Tour de Normandie
Ronde van Normandië


France

Before Caen (b)
2019
25-03 1º stage
2018
19-03 1º stage Saint-Pierre-en-Auge (Haute-Normandie) - Le Neubourg (Haute-Normandie) 140 km
   Fabian Lienhard
20-03 2º stage Évreux (Haute-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 160 km
   Clément Orceau
21-03 3º stage Yvetot (Haute-Normandie) - Elbeuf-sur-Seine (Basse-Normandie) 145 km
   Johim Ariesen
22-03 4º stage Évrecy (Basse-Normandie) - Argentan (Basse-Normandie) 152 km
   Matteo Moschetti
23-03 5º stage Villers-Bocage (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 174 km
   Julius Van Den Berg
24-03 6º stage Granville (Basse-Normandie) - La Haye (Haute-Normandie) 158 km
   Matthew Gibson
25-03 7º stage La Haye (Haute-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 151 km
   Matteo Moschetti
General Classification
   Thomas Stewart
2017
20-03 1º stage Bourg-Achard (Haute-Normandie) - Gonfreville-l'Orcher (Haute-Normandie) 143 km
   Anthony Delaplace
21-03 2º stage Neufchâtel-en-Bray (Haute-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 153,5 km
   Fabio Jakobsen
22-03 3º stage Duclair (Haute-Normandie) - Elbeuf-sur-Seine (Basse-Normandie) 165 km
   Jan-Willem Van Schip
23-03 4º stage Le Neubourg (Haute-Normandie) - Argentan (Basse-Normandie) 163 km
   Justin Jules
24-03 5º stage La Ferté-Macé (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 158,8 km
   Johim Ariesen
25-03 6º stage Fleury-sur-Orne (Basse-Normandie) - Ducey (Basse-Normandie) 166 km
   Damien Gaudin
26-03 7º stage Sourdeval (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 144,5 km
   Clément Orceau
General Classification
   Anthony Delaplace
2016
21-03 Prologue Carentan (Basse-Normandie) - Carentan (Basse-Normandie) 6,4 km
   Lucas Liß
22-03 1º stage Mondeville (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 199 km
   Timothy Dupont
23-03 2º stage Vernon (Haute-Normandie) - Elbeuf-sur-Seine (Basse-Normandie) 170 km
   Olivier Pardini
24-03 3º stage Bourg-Achard (Haute-Normandie) - Argentan (Basse-Normandie) 175 km
   Timothy Dupont
25-03 4º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 159 km
   Benoît Sinner
26-03 5º stage Trévières (Basse-Normandie) - Villedieu-les-Poëles (Basse-Normandie) 170 km
   Baptiste Planckaert
27-03 6º stage Coutances (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 149 km
   Timothy Dupont
General Classification
   Baptiste Planckaert
2015
23-03 Prologue Saint-Lô (Basse-Normandie) - Saint-Lô (Basse-Normandie) 3,6 km
   Tom Bohli
24-03 1º stage Colombelles (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 207 km
   Lucas Destang
25-03 2º stage Duclair (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 166,5 km
   Dimitri Claeys
26-03 3º stage Elbeuf-sur-Seine (Basse-Normandie) - Argentan (Basse-Normandie) 162,5 km
   Daniel Hoelgaard
27-03 4º stage L'Aigle (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 167,5 km
   Nicolas Vereecken
28-03 5º stage Carentan (Basse-Normandie) - Martinvast (Basse-Normandie) 169,5 km
   Bjørn Tore Hoem
29-03 6º stage Torigni-sur-Vire (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 155 km
   Floris Gerts
General Classification
   Dimitri Claeys
2014
24-03 Prologue Saint-Lô (Basse-Normandie) - Saint-Lô (Basse-Normandie) 3,6 km
   Stefan Küng
25-03 1º stage Colombelles (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 200 km
   Thomas Moses
26-03 2º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 149 km
   Dylan Groenewegen
27-03 3º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Argentan (Basse-Normandie) 161 km
   Daniel McLay
28-03 4º stage Domfront (Basse-Normandie) - Villers-Bocage (Basse-Normandie) 172 km
   Łukasz Wiśniowski
29-03 5º stage Gouville-sur-Mer (Basse-Normandie) - Carentan (Basse-Normandie) 184 km
   Marco Benfatto
30-03 6º stage Torigni-sur-Vire (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 150 km
   Benoît Jarrier
General Classification
   Stefan Küng
2013
18-03 Prologue Saint-Lô (Basse-Normandie) - Saint-Lô (Basse-Normandie) 3,4 km
   Tom Scully
19-03 1º stage Colombelles (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 201 km
   Fabio Silvestre
20-03 2º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 161 km
   Martin Mortensen
21-03 3º stage - Argentan (Basse-Normandie) 159 km
   Alexandre Blain
22-03 4º stage Domfront (Basse-Normandie) - Villers-Bocage (Basse-Normandie) 155 km
   Anthony Charteau
23-03 5º stage Gouville-sur-Mer (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 183 km
   Rick Zabel
24-03 6º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 137 km
   Tino Thömel
General Classification
   Silvan Dillier
2012
19-03 1º stage Saint-Lô (Basse-Normandie) - Saint-Lô (Basse-Normandie) 3,4 km
   Michael Olsson
20-03 2º stage Colombelles (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 200 km
   Jérôme Cousin
21-03 3º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Gaillon (Haute-Normandie) 61 km
   Ian Wilkinson
21-03 4º stage Aubevoye (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 100 km
   Yoeri Havik
22-03 5º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 190 km
   Erick Rowsell
23-03 6º stage Domfront (Basse-Normandie) - Villers-Bocage (Basse-Normandie) 156 km
   Jean-Marc Bideau
24-03 7º stage Brécey (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 153 km
   Dion Beukeboom
25-03 8º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 135 km
   Benoit Drujon
General Classification
   Jérôme Cousin
2011
21-03 Prologue Mondeville (Basse-Normandie) - Mondeville (Basse-Normandie) 4,8 km
   Tobias Ludvigsson
22-03 1º stage Colombelles (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 200 km
   Thomas Vedel Kvist
23-03 2º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Grand-Couronne (Haute-Normandie) 83 km
   Guillaume Blot
23-03 3º stage Grand-Couronne (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 72 km
   Fabien Bacquet
24-03 4º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 188 km
   Jean-Marc Bideau
25-03 5º stage Domfront (Basse-Normandie) - Avranches (Basse-Normandie) 171 km
   Fabien Bacquet
26-03 6º stage Ducey (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 172 km
   Alexandre Blain
27-03 7º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 142 km
   Tino Thömel
General Classification
   Alexandre Blain
2010
22-03 1º stage Mondeville (Basse-Normandie) - Mondeville (Basse-Normandie) 4,8 km
   Jetse Bol
23-03 2º stage Colombelles (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 198 km
   Adrien Petit
24-03 3º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Grand-Couronne (Haute-Normandie) 84 km
   Daniel Schorn
24-03 4º stage Grand-Couronne (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 72 km
   Jimmy Casper
25-03 5º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 188 km
   Sven Vandousselaere
26-03 6º stage Domfront (Basse-Normandie) - Avranches (Basse-Normandie) 171 km
   Alexander Mironov
27-03 7º stage Ducey (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 172 km
   Laurent Pichon
28-03 8º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 142 km
   Sven Jodts
General Classification
   Ronan Van Zandbeek
2009
23-03 Prologue Mondeville (Basse-Normandie) - Mondeville (Basse-Normandie) 5.7 km
   Morgan Chedhomme
24-03 1º stage Colombelles (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 198 km
   Steven Caethoven
25-03 2º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Grand-Couronne (Haute-Normandie) 83 km
   Boy Van Poppel
25-03 3º stage Grand-Couronne (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 76 km
   Fabien Bacquet
26-03 4º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 200 km
   Freddy Bichot
27-03 5º stage Domfront (Basse-Normandie) - Valognes (Basse-Normandie) 194 km
   Lars Petter Nordhaug
28-03 6º stage Valognes (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 194 km
   Alexis Bodiot
29-03 7º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 142 km
   Benoît Daeninck
General Classification
   Bram Schmitz
2008
24-03 Prologue 24-03 1º stage Mondeville (Basse-Normandie) - Mondeville (Basse-Normandie) 5,8 km
   Maxime Bouet
25-03 2º stage Mondeville (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 198 km
   Anthony Ravard
26-03 3º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Grand-Couronne (Haute-Normandie) 90 km
   Anthony Ravard
26-03 4º stage Grand-Couronne (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 75 km
   Anthony Ravard
27-03 5º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 201 km
   Denis Galimzyanov
28-03 6º stage Domfront (Basse-Normandie) - Beaumont-Hague (Basse-Normandie) 197 km
   Steven Caethoven
29-03 7º stage Beaumont-Hague (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 210 km
   Daniil Komkov
30-03 8º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 146 km
   Jos Van Emden
General Classification
   Antoine Dalibard
2007
26-03 Prologue Mondeville (Basse-Normandie) - Mondeville (Basse-Normandie) 5,8 km
   Lars Boom
27-03 1º stage Mondeville (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 211 km
   Mattia Gavazzi
28-03 2º stage part a Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Aubevoye (Haute-Normandie) 60 km
   Mattia Gavazzi
28-03 2º stage part b Gaillon (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 77 km
   Mattia Gavazzi
29-03 3º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 188 km
   Andrey Klyuev
30-03 4º stage Domfront (Basse-Normandie) - Condé-sur-Noireau (Basse-Normandie) 208 km
   Kristof De Zutter
31-03 5º stage Condé-sur-Noireau (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 164 km
   Noan Lelarge
01-04 6º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 142 km
   Edvald Boasson Hagen
General Classification
   Martijn Maaskant
2006
20-03 Prologue Colombelles (Basse-Normandie) - Colombelles (Basse-Normandie) 5,8 km
   Kai Reus
21-03 1º stage Mondeville (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 211 km
   Brad Huff
22-03 2º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Aubevoye (Haute-Normandie) 81 km
   Jürgen Roelandts
22-03 3º stage Gaillon (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 74 km
   Martijn Maaskant
23-03 4º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 201 km
   Jos Van Emden
24-03 5º stage Flers (Basse-Normandie) - Domfront (Basse-Normandie) 74 km
   Kai Reus
24-03 6º stage Domfront (Basse-Normandie) - Saint-Hilaire-du-Harcouët (Basse-Normandie) 84 km
   Niki Terpstra
25-03 7º stage Saint-Hilaire-du-Harcouët (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 174 km
   Maxime Mederel
26-03 8º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 142 km
   Stéphane Petilleau
General Classification
   Kai Reus
2005
21-03 Prologue Mondeville (Basse-Normandie) - Mondeville (Basse-Normandie) 5.6 km
   Martin Garrido
22-03 1º stage Mondeville (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 208 km
   Stéphane Bonsergent
23-03 2º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 147 km
   Hans Dekkers
24-03 3º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 201 km
   Stéphane Petilleau
25-03 4º stage Flers (Basse-Normandie) - Domfront (Basse-Normandie) 74 km
   Kai Reus
25-03 5º stage Domfront (Basse-Normandie) - Avranches (Basse-Normandie) 80 km
   Juan Olmo
26-03 6º stage Ducey (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 173 km
   Hans Dekkers
27-03 7º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 142 km
   Hans Dekkers
General Classification
   Kai Reus
2004
22-03 1º stage Mondeville (Basse-Normandie) - Yvetot (Basse-Normandie) 158 km
   Yannick Talabardon
23-03 2º stage - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 153 km
   Alexei Markov
24-03 3º stage Forges (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 151 km
   Frédéric Lecrosnier
25-03 4º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 205 km
   Christophe Thébault
26-03 5º stage Flers (Basse-Normandie) - Domfront (Basse-Normandie) 19 km
26-03 6º stage Domfront (Basse-Normandie) - Saint-Hilaire-du-Harcouët (Basse-Normandie) 85 km
   Luke Roberts
27-03 7º stage - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 183 km
   Robert Hayles
28-03 8º stage Bagnoles (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 147 km
   Alexei Markov
General Classification
   Thomas Dekker
2003
24-03 Prologue Mondeville (Basse-Normandie) - Mondeville (Basse-Normandie) 5.6 km
   Joost Posthuma
25-03 1º stage Lisieux (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 181 km
   Hans Dekkers
26-03 2º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 151 km
   Samuel Gicquel
27-03 3º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 208 km
   Krasimir Vasilev
28-03 4º stage Flers (Basse-Normandie) - Valognes (Basse-Normandie) 178 km
   Hans Dekkers
29-03 5º stage Valognes (Basse-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 194 km
   Marc Feipeler
30-03 6º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 146 km
   Preben Van Hecke
General Classification
   Samuel Dumoulin
2002
25-03 Prologue - Mondeville (Basse-Normandie) 5.6 km
   Filippo Pozzato
26-03 1º stage Lisieux (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 181 km
   Rune Jogert
27-03 2º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 153 km
   Filippo Pozzato
28-03 3º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 205 km
   Filippo Pozzato
29-03 4º stage Flers (Basse-Normandie) - Octeville (Haute-Normandie) 191 km
   Arkadiusz Wojtas
30-03 5º stage Octeville (Haute-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 201 km
   Filippo Pozzato
31-03 6º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 146 km
   Pierre Ackermann
General Classification
   Jérôme Pineau
2001
26-03 Prologue - Mondeville (Basse-Normandie) 5.6 km
   Thor Hushovd
27-03 1º stage - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 210 km
   Thor Hushovd
28-03 2º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Alboeuf (Centre) 140 km
   Lénaïc Olivier
29-03 3º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 205 km
   Sergei Klimov
30-03 4º stage Flers (Basse-Normandie) - Octeville (Haute-Normandie) 188 km
   Thor Hushovd
31-03 5º stage Octeville (Haute-Normandie) - Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) 196 km
   Marcus Ljungqvist
01-04 6º stage Bagnoles-de-l'Orne (Basse-Normandie) - Vire (Basse-Normandie) 95 km
   Harald Morscher
01-04 7º stage Vire (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 97 km
   Thomas Liese
General Classification
   Thor Hushovd
2000
20-03 Prologue Mondeville (Basse-Normandie) - Mondeville (Basse-Normandie) 5,6 km
   Frédéric Finot
21-03 1º stage Mondeville (Basse-Normandie) - Méry-Corbon (Basse-Normandie) 212 km
   Jean-Philippe Yon
22-03 2º stage Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 151 km
   Jay Sweet
23-03 3º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 205 km
   Luca Paolini
24-03 4º stage Flers (Basse-Normandie) - Saint-Hilaire-du-Harcouët (Basse-Normandie) 168 km
   Lennie Kristensen
25-03 5º stage Saint-Hilaire-du-Harcouët (Basse-Normandie) - Condé-sur-Noireau (Basse-Normandie) 177 km
   Laszlo Bodrogi
26-03 6º stage 29 km
26-03 7º stage Vire (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 97 km
   Saulius Ruskys
General Classification
   Ludovic Auger
1999
27-03 5º stage Tourlaville (Basse-Normandie) - Avranches (Basse-Normandie) 177 km
   Pasquale Santoro
General Classification
   Steffen Kjærgaard
1998
23-03 Prologue - Mondeville (Basse-Normandie)
   Andreas Klöden
24-03 1º stage Mondeville (Basse-Normandie) - Forges-les-Eaux (Haute-Normandie) 207 km
   Ivan Quaranta
25-03 2º stage Forges (Haute-Normandie) - Elbeuf (Haute-Normandie) 158 km
   Torsten Schmidt
26-03 3º stage Elbeuf (Haute-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 206 km
   Thorwald Veneberg
27-03 4º stage Flers (Basse-Normandie) - Beaumont-Hague (Basse-Normandie) 203 km
   Thierry Gouvenou
28-03 5º stage Beaumont-Hague (Basse-Normandie) - Saint-Hilaire-du-Harcouët (Basse-Normandie) 188 km
   Franck Perque
29-03 6º stage Vire (Basse-Normandie) - Vire (Basse-Normandie) 30 km
29-03 7º stage Vire (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie)
   Thorwald Veneberg
General Classification
   Torsten Schmidt
1997
00-00 3º stage
   Nicolas Vogondy
General Classification
   Glenn Magnusson
1996
00-00 3º stage
   Cezary Zamana
General Classification
   Frédéric Pontier
1995
00-00 1º stage
   Ole Sigurd Simensen
00-00 5º stage
   Ole Sigurd Simensen
General Classification
   Ole Sigurd Simensen
1994
20-03 Prologue Mondeville (Basse-Normandie) - Mondeville (Basse-Normandie) 4,3 km
   Santos González
21-03 1º stage Mondeville (Basse-Normandie) - Le Molay (Basse-Normandie) 142 km
   Saulius Sarkauskas
22-03 2º stage Le Molay-Littry (Basse-Normandie) - Le Molay-Littry (Basse-Normandie) 175 km
   Remigius Lupeikis
23-03 3º stage Le Molay-Littry (Basse-Normandie) - Le Molay-Littry (Basse-Normandie) 31,4 km
   Roman Jeker
23-03 4º stage Le Molay-Littry (Basse-Normandie) - La Haye-du-Puits (Basse-Normandie) 92 km
   Gordon Fraser
24-03 5º stage La Haye-du-Puits (Basse-Normandie) - Flers (Basse-Normandie) 135 km
   Gordon Fraser
25-03 6º stage Flers (Basse-Normandie) - Évreux (Haute-Normandie) 185 km
   Saulius Sarkauskas
26-03 7º stage Évreux (Haute-Normandie) - Tessé-la-Madeleine (Basse-Normandie) 188 km
   Anthony Theus
27-03 8º stage Tessé-la-Madeleine (Basse-Normandie) - Vire (Basse-Normandie) 87 km
   Remigius Lupeikis
27-03 9º stage Vire (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 90 km
   Arvis Piziks
General Classification Mondeville (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 1129 km
   Saulius Sarkauskas
1993
General Classification
   Emmanuel Mallet
1992
00-00 1º stage
   Dmitry Neliubin
General Classification
   Thierry Dupuy
1991
General Classification
   Stéphane Heulot
1990
27-02 1º stage part a
   Claus Michael Møller
27-03 1º stage part b
   Jean-Luc Aulnette
28-03 2º stage
   Stancho Boutchev
29-03 3º stage part a
   Dimitri Zhdanov
29-03 3º stage part b
   Dimitri Zhdanov
30-03 4º stage
31-03 5º stage
   Richard Vivien
01-04 6º stage
   Viatcheslav Manuilov
General Classification
   Dimitri Zhdanov
1989
General Classification
   Sébastien Flicher
1988
General Classification
   Viatcheslav Ekimov
1987
General Classification
   Yvan Frebert
1986
General Classification
   Nentcho Staykov
1985
General Classification
   Paul Curran
1984
00-00 3º stage
   Bernard Vallet
00-00 6º stage part a
   Bernd Drogan
00-00 1º stage - Corbon (Basse-Normandie)
   Bernd Gröne
General Classification
   Mario Kummer
Sprint classification
   Mario Kummer
1983
29-03 Prologue Hérouville-Saint-Clair (Basse-Normandie) - Hérouville-Saint-Clair (Basse-Normandie) 4,4 km
   František Raboň Sr.
30-03 1º stage Caen (Basse-Normandie) - Alençon (Basse-Normandie) 166 km
   Daniel Amardeilh
31-03 2º stage Alençon (Basse-Normandie) - Alençon (Basse-Normandie) 13,7 km
   Denis Pelizzari
31-03 3º stage Alençon (Basse-Normandie) - Évreux (Haute-Normandie) 115 km
   Jiří Bareš
01-04 4º stage Évreux (Haute-Normandie) - Argentan (Basse-Normandie) 150 km
   Henk van Weers
02-04 5º stage Argentan (Basse-Normandie) - Saint-Martin-de-Landelles (Basse-Normandie) 140 km
   Yvon Madiot
03-04 6º stage Saint-Martin-de-Landelles (Basse-Normandie) - Vire (Basse-Normandie) 62 km
   Kristian Allberg
03-04 7º stage Vire (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 120 km
   Stéphane Guay
General Classification Hérouville-Saint-Clair (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie)
   Yvan Frebert
1982
General Classification
   Daniel Leveau
1981
General Classification
   Michel Riou
1959
General Classification
   Laurent Leboulanger
1958
15-05 1º stage Caen (Basse-Normandie) - Cherbourg (Basse-Normandie) 172 km
   Jean Hoffmann
16-05 2º stage Cherbourg (Basse-Normandie) - Pontorson (Basse-Normandie) 190 km
   Joseph Wasko
17-05 3º stage Pontorson (Basse-Normandie) - Alençon (Basse-Normandie) 187 km
   Marcel Demare
18-05 4º stage Alençon (Basse-Normandie) - Rouen (Haute-Normandie) 167 km
   Elie Lefranc
19-05 5º stage Rouen (Haute-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 197 km
   Jean Kaluza
General Classification Caen (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 913 km
   Joseph Wasko
1957
07-05 1º stage Le Havre (Haute-Normandie) - Le Tréport (Haute-Normandie) 167 km
   Jean Bourles
08-05 2º stage Le Tréport (Haute-Normandie) - Rouen (Haute-Normandie) 190 km
   Pierre Everaert
09-05 3º stage Rouen (Haute-Normandie) - Bernay (Haute-Normandie) 205 km
   Robert Varnajo
10-05 4º stage Bernay (Haute-Normandie) - Alençon (Basse-Normandie) 200 km
   Michel Van Aerde
11-05 5º stage Alençon (Basse-Normandie) - Saint-Lô (Basse-Normandie) 209 km
   Pierre Poulingue
12-05 6º stage Saint-Lô (Basse-Normandie) - Cherbourg (Basse-Normandie) 180 km
   Maurice Laisné
13-05 7º stage Cherbourg (Basse-Normandie) - Caen (Basse-Normandie) 197 km
   Pierre Poulingue
14-05 8º stage Caen (Basse-Normandie) - Lisieux (Basse-Normandie) 220 km
   Maurice Lampre
General Classification Le Havre (Haute-Normandie) - Lisieux (Basse-Normandie) 1568 km
   Pierre Gouget
1956
00-00 1º stage - Honfleur (Basse-Normandie)
   Gabriel Jarrige
General Classification
   Amand Audaire
1939
General Classification
   Guillaume Godere

Stats Tour de Normandie

Final classifications by country
France 21
The Netherlands 6
Norway 3
Belgium 2
Great Britain 2
Switzerland 2
Germany 2
Russia 2
Sweden 1
Lithuania 1
Bulgaria 1
Final classifications by cyclist
Frebert, Yvan   FRA 2
Reus, Kai   NED 2
Audaire, Amand   FRA 1
Auger, Ludovic   FRA 1
Blain, Alexandre   FRA 1
Claeys, Dimitri   BEL 1
Cousin, Jérôme   FRA 1
Curran, Paul   GBR 1
Dalibard, Antoine   FRA 1
Dekker, Thomas   NED 1
Delaplace, Anthony   FRA 1
Dillier, Silvan   SUI 1
Dumoulin, Samuel   FRA 1
Dupuy, Thierry   FRA 1
Ekimov, Viatcheslav   RUS 1
Flicher, Sébastien   FRA 1
Godere, Guillaume   FRA 1
Gouget, Pierre   FRA 1
Heulot, Stéphane   FRA 1
Hushovd, Thor   NOR 1
Kjærgaard, Steffen   NOR 1
Kummer, Mario   GER 1
Küng, Stefan   SUI 1
Leboulanger, Laurent   FRA 1
Leveau, Daniel   FRA 1
Maaskant, Martijn   NED 1
Magnusson, Glenn   SWE 1
Mallet, Emmanuel   FRA 1
Pineau, Jérôme   FRA 1
Planckaert, Baptiste   BEL 1
Pontier, Frédéric   FRA 1
Riou, Michel   FRA 1
Sarkauskas, Saulius   LTU 1
Schmidt, Torsten   GER 1
Schmitz, Bram   NED 1
Simensen, Ole Sigurd   NOR 1
Dimitrov Staykov, Nentcho   BUL 1
Stewart, Thomas   GBR 1
Van Zandbeek, Ronan   NED 1
Wasko, Joseph   FRA 1
Zhdanov, Dimitri   RUS 1
Victories/Stages by country
France 66
The Netherlands 29
Belgium 15
Italy 13
Russia 11
Switzerland 10
Norway 10
Germany 9
Great Britain 6
Lithuania 5
Denmark 4
Sweden 4
Poland 3
Canada 2
USSR 2
Austria 2
Spain 2
Czechoslovakia 2
Australia 2
Bulgaria 2
Hungary 1
German Democratic Republik 1
Argentina 1
United States of America 1
Latvia 1
New Zealand 1
Portugal 1
Victories/Stages by cyclist
Dekkers, Hans   NED 5
Pozzato, Filippo   ITA 4
Bacquet, Fabien   FRA 3
Dupont, Timothy   BEL 3
Gavazzi, Mattia   ITA 3
Hushovd, Thor   NOR 3
Ravard, Anthony   FRA 3
Reus, Kai   NED 3
Ariesen, Jacob Willem   NED 2
Bideau, Jean-Marc   FRA 2
Blain, Alexandre   FRA 2
Caethoven, Steven   BEL 2
Fraser, Gordon   CAN 2
Lupeikis, Remigius   LTU 2
Manuilov, Viatcheslav   URS 2
Markov, Alexei Mikhailovitch   RUS 2
Moschetti, Matteo   ITA 2
Orceau, Clément   FRA 2
Petilleau, Stéphane   FRA 2
Poulingue, Pierre   FRA 2
Sarkauskas, Saulius   LTU 2
Simensen, Ole Sigurd   NOR 2
Thömel, Tino   GER 2
Van Emden, Jos   NED 2
Veneberg, Thorwald   NED 2
Zhdanov, Dimitri   RUS 2
Ackermann, Pierre   SUI 1
Allberg, Kristian   SWE 1
Amardeilh, Daniel   FRA 1
Aulnette, Jean-Luc   FRA 1
Bareš, Jiří   TCH 1
Benfatto, Marco   ITA 1
Berzin, Evgueni   RUS 1
Beukeboom, Dion   NED 1
Bichot, Freddy   FRA 1
Blot, Guillaume   FRA 1
Boasson Hagen, Edvald   NOR 1
Bodiot, Alexis   FRA 1
Bodrogi, Laszlo   HUN 1
Bohli, Tom   SUI 1
Bol, Jetse   NED 1
Bonsergent, Stéphane   FRA 1
Boom, Lars   NED 1
Bouet, Maxime   FRA 1
Bourles, Jean   FRA 1
Boutchev, Stancho   BUL 1
Casper, Jimmy   FRA 1
Charteau, Anthony   FRA 1
Chedhomme, Morgan   FRA 1
Claeys, Dimitri   BEL 1
Cousin, Jérôme   FRA 1
Daeninck, Benoît   FRA 1
De Zutter, Kristof   BEL 1
Delaplace, Anthony   FRA 1
Demare, Marcel   FRA 1
Destang, Lucas   FRA 1
Devittori, Roger   SUI 1
Drogan, Bernd   GDR 1
Drujon, Benoit   FRA 1
Everaert, Pierre   FRA 1
Feipeler, Marc   FRA 1
Finot, Frédéric   FRA 1
Galimzyanov, Denis   RUS 1
Garrido Mayorga, Martin Gerardo   ARG 1
Gaudin, Damien   FRA 1
Gerts, Floris   NED 1
Gibson, Matthew   GBR 1
Gicquel, Samuel   FRA 1
González Capilla, Santos   ESP 1
Gouvenou, Thierry   FRA 1
Groenewegen, Dylan   NED 1
Gröne, Bernd   GER 1
Guay, Stéphane   FRA 1
Havik, Yoeri   NED 1
Hayles, Robert   GBR 1
Hefti, René   SUI 1
Hoelgaard, Daniel   NOR 1
Hoem Nilsen, Bjørn Tore   NOR 1
Hoffmann, Jean   FRA 1
Hofmann, Matthias   SUI 1
Huff, Charles Bradley   USA 1
Jakobsen, Fabio   NED 1
Jarrier, Benoît   FRA 1
Jarrige, Gabriel   FRA 1
Jeker, Roman   SUI 1
Jodts, Sven   BEL 1
Jogert, Rune   NOR 1
Jules, Justin   FRA 1
Kaluza, Jean   FRA 1
Klimov, Sergei   RUS 1
Klöden, Andreas   GER 1
Klyuev, Andrey   RUS 1
Komkov, Daniil   RUS 1
Kristensen, Lennie   DEN 1
Kummer, Mario   GER 1
Küng, Stefan   SUI 1
Vedel Kvist, Thomas   DEN 1
Laisné, Maurice   FRA 1
Lampre, Maurice   FRA 1
Lecrosnier, Frédéric   FRA 1
Lefranc, Elie   FRA 1
Lelarge, Noan   FRA 1
Lienhard, Fabian   SUI 1
Liese, Thomas   GER 1
Liß, Lucas   GER 1
Ljungqvist, Marcus   SWE 1
Ludvigsson, Tobias   SWE 1
Maaskant, Martijn   NED 1
Madiot, Yvon   FRA 1
McLay, Daniel   GBR 1
Mederel, Maxime   FRA 1
Meister, Beat   SUI 1
Mironov, Alexander   RUS 1
Møller, Claus Michael   DEN 1
Morscher, Harald   AUT 1
Mortensen, Martin   DEN 1
Moses, Thomas   GBR 1
Neliubin, Dmitry   RUS 1
Nordhaug, Lars Petter   NOR 1
Olivier, Lénaïc   FRA 1
Olmo Menacho, Juan   ESP 1
Olsson, Michael   SWE 1
Paolini, Luca   ITA 1
Pardini, Olivier   BEL 1
Pelizzari, Denis   FRA 1
Perque, Franck   FRA 1
Petit, Adrien   FRA 1
Pichon, Laurent   FRA 1
Piziks, Arvis   LAT 1
Planckaert, Baptiste   BEL 1
Posthuma, Joost   NED 1
Quaranta, Ivan   ITA 1
Raboň Sr., František   TCH 1
Roberts, Luke   AUS 1
Roelandts, Jürgen   BEL 1
Rowsell, Erick   GBR 1
Ruskys, Saulius   LTU 1
Santoro, Pasquale   ITA 1
Schmidt, Torsten   GER 1
Schorn, Daniel   AUT 1
Scully, Thomas   NZL 1
Senn, Olivier   SUI 1
Tomas Silvestre, Fabio Andre   POR 1
Sinner, Benoît   FRA 1
Sweet, Jay   AUS 1
Talabardon, Yannick   FRA 1
Terpstra, Niki   NED 1
Thébault, Christophe   FRA 1
Theus, Anthony   NED 1
Vallet, Bernard   FRA 1
Van Aerde, Michel   BEL 1
Van Den Berg, Julius   NED 1
Van Hecke, Preben   BEL 1
Van Poppel, Boy   NED 1
Van Schip, Jan-Willem   NED 1
van Weers, Henk   NED 1
Vandousselaere, Sven   BEL 1
Varnajo, Robert   FRA 1
Koev Vasilev, Krasimir   BUL 1
Vereecken, Nicolas   BEL 1
Vivien, Richard   FRA 1
Vogondy, Nicolas   FRA 1
Wasko, Joseph   FRA 1
Wilkinson, Ian   GBR 1
Wiśniowski, Łukasz   POL 1
Wojtas, Arkadiusz   POL 1
Yon, Jean-Philippe   FRA 1
Zabel, Rick   GER 1
Zamana, Cezary   POL 1