Ruban Granitier Breton
Tour de Bretagne


France

2006
25-04 1º stage Saint-Brieuc (Bretagne) - Saint-Brieuc (Bretagne) 142 km
   David Le Lay
26-04 2º stage Saint-Brieuc (Bretagne) - Concarneau (Bretagne) 160.2 km
   Andrey Mizourov
27-04 3º stage Concarneau (Bretagne) - Hennebont (Bretagne) 158.3 km
   Kristian House
28-04 4º stage Hennebont (Bretagne) - Saint-Gildas (Bretagne) 153.8 km
   Dries Devenyns
29-04 5º stage Allaire (Bretagne) - Allaire (Bretagne) 13.4 km
   Dries Devenyns
29-04 6º stage Allaire (Bretagne) - Saint-Jean-la-Poterie (Bretagne) 92,8 km
   David Deroo
30-04 7º stage Pipriac (Bretagne) - Fougères (Bretagne) 155.5 km
   Jean Zen
01-05 8º stage Fougères (Bretagne) - Dinan (Bretagne) 168.4 km
   Olivier Grammaire
General Classification
   Dries Devenyns
2005
25-04 Prologue Rennes (Bretagne) - Rennes (Bretagne) 5.3 km
   Samuel Lee
26-04 1º stage Rennes (Bretagne) - La Chapelle-des-Marais (Pays de la Loire) 153.2 km
   Russell Downing
27-04 2º stage La Chapelle-des-Marais (Pays de la Loire) - Auray (Bretagne) 162.5 km
   Stéphane Petilleau
28-04 3º stage Auray (Bretagne) - Douarnenez (Bretagne) 173.9 km
   Russell Downing
29-04 4º stage Rosporden (Bretagne) - Plaintel (Bretagne) 147.3 km
   Stéphane Bonsergent
30-04 5º stage Ploeuc (Bretagne) - Quimperlé (Bretagne) 153.4 km
   Charles Guilbert
01-05 6º stage Quimperlé (Bretagne) - Josselin (Bretagne) 156 km
   Russell Downing
General Classification
   Stéphane Petilleau
2004
26-04 Prologue Cesson-Sévigné (Bretagne) - Cesson-Sévigné (Bretagne) 4.2 km
   David Boucher
27-04 1º stage Rennes (Bretagne) - Saint-Brieuc (Bretagne) 147.9 km
   Laurent Mangel
28-04 2º stage Bourbriac (Bretagne) - Névez (Bretagne) 127.7 km
   Johnny Hoogerland
29-04 3º stage Névez (Bretagne) - Saint-Gildas-de Ruis (Bretagne) 167.7 km
   Anthony Ravard
30-04 4º stage Sarzeau (Bretagne) - Missillac (Pays de la Loire) 133.8 km
   Jeremy Yates
01-05 5º stage Missillac (Pays de la Loire) - Dol (Bretagne) 187.9 km
   Laurent Mangel
02-05 6º stage Saint-James (Bretagne) - Dinan (Bretagne) 153.5 km
   Nicholas White
General Classification
   Laurent Mangel
2003
25-04 Prologue - Cesson (Ile-de-France)
   Dmitriy Muravyev
26-04 1º stage Rennes (Bretagne) - Pluvigner (Bretagne)
   Frédéric Delalande
27-04 2º stage Pluvigner (Bretagne) - Theix (Bretagne)
   Fabio Borghesi
28-04 3º stage Theix (Bretagne) - La Turballe (Pays de la Loire)
   Balazs Rohtmer
29-04 4º stage Plescop (Bretagne) - Lannion (Bretagne)
   Dmitriy Muravyev
30-04 5º stage Lannion (Bretagne) - Douarnenez (Bretagne)
   Emanuele Bindi
01-05 6º stage Guégon (Bretagne) - Fougères (Bretagne)
   Dmitriy Muravyev
General Classification
   Dmitriy Muravyev
2002
25-04 Prologue Concarneau (Bretagne) - Concarneau (Bretagne) 5,1 km
   Martial Locatelli
26-04 1º stage Sainte-Anne-d'Aurey (Bretagne) - Pontchâteau (Pays de la Loire) 168,6 km
   Hans Dekkers
27-04 2º stage Pontchâteau (Pays de la Loire) - Ploërmel (Bretagne) 143,2 km
   Franck Laurance
28-04 3º stage Le Cambout (Bretagne) - Landerneau (Bretagne) 178,6 km
   Aidan Duff
29-04 4º stage Châtelaudren (Bretagne) - Rennes (Bretagne) 152,7 km
   Stéphane Cougé
30-04 5º stage Rennes (Bretagne) - Saint-James (Bretagne) 161,4 km
   Christophe Cousinie
01-05 6º stage Saint-James (Bretagne) - Dinan (Bretagne) 151 km
   Barrie Clarke
General Classification
   Christophe Cousinie
2001
25-04 1º stage Pléneuf-Val-André (Bretagne) - Erquy (Bretagne) 93,4 km
   Daniël Van Elven
25-04 2º stage Erquy (Bretagne) - Pléneuf-Val-André (Bretagne) 85 km
   Guillaume Judas
26-04 3º stage Ploeuc (Bretagne) - Trignac (Pays de la Loire) 171,8 km
   Denis Flahaut
27-04 4º stage Trignac (Pays de la Loire) - Theix (Bretagne) 125,7 km
   Nicolas Liboreau
28-04 5º stage Theix (Bretagne) - Quimperlé (Bretagne) 149,2 km
   Cédric Hervé
29-04 6º stage Quimperlé (Bretagne) - Montfort-sur-Meu (Bretagne) 176,1 km
   Hans Dekkers
30-04 7º stage Montfort-sur-Meu (Bretagne) - Mauron (Bretagne) 167 km
   John Talen
01-05 8º stage Néant-sur-Yvel (Bretagne) - Saint-Brieuc (Bretagne) 156 km
   Christophe Laurent
General Classification
   Guillaume Judas
2000
25-04 1º stage Perros-Guirec (Bretagne) - Perros-Guirec (Bretagne) 125.8 km
   Thomas Voeckler
26-04 2º stage Quintin (Bretagne) - Batz-sur-Mer (Pays de la Loire) 184.9 km
   Martial Locatelli
27-04 3º stage Le Croisic (Pays de la Loire) - Guérande (Pays de la Loire) 78.3 km
   Franck Laurance
27-04 4º stage Guérande (Pays de la Loire) - Redon (Bretagne) 80.6 km
   Ludovic Martin
28-04 5º stage Redon (Bretagne) - Trégunc (Bretagne) 187 km
   Anthony Rokia
29-04 6º stage Trégunc (Bretagne) - Moréac (Bretagne) 143 km
   Lionel Lorgeou
30-04 7º stage Plumelec (Bretagne) - Plumelec (Bretagne) 139 km
   Emmanuel Mallet
01-05 8º stage Plumelec (Bretagne) - Plélan-le-Petit (Bretagne) 99.6 km
   Franck Laurance
01-05 9º stage Plélan-le-Petit (Bretagne) - Broons (Bretagne) 85.8 km
   Anthony Testa
General Classification
   Martial Locatelli
1999
24-04 1º stage Lorient (Bretagne) - Plouay (Bretagne) 85,5 km
   Stéphane Corlay
24-04 2º stage Plouay (Bretagne) - Hennebont (Bretagne) 92,8 km
   Stéphane Augé
25-04 3º stage Quéven (Bretagne) - Guipavas (Bretagne) 159,8 km
   Oleg Kozlitine
26-04 4º stage Ploudaniel (Bretagne) - Lamballe (Bretagne) 199,3 km
   Marek Leśniewski
27-04 5º stage Broons (Bretagne) - La Turballe (Pays de la Loire) 164,7 km
   Saulius Ruskys
28-04 6º stage La Turballe (Pays de la Loire) - Rennes (Bretagne) 157,4 km
   Alexandre Usov
29-04 7º stage Thorigné (Bretagne) - Fougères (Bretagne) 82,4 km
   Saulius Ruskys
30-04 8º stage Saint-Georges (Bretagne) - Dinan (Bretagne) 99,4 km
   Stéphane Petilleau
01-05 9º stage Le Hinglé (Bretagne) - Brusvily (Bretagne) 142 km
   Stéphane Augé
General Classification
   David Dumont
1998
General Classification
   Vincent Templier
1997
26-04 1º stage Lannion (Bretagne) - Lannion (Bretagne) 140,5 km
   Christian Vandevelde
27-04 2º stage Lannion (Bretagne) - Huelgoat (Bretagne) 85 km
   Andrei Moukhine
27-04 3º stage Huelgoat (Bretagne) - Ménez Bré (Bretagne) 82 km
   Gérard Bigot
28-04 4º stage Bégard (Bretagne) - Plouharnel (Bretagne) 167 km
   Grégory Barbier
29-04 5º stage Erdeven (Bretagne) - Trignac (Pays de la Loire) 152,5 km
   Grégory Barbier
30-04 6º stage Trignac (Pays de la Loire) - Pleudihen (Bretagne) 195 km
   Franck Laurance
01-05 7º stage Pleudihen (Bretagne) - Liffré (Bretagne) 95,5 km
   Michael Fitzgerald
01-05 8º stage Liffré (Bretagne) - Rennes (Bretagne) 85 km
   Christophe Leroscouët
General Classification Lannion (Bretagne) - Rennes (Bretagne)
   Philippe Bresset
1996
29-04 1º stage
   Charles Guilbert
29-04 2º stage Perros-Guirec (Bretagne) - Plérin (Bretagne) 82 km
   Laurent Drouin
30-04 3º stage Plérin (Bretagne) - Erquy (Bretagne) 100 km
   Lauri Aus
01-05 4º stage Erquy (Bretagne) - Ploërmel (Bretagne) 154 km
   Frank Van Den Abeele
02-05 5º stage Ploërmel (Bretagne) - Lanester (Bretagne) 115,9 km
   Greg Randolph
04-05 6º stage Lanester (Bretagne) - Quimper (Bretagne) 206,5 km
   Lauri Aus
05-05 7º stage Locronan (Bretagne) 34.4 km
   Stéphane Cueff
06-05 8º stage Quimper (Bretagne) - Plougastel (Bretagne) 165,5 km
   Stéphane Barthe
General Classification
   Stéphane Cueff
1995
General Classification
   Sébastien Guénée
1994
General Classification
   Anatoli Tchoubar
1993
General Classification
   Dominique Bozzi
1992
General Classification
   Evgueni Berzin
1991
General Classification
   Richard Vivien
1990
26-04 1º stage
   Roberto Giucolsi
28-04 2º stage
   Philippe Lauraire
28-04 3º stage part a
   Franck Morelle
28-04 3º stage part b
   José Marques
29-04 4º stage
   Christophe Garçon
30-04 5º stage
   Franck Simon
01-05 6º stage
   Patrick Boterel
General Classification
   José Marques
1989
General Classification
   Harm Jansen
1988
00-00 Prologue
00-00 999º stage
   Leo Peelen
01-05 5º stage Fougères (Bretagne) - Rennes (Bretagne) 100 km
   Leo Peelen
General Classification
   Armand De Las Cuevas
1987
00-00 2º stage
   Sergei Uslamin
00-00 3º stage
   Igor Sumnikov
00-00 4º stage
   Igor Sumnikov
00-00 7º stage
   Sergei Uslamin
General Classification
   Igor Sumnikov
1986
General Classification
   Gilles Sanders
1985
24-04 Prologue Méry-Corbon (Basse-Normandie) - Méry-Corbon (Basse-Normandie) 3.9 km
   Jean-Jacques Philipp
25-04 1º stage Méry-Corbon (Basse-Normandie) - Saint Hilaire (Centre) 147.5 km
   Jean-Jacques Philipp
27-04 3º stage part a Quimper (Bretagne) - Morlaix (Bretagne) 96 km
   Dominique Arnaud
General Classification Méry-Corbon (Basse-Normandie)
   Philippe Louviot
1984
General Classification
   Dan Radtke
1983
27-04 Prologue Saint-Brévin-les-Pins (Pays de la Loire) - Saint-Brévin-les-Pins (Pays de la Loire) 3,5 km
   Jean-Luc Garnier
28-04 1º stage Saint-Brévin-les-Pins (Pays de la Loire) - Le Pertre (Bretagne) 155 km
   Ivan Mitchenko
29-04 2º stage Le Pertre (Bretagne) - Plaintel (Bretagne) 170 km
   Yuri Alekseyevich Kashirin
30-04 3º stage Saint-Brieuc (Bretagne) - Lanester (Bretagne) 175 km
   Stéphane Guay
01-05 4º stage part a Lanester (Bretagne) - Loctudy (Bretagne) 109 km
   Piotr Ugrumov
01-05 4º stage part b Loctudy (Bretagne) - Loctudy (Bretagne) 14 km
   Venelin Khubenov
General Classification Saint-Brévin-les-Pins (Pays de la Loire) - Loctudy (Bretagne)
   Yuri Alekseyevich Kashirin
1982
General Classification
   Wim Van Eynde
1981
00-05 1º stage
   Marc Gomez
00-05 6º stage 14 km
   Marc Gomez
General Classification
   Marc Somers
1980
General Classification
   Giorgio Casati
1979
00-00 1º stage
   Jan Jankiewicz
00-00 3º stage Josselin (Bretagne) - Fougères (Bretagne) 158 km
   Jan Jankiewicz
General Classification
   Jan Jankiewicz
1978
00-00 2º stage part b
   Marc Merdy
General Classification
   Krzysztof Sujka
1977
General Classification
   Daniel Willems
1976
00-00 Prologue
   Nikolay Fyodorovich Gorelov
00-00 1º stage
   Boris Issaev
00-00 4º stage
   Boris Issaev
General Classification
   Boris Issaev
1975
00-00 Prologue
   Vladimir Osokin
00-00 1º stage
   Vladimir Osokin
00-00 2º stage
   Alexander Gusiatnikov
00-00 4º stage part b
   Aleksandr Yudin
General Classification
   Alexander Gusiatnikov
1974
General Classification
   Stanisław Szozda
1973
00-00 2º stage
   Gennadiy Komnatov
00-00 3º stage
   Gennadiy Komnatov
00-00 6º stage 84 km
   Henk Poppe
General Classification
   Boris Shukov
1972
General Classification
   André Corbeau
1971
00-00 1º stage Perros-Guirec (Bretagne) - Dinan (Bretagne) 160 km
   Jean-Paul Maho
00-00 2º stage Dinan (Bretagne)
   Vladislav Nelyubin
00-00 3º stage - Louvigné-du-Désert (Bretagne)
   Vladislav Nelyubin
00-00 4º stage Louvigné-du-Désert (Bretagne) - Louvigné-du-Désert (Bretagne) 23 km
   Marcel Duchemin
00-00 5º stage Louvigné-du-Désert (Bretagne) - Fougères (Bretagne) 146 km
   Georges Talbourdet
General Classification Perros-Guirec (Bretagne)
   Marcel Duchemin
1970
25-04 1º stage
   Fernand Maurice
General Classification
   Marcel Duchemin
1969
General Classification
   Jean-Paul Maho
1968
General Classification
   Guy Ignolin
1967

   Marcel Duchemin
General Classification
   Marcel Duchemin

Stats Ruban Granitier Breton

Final classifications by country
France 21
Belgium 4
USSR 4
Poland 3
Russia 1
Italy 1
The Netherlands 1
Portugal 1
Kazakhstan 1
Germany 1
Belarus 1
Ukraine 1
Final classifications by cyclist
Duchemin, Marcel   FRA 3
Berzin, Evgueni   RUS 1
Bozzi, Dominique   FRA 1
Bresset, Philippe   FRA 1
Casati, Giorgio   ITA 1
Corbeau, André   FRA 1
Cousinie, Christophe   FRA 1
Cueff, Stéphane   FRA 1
De Las Cuevas, Armand   FRA 1
Devenyns, Dries   BEL 1
Dumont, David   FRA 1
Guénée, Sébastien   FRA 1
Gusiatnikov, Alexander   URS 1
Ignolin, Guy   FRA 1
Issaev, Boris   URS 1
Jankiewicz, Jan   POL 1
Jansen, Harm   NED 1
Judas, Guillaume   FRA 1
Kashirin, Yuri Alekseyevich   URS 1
Locatelli, Martial   FRA 1
Louviot, Philippe   FRA 1
Maho, Jean-Paul   FRA 1
Mangel, Laurent   FRA 1
Faustino Marques, José António   POR 1
Muravyev, Dmitriy   KAZ 1
Petilleau, Stéphane   FRA 1
Radtke, Dan   GER 1
Sanders, Gilles   FRA 1
Shukov, Boris   URS 1
Somers, Marc   BEL 1
Sujka, Krzysztof   POL 1
Sumnikov, Igor   BLR 1
Szozda, Stanisław   POL 1
Tchoubar, Anatoli   UKR 1
Templier, Vincent   FRA 1
Van Eynde, Willem   BEL 1
Vivien, Richard   FRA 1
Willems, Daniel   BEL 1
Victories/Stages by country
France 61
USSR 13
The Netherlands 8
Great Britain 5
Kazakhstan 5
Italy 3
Poland 3
Russia 3
Belarus 3
Belgium 3
Estonia 2
Ireland 2
United States of America 2
Lithuania 2
Bulgaria 1
Australia 1
Portugal 1
Hungary 1
Latvia 1
South Africa 1
New Zealand 1
Victories/Stages by cyclist
Laurance, Franck   FRA 4
Downing, Russell   GBR 3
Muravyev, Dmitriy   KAZ 3
Augé, Stéphane   FRA 2
Aus, Lauri   EST 2
Barbier, Grégory   FRA 2
Dekkers, Hans   NED 2
Devenyns, Dries   BEL 2
Duchemin, Marcel   FRA 2
Gomez, Marc   FRA 2
Guilbert, Charles   FRA 2
Issaev, Boris   URS 2
Jankiewicz, Jan   POL 2
Komnatov, Gennadiy   URS 2
Locatelli, Martial   FRA 2
Mangel, Laurent   FRA 2
Nelyubin, Vladislav   URS 2
Osokin, Vladimir   URS 2
Peelen, Leo   NED 2
Petilleau, Stéphane   FRA 2
Philipp, Jean-Jacques   FRA 2
Ruskys, Saulius   LTU 2
Sumnikov, Igor   BLR 2
Uslamin, Sergei   RUS 2
Arnaud, Dominique   FRA 1
Barthe, Stéphane   FRA 1
Bigot, Gérard   FRA 1
Bindi, Emanuele   ITA 1
Bonsergent, Stéphane   FRA 1
Borghesi, Fabio   ITA 1
Boterel, Patrick   FRA 1
Boucher, David   FRA 1
Clarke, Barrie   GBR 1
Corlay, Stéphane   FRA 1
Cougé, Stéphane   FRA 1
Cousinie, Christophe   FRA 1
Cueff, Stéphane   FRA 1
Delalande, Frédéric   FRA 1
Deroo, David   FRA 1
Drouin, Laurent   FRA 1
Duff, Aidan   IRL 1
Fitzgerald, Michael   IRL 1
Flahaut, Denis   FRA 1
Garçon, Christophe   FRA 1
Garnier, Jean-Luc   FRA 1
Giucolsi, Roberto   ITA 1
Gorelov, Nikolay Fyodorovich   URS 1
Grammaire, Olivier   FRA 1
Guay, Stéphane   FRA 1
Gusiatnikov, Alexander   URS 1
Hervé, Cédric   FRA 1
Hoogerland, Johnny   NED 1
House, Kristian   GBR 1
Judas, Guillaume   FRA 1
Kashirin, Yuri Alekseyevich   URS 1
Khubenov, Venelin   BUL 1
Kozlitine, Oleg   KAZ 1
Lauraire, Philippe   FRA 1
Laurent, Christophe   FRA 1
Le Lay, David   FRA 1
Lee, Samuel   AUS 1
Leroscouët, Christophe   FRA 1
Leśniewski, Marek   POL 1
Liboreau, Nicolas   FRA 1
Lorgeou, Lionel   FRA 1
Maho, Jean-Paul   FRA 1
Mallet, Emmanuel   FRA 1
Freire Marques, José Carlos   POR 1
Martin, Ludovic   FRA 1
Maurice, Fernand   FRA 1
Merdy, Marc   FRA 1
Mitchenko, Ivan   URS 1
Mizourov, Andrey   KAZ 1
Morelle, Franck   FRA 1
Moukhine, Andrei   RUS 1
Poppe, Henk   NED 1
Randolph, Greg   USA 1
Ravard, Anthony   FRA 1
Rohtmer, Balazs   HUN 1
Rokia, Anthony   FRA 1
Simon, Franck   FRA 1
Talbourdet, Georges   FRA 1
Talen, John   NED 1
Testa, Anthony   FRA 1
Ugrumov, Piotr   LAT 1
Usov, Alexandre   BLR 1
Van Den Abeele, Frank   BEL 1
Van Elven, Daniël   NED 1
Vandevelde, Christian   USA 1
Voeckler, Thomas   FRA 1
White, Nicholas   RSA 1
Yates, Jeremy   NZL 1
Yudin, Aleksandr   URS 1
Zen, Jean   FRA 1