Stage races
   10 to 4 Race, Mountainbike
   3 Stage Race
   500 Millas del Norte
   72 heures du Sud
   Örestads 2 dagars
   Österreich-Rundfahrt
   Abu Dhabi Tour
   Adelaide Tour
   Aguazul
   AHH ajo
   Air Force Cycle Tour
   Anderson
   Apertura Temporada de Táchira
   Apple Race
   Arctic Race of Norway
   Arden Challenge
   Ascensión a los Nevados de Chillán
   Asian Cycling Championships, Road, ITT, Elite
   Asian Cycling Championships, Track, Sprint, Elite (F)
   Auenstein (F)
   Baikal Unity Irkutsk
   Ballinrobe
   Baltic Chain Tour
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Bandung
   Barberton
   Battle on the Border
   Bay Cycling Classic
   Bayern Rundfahrt
   BDO Tour of Northland
   BDO Wellington to Auckland Challenge
   Belgrade Trophy Milan Panic, Juniors
   Belorechensk
   Ben Tre TV-Cup
   BeNe Ladies Tour (F)
   Benelux Tour
   Berghaus Yak Attack, Mountainbike
   Berlin, U23
   Berri (a)
   Bidasoa Itzulia
   Bikes on Broadway
   Binghamton, Criterium
   Black Sea Tour
   Boucles de la Mayenne
   Builders World Botswana Gabarone Classic
   Cómbita
   Calder Stewart Elite Series
   Calingasta
   Campeonato de Invierno CC Sanducero
   Campeonato Invierno de Maldonado
   Canton Cycling Classic
   Carpathia Couriers Path
   Casablanca (c)
   Cascade Classic
   Challenge Spécial Ramadan
   Charleville
   Cheddi Jagan Memorial
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Plages Vendéennes
   Circuit Franco-Belge
   Clásica Carmen de Viboral
   Clásica Ciudad de Soacha
   Clásica Ciudad de Girardot
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica del Caribe
   Clásica Guantánamo - La Habana
   Clásica Hector Chiles
   Clásica Heroes de la Patria
   Clásica Marinilla
   Clásica Nacional Ciudad de Anapoima
   Clásica Nacional Marco Fidel Suárez
   Clásica Perla del Fonce
   Clásica Radio Chiriquí
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásica Santa Rita
   Clásica Semana Santa
   Clásico RCN
   Clasica Alerta Empresa Bicimanía
   Clasica de la Policía
   Clasica Fecoci
   Clasica Hotel Los Lagos
   Clasico El Colombiano
   Clover Tour
   Colin Mayer Classic
   Copa 53/12 Radio Feminina
   Copa Azucar Natural
   Copa Cero de Oro
   Copa Guanacasteca
   Copa Nordeste
   Copa Norte-Nordeste de Ciclismo
   Copa Río de Janeiro
   Coupe Frédéric Jalton
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Cowbell Cycling League
   Critérium du Dauphiné
   Critérium International
   Czech Cycling Tour
   Daetongryeonggi Gapyeong Stage Race
   Delta
   Doble Arequipa - Mollendo
   Doble Bragado
   Doble Chepes
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Driedaagse van Axel, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Driedaagse van West-Vlaanderen
   Dubai Tour
   Dunavski Kup
   Durango
   Eidsvollrittet
   Emakumeen Euskal Bira (F)
   Energiewacht Tour (F)
   Etoile de Bessèges
   European Championship, Track, Elimination, Elite
   Feilding
   Fitchburg Longsjo Classic
   Five rings of Moscow
   Flèche du Sud
   Friendship People North-Caucasus Stage Race
   Gateway Cup
   Gaziantep
   Giro d'Italia
   Giro de Pilipinas
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Sol San Juan
   Giro del Trentino
   Giro della Lunigiana, Juniors
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro por la Hermandad
   Giro Rosa (F)
   Gorey 3-day
   GP 4 de Fevereiro
   GP Abimota
   GP Beira Baixa
   GP Chantal Biya
   GP Cycliste de Gemenc
   GP Do Dão
   GP Elsy Jacobs (F)
   GP Général Patton, Juniors
   GP Gondomar, Elite/U23
   GP Jean-Marc Yacé
   GP of Adygeya
   GP Paquot René
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Sochi
   GP Vila-Real
   GP Vila-Real
   Gracia Orlova (F)
   Grande Prémio 'Jornal de Notícias'
   Grande Prémio de Liberty Seguros
   Green Mountain Stagerace
   Grenland GP
   Grudziądz, Juniors
   Hajdú-Fönix Kupa
   Hammarö 3-dagars
   Harput - Palu
   Hartbergerland Weltradsportwoche
   Herald Sun Tour
   Ho Chi Minh City Television Cup
   Holland Ladies Tour (F)
   Hotter 'N Hell Hundred
   International Junioren Radrundfahrt Oberösterreich, Juniors
   International Presidency Turkey Tour
   Internationaler Radsporttage Erlauftal
   IV° Clasica Elite de Guatemala
   Jadranska Magistrala
   Jelajah Malaysia
   Jeolginyeon Stage Race
   Joe Martin Stage Race (F)
   Joe Martin Stage Race International
   Joe Martin Stage Race National Race
   Johnson City, Omnium
   K.A.P. Fethiye Yol Yarışları
   K.A.P. Sezon Açılış Kupası
   Kalgoorlie
   Kansas City
   Keizer der Juniores Koksijde, Juniors
   Khenifra
   King's Cup 1
   King's Cup 2
   King's Cup 3
   King's Cup 4
   King's Cup 5
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Kreiz Breizh Elite
   Kring Føroyar
   Kroz Hrvatsku
   Kroz Istru, Juniors
   Kroz Srbiju
   La Paz
   La Tropicale Amissa Bongo
   Ladies Tour of Qatar (F)
   Lago Vista
   Lawrence
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Les Boucles de l'Artois
   Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike
   Lesotho Sky UCI Race, Mountainbike (a)
   Liège - La Gleize, Juniors
   Lidice
   Lima - Cerro Azul - Lima
   Mekong Delta Cycling Cup
   Memorial Andrei Antoshenko
   Memorial D. Baydugi and A. Shaboldina
   Memorial Utochkina
   Memorial Viktor Kapitonov
   Memorial Vyatcheslav Kiselev Matveyevitch
   Merida Cup
   Mississippi GP
   Mobarakeh
   Mongolia Bike Challenge, Mountainbike
   National Capital Tour
   National Championship, Road, Teams, U23, Russia
   National Sports Commission NSC Independence Stage Race
   Nature Valley Grand Prix
   Nebraska Omnium Weekend
   New Zealand Cycle Classic
   Newry 3 day
   Niedersachsen Rundfahrt, Juniors
   Nocturne d'Ongola
   Oberösterreich Rundfahrt
   OCK de Khouribga
   Oderrundfahrt
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Panorama Tour
   Paris - Arras
   Paris - Nice
   Pemberton
   Pilis Kupa Hegyi Idofutam
   Podlasie Tour
   Points' Series Pegasus/Papanui CC
   Polska - Ukraina
   Port au Port
   Prairie State Series
   Pre-Vuelta Independencia
   President Tour of Iran
   Priirtyshe Stage Race
   Puchar Bałtyku
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   Rabat (a)
   Randers Bike Week
   Ras Mumhan
   Redlands Bicycle Classic
   Region-Tour
   Return to the Countryside
   Rhône-Alpes Isère Tour
   Robert Peters Race
   Rocky Mountain Stage Race
   Ronda Pilipinas
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde de l'Oise
   Ronde des Vallées, Juniors
   Ronde van België
   Ronde van België (F)
   Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Roserittet DNV GP
   Route de France Féminine (F)
   Route du Sud
   Ruta del Imperio Kaqchiquel
   Rutas de America
   Saguenay, U23
   Saint-Brieuc Agglo-Tour
   San Dimas Stage Race
   San Salvador
   Satakunnan Ajo
   Sea Otter Classic
   Season Opener Georgia
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Sibiu Cycling Tour
   Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors
   Southern Revolution Tour
   Spisšká Nová Ves
   Sports Lottery Cup
   Ster Elektrotoer
   Suchá nad Parnou
   Suir Valley
   Svanesund, Elite/U23
   Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Taulabe
   Terva Stage Race
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   The Hub - EMC2 Bikes Cycle Tour
   The Transcontinental
   Timaru 2 day Tour
   Tirreno-Adriatico
   Tobago International
   Torneio de Verão
   Totnes - Vire Twinning Town Two Day
   Tour Alsace
   Tour Ciclístico de Panamá
   Tour d'Afrique
   Tour d'Egypte
   Tour de Azerbaijan
   Tour de Bénin
   Tour de Beauce
   Tour de Blida International
   Tour de Blida National
   Tour de Borneo
   Tour de Bowness Stage Race
   Tour de Bretagne
   Tour de Bretagne (F)
   Tour de Chlef
   Tour de Congo
   Tour de France
   Tour de Galiyat
   Tour de Gironde
   Tour de Hokkaido
   Tour de Hongrie
   Tour de Ijen
   Tour de Kashmir
   Tour de Korea
   Tour de Kumano
   Tour de l'Abitibi, Juniors
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Ardèche (F)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Est International
   Tour de l'Eure et Loire
   Tour de la Côte d'Ivoire
   Tour de la Dordogne
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Guyane Française
   Tour de la Martinique
   Tour de la Nouvelle-Calédonie
   Tour de la Paix et de l'Environnement
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de la Réunion
   Tour de Lakes
   Tour de Langkawi
   Tour de LaSalle
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Machakos
   Tour de Madagascar
   Tour de Maurice
   Tour de Mersin
   Tour de Millersburg
   Tour de Moselle
   Tour de Normandie
   Tour de Pécs
   Tour de Perth
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Poyang Lake
   Tour de Punjab
   Tour de Romandie
   Tour de Rwanda
   Tour de San Luis
   Tour de San Luis (F)
   Tour de Siak
   Tour de Sidi Bel Abbes
   Tour de Suisse
   Tour de Taiwan
   Tour de Timor, Mountainbike
   Tour de White Rock
   Tour de Wijaya Kusuma
   Tour de Wilaya de Tipaza
   Tour del Paraguay
   Tour des Fjords
   Tour des Pays de Savoie
   Tour do Contestado
   Tour do Rio
   Tour Down Under
   Tour du Cameroun
   Tour du Faso
   Tour du Gévaudan
   Tour du Haut-Var
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Maroc
   Tour du Pays de Vaud, Juniors
   Tour du Piémont Pyrénéen
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Sénégal
   Tour du Togo
   Tour du Valromey, Juniors
   Tour International d'Oranie
   Tour International de Constantine
   Tour international de Setif
   Tour Internationale d'Annaba
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Adygeya (F)
   Tour of Aegean
   Tour of Al Zubarah
   Tour of Albania
   Tour of Alberta
   Tour of America's Dairyland
   Tour of Anchorage
   Tour of Ankara
   Tour of Arad
   Tour of Black Sea
   Tour of Bright
   Tour of Britain
   Tour of Britain (F)
   Tour of Bulgaria
   Tour of California
   Tour of California (F)
   Tour of Canakkale
   Tour of China I
   Tour of China II
   Tour of Chongming Island (F)
   Tour of Denmark
   Tour of East Bohemia
   Tour of East Taiwan
   Tour of Egat Kanchanaburi
   Tour of Estonia
   Tour of Fiji
   Tour of Fuzhou
   Tour of Guyana
   Tour of Hainan
   Tour of Hong Kong
   Tour of Japan
   Tour of Kosovo
   Tour of Kuban
   Tour of Malopolska
   Tour of Mevlana
   Tour of Murrieta
   Tour of New Zealand (F)
   Tour of Nilgiris
   Tour of North Evia
   Tour of Norway
   Tour of Norway (F)
   Tour of Nyanga
   Tour of Oman
   Tour of Qatar
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of Rhodes
   Tour of Rwanda preperation races
   Tour of Sharjah
   Tour of Singkarak
   Tour of Slovenia
   Tour of Southland
   Tour of Szeklerland
   Tour of Taihu
   Tour of Taranaki
   Tour of Tasmania
   Tour of Thailand
   Tour of Thailand (F)
   Tour of the AGCC Arab Gulf
   Tour of the Gila
   Tour of the Gila (F)
   Tour of the Great South Coast
   Tour of the King Valley
   Tour of the North
   Tour of the Philippines
   Tour of the Reservoir
   Tour of Toowoomba
   Tour of Ulster
   Tour of Utah
   Tour of Walla Walla
   Tour of Washington County
   Tour of Whitehorse
   Tour of Yangcheng Coastal Wetlands
   Tour of Zhoushan Island I (F)
   Tour Province du Sahara
   Tour ta'Malta
   Trans Hajar, Mountainbike (F)
   Trepada Cerro San Cristobal CC Pando
   Triptyque Ardennaise
   Troféu Alpendre do Guadiana
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Karlsberg, Juniors
   Trois Jours de Cherbourg
   Trophée Centre Morbihan, Juniors
   Trophée d'Or Féminin (F)
   Trophée de la Caribe
   Trophée des As
   Tucson
   Tulsa
   Turul Dobrogei
   Turul Dobrogei
   Tweedaagse van de Gaverstreek
   Udmurt Republic Stage Race
   USA Pro Cycling Challenge
   Utrecht (a)
   V° Clásica Elite Guatemala
   Vadsø
   Valentine's Day Classic
   Valley of the Sun Stage Race
   Vatternrundan
   Velo-Tek GP
   VI Clásica Elite Guatemala
   Volta à Bairrada
   Volta a Coruña
   Volta a Galicia
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta às Terras de Santa Maria Feira
   Volta a San Miguel
   Volta Angola
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta ao Alto Támega
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista do Pará
   Volta Ciclista Internacional a Lleida
   Volta Ciclista Provincia de Valencia, Elite/U23
   Volta Ciclistica Internacional do Paraná
   Volta de Goias
   Volta de Roraima
   Volta do Cacau
   Volta Feminina da Republica (F)
   Volta Provincia de Castello
   Volta Rio Grande do Sul
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Barinitas
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Bramón
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Chiriquí
   Vuelta a Chuquisaca
   Vuelta a Cochabamba
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Colombia (F)
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Costa Rica (F)
   Vuelta a Costa Rica, Amateurs
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guanacaste
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a la Bebida
   Vuelta a la Costa Ecuador
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a la Laguna (a)
   Vuelta a Margarita
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Navarra, Elite/U23
   Vuelta a Nicaragua
   Vuelta a Palencia
   Vuelta a Paria
   Vuelta a Peru
   Vuelta a Salta
   Vuelta a San Carlos
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a San Rafael
   Vuelta a Santa Cruz de la Sierra
   Vuelta a Santa Cruz de Mora
   Vuelta a Santander
   Vuelta a Segovia
   Vuelta a Tarija
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Toledo
   Vuelta a Tovar
   Vuelta a Trujillo de Peru
   Vuelta a Vendimia
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Caribe
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Estado de Oaxaca
   Vuelta al Estado Zulia
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta al Valle del Cibao
   Vuelta Alto Parana
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Ciclista a Burgos
   Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid
   Vuelta Ciclista a Leon
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta Costa Calida
   Vuelta Dagupan
   Vuelta de Higuito
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Costa Rica
   Vuelta de la Juventud Guatemala
   Vuelta de la Juventud Republica Dominicana
   Vuelta de la Leche
   Vuelta del Este Mendoza
   Vuelta del Futuro de Colombia, Novices
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Juniors
   Vuelta Femenina a Guatemala
   Vuelta General Alvear
   Vuelta Get a Life Coahuila
   Vuelta Gran Santander
   Vuelta Instituto Trabajadores de Nuevo Léon
   Vuelta Internacional 100 Años de Chuquicamata
   Vuelta Internacional a la Región del Maule
   Vuelta Internacional al Estado Trujillo
   Vuelta Internacional Aniversario Ciudad de Calama
   Vuelta Maule Centro
   Vuelta Michoacan
   Vuelta Orgullo Wanka
   Vuelta Serial a Nuevo León
   Vuelta y Ruta de Mexico
   VW Cyprus Cycling Tour
   Vysočina
   World hour record
   World Ports Classic
   Wyscig Dookola Mazowska
   XI Clásica Elite de Guatemala
   Yorkshire 3 day
   Závod Míru, Juniors
   Závod Miru, U23
   ZLM Tour
   Zollernalbkreis
Other races