Stage races
   3 Stage Race
   500 Millas del Norte
   Østfold 3-dagers
   Österreich-Rundfahrt
   Çorum
   ACTAS Sikring
   Afghan Qualifier South-Asian Continentals
   Aguascalientes
   Aguazul
   Air Force Cycle Tour
   Albstadt (F)
   Allén
   Anderson
   Apple Race
   Arden Challenge
   Arlington (b)
   Auksinių kopų
   Azerbaïjan Tour
   Baby Giro
   Baikal Unity Irkutsk
   Ballinrobe
   Baltic Chain Tour
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Barberton
   Barents GP
   Bay Classic (F)
   Bay Cycling Classic
   Bayern Rundfahrt
   BDO Tour of Northland
   Belorechensk
   Benelux Tour
   Bennington
   Berghaus Yak Attack, Mountainbike
   Berlin, U23
   Bermuda GP
   Berri (a)
   Bidasoa Itzulia
   Bigi Bergi Tour
   Bikes on Broadway
   Blue Cross Cycle
   Boucle du Coton
   Boucles de la Marne
   Boucles de la Mayenne
   Brescia, Juniors
   Brescia, Juniors
   Brixia Tour
   Cómbita
   Calder Stewart Elite Series
   Calingasta
   Campeonato de Invierno CC Sanducero
   Campeonato Invierno de Montevideo
   Canberra Tour
   Cape Breton
   Carpathia Couriers Path
   Cascade Classic
   Charleville
   Cheddi Jagan Memorial
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Lorraine
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Plages Vendéennes
   Circuit Franco-Belge
   Clásica Carmen de Viboral
   Clásica Chorotega
   Clásica Ciudad de Soacha
   Clásica Ciudad de Girardot
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica de Funza
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica de Septiembre
   Clásica del Caribe
   Clásica del Retorno
   Clásica Independencia Provincia de Jaén
   Clásica Internacional Ciudad Heroica de Tacna
   Clásica Jorge Llumigusín
   Clásica Marinilla
   Clásica Nacional Ciudad de Anapoima
   Clásica Perla del Fonce
   Clásica Radio Chiriquí
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásico León Ureña
   Clásico RCN
   Clasica Alerta Empresa Bicimanía
   Clasica International de Tulcan
   Clasico Centenario de Armenia
   Clasico El Colombiano
   Clasificatorio Vuelta de Chile
   Clasificatorio Vuelta de Chile (a)
   Clasificatorio Vuelta de Chile (b)
   Clasificatorio Vuelta de Chile (c)
   Clasificatorio Vuelta de Chile (d)
   Colin Mayer Classic
   Copa Cero de Oro
   Copa I.C.A.P.
   Coupe Frédéric Jalton
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Critérium du Dauphiné
   Critérium International
   Criterium Cuprum Cup
   Cronulla, Criterium
   Cyclone Time Trial and Road Race, Chrono
   Czech Cycling Tour
   Daetongryeonggi Gapyeong Stage Race
   Delta
   Devo Spring Classics Stage Race
   Deyata Kirula Cycle Tour
   Doble Bragado
   Doble Chepes
   Doble Guichón
   Doble Melo
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Drei Etappenfahrt International Weilburg, Novices
   Driedaagse van Axel, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Driedaagse van West-Vlaanderen
   Dubai, Criterium
   Dunavski Kup
   Eidsvollrittet
   Elverum
   Emakumeen Euskal Bira (F)
   Energiewacht Tour (F)
   Erondegem (F)
   Etoile de Bessèges
   Fathers' Day Race
   Feilding
   Five rings of Moscow
   Flèche du Sud
   Friendship People North-Caucasus Stage Race
   Gateway Cup
   Giro Ciclistico Pesche Nettarine di Romagna
   Giro d'Italia
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Sol San Juan
   Giro del Trentino
   Giro del Trentino Alto Adige - Südtirol (F)
   Giro del Veneto e delle Dolomiti
   Giro della Lunigiana, Juniors
   Giro della Provincia di Reggio Calabria
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro delle Regioni
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Giro di Basilicata, Juniors
   Giro di Padania
   Giro di Sardegna
   Giro Rosa (F)
   Giro Specialized
   Girona
   Gorey 3-day
   Goulburn - Sydney
   GP Abimota
   GP Alto Apure
   GP Chantal Biya
   GP Cycliste de Gemenc
   GP de Portugal
   GP Denmark, Juniors
   GP Esco
   GP Général Patton, Juniors
   GP Internacional de Café
   GP of Adygeya
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Sochi
   GP van Schurfthoven
   GP van Schurfthoven
   GP van Schurfthoven
   Gracia Orlova (F)
   Grande Prémio de Liberty Seguros
   Green Mountain Stagerace
   Grudziądz, Juniors
   Hajdú-Fönix Kupa
   Hammarö 3-dagars
   Hana Tour, Elite/U23
   Herald Sun Tour
   High Uintas Classic
   Highland Rim Classic
   Himalaya Cycle Race, Mountainbike
   Ho Chi Minh City Television Cup
   Holland Ladies Tour (F)
   Hotter 'N Hell Hundred
   I° Clásica Elite de Guatemala
   II° Clásica Elite Guatemala
   III° Clásica Elite Guatemala
   Immuvit
   International Cycling Classic
   International Junioren Radrundfahrt Oberösterreich, Juniors
   International Paths of Victory Tour
   International Presidency Turkey Tour
   Internationaler Radsporttage Erlauftal
   IV° Clasica Elite de Guatemala
   IX° Clásica Elite de Guatemala
   Jæren Sykkelfestival
   Jadranska Magistrala
   Jaslovské Bohunice
   Jelajah Malaysia
   Jeolginyeon Stage Race
   Jiangxu (F)
   Joe Martin Stage Race National Race
   JYD Stage Race
   K.A.P. Sezon Açılış Kupası
   Kansas City
   Karibu Arusha Race
   Kazantzakia
   Keizer der Juniores Koksijde, Juniors
   Kejurnas Bank Kalbar Bike Race
   Kerman Tour
   Kildare (c)
   King's Cup 1
   King's Cup 2
   King's Cup 3
   King's Cup 4
   King's Cup 5
   King's Cup 6
   Kingdom of Bahrain International Tour
   Kinshasa (a)
   Konya
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Kreiz Breizh Elite
   Kring Føroyar
   Kroz Istru, Juniors
   Kroz Srbiju
   Kupa Sali Hima
   Kwita Izina
   La Tropicale Amissa Bongo
   Ladies Tour of Qatar (F)
   Lago Vista
   Lawrence
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Les Boucles de l'Artois
   Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike
   Liège - La Gleize, Juniors
   Lidice
   Mekong Delta Cycling Cup
   Memorial Battle of Crete
   Memorial Boris A. Bolshakov
   Memorial Igor Karpenko
   Memorial Valentin Bobylev Kostanay
   Memorial Viktor Kapitonov
   Merced, Criterium
   Mersey Valley Tour
   Mi-Aout-Bretonne
   Mississippi GP
   Mongolia Bike Challenge, Mountainbike
   Moscou (d)
   Moscou (f)
   Mount Hood Classic
   National Sports Commission NSC Independence Stage Race
   Nature Valley Grand Prix
   New Zealand Cycle Classic
   Newry 3 day
   Niedersachsen Rundfahrt, Juniors
   Nieuwegein (a)
   Nieuwegein (c)
   Nieuwegein (d)
   Nieuwegein (e)
   Nieuwegein (f)
   Nieuwegein (g)
   Oû-Djåce
   Oaxaca (a)
   Oberösterreich Rundfahrt
   Oderrundfahrt
   Odessa (b)
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Oxford Bike Races
   Panorama Tour
   Paris - Corrèze
   Paris - Nice
   Paths of King Nikola
   Paysandú (a)
   Pemberton
   Penza Stage Race
   Pilis Kupa Hegyi Idofutam
   Pivotal Trek Racing Weekend
   Poas
   Points' Series Pegasus/Papanui CC
   Polska - Ukraina
   Portaferry
   Pre-Vuelta Independencia
   President Tour of Iran
   Priirtyshe Stage Race
   Prince Faisal bin Fahd International Stage Race
   Prince Nawaf bin Faisal Tour
   Prince Sultan Faisal bin Fath Challenge
   Puchar Bałtyku
   Puchar Prezesa LZS (F)
   Pyhäjärvi
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   RaboSter Zeeuwsche Eilanden (F)
   Ras Mumhan
   Redlands Bicycle Classic
   Regio Tour, Juniors
   Region-Tour
   Return to Roots Race
   Rhône-Alpes Isère Tour
   Rivera
   Rocky Mountain Stage Race
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde de l'Oise
   Ronde van België
   Ronde van de Provincie Antwerpen
   Ronde van Drenthe
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Ronde van Zeeland Seaports - Tacx Pro Classic
   Roserittet DNV GP
   Route du Sud
   Ruta del Centro
   Rutas de America
   Säklyän ajot
   São Paulo (g)
   Saaremaa Velotuur
   Sacrifice Race, Elite/U23
   Saguenay, U23
   Saint-Brieuc Agglo-Tour
   San Dimas Stage Race
   Santos Women's Cup (F)
   Satakunnan Ajo
   Sayram Lake Stage Race
   Sea Otter Classic
   Selectivo Estatal de Michoacan
   Seri Menanti Royal Cycle Challenge
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Siófok
   Sibiu Cycling Tour
   Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors
   Skane (a)
   Smith & Nephew/Marx & Bensdorf Gran Prix
   Southern Revolution Tour
   Ster Elektrotoer
   Strausberg
   Suir Valley
   Svanesund, Elite/U23
   Sydney (c)
   Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Tønsberg
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   Thüringen-Rundfahrt, U23
   The Hub - EMC2 Bikes Cycle Tour
   The Tour Doon Hame
   The Valley
   Tirreno-Adriatico
   Tobago International
   Tolna
   Torneio de Verão
   Torneo Apertura FDPC Perú
   Toscana Coppa delle Nazioni
   Totnes - Vire Twinning Town Two Day
   Tour Alsace
   Tour Ciclístico de Panamá
   Tour d'Afrique
   Tour d'Indonesia
   Tour de Andørja
   Tour de Beauce
   Tour de Bintan
   Tour de Bowness Stage Race
   Tour de Bozeman
   Tour de Bretagne
   Tour de Bretagne (F)
   Tour de Brunei
   Tour de Commewijne
   Tour de Corse
   Tour de East Java
   Tour de France
   Tour de Franche Comté Cycliste
   Tour de Gironde
   Tour de Hokkaido
   Tour de Korea
   Tour de Kumano
   Tour de l'Abitibi, Juniors
   Tour de l'Abitibi, Juniors
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Ardèche (F)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Eure et Loire
   Tour de la Creuse
   Tour de la Dordogne
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Guyane Française
   Tour de la Manche
   Tour de la Martinique
   Tour de la Nouvelle-Calédonie
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région de Lodz, Juniors
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de la Réunion
   Tour de Langkawi
   Tour de las Libertadores Pisco
   Tour de Leyte
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Madagascar
   Tour de Maurice
   Tour de Maurice, U23
   Tour de Millersburg
   Tour de Moselle
   Tour de New Braunfels
   Tour de Normandie
   Tour de Okinawa
   Tour de Pécs
   Tour de Perth
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Québec
   Tour de Ribas
   Tour de Romandie
   Tour de Rwanda
   Tour de San Luis
   Tour de Suisse
   Tour de Taiwan
   Tour de Timor, Mountainbike
   Tour de Toona
   Tour de Vineyards
   Tour de Vineyards (a)
   Tour de White Rock
   Tour de Windhoek
   Tour del Paraguay
   Tour des Pays de Savoie
   Tour do Rio
   Tour Down Under
   Tour du Cameroun
   Tour du Faso
   Tour du Gévaudan
   Tour du Haut-Var
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Maroc
   Tour du Pays de Vaud, Juniors
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Togo
   Tour du Valromey, Juniors
   Tour Féminin en Limousin (F)
   Tour Méditerranéen
   Tour ni Frank
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Alanya
   Tour of Albania
   Tour of Algeria
   Tour of America's Dairyland
   Tour of America's Dairyland
   Tour of Anchorage
   Tour of Atlanta
   Tour of Austin
   Tour of Beijing
   Tour of Bohol
   Tour of Bright
   Tour of Britain
   Tour of Bulgaria
   Tour of California
   Tour of CamSur
   Tour of Cappadocia
   Tour of China I
   Tour of Chongming Island (F)
   Tour of Clark
   Tour of Denmark
   Tour of Dimona
   Tour of East Taiwan
   Tour of Egat Kanchanaburi
   Tour of Elk Grove
   Tour of Eritrea
   Tour of Fiji
   Tour of Gallipoli
   Tour of Geelong
   Tour of Ghana
   Tour of Gippsland
   Tour of Greece
   Tour of Guyana
   Tour of Hainan
   Tour of Hong Kong
   Tour of Isparta
   Tour of Jamtland
   Tour of Kosovo
   Tour of Leinster Two Day
   Tour of Malopolska
   Tour of Marmara
   Tour of Matabungkay
   Tour of Mazandaran, Juniors
   Tour of Milad du Nour
   Tour of Murrieta
   Tour of New Zealand (F)
   Tour of Norway
   Tour of Oman
   Tour of Ordos
   Tour of Pakistan
   Tour of Qatar
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of Singkarak
   Tour of Slovenia
   Tour of South-Africa
   Tour of Southland
   Tour of Sri Lanka Youth
   Tour of Subic
   Tour of Szeklerland
   Tour of Taihu
   Tour of Taranaki
   Tour of Tasmania
   Tour of Thailand
   Tour of the AGCC Arab Gulf
   Tour of the Bahamas
   Tour of the Gila
   Tour of the Murray River
   Tour of the North
   Tour of the Philippines
   Tour of Toowoomba
   Tour of Trakya
   Tour of Ulster
   Tour of Utah
   Tour of Walla Walla
   Tour of Whitehorse
   Tour Orbea
   Tour Riojano
   Tour ta'Malta
   Trepada Cerro San Cristobal CC Pando
   Tres Días de Álava, Elite/U23
   Tres Dias Vargas
   Triple Vuelta El Coquimbo - La Serena - Coquimbo
   Triptyque Ardennaise
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Karlsberg, Juniors
   Trois Jours de Cherbourg
   Trophée Centre Morbihan, Juniors
   Trophée d'Or Féminin (F)
   Trophée de la Caribe
   Trophée des As
   Trophée Fédéral
   Tuas South
   Tucson
   Tulsa
   Turul Dobrogei
   Turul României
   Tweedaagse van de Gaverstreek
   UAE International Emirates Post Tour
   Udmurt Republic Stage Race
   USA Pro Cycling Challenge
   Utsunomiya-shi, Criterium
   Valley of the Sun Stage Race
   VI Clásica Elite Guatemala
   VII Clásica Elite Guatemala
   Volta a Albufeira
   Volta a Coruña
   Volta a Galicia
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta a Portugal, Juniors
   Volta às Terras de Santa Maria Feira
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta as Comarcas de Lugo
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista do Pará
   Volta Ciclista Provincia de Valencia, Elite/U23
   Volta Ciclistica Internacional de Gravatai
   Volta de Ciclismo Internacional do Estado de São Paulo
   Volta de Roraima
   Volta do Cacau
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Barinitas
   Vuelta a Bolivia
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Bramón
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Chaco
   Vuelta a Chiapas
   Vuelta a Chiclayo
   Vuelta a Chiriquí
   Vuelta a Cienfuegos
   Vuelta a Cochabamba
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Colombia (F)
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a la Costa
   Vuelta a la Costa Ecuador
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a La Paz
   Vuelta a los Valles de Tuy
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Murcia
   Vuelta a Navarra, Elite/U23
   Vuelta a Nicaragua
   Vuelta a Occidente
   Vuelta a Palencia
   Vuelta a Puebla
   Vuelta a Salamanca
   Vuelta a San Carlos
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a San Rafael
   Vuelta a Santander
   Vuelta a Segovia
   Vuelta a Tarija
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Toledo
   Vuelta a Tovar
   Vuelta a Trujillo de Peru
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Zacatecas
   Vuelta a Zamora
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Besaya, Juniors
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Estado de Oaxaca
   Vuelta al Estado Portuguesa
   Vuelta al Estado Yaracuy
   Vuelta al Estado Zulia
   Vuelta al Lago Uru Uru
   Vuelta al Norte de Nicaragua
   Vuelta al Norte de Nicaragua (a)
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta al Valle del Cibao
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Chihuahua Internacional
   Vuelta Ciclista a Burgos
   Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid
   Vuelta Ciclista a Leon
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Aragua
   Vuelta Ciclista Arica
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura
   Vuelta de Higuito
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Costa Rica
   Vuelta de la Juventud Guatemala
   Vuelta de la Juventud Republica Dominicana
   Vuelta de la Leche
   Vuelta de Lavalle Mendoza
   Vuelta del Bio Bio
   Vuelta del Distrito Federal
   Vuelta del Este Mendoza
   Vuelta del Futuro de Colombia, Novices
   Vuelta del Litoral
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Juniors
   Vuelta Femenina a Guatemala
   Vuelta General Alvear
   Vuelta General Alvear
   Vuelta Instituto Trabajadores de Nuevo Léon
   Vuelta Internacional al Estado Trujillo
   Vuelta Juvenil a Aguascalientes
   Vuelta Madrid, U23
   Vuelta Maule Centro
   Vuelta Mazatlán
   Vuelta Michoacan
   Vuelta Orgullo Wanka
   Vuelta Pamplona, Juniors
   Vuelta Provincia de Santo Domingo de los Tsáchiles
   Vuelta Serial a Nuevo León
   Vuelta y Ruta de Mexico
   Vysočina
   Wanganui
   Wenatchee
   Wendes 2 dagars
   Wilmington
   Windhoek, Chrono
   Wyscig Dookola Mazowska
   X° Clásica Elite de Guatemala
   XSports Kauss Cup
   Yalta
   Yeroskipos
   Závod Míru, Juniors
   Zollernalbkreis
Other races