Stage races
   Österreich-Rundfahrt
   Aghadowey
   Alcester
   An Post Ras
   Angus (a)
   Ashdown Forest
   Ashford
   Ayr
   Baby Giro
   Bangor, Cyclo-cross (a)
   Basingstoke
   Belfast
   Belfast (ay)
   Belfast, Cyclo-cross (b)
   Bellingham
   Bennington (F)
   Bennington (F)
   Berks (a)
   Berkshire
   Beverley
   Bidasoa Itzulia
   Bizkaiko Bira
   Boroughbridge
   Boroughbridge, Chrono
   Boucles de la Mayenne
   Bradford, Chrono
   Brentwood (a)
   Bristol, Cyclo-cross
   Caldicot
   Calingasta
   Cardiff
   Cardiff
   Carlisle
   Carlisle (g)
   Carpathia Couriers Path
   Cascade Classic
   Castletown, Criterium
   Chippenham
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Lorraine
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit Franco-Belge
   Clásica Carmen de Viboral
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásico RCN
   Clonakilty
   Coors Classic
   Coors Classic (F)
   Crawley (d)
   Critérium du Dauphiné
   Critérium International
   DDR Rundfahrt
   Deeside
   Denny
   Devonshire
   Doble San Francisco-Miramar
   Dompaire (F)
   Dookola Mazowska
   Dorking
   Dormans Land (d)
   Douglas (F) (b)
   Douglas (i)
   Douglas, Juniors (a)
   Douglas, Novices
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Dunoon
   Durham (e)
   Dusika Jugend Tour, Juniors
   East Hoathly
   Essex (F)
   Essex (z)
   Essor Breton
   Etoile de Bessèges
   Etoile des Espoirs
   Ferryhill
   Fife
   Filey, Novices
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   Galashiels
   Garstang (ae)
   Giro d'Abruzzo
   Giro d'Italia
   Giro del Trentino
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro della Valsesia
   Giro delle Regioni
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Giro di Puglia
   Girvan
   Glasgow
   Glasgow
   Goostrey (F)
   Goostrey (F)
   GP Abimota
   GP du Midi-Libre
   GP Guillaume Tell
   GP Juntas de Freguesia de Setubal
   Gran Caracol de Pista
   Grande Boucle Féminine Internationale (F)
   Grande Prémio 'Jornal de Notícias'
   Great Yarmouth (b)
   Griffin 1000 West
   Guildford
   Gwent, Juniors
   Gwent, Juniors
   Halifax
   Halifax (h)
   Halifax (h)
   Harby, Criterium
   Harrogate
   Harrogate (an)
   Harrogate (ao)
   Harrogate (F) (g)
   Harrogate, Juniors (f)
   Harrogate, Novices (a)
   Haverhill (F)
   Haverhill (F)
   Hawick
   Herald Sun - Tour of Victoria
   Hessen Rundfahrt
   Hull
   Hull
   International Presidency Turkey Tour
   Irvine (c)
   Kansas City
   Kendal (d)
   Kent (ac)
   Kent (ae)
   Kent (af)
   Kessel-Lo, Amateurs
   Kirkby, Cyclo-cross
   Kitzbühel
   Kloosterburen (F)
   Knaresborough (a)
   Košice - Tatry - Košice
   Kroz Srbiju
   Leeds (z)
   Leicester (c)
   Lidice
   Lincoln, Cyclo-cross
   Liverpool
   London
   London (F)
   Luxembourg
   Macclesfield, Cyclo-cross
   Macclesfield, Cyclo-cross, Novices
   Manchester
   Matlock (c)
   Mercian Asphalt Grand Prix - Elite Two Day
   Merseyside, Juniors (a)
   Middlesbrough, Criterium
   Mildenhall, Cyclo-cross
   Milk Race
   Milton Keynes (m)
   Monmouth (a)
   Montjuich (a)
   Morecambe, Criterium
   National Championship, Road, Amateurs, Luxemburg
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Great Britain
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Ireland
   National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F)
   National Championship, Track, Pursuit, Elite, Australia
   National Championship, Track, Sprint, Juniors, Great Britain
   Niedersachsen Rundfahrt
   Niel, Juniors
   Norfolk (j)
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Omloop van 't Molenheike (F)
   Ostschweizer Rundfahrt
   Oxford, Cyclo-cross
   Paris - Nice
   Peel
   Penn
   Polska - Ukraina
   Postgirot Open
   Putevima AVNOJ-a
   Quatre Jours de Dunkerque
   Redcar, Cyclo-cross
   Redlands Bicycle Classic
   Rivenhall
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde van België
   Ronde van België, Amateurs
   Ronde van Brabant, Amateurs
   Ronde van de Kempen
   Ronde van de provincie Luxemburg
   Ronde van Limburg, Amateurs
   Ronde van Nederland
   Ronde van West-Vlaanderen, Amateurs
   Ross and Cromarty
   Rossington
   Rotterdam (F) (g)
   Route du Sud
   Rowlands Castle
   Ruota d'Oro
   Saddleworth (d)
   Saint Helens, Cyclo-cross
   Saint Helens, Cyclo-cross, Novices
   Sealink International Grand Prix
   Semana Aragonesa
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Bergamasca
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Settimana Lazio
   Settimana Siciliana
   Shenfield
   Shirley, Cyclo-cross
   Skegness
   Southampton
   Southampton, Cyclo-cross
   Star Trophy Road Series
   Ster van Brabant
   Stirling, Juniors
   Stockport
   Stockport, Juniors
   Stratford (ac)
   Stroud, Cyclo-cross
   Sussex
   Sussex (d)
   Swaffham (c)
   Swansea, Cyclo-cross
   Sway, Cyclo-cross
   Sydney
   Tarleton (F)
   Taunton (c)
   Thatcham, Cyclo-cross
   Theale (c)
   Tirreno - Adriatico
   Tonbridge (d)
   Tour d'Armorique
   Tour de France
   Tour de Gironde
   Tour de l'Aude
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'URSS
   Tour de la Manche
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de Luxembourg
   Tour de Maurice
   Tour de Normandie
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Suisse
   Tour du Hainaut Occidental, Amateurs
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Vaucluse
   Tour Méditerranéen
   Tour of Albania
   Tour of Bulgaria
   Tour of Greece
   Tour of Ireland
   Tour of Lancashire
   Tour of Malopolska
   Tour of Norway
   Tour of Norway (F)
   Tour of Ulster
   Towcester
   Trentham, Cyclo-cross
   Triptyque Ardennaise
   Troféu Joaquim Agostinho
   Uniqa Classic
   United Texas Tour
   Uttoxeter
   Volta a Catalunya
   Volta a Galicia
   Volta a Galicia
   Volta a la Comunitat Valenciana
   Volta a Portugal
   Volta às Terras de Santa Maria Feira
   Volta a Tras os Montes e Alto Douro
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta Ciclista Internacional a Lleida
   Volta Ciclista Provincia Tarragona
   Volta Provincia de Castello
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Aragón
   Vuelta a Asturias
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Burgos
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Cuba
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a la Comunidad de Madrid
   Vuelta a los Valles Mineros
   Vuelta a Malaga, Amateurs
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a Toledo
   Vuelta al País Vasco
   Vuelta al Valle
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta de Bisbee
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Mexicana
   Vuelta Internacional al Estado Trujillo
   Warrington
   Warwick
   West Cowes
   Wetteren, Amateurs
   Whitburn
   Wisley, Cyclo-cross
   Wolverhampton, Cyclo-cross
   Wolverhampton, Cyclo-cross, Novices
   Woodham Ferrers
   World hour record -best performances-
   Ytong Bohemia Tour
   Závod Míru
   Zes van Rijn en Gouwe
Other races