Stage races
   3 Stage Race
   500 Millas del Norte
   Østfold 3-dagers
   Österreich-Rundfahrt
   Afxentia, Mountainbike
   Afxentia, Mountainbike (F)
   Air Force Cycle Tour
   Allén
   Anderson
   Anzère, Downhill
   Anzère, Downhill (F)
   Apertura Temporada de Táchira
   Apertura Temporada de Trujillo
   Apple Race
   Arden Challenge
   Ascensión a los Nevados de Chillán
   Auksinių kopų
   Azerbaïjan Tour
   Baby Giro
   Bad Wildbad, Downhill
   Bad Wildbad, Downhill (F)
   Ballinrobe
   Balneário de Camboriú, Downhill
   Balneário de Camboriú, Downhill (F)
   Balneário de Camboriú, Mountainbike
   Balneário de Camboriú, Mountainbike (F)
   Baltic Chain Tour
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Barberton
   Bay Classic (F)
   Bay Cycling Classic
   Bayern Rundfahrt
   BDO Tour of Northland
   Beijing, Omnium
   Bellwald, Downhill
   Bellwald, Downhill (F)
   Belorechensk
   Benelux Tour
   Benghazi
   Berghaus Yak Attack, Mountainbike
   Berlin, U23
   Bermuda GP
   Berri (a)
   Bidasoa Itzulia
   Bigi Bergi Tour
   Bikes on Broadway
   Bizkaiko Itzulia, Juniors
   Blida (a)
   Blue Cross Cycle
   Bonjour Tana
   Boucles de la Mayenne
   Brasov, Downhill
   Brasov, Downhill (F)
   Bringewood, Downhill
   Bringewood, Downhill (F)
   Cómbita
   Calder Stewart Elite Series
   Calingasta
   Calingasta (a)
   Camp. Oriental de El Salvador
   Campeonato de Invierno CC Sanducero
   Canton Cycling Classic
   Cape Breton
   Carmen
   Carpathia Couriers Path
   Carreras Preparatorias Nacionales
   Cascade Classic
   Cebu Challenge
   Châtel, Downhill
   Châtel, Downhill (F)
   Challenge Hugues Ngouelondelé
   Challenge Spécial Ramadan
   Charleville
   Cheddi Jagan Memorial
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Lorraine
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Plages Vendéennes
   Circuit Franco-Belge
   Clásica Carmen de Viboral
   Clásica Centroamericana
   Clásica Ciudad de Soacha
   Clásica Ciudad de Girardot
   Clásica Club Ciclista Master de Santo Domingo
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica de Funza
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica del Oriente
   Clásica Independencia Provincia de Jaén
   Clásica Internacional Ciudad Heroica de Tacna
   Clásica Marinilla
   Clásica Nacional Ciudad de Anapoima
   Clásica Nacional Marco Fidel Suárez
   Clásica Perla del Fonce
   Clásica Pre-Vuelta Mundo Maya
   Clásica Radio Chiriquí
   Clásico León Ureña
   Clásico RCN
   Clásico Ruta de la Victoria
   Clásico Virgen de la Consolación de Táriba
   Clasica del Meta
   Clasica International de Tulcan
   Clasicó de Turismeros
   Clasico El Colombiano
   Clasificatorio Vuelta de Chile
   Clasificatorio Vuelta de Chile (a)
   Colin Mayer Classic
   Combe Sydenham, Mountainbike
   Combe Sydenham, Mountainbike (F)
   Copa Cero de Oro
   Copa Nordeste
   Copa Norte-Nordeste de Ciclismo
   Copa Pococi
   Coupe du Mali
   Coupe Frédéric Jalton
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Critérium du Dauphiné
   Critérium International
   Cupa Mun. Reghin
   Czech Cycling Tour
   Daetongryeonggi Gapyeong Stage Race
   DCO Sports Festival Race
   Dead Dog Classic
   Delta
   Delta Bike Tour
   Devo Spring Classics Stage Race
   Doble Bragado
   Doble Chepes
   Doble Melo
   Doble Melo - Río Branco
   Doble San Francisco-Miramar
   Doble San Roque - Huarini
   Doble Termas de Guaviyú
   Doble Young
   Dolany
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Driedaagse van Axel, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Driedaagse van West-Vlaanderen
   Dunavski Kup
   Ecowas Cycling Tour
   Eidsvollrittet
   Eilat
   Emakumeen Euskal Bira (F)
   Energiewacht Tour (F)
   Etoile de Bessèges
   European Championship, Track, Omnium, Elite (F)
   Fathers' Day Race
   Feilding
   Fiorenzuola d Arda, Madison
   Five rings of Moscow
   Flèche du Sud
   Fort William, Downhill
   Fort William, Downhill (F)
   Fort William, Mountainbike
   Fréjus, Mountainbike
   Fréjus, Mountainbike (F)
   Friendship People North-Caucasus Stage Race
   Gateway Cup
   Giant Cup
   Giro Ciclistico Pesche Nettarine di Romagna
   Giro d'Italia
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Sol San Juan
   Giro del Trentino
   Giro del Trentino Alto Adige - Südtirol (F)
   Giro della Lunigiana, Juniors
   Giro della Provincia di Reggio Calabria
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Giro di Basilicata, Juniors
   Giro di Padania
   Giro Memorial Atribuna
   Giro Rosa (F)
   Giro Specialized
   Gorey 3-day
   Goulburn - Sydney
   GP Abimota
   GP Chantal Biya
   GP Cycliste de Gemenc
   GP do Mineiro
   GP Efapel
   GP Elsy Jacobs (F)
   GP Général Patton, Juniors
   GP Homenaje a Secundino Baéz
   GP Indépendance de la Côte d'Ivoire
   GP Instituto de Defesa do Consumidor INADEC
   GP of Adygeya
   GP Onda-Boavista
   GP Perak
   GP Prodimpex
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Sochi
   Gracia Orlova (F)
   Grande Prémio de Liberty Seguros
   Green Mountain Stagerace
   Grudziądz, Juniors
   Héroes de la Patria
   Haiming, Mountainbike
   Haiming, Mountainbike (F)
   Haiming, Mountainbike, U23
   Hajdú-Fönix Kupa
   Hammarö 3-dagars
   Heydar Aliyev Anniversary Tour
   Highland Rim Classic
   Ho Chi Minh City Television Cup
   Holland Ladies Tour (F)
   Hotter 'N Hell Hundred
   Hotter 'N Hell Hundred
   Houffalize, Mountainbike
   Houffalize, Mountainbike (a)
   Houffalize, Mountainbike (F)
   Houffalize, Mountainbike (F) (a)
   Houffalize, Mountainbike, Juniors (F)
   Houffalize, Mountainbike, U23
   Houffalize, Mountainbike, U23 (F)
   Howick, Mountainbike
   Howick, Mountainbike (F)
   HUB Endurance Test Track Race
   I° Clásica Elite de Guatemala
   II° Clásica Elite Guatemala
   III° Clásica Elite Guatemala
   Ilmenau, Downhill
   Ilmenau, Downhill (F)
   Impact Stage Race
   Innerleithen, Downhill
   Innerleithen, Downhill (F)
   International Cycling Classic
   International Junioren Radrundfahrt Oberösterreich, Juniors
   International Presidency Turkey Tour
   Internationaler Radsporttage Erlauftal
   Istanbul, Mountainbike
   Istanbul, Mountainbike (F)
   Istanbul, Mountainbike, U23 (a)
   IV° Clasica Elite de Guatemala
   Iwaki, Criterium
   IX° Clásica Elite de Guatemala
   Jæren Sykkelfestival
   Jadranska Magistrala
   Jelajah Malaysia
   Jeolginyeon Stage Race
   Jilin
   Joe Martin Stage Race National Race
   JYD Stage Race
   K.A.P. Sezon Açılış Kupası
   K.A.P. Sezonu Final
   Kalgoorlie
   Kansas City
   Keizer der Juniores Koksijde, Juniors
   Kildare (c)
   King's Cup 1
   King's Cup 2
   King's Cup 3
   King's Cup 4
   King's Cup 5
   King's Cup 6
   Kinkolé
   Kirchberg, Mountainbike
   Kirchberg, Mountainbike (F)
   Košice - Tatry - Košice
   Koksijde, Cyclo-cross
   Koksijde, Cyclo-cross (F)
   Koksijde, Cyclo-cross, Juniors
   Koksijde, Cyclo-cross, U23
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Kreiz Breizh Elite
   Kring Føroyar
   Kroz Istru, Juniors
   Kroz Istru, Juniors
   Kroz Srbiju
   Kupës Agim Tafili
   Kwita Izina
   La Bresse, Mountainbike
   La Bresse, Mountainbike (F)
   La Bresse, Mountainbike, Juniors
   La Bresse, Mountainbike, Juniors (F)
   La Bresse, Mountainbike, U23
   La Bresse, Mountainbike, U23 (F)
   La Tropicale Amissa Bongo
   Ladies Tour of Qatar (F)
   Lago Vista
   Lago Vista
   Lamosano, Mountainbike
   Lamosano, Mountainbike (F)
   Lamosano, Mountainbike, Juniors
   Lamosano, Mountainbike, Juniors (F)
   Lawrence
   Le Coq Sportif Tour
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Lennestadt, Mountainbike
   Lennestadt, Mountainbike (F)
   Lennestadt, Mountainbike, U23
   Leogang, Downhill
   Leogang, Downhill (F) (a)
   Les Boucles de l'Artois
   Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike
   Liège - La Gleize, Juniors
   Lidice
   Lima - Cerro Azul - Lima
   Llangollen, Downhill
   Llangollen, Downhill (F)
   LRA Cycling Weekend
   Méribel, Mountainbike
   Méribel, Mountainbike (F)
   Münsingen, Mountainbike (F)
   Münsingen, Mountainbike, U23
   Madaba
   Malacca GP
   Manicaland Cycle Challenge
   Mautern in Steiermark, Downhill
   Mautern in Steiermark, Downhill (F)
   Mekong Delta Cycling Cup
   Memorial Boris A. Bolshakov
   Memorial Utochkina
   Memorial Viktor Kapitonov
   Merced, Criterium
   Mersey Valley Tour
   Mersin
   Mi-Aout-Bretonne
   Midlands
   Mississippi GP
   Moena, Mountainbike-Marathon
   Moena, Mountainbike-Marathon (F)
   Mongolia Bike Challenge, Mountainbike
   Mont-Tremblant, Mountainbike
   Mont-Tremblant, Mountainbike (F)
   Morgins, Downhill
   Morgins, Downhill (F)
   Moscou (d)
   Moscou (d)
   Moscou (h)
   Moscou, Mountainbike (a)
   Moscou, Mountainbike (F)
   Mount Hood Classic
   Mumbai (e)
   N. Sembilan
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, Belgium (F)
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, Denmark
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, France
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, France (F)
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, Great Britain
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, Great Britain (F)
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, Italy
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, Italy (F)
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, Luxemburg
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, Switzerland
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, Switzerland (F)
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, The Netherlands
   National Championship, Cyclo-cross, Elite, The Netherlands (F)
   National Championship, Cyclo-cross, Juniors, Belgium
   National Championship, Cyclo-cross, Juniors, France
   National Championship, Cyclo-cross, Juniors, Great Britain
   National Championship, Cyclo-cross, Juniors, Italy
   National Championship, Cyclo-cross, Juniors, Switzerland
   National Championship, Cyclo-cross, Juniors, The Netherlands
   National Championship, Cyclo-cross, U23, Belgium
   National Championship, Cyclo-cross, U23, Great Britain
   National Championship, Cyclo-cross, U23, Italy
   National Championship, Cyclo-cross, U23, Switzerland
   National Championship, Cyclo-cross, U23, The Netherlands
   National Championship, Mountainbike, 4X, Elite, Australia
   National Championship, Mountainbike, 4X, Elite, Canada
   National Championship, Mountainbike, 4X, Elite, Canada (F)
   National Championship, Mountainbike, 4X, Elite, New Zealand
   National Championship, Mountainbike, 4X, Elite, New Zealand (F)
   National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Australia
   National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Australia (F)
   National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Canada (F)
   National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, France (F)
   National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Germany
   National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Germany (F)
   National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, New Zealand
   National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, New Zealand (F)
   National Championship, Mountainbike, Juniors, United States of America
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Australia
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Australia (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Canada
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Canada (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Cyprus
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Cyprus (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, France
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, France (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, New Zealand
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, New Zealand (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Ukraine
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Ukraine (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, United States of America
   National Championship, Mountainbike, XC, Elite, United States of America (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Australia
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Australia (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Canada
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Canada (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Cyprus
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, France
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, France (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Lesotho
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Lesotho
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, New Zealand
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, New Zealand (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Ukraine
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Ukraine (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, United States of America (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, U23, Australia
   National Championship, Mountainbike, XC, U23, Australia (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, U23, Canada
   National Championship, Mountainbike, XC, U23, Canada (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, U23, France
   National Championship, Mountainbike, XC, U23, Ukraine
   National Championship, Mountainbike, XC, U23, Ukraine (F)
   National Championship, Mountainbike, XC, U23, United States of America
   National Championship, Mountainbike, XC, U23, United States of America (F)
   National Championship, Road, Elite, Brazil (F)
   National record, Track, Team Pursuit, Elite, Great Britain (F)
   National Sports Commission NSC Independence Stage Race
   Nature Valley Grand Prix
   New Zealand Cycle Classic
   Newry 3 day
   Niedersachsen Rundfahrt, Juniors
   Nieuwegein (a)
   Nieuwegein (c)
   Nieuwegein (d)
   Nieuwegein (e)
   Nieuwegein (f)
   Nieuwegein (g)
   North Western Tour
   Nové Město na Moravě, Mountainbike
   Nové Město na Moravě, Mountainbike (F)
   Nové Město na Moravě, Mountainbike, Juniors
   Nové Město na Moravě, Mountainbike, Juniors (F)
   Nové Město na Moravě, Mountainbike, U23
   Nové Město na Moravě, Mountainbike, U23 (F)
   Oû-Djåce
   Oberösterreich Rundfahrt
   Obornikach Wroclaw
   Oderrundfahrt
   Odessa (b)
   Okolo Jiznich Cech
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Oran (b)
   Otopeni
   Oxford Bike Races
   Panorama Tour
   Paris - Corrèze
   Paris - Corrèze
   Paris - Nice
   Pavel Banya - Kazanlak
   Pazardzhik
   Pemberton
   Penza Stage Race
   Perlis Open
   Pietermaritsburg, Mountainbike
   Pietermaritsburg, Mountainbike (a)
   Pietermaritsburg, Mountainbike (F)
   Pietermaritsburg, Mountainbike (F) (a)
   Pila, Downhill
   Pila, Downhill (F)
   Pilis Kupa Hegyi Idofutam
   Pivotal Trek Racing Weekend
   Points' Series Pegasus/Papanui CC
   Polska - Ukraina
   Popayán
   Port au Port
   Portaferry
   Porto de Mós, Mountainbike
   Porto de Mós, Mountainbike (F)
   Pre-Vuelta Independencia
   Premier League Iran 1
   Premier League Iran 2
   Prince Nawaf bin Faisal Tour
   Pyhäjärvi
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   RaboSter Zeeuwsche Eilanden (F)
   RaboSter Zeeuwsche Eilanden (F)
   RaboSter Zeeuwsche Eilanden (F)
   Ramot Menashe
   Randers Bike Week
   Ras Connachta
   Ras Mumhan
   Redlands Bicycle Classic
   Regio Tour, Juniors
   Region-Tour
   Return to Roots Race
   Return to Truong Son Race, Elite/U23
   Rhône-Alpes Isère Tour
   Rijssen
   Rivera
   Rivne
   Robert Peters Race
   Rocky Mountain Stage Race
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde de l'Oise
   Ronde des Vallées, Juniors
   Ronde Gaumaise
   Ronde van België
   Ronde van België (F)
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Roserittet DNV GP
   Route de France Féminine (F)
   Route du Sud
   Ruta del Centro
   Rutas de America
   São Paulo (g)
   Saaremaa Velotuur
   Sacrifice Race, Elite/U23
   Saguenay, U23
   Saint-Brieuc Agglo-Tour
   Saint-Pompon, Mountainbike
   Saint-Pompon, Mountainbike (F) (a)
   Samara Region : Volga County
   San Dimas Stage Race
   Santos Women's Cup (F)
   Sarawak Cyclefest
   Satakunnan Ajo
   Sayram Lake Stage Race
   Schladming, Mountainbike
   Sea Otter Classic
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Sibiu Cycling Tour
   Simofusa, Criterium
   Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors
   Souk Ahras
   Steinach am Brenner, Downhill
   Steinach am Brenner, Downhill (F)
   Ster Elektrotoer
   Strausberg
   Suir Valley
   Super Besse, Mountainbike
   Surf and Turf Two Day (F)
   Susiajot
   Svanesund, Elite/U23
   Svanesund, Elite/U23
   Sydney (c)
   Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Tønsberg
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   Thüringen-Rundfahrt, U23
   Thale, Downhill (F)
   The Exergy Tour (F)
   The Hub - EMC2 Bikes Cycle Tour
   The Tour Doon Hame
   The Valley
   Tirreno-Adriatico
   Tiwanaku
   Tobago International
   Todtnau, Downhill
   Todtnau, Downhill (F)
   Torneio da Associaçiao Provincial de Luanda
   Torneio de Verão
   Torneo Abel Urbina
   Torneo Apertura FDPC Perú
   Torneo Cesar Alcalde
   Torneo Marino Alvira de Maldonado
   Toscana Coppa delle Nazioni
   Totnes - Vire Twinning Town Two Day
   Tour Alsace
   Tour Ciclístico de Panamá
   Tour d'Afrique
   Tour de Andørja
   Tour de Beauce
   Tour de Bintan
   Tour de Borneo
   Tour de Bowness Stage Race
   Tour de Bozeman
   Tour de Bretagne
   Tour de Bretagne (F)
   Tour de Brunei
   Tour de Corse
   Tour de East Java
   Tour de France
   Tour de Franche Comté Cycliste
   Tour de Free State (F)
   Tour de Gironde
   Tour de Hokkaido
   Tour de Ijen
   Tour de Korea
   Tour de Kumano
   Tour de l'Abitibi, Juniors
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Amitié de Tahiti
   Tour de l'Ardèche (F)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Est International
   Tour de l'Eure et Loire
   Tour de l'Or Blanc
   Tour de la Côte d'Ivoire
   Tour de la Creuse
   Tour de la Dordogne
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Guyane Française
   Tour de la Martinique
   Tour de la Nouvelle-Calédonie
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région de Lodz, Juniors
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de la Réunion
   Tour de Lakes
   Tour de Langkawi
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Madagascar
   Tour de Maurice
   Tour de Maurice, U23
   Tour de Millersburg
   Tour de Moselle
   Tour de Moutere
   Tour de New Braunfels
   Tour de Nile Source
   Tour de Normandie
   Tour de Pécs
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Poyang Lake
   Tour de Poyang Lake (a)
   Tour de Québec
   Tour de Romandie
   Tour de Rwanda
   Tour de San Luis
   Tour de Suisse
   Tour de Taiwan
   Tour de Timor, Mountainbike
   Tour de Vineyards
   Tour de White Rock
   Tour de Wilaya de Tipaza
   Tour des Pays de Savoie
   Tour do Rio
   Tour Down Under
   Tour du Cameroun
   Tour du Faso
   Tour du Gévaudan
   Tour du Haut-Var
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Maroc
   Tour du Pays de Vaud, Juniors
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Togo
   Tour du Valromey, Juniors
   Tour Féminin en Limousin (F)
   Tour Méditerranéen
   Tour ni Frank
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Adygeya (F)
   Tour of Albania
   Tour of Algeria
   Tour of America's Dairyland
   Tour of Anchorage
   Tour of Austin
   Tour of Beijing
   Tour of Bright
   Tour of Britain
   Tour of Bulgaria
   Tour of California
   Tour of Canterbury
   Tour of China I
   Tour of China II
   Tour of China II
   Tour of Chongming Island (F)
   Tour of Cyprus
   Tour of Denmark
   Tour of Dimona
   Tour of East Taiwan
   Tour of Egat Kanchanaburi
   Tour of Elk Grove
   Tour of Eritrea
   Tour of Fiji
   Tour of Fuzhou
   Tour of Ghana
   Tour of Gippsland
   Tour of Greece
   Tour of Guyana
   Tour of Hainan
   Tour of Hong Kong
   Tour of Jamtland
   Tour of Japan
   Tour of Kosovo
   Tour of Leinster Two Day
   Tour of Malopolska
   Tour of Matabungkay
   Tour of Mazandaran, Juniors
   Tour of Murrieta
   Tour of New Zealand (F)
   Tour of Norway
   Tour of Nyanga
   Tour of Oman
   Tour of Qatar
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of Sharjah
   Tour of Singkarak
   Tour of Slovenia
   Tour of Southland
   Tour of Subic
   Tour of Szeklerland
   Tour of Taihu
   Tour of Taranaki
   Tour of Tasmania
   Tour of Thailand
   Tour of Thailand (F)
   Tour of the AGCC Arab Gulf
   Tour of the Bahamas
   Tour of the Gila
   Tour of the Great South Coast
   Tour of the Murray River
   Tour of the North
   Tour of the Philippines
   Tour of Toowoomba
   Tour of Trakya
   Tour of Trinidad & Tobago
   Tour of Ulster
   Tour of Utah
   Tour of Vietnam
   Tour of Walla Walla
   Tour of Washington County
   Tour of Xiangjiang
   Tour of Zhoushan Island I (F)
   Tour ta'Malta
   Tour Worldofbike, Elite/U23
   Trbovlje, Mountainbike
   Trepada Cerro San Cristobal CC Pando
   Tres Días de Álava, Elite/U23
   Triptyque Ardennaise
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Karlsberg, Juniors
   Trois Jours de Cherbourg
   Trondheim, Mountainbike
   Trondheim, Mountainbike (F)
   Trophée Centre Morbihan, Juniors
   Trophée Centre Morbihan, Juniors
   Trophée d'Or Féminin (F)
   Trophée de la Caribe
   Trophée des As
   Trophée Franco-Suisse, Juniors
   Tucson
   Tulsa
   Turul Dobrogei
   Turul României
   Tweedaagse van de Gaverstreek
   Udmurt Republic Stage Race
   USA Pro Cycling Challenge
   Utsunomiya-shi (a)
   Utsunomiya-shi, Criterium
   V° Clásica Elite Guatemala
   Val di Sole, Downhill
   Val di Sole, Downhill (F)
   Val-d'Isere, Mountainbike
   Val-d'Isere, Mountainbike (F)
   Valley of the Sun Stage Race
   Valloire, Downhill
   Valloire, Downhill (F)
   VI Clásica Elite Guatemala
   Villabassa, Mountainbike-Marathon (F)
   Volta a Albufeira
   Volta a Coruña
   Volta a Galicia
   Volta a Loulé, Juniors
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta a Portugal, Juniors
   Volta às Terras de Santa Maria Feira
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta as Comarcas de Lugo
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista do Pará
   Volta Ciclista Provincia de Valencia, Elite/U23
   Volta de Ciclismo Internacional do Estado de São Paulo
   Volta de Pernambuco
   Volta de Roraima
   Volta do Cacau
   Volta Ilha Santo Antão
   Volta Provincia de Castello
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Barinitas
   Vuelta a Bolivia
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Bramón
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Cantabria, Juniors
   Vuelta a Chaco
   Vuelta a Chiriquí
   Vuelta a Cienfuegos
   Vuelta a Cochabamba
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Colombia (F)
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Costa Rica (F)
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a la Costa Ecuador
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a la Rioja, Juniors
   Vuelta a la Sierra
   Vuelta a los Valles de Tuy
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Murcia
   Vuelta a Navarra, Elite/U23
   Vuelta a Nicaragua
   Vuelta a Occidente
   Vuelta a Palencia
   Vuelta a Paria
   Vuelta a Salta
   Vuelta a San Carlos
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a San Rafael
   Vuelta a Santa Cruz de Mora
   Vuelta a Santander
   Vuelta a Segovia
   Vuelta a Tamaulipas
   Vuelta a Tarija
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Toledo
   Vuelta a Tovar
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Yacambu-Lara
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Caribe
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Estado de Oaxaca
   Vuelta al Estado Portuguesa
   Vuelta al Estado Zulia
   Vuelta al Lago Uru Uru
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta al Valle del Cibao
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Ciclista a Burgos
   Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid
   Vuelta Ciclista a la Republica del Ecuador
   Vuelta Ciclista a Leon
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Aragua
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta Ciclista Femenina a el Salvador (F)
   Vuelta de Higuito
   Vuelta de la Colonia Paysandú
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Costa Rica
   Vuelta de la Juventud Guatemala
   Vuelta de la Juventud Republica Dominicana
   Vuelta de la Leche
   Vuelta de Lavalle Mendoza
   Vuelta del Distrito Federal
   Vuelta del Este Mendoza
   Vuelta del Futuro de Colombia, Novices
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Juniors
   Vuelta Femenina a Guatemala
   Vuelta General Alvear
   Vuelta Máster al Ecuador, Elite/U23
   Vuelta Maule Centro
   Vuelta Mazatlán
   Vuelta Michoacan
   Vuelta Mundo Maya
   Vuelta Orgullo Wanka
   Vuelta Orgullo Wanka
   Vuelta Pamplona, Juniors
   Vuelta Río de la Plata
   Vuelta Serial a Nuevo León
   Vuelta y Ruta de Mexico
   Vuelta Yarinacocha
   Vysočina
   Wenatchee
   Wenatchee
   Wendes 2 dagars
   Willingen, Downhill
   Willingen, Downhill (F)
   Windham, Downhill
   Windham, Downhill (F)
   Windham, Mountainbike
   Windham, Mountainbike (F)
   Windham, Mountainbike, Juniors
   Windham, Mountainbike, U23
   Windham, Mountainbike, U23 (F)
   Windhoek, Chrono
   Winterberg, Downhill
   Winterberg, Downhill (F)
   Winterberg, Mountainbike
   Winterberg, Mountainbike (F)
   World Ports Classic
   Wyscig Dookola Mazowska
   Xingyang
   XSports Kauss Cup
   Závod Míru, Juniors
   Zhejiang
   Zimbabwe Time Trial Series, Chrono
Other races