Stage races
   Österreich-Rundfahrt
   Aalter, Amateurs
   Abercynon
   Altrincham
   Altrincham
   Angus (a)
   Ards (c)
   Armagh
   Armagh
   Auckland
   Baby Giro
   Balbriggan, Cyclo-cross
   Basingstoke
   Basse-Terre
   Baughurst
   Beauport
   Bellingham
   Birkeland
   Birmingham
   Birmingham (ae)
   Blackpool
   Blackpool, Juniors
   Blackrod
   Bletchingdon
   Booischot, Amateurs
   Boortmeerbeek, Amateurs
   Boroughbridge, Chrono
   Boroughbridge, Chrono
   Boucles de la Mayenne
   Bournemouth, Cyclo-cross (b)
   Boutersem, Amateurs (a)
   Boxhill, Cyclo-cross
   Bristol
   Bristol (n)
   Bristol, Cyclo-cross
   Bristol, Cyclo-cross
   Bromsgrove, Novices
   Buxton, Juniors
   Caen (b)
   Caldicot (a)
   Calingasta
   Carlisle (b)
   Carlisle (c)
   Carrera Transpeninsular
   Carrick-on-Suir
   Castletown, Criterium
   Chard (b)
   Chilton (b)
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Cinturón Internacional de Cataluña
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Lorraine
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit Franco-Belge
   Clásica del Oriente
   Clásico RCN
   Coca-Cola Trophy
   Cockerham
   Cookstown
   Coors Classic
   Costa del Azahar
   Critérium du Dauphiné
   Critérium International
   DDR Rundfahrt
   Deinze, Amateurs
   Deutschland Tour
   Devonshire (b)
   Doble a Moniquirá
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Dookola Mazowska
   Douglas, Criterium
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Drogheda (b)
   Dublin
   Dublin - Galway - Dublin
   Dublin (az)
   Dublin, Juniors
   Durley, Cyclo-cross (a)
   Durley, Cyclo-cross (a)
   Dusika Jugend Tour, Juniors
   Eisden, Juniors
   Essor Breton
   Etoile de Bessèges
   Etoile de Sud, Amateurs
   Etoile des Espoirs
   Ferryhill
   Fife
   Filey, Novices
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   Foots Cray, Cyclo-cross
   Frasassi
   Galena Two Day
   Garsington, Cyclo-cross
   Giro d'Italia
   Giro del Trentino
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro delle Regioni
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Girvan
   Glossop (d)
   Goosnargh (c)
   Goostrey
   Goostrey (F)
   GP Abimota
   GP du Midi-Libre
   GP Guillaume Tell
   Gran Caracol de Pista
   Gran Premio Internacional de Ciclismo Jalisco
   Grande Prémio 'Jornal de Notícias'
   Gravesend
   Gravesend (f)
   Greetland (a)
   Hambleton, Cyclo-cross
   Harby, Criterium
   Harlow
   Harlow, Cyclo-cross
   Harrogate
   Harrogate
   Harrogate, Juniors
   Herentals, Juniors
   Heusden-Zolder, Juniors
   Hirwaun
   Hirwaun, Cyclo-cross
   Houthalen/Helchteren, Juniors
   Huddersfield
   Huddersfield
   Hull
   Hull
   Hull
   Hulst, Amateurs
   Ipswich, Cyclo-cross
   Keighley, Criterium
   Killough (a)
   Kinrooi, Amateurs
   Kirkby, Cyclo-cross
   Kirkby, Cyclo-cross, Novices
   Knutsford (d)
   Košice - Tatry - Košice
   Koewacht, Amateurs
   Kroz Jugoslavija
   Kroz Jugoslavija
   Kroz Srbiju
   Kruishoutem, Amateurs
   La Semaine Suisse
   Lancashire, Cyclo-cross, Novices
   Lausanne (a)
   Leamington
   Leeds (z)
   Leganés
   Leicester, Cyclo-cross
   Leicester, Cyclo-cross (h)
   Les Journees Havro-Cauchoises (F)
   Levenson Moores Memorial Two Day
   Lidice
   Lincoln, Cyclo-cross (b)
   Lincolnshire (a)
   Linkhout, Juniors
   Llangollen (a)
   London
   London
   London
   London (F) (c)
   London, Cyclo-cross
   Longwy (a)
   Loughborough, Cyclo-cross
   Lummen, Juniors
   Luton
   Machelen, Amateurs
   Maldon
   Marchin, Amateurs
   Market Harborough
   Marseille (g)
   Meulebeke (a)
   Mi-Aout-Bretonne
   Middlesbrough (d)
   Middlesbrough, Cyclo-cross
   Milk Race
   Milwaukee (a)
   Milwaukee, Juniors
   Montjuich (a)
   Morecambe, Criterium
   Musselburgh
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Great Britain
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Ireland
   National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F)
   Nevele, Amateurs
   Newbury, Cyclo-cross
   Newcastle
   Newport, Cyclo-cross
   Niederösterreich Rundfahrt
   Niedersachsen Rundfahrt
   North Down
   Nottingham, Criterium
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Omloop van Zeeuws-Vlaanderen, Amateurs
   Ormskirk (b)
   Ostschweizer Rundfahrt
   Oxford (c)
   Oxford, Cyclo-cross
   Paal, Juniors
   Paris - Nice
   Partington, Cyclo-cross
   Peel
   Peer, Criterium
   Peer, Juniors
   Pontardawe, Cyclo-cross
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   Reading
   Rekem, Juniors
   Rheinland-Pfalz Rundfahrt
   Richmond, Chrono
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde van België
   Ronde van de Kempen
   Ronde van Limburg, Amateurs
   Ronde van Nederland
   Ronde van Noord-Holland
   Ronde van West-Vlaanderen, Amateurs
   Route de France, U23
   Route du Sud
   Rowlands Castle
   Ruban Granitier Breton
   Rugby, Cyclo-cross
   Ruota d'Oro
   Ryde
   Ryde (d)
   Schijndel (a)
   Sealink International Grand Prix
   Seraing, Amateurs
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Bergamasca
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Sheffield
   Sheffield
   Sint-Laureins-Berchem, Amateurs
   Southampton
   Southampton, Cyclo-cross
   Southport, Juniors
   Sovizzo
   Stafford
   Star Trophy Road Series
   Star Trophy Road Series
   Stockport
   Stockport (b)
   Stone (F)
   Stratford
   Sway, Cyclo-cross
   Syston, Cyclo-cross, Novices
   Taunton (b)
   Temse, Amateurs
   Thatcham, Cyclo-cross
   Tirreno-Adriatico
   Tonbridge
   Totnes - Vire Twinning Town Stage Day
   Tour d'Indre-et-Loire
   Tour de Corse
   Tour de France
   Tour de Gironde
   Tour de l'Aude
   Tour de l'Avenir
   Tour de la Manche
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Yonne
   Tour de Luxembourg
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Suisse
   Tour de Tunisie
   Tour de Wallonie, Amateurs
   Tour des Pyrénées - Vuelta a los Pirineos
   Tour du Hainaut Occidental, Amateurs
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Roussillon Amateur Internationaux, Amateurs
   Tour du Vaucluse
   Tour Européen, Amateurs
   Tour Méditerranéen
   Tour of Albania
   Tour of Bulgaria
   Tour of Ireland
   Tour of the North
   Tour of Ulster
   Triptyque Ardennaise
   Uniqa Classic
   Volta a Portugal
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista Internacional a Lleida
   Volta Ciclista Provincia Tarragona
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Barinas
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Cuba
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a la Region de Valencia
   Vuelta a los Valles Mineros
   Vuelta a Mallorca
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Toledo
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Valle
   Vuelta Ciclista a Aragón
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta de Bisbee
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta Internacional al Estado Trujillo
   Warrington
   Wellesbourne
   West Yorkshire Championship, Cyclo-cross, Elite, Great Britain
   Whitburn
   Woodham Ferrers
   Worcester
   Wroughton
   Ytong Bohemia Tour
   Závod Míru
   Zele, Amateurs
   Zemst, Amateurs (a)
   Zemst, Juniors
   Zes van Rijn en Gouwe
Other races