nicaragua
   Clasica Pablo Muñoz Vega
   Clasica Perla del Pacifico
   Clasica RPC Radio
   Clasica Tupacamaru Inca
   Coatepeque
   Comayagua
   Copa Angel Romero Zapopan
   Copa Hans Fischer
   Copa Norte-Nordeste de Ciclismo
   Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Critérium du Dauphiné
   Criterium Bikarmot Cup
   CSC Stage Race
   Czech Cycling Tour
   Deutschland Tour
   Deva
   Didim
   Dobeles dzirnavnieka kausa
   Doble Bragado
   Doble Bragado
   Donostia/San Sebastián, Juniors
   Dr. Evil Classic, Mountainbike
   Driedaagse van Axel, Juniors
   Dubnica nad Vahom, Juniors
   Dunavski Kup
   Durango
   East Japan Road Classic
   Emakumeen Euskal Bira, Juniors (F)
   Etoile de Bessèges
   Fana Sykkelfestival
   Fight for Yellow Tour
   Five rings of Moscow
   Flèche du Sud
   Flanders Tomorrow Tour
   FMC Stage Race
   Friendship People North-Caucasus Stage Race
   Gateway Cup
   Giant Liga
   Giro d'Hernandarias
   Giro d'Italia
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Sol San Juan
   Giro del Trentino
   Giro del Trentino
   Giro del Trentino
   Giro del Veneto e delle Dolomiti
   Giro della Lunigiana, Juniors
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro di Basilicata, Juniors
   Giro di Sicilia
   Giro Rosa (F)
   Glåmdal
   Gold Coast
   Gorey - Three Day
   GP Abimota
   GP Arjaan de Schipper
   GP Boris Carène
   GP Chahid Didouche Mourad
   GP Chantal Biya
   GP Club Olimpia
   GP Cycliste de Gemenc
   GP de Charlevoix
   GP de Gagnoa
   GP de Gagnoa
   GP Douro Internacional
   GP Douro Internacional
   GP Douro Internacional
   GP Elsy Jacobs (F)
   GP Punta Cana
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Sochi
   GP Vila-Real
   Gracia Orlova (F)
   Gran Camiño
   Grand Prix de la CTM
   Grande Prémio 'Jornal de Notícias'
   Grande Prémio 'O Jogo'
   Grande Prémio Azores
   Green Mountain Stagerace
   Grenada Time Trial and Road Race
   Grodno Stage Race
   H4a Beloften Weekend
   Hagerstown
   Heestert, Novices
   Hellhole Gravel Grind Stage Race
   Hero's Day Weekend
   Hiroshima
   Ho Chi Minh City Television Cup
   Holland Ladies Tour (F)
   Hotter 'N Hell Hundred
   Hydra
   I° Clásica Elite de Guatemala
   II° Clásica Elite Guatemala
   IL Stjørdals Blink
   In the Steps of Romans
   Independence Stage Race
   International Junioren Radrundfahrt Oberösterreich, Juniors
   International Presidency Turkey Tour
   International Tour of Syria
   International Tour of Syria (F)
   Internationaler Radsporttage Erlauftal
   Izhevsk Stage Race, U23
   Jadranska Magistrala
   Jelajah Malaysia
   Joe Martin Stage Race (F)
   Joe Martin Stage Race International
   Joe Martin Stage Race National Race
   Johnson City, Omnium
   K.A.P. Sezon Açılış Kupası
   Kalgoorlie
   Kangjin Memorial Tour
   Kayseri
   Kayseri
   Keizer der Juniores Koksijde, Juniors
   King's Cup 1
   King's Cup 1
   King's Cup 2
   King's Cup 3
   King's Cup 4
   King's Cup 5
   Kreiz Breizh Elite
   Kroz Hrvatsku
   Kroz Srbiju
   KSI Kupa
   Kursk
   La Farola
   La Sportbreizh
   Lago Vista
   Le Col Classic
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Leogang, Mountainbike
   Les Boucles de l'Artois
   Les Franqueses del Vallès
   Lesneven (b)
   Liège - La Gleize, Juniors
   Lima - Cerro Azul - Lima
   London - Surrey (F)
   Los Muermos
   Luapula Lakes and Waterfalls Tour
   Lubartow
   Lunsar
   Manavgat - Side, Juniors
   Manx International Stage Race
   May Long Weekend Omnium
   Maykop Stage Race
   Memorial A.N. Tribulya Vitebsk
   Memorial Narmandah
   Merida Cup
   Micro Vuelta al Valle
   Minakami
   Minjzand LLC Race
   Mongolia Bike Challenge, Mountainbike
   Montbéliard
   Montpellier
   Mpumalanga Tour
   Narts - Sleds - of Adygeya
   Nations’ Cup, Track, 1 km, Elite
   Nations’ Cup, Track, 500 m, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Elimination, Elite
   Nations’ Cup, Track, Elimination, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Keirin, Elite
   Nations’ Cup, Track, Keirin, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Madison, Elite
   Nations’ Cup, Track, Madison, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Omnium, Elite
   Nations’ Cup, Track, Omnium, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Pursuit, Elite
   Nations’ Cup, Track, Pursuit, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Sprint, Elite
   Nations’ Cup, Track, Sprint, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Team Pursuit, Elite
   Nations’ Cup, Track, Team Pursuit, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Team Sprint, Elite
   Nations’ Cup, Track, Team Sprint, Elite (F)
   New Zealand Cycle Classic
   Newry 3 day
   Nicaragua
   Nishapur
   Oaxaca
   Oberösterreich Rundfahrt
   Oderrundfahrt
   Okolo Jiznich Cech
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Omsk
   One Belt One Road, Juniors
   Oran
   Orlen, U23
   Orp-le-Grand, Amateurs
   Owen Blower Memorial
   Panorama Tour
   Papanui 1 day Mini Tour
   Parike, Novices
   Paris - Nice
   Peringkat Stage Race
   Pikku-Syöte
   Pilis Kupa Hegyi Idofutam
   Poeke, Novices
   Polaris Sirbma
   Polska - Ukraina
   Potamos Germasogias - Mount Olympus
   Prairie State Series
   Pre-Vuelta Guatemala
   President Tour of Iran
   Princess Anna Vasa Tour (F)
   Putte, Criterium
   Putte, Criterium, Elite/U23 (F)
   Quatre Jours de Dunkerque
   Queensland Time Trial Series
   Randers Bike Week
   Ras Mumhan
   Ras Tailteann
   RBB Tour - Memorial Jiriho Hudinka
   Redlands Bicycle Classic
   Rhône-Alpes Isère Tour
   Robert Peters Race
   Ronda Pilipinas
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde de l'Oise
   Ronde des Vallées, Juniors
   Ronde van België
   Ronde van België (F)
   Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen
   Ronde van Haspengouw, Amateurs
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Route du Sud
   Russian Spring Races
   Rutas de America
   Saint-Brieuc Agglo-Tour
   Samara Stage Race
   Sandnes
   Sankt Ruprechter Radsporttage, Amateurs
   Santa Teresinha
   Santo Antão Ch.
   Santos Festival of Cycling
   Sea Otter Classic
   Setmana Ciclista Valenciana (F)
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Shelekhov Stage Race
   Sibiu Cycling Tour
   Silk Mountain Road Race
   Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors
   Sizzling Summer Series
   Sofija
   South Aegean Tour
   Spich
   Ster Elektrotoer
   Syysetapit
   Syysetapit
   Terva Stage Race
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   The Hub Tour
   Timaru 2 day Tour
   Tirreno - Adriatico
   Tlmace
   Torneio de Verão
   Torneio Goias Verao
   Torneo CC Bicileo Trujillo
   Totnes - Vire Twinning Town Two Day
   Tour Alsace
   Tour d'Esperance
   Tour Daysa
   Tour de Aïn Defla
   Tour de Allgäu
   Tour de Bénin
   Tour de Beaujolais
   Tour de Bloom
   Tour de Bowness Stage Race
   Tour de Bretagne
   Tour de Bretagne (F)
   Tour de Casamance
   Tour de Casamance
   Tour de Colombia (F)
   Tour de DMZ, Juniors
   Tour de France
   Tour de France Femmes (F)
   Tour de Gironde, Juniors
   Tour de Grand Bahama
   Tour de Gwadar
   Tour de Gwadar
   Tour de Hallingal
   Tour de Hokkaido
   Tour de Hongrie
   Tour de Khyber
   Tour de Kumano
   Tour de l'Abitibi, Juniors
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Ardèche (F)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Est International
   Tour de l'Eure et Loire
   Tour de la Côte d'Ivoire
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Guyane Française
   Tour de la Manche
   Tour de la Martinique
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de la Réunion
   Tour de la Semois (F)
   Tour de Langkawi
   Tour de LaSalle
   Tour de Louisiane
   Tour de Luxembourg
   Tour de Malaysia (F)
   Tour de Moselle
   Tour de Normandie
   Tour de Panamá
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Romandie (F)
   Tour de Rwanda
   Tour de San Carlos
   Tour de Sask
   Tour de Sidi Bel Abbes
   Tour de Suisse
   Tour de Suisse Women (F)
   Tour de Taiwan
   Tour de Wallonie, Amateurs
   Tour de Wilaya de Tipaza
   Tour de Windhoek
   Tour del Cibao
   Tour des Zibans
   Tour du Cameroun
   Tour du Canton de l'Estuaire
   Tour du Cap
   Tour du Gévaudan, Juniors (F)
   Tour du Haut-Var
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Mali
   Tour du Nord
   Tour du Nord
   Tour du Pays de Vaud, Juniors
   Tour du Pays Roannais
   Tour du Piémont Vosgien
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Valromey, Juniors
   Tour International des Pyrénées (F)
   Tour International La Provence
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of Algeria
   Tour of America's Dairyland
   Tour of Anchorage
   Tour of Antalya
   Tour of Belarus
   Tour of Binzhou
   Tour of Britain
   Tour of Britain (F)
   Tour of Bulgaria
   Tour of Denmark
   Tour of East Taiwan
   Tour of Egat Kanchanaburi
   Tour of Estonia
   Tour of FYR of Macedonia, Elite/U23
   Tour of Ghana
   Tour of Gippsland
   Tour of Greece
   Tour of Hainan
   Tour of Jamaica
   Tour of Japan
   Tour of Malopolska
   Tour of Matabungkay
   Tour of Mesopotamia
   Tour of Mevlana
   Tour of Mongolia
   Tour of Murrieta
   Tour of Murrieta
   Tour of Norway
   Tour of Oman
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of Rhodes
   Tour of Saint Louis Omnium
   Tour of Sakarya
   Tour of Saudi-Arabia
   Tour of Scandinavia - Battle of the North (F)
   Tour of Sharjah
   Tour of Slovenia
   Tour of Southern Highlands
   Tour of Szeklerland
   Tour of Terengganu
   Tour of Thailand
   Tour of Thailand (F)
   Tour of the Gila
   Tour of the Gila (F)
   Tour of the North
   Tour of the Tropics
   Tour of Ulster
   Tour of Uly Dala
   Tour of Uppsala (F)
   Tour of Walla Walla
   Tour of Washington County
   Tour Por La Paz
   Tour Series
   Tour ta'Malta
   Tour Tahiti Nui
   Trans Himalaya Race
   Tres Dias Vargas
   Tricombe Spring Fling
   Trinidad (b)
   Triptyque Ardennaise
   Trnava Tour
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Ciudad de Lorca Vuelta Guadalentin
   Trofeo Karlsberg, Juniors
   Trois Jours de Cherbourg
   Trophée Centre Morbihan, Juniors
   Tucson
   Tulsa
   Turul al Judetului Cluj
   Turul Dobrogei
   Turul României
   UAE Tour
   Udmurt Republic Stage Race
   Ultra Spice Race
   Ulyanovsk
   Usole Sibirskoe
   Valentine's Day Classic
   Valley of the Sun Stage Race
   VCJCC
   Velo Alanya Junior, Juniors
   Vermarc Cycling Project (F)
   Vermarc Cycling Project, Juniors
   Vermarc Cycling Project, Juniors (F)
   Vermarc Cycling Project, Novices
   Volta a Catalunya
   Volta a Coruña
   Volta a Galicia
   Volta a la Comunitat Valenciana
   Volta a la Marina
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta as Rias Baixas
   Volta de Goias
   Volta Provincia de Castello
   Volta Provincia de Valencia
   Voorjaarscompetitie Midden
   Vuelta a Almeria
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Andalucia (F)
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Asturias
   Vuelta a Barinas
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Bramón
   Vuelta a Burgos
   Vuelta a Burgos (F)
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Carboneras, Elite/U23
   Vuelta a Chuquisaca
   Vuelta a Cienfuegos
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Costa Rica (F)
   Vuelta a Costa Rica, Amateurs
   Vuelta a Ecuador
   Vuelta a España
   Vuelta a España Sub 23
   Vuelta a Formosa
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a Honduras
   Vuelta a la Comunidad de Madrid
   Vuelta a la Guaira
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a La Paz
   Vuelta a la Provincia de Alicante
   Vuelta a la Region Occidente
   Vuelta a la Region Oriental
   Vuelta a la Zona Central
   Vuelta a Lara
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Nariño
   Vuelta a Navarra, Elite/U23
   Vuelta a Nuevo León
   Vuelta a Salamanca
   Vuelta a San Carlos
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a Santa Cruz de la Sierra
   Vuelta a Segovia
   Vuelta a Siguatepeque
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Toledo Imperial S25
   Vuelta a Tovar
   Vuelta a Trujillo de Peru
   Vuelta a Uruguay
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Altiplano Marquense
   Vuelta al Atlantico
   Vuelta al Cauca
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Lago
   Vuelta al Magdalena
   Vuelta al País Vasco
   Vuelta al Pais Vasco Itzulia (F)
   Vuelta al Sur del Huila y Tolima
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle de Catamarca
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Guatemala
   Vuelta de la Juventud Mexicana
   Vuelta de la Juventud Mexicana
   Vuelta de la Juventud Panama, U23
   Vuelta de la Juventud Puerto Montt Chile - Tour del Sur
   Vuelta del Este Mendoza
   Vuelta del Porvenir San Luis
   Vuelta General Alvear
   Vuelta Gran Santander
   Vuelta Internacional Bicentenario
   Vuelta Internacional Bicentenario
   Vuelta Maule Centro
   Vuelta Ribera del Duero, Juniors
   Watersley Junior Challenge, Juniors
   Watersley Ladies Tour, Juniors (F)
   Watersley Womens Challenge, U23 (F)
   Weekend Race
   Wijer, Juniors
   Winston-Salem, Criterium
   Winter Stage Race Kazakstan
   Wyscig Dookola Mazowska
   XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli
   Závod Míru, Juniors
   Závod Miru, U23
   Zamosc - Kalinowice
   Ziel Winter Series
   Ziridava Road Race
Other races