Milk Race
Tour of Britain


Great Britain

Before Tour of Britain
1996
00-00 1º stage
   Paul Giles
00-00 5º stage
   Paul Giles
1993
00-00 Prologue Royal Tunbridge Wells (Kent) - Royal Tunbridge Wells (Kent) 3.7 km
   Rob Holden
00-00 1º stage Royal Tunbridge Wells (Kent) - Royal Tunbridge Wells (Kent) 188 km
   Frank Høj
00-00 2º stage Eastbourne (East Sussex) - Portsmouth (Hampshire) 166 km
   Nicolai Bo Larsen
00-00 3º stage Thames Ditton (Surrey) - Welwyn Garden City (Herefordshire) 158 km
   Matthew Postle
00-00 4º stage Luton (Devon) - Bury Saint Edmunds (Norfolk) 137.8 km
   Martin Van Steen
00-00 5º stage Cambridge (Cambridgeshire) - Milton Keynes (Milton Keynes) 117.8 km
   Christian Andersen
00-00 6º stage - Leicester (Leicester) 165.7 km
   Ben Luckwell
00-00 7º stage Great Malvern (Worcestershire) - Birmingham (Birmingham) 119.4 km
   Christian Andersen
00-00 8º stage Birmingham (Birmingham) - Llandudno (Conwy) 200 km
   Patrick Jonker
00-00 9º stage Wrexham (Clwyd) - Rotherham (Rotherham) 192.3 km
   Mark Walsham
00-00 10º stage Sheffield (Sheffield) - Liverpool (Liverpool) 167.5 km
   Alexander Nadobenko
00-00 11º stage Liverpool (Liverpool) - Salford (Salford) 132.1 km
   Jacek Mickiewicz
00-00 12º stage Manchester (Manchester) - Manchester (Manchester) 80 km
   Alexander Nadobenko
General Classification
   Chris Lillywhite
1992
24-05 Prologue Penzance (Cornwall) - Penzance (Cornwall) 8.7 km
   Danny In 't Ven
25-05 1º stage part a - Penzance (Cornwall) 22.5 km
25-05 1º stage part b Bodmin (Cornwall) - Bideford (Devon) 109 km
   Jacek Mickiewicz
26-05 2º stage Ilfracombe (Devon) - Weston-super-Mare (North Somerset) 174 km
   Ben Luckwell
27-05 3º stage Ebbw Vale (Blaenau Gwent) - Aberystwyth (Dyfed) 122 km
   Danny In 't Ven
28-05 4º stage Aberystwyth (Dyfed) - Newcastle under Lyme (Staffordshire) 185 km
   Christian Andersen
29-05 5º stage Derby (Derbyshire) - Barnsley (Barnsley) 149 km
   Chris Lillywhite
30-05 6º stage Sheffield (Sheffield) - Liverpool (Liverpool) 176 km
   Ian Gilkes
31-05 7º stage Southport (Sefton) 118 km
   Lars Michaelsen
02-06 8º stage Blackpool (Blackpool) - Darlington (Middlesbrough) 193 km
   Gennady Smidt
03-06 9º stage Durham (Durham) - Sunderland (Sunderland) 132 km
   Ben Luckwell
04-06 10º stage Newcastle under Lyme (Staffordshire) - Scarborough (North Yorkshire) 171 km
   Niels Boogaard
05-06 11º stage York (York) - Lincoln (Lincolnshire) 140 km
   Rik Coppens
06-06 12º stage Lincoln (Lincolnshire) - Lincoln (Lincolnshire) 80 km
   Peter Verbeken
General Classification
   Conor Henry
1991
00-00 Prologue Bridlington (East Riding of Yorkshire) - Bridlington (East Riding of Yorkshire)
   Jon Clay
00-00 1º stage part a Bridlington (East Riding of Yorkshire) - Hull (East Riding of Yorkshire) 143 km
   Chris Walker
00-00 1º stage part b Hull (East Riding of Yorkshire) - Hull (East Riding of Yorkshire) 43 km
   Jan Bogaert
00-00 2º stage Cleethorpes (North East Lincolnshire) - Lincoln (Lincolnshire) 110.7 km
   Simeon Hempsall
00-00 3º stage Skegness (Lincolnshire) - Norwich (Norfolk) 186 km
   Mark Walsham
00-00 4º stage Great Yarmouth (Norfolk) - Bury Saint Edmunds (Norfolk) 127 km
   Johan Van Den Dries
00-00 5º stage Ipswich (Suffolk) - Milton Keynes (Milton Keynes) 200 km
   Darren Lawson
00-00 6º stage Kettering (Nottinghamshire) - Leicester (Leicester) 103 km
   Mark Gornall
00-00 7º stage Birmingham (Birmingham) - Birmingham (Birmingham) 106 km
   Patrick Jonker
00-00 8º stage Gloucester (Gloucestershire) - Swansea (Swansea) 188 km
   Chris Walker
00-00 9º stage Cardiff (Cardiff) - Malvern (Worcestershire) 159 km
   Kevin Kimmage
00-00 10º stage Telford (Telford and Wrekin) - Sheffield (Sheffield) 140 km
   Chris Walker
00-00 11º stage Sheffield (Sheffield) - Leeds (Leeds) 171 km
   Jerry Cooman
00-00 12º stage Manchester (Manchester) - Liverpool (Liverpool) 132 km
   Jerry Cooman
General Classification
   Chris Walker
1990
00-00 Prologue Penzance (Cornwall) - Penzance (Cornwall) 8.7 km
   Cayn Theakston
00-00 2º stage Plymouth (Plymouth) 190 km
   Jan Bogaert
00-00 3º stage Cardiff (Cardiff) - Aberystwyth (Dyfed) 173 km
   Shane Sutton
00-00 4º stage Aberystwyth (Dyfed) - Llandudno (Conwy) 151 km
   Paul Curran
00-00 5º stage part a Chester (Cheshire) - Hanley (Stoke-on-Trent) 89 km
   Steve Farrell
00-00 5º stage part b Birmingham (Birmingham) - Birmingham (Birmingham) 47 km
   Jan Bogaert
00-00 6º stage Coventry (West Midlands) - Nottingham (Nottingham) 151 km
   Pavel Tonkov
00-00 7º stage Chesterfield (Derbyshire) - Hull (East Riding of Yorkshire) 164 km
   Frank Augustin
00-00 8º stage Bridlington (East Riding of Yorkshire) - Middlesbrough (Redcar and Cleveland) 164 km
   Uwe Preissler
00-00 9º stage Sunderland (Sunderland) - Carlisle (Cumbria) 170 km
   Jan Bogaert
00-00 10º stage Penrith (Cumbria) - Morecambe (Lancashire) 188 km
   Jan Bogaert
00-00 11º stage Lancaster (Lancashire) - Salford (Salford) 118 km
   Frank Augustin
00-00 12º stage Manchester (Manchester) - Liverpool (Liverpool) 132 km
   Jan Bogaert
00-00 1º stage - Plymouth (Plymouth) 182 km
   Chris Walker
General Classification
   Shane Sutton
1989
00-00 Prologue Welwyn (Herefordshire) - Welwyn (Herefordshire) 2 km
   Jon Walshaw
00-00 1º stage London (Greater London) - Bournemouth (Bournemouth) 195 km
   Peter Longbottom
00-00 2º stage Bournemouth (Bournemouth) - Bristol (Bristol, City of) 196 km
   Keith Reynolds
00-00 3º stage Gloucester (Gloucestershire) - Llandrindod Wells (Powys) 151 km
   Nick Barnes
00-00 4º stage Llandrindod Wells (Powys) - Malvern (Worcestershire) 150 km
   Nathan Dahlberg
00-00 5º stage Stoke (Stoke-on-Trent) - Sheffield (Sheffield) 103 km
   Keith Reynolds
00-00 6º stage Barnsley (Barnsley) - Liverpool (Liverpool) 160 km
   Steve Joughin
00-00 7º stage Southport (Sefton) - Blackpool (Blackpool)
00-00 8º stage - Harrogate (North Yorkshire) 127 km
   Tony Doyle
00-00 9º stage part a York (York) - Scarborough (North Yorkshire) 108 km
   Dave Spencer
00-00 9º stage part b Scarborough (North Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 12 km
   Brian Walton
00-00 10º stage Bridlington (East Riding of Yorkshire) - Lincoln (Lincolnshire) 190 km
   Miroslav Klaus
00-00 11º stage Lincoln (Lincolnshire) - Leicester (Leicester) 198 km
   François Lemarchand
00-00 12º stage Nottingham (Nottingham) - Birmingham (Birmingham) 111 km
   Mark Walsham
General Classification
   Brian Walton
1988
00-00 1º stage London (Greater London) - Bournemouth (Bournemouth) 185 km
   Philippe Casado
00-00 2º stage Bournemouth (Bournemouth) - Exeter (Devon) 183 km
   Vasili Zhdanov
00-00 3º stage Exeter (Devon) - Plymouth (Plymouth) 88 km
   Vladimir Berka
00-00 4º stage Plymouth (Plymouth) - Weston-super-Mare (North Somerset) 198 km
   Gary Baker
00-00 5º stage Cardiff (Cardiff) - Aberystwyth (Dyfed) 168 km
   Ivan Ivanov
00-00 6º stage Aberystwyth (Dyfed) - Llandudno (Conwy) 142 km
   Vasili Zhdanov
00-00 7º stage Chester (Cheshire) - Sheffield (Sheffield) 175 km
   Graeme Miller
00-00 8º stage Barnsley (Barnsley) - Bradford (Bradford) 103 km
   Graeme Miller
00-00 9º stage Hull (East Riding of Yorkshire) - Hull (East Riding of Yorkshire) 189 km
   Czesław Rajch
00-00 10º stage Doncaster (South Yorkshire) - Leicester (Leicester) 159 km
   Neil Stephens
00-00 11º stage Coventry (West Midlands) - Coventry (West Midlands) 46 km
   Mark Walsham
00-00 12º stage Warwick (Warwickshire) - Birmingham (Birmingham) 171 km
   Steve Sefton
General Classification
   Vasili Zhdanov
1987
00-00 Prologue Newcastle under Lyme (Staffordshire) - Newcastle under Lyme (Staffordshire) ? km
   Malcolm Elliott
00-00 1º stage Newcastle (Newcastle upon Tyne) - Newton Aycliffe (Durham) 166 km
   Malcolm Elliott
00-00 2º stage Darlington (Middlesbrough) - Hull (East Riding of Yorkshire) 198 km
   Malcolm Elliott
00-00 3º stage Hull (East Riding of Yorkshire) - Lincoln (Lincolnshire) 144 km
   Malcolm Elliott
00-00 4º stage part a Lincoln (Lincolnshire) - Sheffield (Sheffield) 104 km
   Igor Sumnikov
00-00 4º stage part b Sheffield (Sheffield) - Sheffield (Sheffield) 39 km
   Igor Sumnikov
00-00 5º stage Sheffield (Sheffield) - Derby (Derbyshire) 123 km
   Malcolm Elliott
00-00 6º stage Derby (Derbyshire) - Birmingham (Birmingham) 179 km
   Vladimir Kinšt
00-00 7º stage Malvern (Worcestershire) - Malvern (Worcestershire) 132 km
   Igor Sumnikov
00-00 8º stage Gloucester (Gloucestershire) - Leicester (Leicester) 179 km
   Pierre Le Bigaut
00-00 9º stage Peterborough (Peterborough) - Ipswich (Suffolk) 140 km
   Igor Sumnikov
00-00 10º stage Ipswich (Suffolk) - Ipswich (Suffolk) 87 km
   John Herety
00-00 11º stage Chelmsford (Essex) - Milton Keynes (Milton Keynes) 158 km
   Valery Sapronov
00-00 12º stage Milton Keynes (Milton Keynes) - London (Greater London) 126 km
   Igor Sumnikov
General Classification
   Malcolm Elliott
1986
00-00 Prologue Birmingham (Birmingham) - Birmingham (Birmingham) ? km
   Igor Sumnikov
00-00 1º stage Birmingham (Birmingham) - Blackpool (Blackpool) 210 km
   Steve Joughin
00-00 2º stage Lancaster (Lancashire) - Newton Aycliffe (Durham) 32 km
   Sean Yates
00-00 3º stage part a Barnard Castle (Durham) - Harrogate (North Yorkshire) 126 km
   Malcolm Elliott
00-00 3º stage part b Harrogate (North Yorkshire) - Harrogate (North Yorkshire) 32 km
   Djamolidine Abduzhaparov
00-00 4º stage Harrogate (North Yorkshire) - Lincoln (Lincolnshire) 148 km
   Djamolidine Abduzhaparov
00-00 5º stage Sheffield (Sheffield) - Chester (Cheshire) 126 km
   Neil Martin
00-00 6º stage Llandudno (Conwy) - Aberystwyth (Dyfed) 169 km
   Marek Leśniewski
00-00 7º stage Carmarthen (Carmarthenshire) - Cardiff (Cardiff) 161 km
   Joey McLoughlin
00-00 8º stage Taunton (Somerset) - Paignton (Devon) 127 km
   Djamolidine Abduzhaparov
00-00 9º stage Exeter (Devon) - Bournemouth (Bournemouth) 151 km
   Malcolm Elliott
00-00 10º stage Bournemouth (Bournemouth) - Swindon (Swindon) 142 km
   Jiri Travnicek
00-00 11º stage Windsor (Windsor and Maidenhead) - Welwyn Garden City (Herefordshire) 153 km
   Sergei Smievtkov
00-00 12º stage London (Greater London) - London (Greater London) 128 km
   Steve Joughin
General Classification
   Joey McLoughlin
1985
00-00 Prologue Bournemouth (Bournemouth) - Bournemouth (Bournemouth) ? km
   Malcolm Elliott
00-00 1º stage Bournemouth (Bournemouth) - Bristol (Bristol, City of) 194 km
   Eric Van Lancker
00-00 2º stage Bristol (Bristol, City of) - Coventry (West Midlands) 154 km
   Jiri Travnicek
00-00 3º stage Coventry (West Midlands) - Welwyn Garden City (Herefordshire) 168 km
   Josef Regec
00-00 4º stage part a Chelmsford (Essex) - Ipswich (Suffolk) 112 km
   Kvetoslav Palov
00-00 4º stage part b Ipswich (Suffolk) - Ipswich (Suffolk) 40 km
   Phil Bayton
00-00 5º stage Bury Saint Edmunds (Norfolk) - Leicester (Leicester) 167 km
   Joachim Schlaphoff
00-00 6º stage Leicester (Leicester) - Skegness (Lincolnshire) 156 km
   Toomas Kirsipuu
00-00 7º stage part a Lincoln (Lincolnshire) - Hull (East Riding of Yorkshire) 74 km
   Toomas Kirsipuu
00-00 7º stage part b Hull (East Riding of Yorkshire) - Hull (East Riding of Yorkshire) 57 km
   Oleg Chuzhda
00-00 8º stage Kingston upon Hull (East Riding of Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 138 km
   Vladimír Kozárek
00-00 9º stage Middlesbrough (Redcar and Cleveland) - Middlesbrough (Redcar and Cleveland) 117 km
   Eric Van Lancker
00-00 10º stage - Halifax (West Yorkshire) 124 km
   Paul Watson
00-00 11º stage Leeds (Leeds) - Derby (Derbyshire) 177 km
   Malcolm Elliott
00-00 12º stage Derby (Derbyshire) - Birmingham (Birmingham) 168 km
   Adrian Timmis
General Classification
   Eric Van Lancker
1984
00-00 Prologue Brighton (Brighton and Hove) - Brighton (Brighton and Hove) 3.2 km
   Marek Leśniewski
00-00 1º stage Brighton (Brighton and Hove) - Swindon (Swindon) 170 km
   Malcolm Elliott
00-00 2º stage Swindon (Swindon) - Great Malvern (Worcestershire) 129 km
   Jocelyn Jolidon
00-00 3º stage Great Malvern (Worcestershire) - Swansea (Swansea) 175 km
   Jiri Travnicek
00-00 4º stage Carmarthen (Carmarthenshire) - Aberystwyth (Dyfed) 138 km
   Sergei Smievtkov
00-00 5º stage part a Machynlleth (Powys) - Llandudno (Conwy) 116 km
   Oleg Chuzhda
00-00 5º stage part b Llandudno (Conwy) - Llandudno (Conwy) 4.8 km
   Oleg Chuzhda
00-00 6º stage Wrexham (Clwyd) 174 km
   Yuri Alekseyevich Kashirin
00-00 7º stage part a Congleton (Cheshire) - Sandiacre (Nottinghamshire) 106 km
   Alexandre Zinoviev
00-00 7º stage part b Sandiacre (Nottinghamshire) - Sandiacre (Nottinghamshire) 54 km
   Vasili Zhdanov
00-00 8º stage Nottingham (Nottingham) - York (York) 161 km
   Lars Wahlqvist
00-00 9º stage York (York) - Darlington (Middlesbrough) 135 km
   Malcolm Elliott
00-00 10º stage part a Barnard Castle (Durham) - Newcastle (Newcastle upon Tyne) 102 km
   Oleg Iaroshenko
00-00 10º stage part b Newcastle (Newcastle upon Tyne) - Newcastle (Newcastle upon Tyne) 45 km
   Vasili Zhdanov
00-00 11º stage - Halifax (West Yorkshire) 118 km
   Gary Thomson
00-00 12º stage Leeds (Leeds) - Blackpool (Blackpool) 134 km
   Oleg Chuzhda
General Classification
   Oleg Chuzhda
1983
22-05 Prologue Bournemouth (Bournemouth) - Bournemouth (Bournemouth) 3.5 km
   Malcolm Elliott
23-05 1º stage Bournemouth (Bournemouth) - Bristol (Bristol, City of) 193 km
   Sid Barras
24-05 2º stage Bristol (Bristol, City of) - Coventry (West Midlands) 143 km
   Peter Becker
25-05 3º stage Coventry (West Midlands) - Welwyn Garden City (Herefordshire) 166 km
   Phil Bayton
26-05 4º stage part a Harlow (Essex) - Ipswich (Suffolk) 142 km
   Denis Pelizzari
26-05 4º stage part b Ipswich (Suffolk) - Ipswich (Suffolk) 32 km
   Malcolm Elliott
27-05 5º stage Bury Saint Edmunds (Norfolk) - Leicester (Leicester) 166 km
   Werner Wüller
28-05 6º stage part a Leicester (Leicester) - Burntwood (Staffordshire) 72 km
   Malcolm Elliott
28-05 6º stage part b Burntwood (Staffordshire) - Burntwood (Staffordshire) 36 km
   Neil Martin
29-05 7º stage Stoke (Stoke-on-Trent) - Liverpool (Liverpool) 127 km
   Malcolm Elliott
30-05 8º stage - Halifax (West Yorkshire) 151 km
   Per Sandahl
31-05 9º stage Huddersfield (West Yorkshire) - Hull (East Riding of Yorkshire) 160 km
   Malcolm Elliott
02-06 10º stage Scarborough (North Yorkshire) - Middlesbrough (Redcar and Cleveland) 90 km
   Malcolm Elliott
03-06 11º stage Barnard Castle (Durham) - Harrogate (North Yorkshire)
   Kjell Nilsson
04-06 12º stage Bradford (Bradford) - Blackpool (Blackpool) 103 km
   Per Sandahl
General Classification Bournemouth (Bournemouth) - Blackpool (Blackpool)
   Matt Eaton
1982
00-00 Prologue Bournemouth (Bournemouth) - Bournemouth (Bournemouth) 3.5 km
   Hans Petter Ødegaard
00-00 1º stage Bournemouth (Bournemouth) - Paignton (Devon) 180 km
   Yuri Alekseyevich Kashirin
00-00 2º stage Torquay (Torbay) - Weston-super-Mare (North Somerset) 189 km
   Oleg Chuzhda
00-00 3º stage Porthcawl (Bridgend) - Aberystwyth (Dyfed) 180 km
   Yuri Alekseyevich Kashirin
00-00 4º stage Aberystwyth (Dyfed) - Llandudno (Conwy) 146 km
   Thierry Peloso
00-00 5º stage Chester (Cheshire) - Great Malvern (Worcestershire) 152 km
   Zbigniew Szczepkowski
00-00 6º stage Kidderminster (Worcestershire) 103 km
   Joop Ribbers
00-00 7º stage part a Stoke (Stoke-on-Trent) - Sandiacre (Nottinghamshire) 106 km
   Lech Piasecki
00-00 7º stage part b Sandiacre (Nottinghamshire) - Sandiacre (Nottinghamshire) 45 km
   Hans Petter Ødegaard
00-00 8º stage Leicester (Leicester) - Skegness (Lincolnshire) 156 km
   Oleg Logvin
00-00 9º stage Lincoln (Lincolnshire) - Scarborough (North Yorkshire) 163 km
   Thierry Peloso
00-00 10º stage Scarborough (North Yorkshire) - Darlington (Middlesbrough) 108 km
   Oleg Logvin
00-00 11º stage - Harrogate (North Yorkshire) 120 km
   Mark Bell
00-00 12º stage Bradford (Bradford) - Blackpool (Blackpool) 105 km
   Yuri Alekseyevich Kashirin
General Classification
   Yuri Alekseyevich Kashirin
1981
24-05 Prologue Brighton (Brighton and Hove) - Brighton (Brighton and Hove) 3.2 km
   Hans Petter Ødegaard
25-05 1º stage Brighton (Brighton and Hove) - Bournemouth (Bournemouth) 158.5 km
   Steve Joughin
26-05 2º stage Bournemouth (Bournemouth) - Weston-super-Mare (North Somerset) 176.4 km
   Morten Sæther
27-05 3º stage Mertyr Tydfil (Merthyr Tydfil) - Coventry (West Midlands) 117.4 km
   Phil Thomas
28-05 4º stage part a Coventry (West Midlands) - Sandiacre (Nottinghamshire) 131.1 km
   Zbigniew Szczepkowski
28-05 4º stage part b Sandiacre (Nottinghamshire) - Sandiacre (Nottinghamshire) 45 km
   Håkan Larsson
29-05 5º stage Nottingham (Nottingham) - Skegness (Lincolnshire) 136.3 km
   Phil Thomas
30-05 6º stage part a Lincoln (Lincolnshire) - Seacroft (Leeds) 123.7 km
   Adam Zagajewski
30-05 6º stage part b Seacroft (Leeds) - Seacroft (Leeds) 40.2 km
   Hans Petter Ødegaard
31-05 7º stage Leeds (Leeds) - York (York) 165.5 km
   Mark Bell
01-06 8º stage York (York) - Scarborough (North Yorkshire) 121.3 km
   Andrej Vedernikov
02-06 9º stage Scarborough (North Yorkshire) - Middlesbrough (Redcar and Cleveland) 91.9 km
   Joe Waugh
03-06 10º stage Darlington (Middlesbrough) - Newcastle (Newcastle upon Tyne) 124.7 km
   Jiri Bartolsic
04-06 11º stage Richmond (North Yorkshire) - Harrogate (North Yorkshire) 172.8 km
   Stein Braathen
05-06 12º stage Harrogate (North Yorkshire) - Blackpool (Blackpool) 131.3 km
   Mark Bell
General Classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool) 1739 km
   Serguei Krivocheev
Mountains classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Andrej Vedernikov
Points classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Zbigniew Szczepkowski
Sprint classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Milan Jurčo
Combination classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Serguei Krivocheev
1980
00-00 Prologue Basildon (Essex) - Basildon (Essex) 5.6 km
   Jan Jankiewicz
00-00 1º stage Southend (Southend-on-Sea) - Norwich (Norfolk) 157.2 km
   Bengt Asplund
00-00 2º stage Norwich (Norfolk) - Welwyn Garden City (Herefordshire) 176.7 km
   Jan Jankiewicz
00-00 3º stage Hemel Hempstead (Herefordshire) - Coventry (West Midlands) 143.2 km
   Michal Klasa
00-00 4º stage Coventry (West Midlands) - Great Malvern (Worcestershire) 135.3 km
   Aleksandr Averin
00-00 5º stage Great Malvern (Worcestershire) - Aberystwyth (Dyfed) 162.5 km
   Jan Jankiewicz
00-00 6º stage part a Aberystwyth (Dyfed) - Llandudno (Conwy) 149.5 km
   Sergeï Nikitenko
00-00 6º stage part b Llandudno (Conwy) - Llandudno (Conwy) 149.5 km
   Ivan Mitchenko
00-00 7º stage Llandudno (Conwy) - Stoke-on-Trent (Stoke-on-Trent) 191.9 km
   Sergeï Nikitenko
00-00 8º stage Stoke-on-Trent (Stoke-on-Trent) - Southport (Sefton) 124.4 km
   Vernon Hanaray
00-00 9º stage Southport (Sefton) - Bradford (Bradford) 126 km
   Sergei Soukhoroutchenkov
00-00 10º stage Bradford (Bradford) - Harrogate (North Yorkshire) 117.3 km
   Aleksandr Averin
00-00 11º stage Northallerton (North Yorkshire) - Newcastle (Newcastle upon Tyne) 149.2 km
   Ivan Mitchenko
00-00 12º stage Barnard Castle (Durham) - Blackpool (Blackpool) 153.8 km
   Lechosław Michalak
Sprint classification Basildon (Essex) - Blackpool (Blackpool)
   Anatoly Yarkin
Mountains classification Basildon (Essex) - Blackpool (Blackpool)
   Ramazan Galialetdinov
Points classification Basildon (Essex) - Blackpool (Blackpool)
   Aleksandr Averin
Combination classification Basildon (Essex) - Blackpool (Blackpool)
   Ivan Mitchenko
Young rider classification Basildon (Essex) - Blackpool (Blackpool)
   Ivan Mitchenko
General Classification Basildon (Essex) - Blackpool (Blackpool) 1942 km
   Ivan Mitchenko
1979
00-00 Prologue Brighton (Brighton and Hove) - Brighton (Brighton and Hove) 3.02 km
   Vladimir Kaminski
00-00 1º stage part a Brighton (Brighton and Hove) - Basingstoke (Hampshire) 110.9 km
   Alguirdas Motskus
00-00 1º stage part b Basingstoke (Hampshire) - Basingstoke (Hampshire) 46.7 km
   Gerry Taylor
00-00 2º stage Swindon (Swindon) - Weston-super-Mare (North Somerset) 128.9 km
   Jan Høegh
00-00 3º stage Merthyr Tydfil (Merthyr Tydfil) - Great Malvern (Worcestershire) 135.6 km
   Yuri Alekseyevich Kashirin
00-00 4º stage Wolverhampton (Wolverhampton) - Llandudno (Conwy) 176.7 km
   Joe Waugh
00-00 5º stage Llandudno (Conwy) - Stoke-on-Trent (Stoke-on-Trent) 191.9 km
   Valeri Andreyevich Chaplygin
00-00 6º stage Stoke (Stoke-on-Trent) - Leicester (Leicester) 127.6 km
   Lechosław Michalak
00-00 7º stage Leicester (Leicester) - Skegness (Lincolnshire) 143.2 km
   Zbigniew Szczepkowski
00-00 8º stage Lincoln (Lincolnshire) - Huddersfield (West Yorkshire) 127.1 km
   Mats Gustafsson
00-00 9º stage Huddersfield (West Yorkshire) - Harrogate (North Yorkshire) 141.6 km
   Allan Jacobsen
00-00 10º stage Harrogate (North Yorkshire) - Middlesbrough (Redcar and Cleveland) 130 km
   Youri Shakharov
00-00 11º stage Darlington (Middlesbrough) - South Shields (South Tyneside) 152.9 km
   Youri Shakharov
00-00 12º stage Barnard Castle (Durham) - Blackpool (Blackpool) 153.8 km
   Ray Lewis
Mountains classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Zbigniew Szczepkowski
Points classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Yuri Alekseyevich Kashirin
Sprint classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Michael Marcussen
Combination classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Yuri Alekseyevich Kashirin
General Classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Yuri Alekseyevich Kashirin
1978
00-00 Prologue Brighton (Brighton and Hove) - Brighton (Brighton and Hove) 3.2 km
   Phil Griffiths
00-00 1º stage Brighton (Brighton and Hove) - Bournemouth (Bournemouth) 160.9 km
   Jan Brzeźny
00-00 2º stage Bournemouth (Bournemouth) - Weston-super-Mare (North Somerset) 172.3 km
   Jan Brzeźny
00-00 3º stage Cardiff (Cardiff) - Aberystwyth (Dyfed) 163.5 km
   Steve Lawrence
00-00 4º stage Aberystwyth (Dyfed) - Malvern (Worcestershire) 166.5 km
   Anatoli Miklashevitch
00-00 5º stage Malvern (Worcestershire) - Stoke-on-Trent (Stoke-on-Trent) 141.2 km
   Sergei Soukhoroutchenkov
00-00 6º stage Stoke (Stoke-on-Trent) - Birmingham (Birmingham) 153.5 km
   Michael Marcussen
00-00 7º stage Birmingham (Birmingham) - Birmingham (Birmingham) 111 km
   Mats Gustafsson
00-00 8º stage Nottingham (Nottingham) - Harrogate (North Yorkshire) 159.4 km
   Alexandr Kisliak
00-00 9º stage Harrogate (North Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 132.1 km
   Viatcheslav Dedenov
00-00 10º stage Scarborough (North Yorkshire) - Darlington (Middlesbrough) 106.7 km
   Wim Maessen
00-00 11º stage Darlington (Middlesbrough) - Penrith (Cumbria) 165.7 km
   Antonin Bartonicek
00-00 12º stage Penrith (Cumbria) - Blackpool (Blackpool) 134 km
   Salvador Jarque
General Classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool) 1770 km
   Jan Brzeźny
Mountains classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Tadeusz Wojtas
Points classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Anatoli Miklashevitch
Sprint classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Anatoli Miklashevitch
Combination classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Jan Brzeźny
1977
00-00 Prologue Southend (Southend-on-Sea) - Southend (Southend-on-Sea) 2.9 km
   Janusz Bieniek
00-00 1º stage Southend (Southend-on-Sea) - Norwich (Norfolk) 152 km
   Ryszard Jan Szurkowski
00-00 2º stage Norwich (Norfolk) - Leicester (Leicester) 163 km
   Bert Scheuneman
00-00 3º stage Leicester (Leicester) - Sheffield (Sheffield) 107 km
   Mikhail Perveev
00-00 4º stage part a Sheffield (Sheffield) - Seacroft (Leeds) 116.5 km
   Daniel Müller
00-00 4º stage part b Seacroft (Leeds) - Seacroft (Leeds) 44 km
   Steve Lawrence
00-00 5º stage Huddersfield (West Yorkshire) - Huddersfield (West Yorkshire) 147.5 km
   Claes Göransson
00-00 6º stage Huddersfield (West Yorkshire) - Manchester (Manchester) 152 km
   Bert Scheuneman
00-00 7º stage part a Liverpool (Liverpool) - Liverpool (Liverpool) 7.4 km
   Bert Scheuneman
00-00 7º stage part b Sefton (Sefton) - Sefton (Sefton) 92.5 km
   Mikhail Perveev
00-00 8º stage New Brighton (Merseyside) - Llandudno (Conwy) 167 km
   Mieczysław Nowicki
00-00 9º stage Llandudno (Conwy) - Aberystwyth (Dyfed) 169 km
   Frantisek Kalis
00-00 10º stage Aberystwyth (Dyfed) - Porthcawl (Bridgend) 172 km
   Janusz Bieniek
00-00 11º stage Cardiff (Cardiff) - Swindon (Swindon) 162 km
   Zdenek Bartonicek
00-00 12º stage Swindon (Swindon) - Southampton (Southampton) 170 km
   Roger Sumich
Mountains classification Southend (Southend-on-Sea) - Southampton (Southampton)
   Serguei Morozov
Points classification Southend (Southend-on-Sea) - Southampton (Southampton)
   Bert Scheuneman
General Classification Southend (Southend-on-Sea) - Southampton (Southampton) 1825 km
   Said Gusseinov
1976
00-00 Prologue Brighton (Brighton and Hove) - Brighton (Brighton and Hove) 3.2 km
   Ian Hallam
00-00 1º stage Brighton (Brighton and Hove) - Swindon (Swindon) 174.7 km
   Jiri Prchal
00-00 2º stage Swindon (Swindon) - Great Malvern (Worcestershire) 116.8 km
   Ryszard Jan Szurkowski
00-00 3º stage Great Malvern (Worcestershire) - Aberystwyth (Dyfed) 162.5 km
   Ryszard Jan Szurkowski
00-00 4º stage Aberystwyth (Dyfed) - Llandudno (Conwy) 152.7 km
   Bill Nickson
00-00 5º stage Chester (Cheshire) - Birmingham (Birmingham) 136.5 km
   Ian Hallam
00-00 6º stage Birmingham (Birmingham) - Stoke-on-Trent (Stoke-on-Trent) 146 km
   Sean Kelly
00-00 7º stage Stoke-on-Trent (Stoke-on-Trent) - Southport (Sefton) 122 km
   Bernt Johansson
00-00 8º stage Southport (Sefton) - Bradford (Bradford) 126 km
   Mathieu Dohmen
00-00 9º stage Harrogate (North Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 133 km
   Jan Brzeźny
00-00 10º stage Scarborough (North Yorkshire) - Darlington (Middlesbrough) 106-7 km
   Ryszard Jan Szurkowski
00-00 11º stage Darlington (Middlesbrough) - Penrith (Cumbria) 163.6 km
   Knut Kvernerud
00-00 12º stage Penrith (Cumbria) - Blackpool (Blackpool) 134 km
   Bernard Kręczyński
Points classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Ryszard Jan Szurkowski
Mountains classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Jan Brzeźny
Sprint classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Ian Hallam
General Classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool) 1678 km
   Bill Nickson
Combination classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Bill Nickson
1975
00-00 Prologue Brighton (Brighton and Hove) - Brighton (Brighton and Hove) 2 km
   Phil Edwards
00-00 1º stage Brighton (Brighton and Hove) - Bournemouth (Bournemouth) 152.8 km
   Vladimir Vondracek
00-00 2º stage Bournemouth (Bournemouth) - Bath (Bath and North East Somerset) 123 km
   Phil Edwards
00-00 3º stage Cardiff (Cardiff) - Porthcawl (Bridgend) 151.7 km
   Bill Nickson
00-00 4º stage Merthyr Tydfil (Merthyr Tydfil) - Great Malvern (Worcestershire) 158.6 km
   Bill Nickson
00-00 5º stage Great Malvern (Worcestershire) - Birmingham (Birmingham) 148.6 km
   Henrik E. Rasmussen
00-00 6º stage Stoke-on-Trent (Stoke-on-Trent) - Southport (Sefton) 121.9 km
   Dudley Hayton
00-00 7º stage Southport (Sefton) - Sheffield (Sheffield) 158.5 km
   Sean Kelly
00-00 8º stage Sheffield (Sheffield) - Lincoln (Lincolnshire) 115 km
   Bernt Johansson
00-00 9º stage part a Lincoln (Lincolnshire) - Seacroft (Leeds) 119.8 km
   Janusz Kowalski
00-00 9º stage part b Seacroft (Leeds) - Seacroft (Leeds) 44 km
   Henrik E. Rasmussen
00-00 10º stage Harrogate (North Yorkshire) - Middlesbrough (Redcar and Cleveland) 132.7 km
   Jaroslav Poslušny
00-00 11º stage Darlington (Middlesbrough) - Morecambe (Lancashire) 136.3 km
   Henk Mutsaars
00-00 12º stage Morecambe (Lancashire) - Blackpool (Blackpool) 144.3 km
   David Chauner
Combination classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Bernt Johansson
General Classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool) 1562 km
   Bernt Johansson
Mountains classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Joe Waugh
Points classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Bill Nickson
Sprint classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Henrik E. Rasmussen
1974
00-00 Prologue Brighton (Brighton and Hove) - Brighton (Brighton and Hove) 3.2 km
   Roy Schuiten
00-00 1º stage Brighton (Brighton and Hove) - Swindon (Swindon) 168.9 km
   Andrzej Kaczmarek
00-00 2º stage Swindon (Swindon) - Great Malvern (Worcestershire) 103 km
   Roine Grönlund
00-00 3º stage Wolverhampton (Wolverhampton) - Llandudno (Conwy) 170.5 km
   Ryszard Jan Szurkowski
00-00 4º stage Llandudno (Conwy) - New Brighton (Merseyside) 131.5 km
   Wojciech Matusiak
00-00 5º stage Chester (Cheshire) - Nottingham (Nottingham) 148 km
   Ryszard Jan Szurkowski
00-00 6º stage Nottingham (Nottingham) - Skegness (Lincolnshire) 142 km
   Jan Aling
00-00 7º stage Middleton on the Wolds (East Riding of Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 51.4 km
   Klaus-Peter Thaler
00-00 8º stage Scarborough (North Yorkshire) - Middlesbrough (Redcar and Cleveland) 101.3 km
   Sven-Åke Nilsson
00-00 9º stage Middlesbrough (Redcar and Cleveland) - Whitley Bay (North Tyneside) 138.3 km
   Roy Schuiten
00-00 10º stage Whitley Bay (North Tyneside) - Carlisle (Cumbria) 159.5 km
   Roy Schuiten
00-00 11º stage Penrith (Cumbria) - Harrogate (North Yorkshire) 140 km
   Stanisław Boniecki
00-00 12º stage Harrogate (North Yorkshire) - Blackpool (Blackpool) 130.3 km
   Herman Snoeijink
General Classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool) 1588 km
   Roy Schuiten
Mountains classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Jan Raas
Points classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Ryszard Jan Szurkowski
Combination classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Ryszard Jan Szurkowski
Sprint classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Stanisław Boniecki
1973
00-00 Prologue Plymouth (Plymouth) - Plymouth (Plymouth) 1.6 km
   Phil Edwards
00-00 1º stage Plymouth (Plymouth) - Paignton (Devon) 135 km
   Hynek Kubíček
00-00 2º stage Paignton (Devon) - Weston-super-Mare (North Somerset) 143 km
   Piet Van Katwijk
00-00 3º stage Cardiff (Cardiff) - Aberystwyth (Dyfed) 161 km
   Piet Van Katwijk
00-00 4º stage Aberystwyth (Dyfed) - Great Malvern (Worcestershire) 160 km
   Sven-Åke Nilsson
00-00 5º stage Kidderminster (Worcestershire) - Stoke-on-Trent (Stoke-on-Trent) 142 km
   Piet Van Katwijk
00-00 6º stage Stoke (Stoke-on-Trent) - Leicester (Leicester) 136 km
   Jindrich Marek
00-00 7º stage Leicester (Leicester) - Sheffield (Sheffield) 106 km
   Jo De Boer
00-00 8º stage Sheffield (Sheffield) - Harrogate (North Yorkshire) 168 km
   Fedor Den Hertog
00-00 9º stage Harrogate (North Yorkshire) - Bridlington (East Riding of Yorkshire) 133 km
   Sven-Åke Nilsson
00-00 10º stage Scarborough (North Yorkshire) - South Shields (South Tyneside) 170 km
   Lennart Fagerlund
00-00 11º stage Durham (Durham) - Penrith (Cumbria) 139 km
   Aad Van Den Hoek
00-00 12º stage Penrith (Cumbria) - Blackpool (Blackpool) 135 km
   Jo De Boer
Mountains classification Plymouth (Plymouth) - Blackpool (Blackpool)
   Peter Watson
Points classification Plymouth (Plymouth) - Blackpool (Blackpool)
   Piet Van Katwijk
Combination classification Plymouth (Plymouth) - Blackpool (Blackpool)
   Piet Van Katwijk
General Classification Plymouth (Plymouth) - Blackpool (Blackpool) 1730 km
   Piet Van Katwijk
Sprint classification Plymouth (Plymouth) - Blackpool (Blackpool)
   Colin Davison
1972
00-00 1º stage Brighton (Brighton and Hove) - Swindon (Swindon) 196 km
   Jo De Boer
00-00 2º stage Swindon (Swindon) - Tewkesbury (Gloucestershire) 79 km
   Jan Aling
00-00 3º stage Great Malvern (Worcestershire) - Cardiff (Cardiff) 167 km
   Phil Edwards
00-00 4º stage Port Talbot (Neath Port Talbot) - Aberystwyth (Dyfed) 171 km
   Sven-Åke Nilsson
00-00 5º stage Aberystwyth (Dyfed) - Llandudno (Conwy) 146 km
   Peter Doyle
00-00 6º stage Llandudno (Conwy) - New Brighton (Merseyside) 134 km
   Cees Priem
00-00 7º stage Southport (Sefton) - Sheffield (Sheffield) 146 km
   Cees Bal
00-00 8º stage Sheffield (Sheffield) - Bridlington (East Riding of Yorkshire) 153 km
   Jo De Boer
00-00 9º stage part a Scarborough (North Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 115 km
   Jan Aling
00-00 9º stage part b Scarborough (North Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 5.5 km
   Marcel Duchemin
00-00 10º stage Scarborough (North Yorkshire) - South Shields (South Tyneside) 175 km
   Jindrich Marek
00-00 11º stage Gateshead (Tyne and Wear) - Morecambe (Lancashire) 165 km
   Hardy Jörgenssen
00-00 12º stage Morecambe (Lancashire) - Blackpool (Blackpool) 145 km
   Tord Filipsson
General Classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool) 1798 km
   Hennie Kuiper
Mountains classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Ben Koken
Points classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Bernard Bourreau
Combination classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Hennie Kuiper
Sprint classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Jaroslav Poslušny
1971
00-00 Prologue Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool) 1.8 km
   Fedor Den Hertog
00-00 1º stage Blackpool (Blackpool) - Penrith (Cumbria) 148 km
   Popke Oosterhof
00-00 2º stage Penrith (Cumbria) - South Shields (South Tyneside) 145 km
   Bruno Hubschmid
00-00 3º stage Durham (Durham) - Scarborough (North Yorkshire) 160 km
   John Clewarth
00-00 4º stage Scarborough (North Yorkshire) - Harrogate (North Yorkshire) 119 km
   Cees Koeken
00-00 5º stage Harrogate (North Yorkshire) - Kingston upon Hull (East Riding of Yorkshire) 148 km
   Jan Aling
00-00 6º stage Barton upon Humber (North Lincolnshire) - Nottingham (Nottingham) 186 km
   Phil Edwards
00-00 7º stage Derby (Derbyshire) - Birmingham (Birmingham) 154 km
   Phil Corley
00-00 8º stage Tewkesbury (Gloucestershire) - Porthcawl (Bridgend) 171 km
   Josef Fuchs
00-00 9º stage part a Bath (Bath and North East Somerset) - Weymouth (Dorset) 138 km
   Phil Marrows
00-00 9º stage part b Weymouth (Dorset) - Weymouth (Dorset) 1.8 km
   Marcel Duchemin
00-00 10º stage Weymouth (Dorset) - Bournemouth (Bournemouth) 138 km
   Fedor Den Hertog
00-00 11º stage Bournemouth (Bournemouth) - Bognor Regis (West Sussex) 150 km
   Tord Filipsson
00-00 12º stage Bognor Regis (West Sussex) - Brighton (Brighton and Hove) 125.5 km
   Jan Aling
Points classification Blackpool (Blackpool) - Brighton (Brighton and Hove)
   Jiri Prchal
Mountains classification Blackpool (Blackpool) - Brighton (Brighton and Hove)
   Marcel Duchemin
General Classification Blackpool (Blackpool) - Brighton (Brighton and Hove) 1786 km
   Fedor Den Hertog
1970
00-00 1º stage Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool) 2.4 km
   Matthijs De Koning
00-00 2º stage Blackpool (Blackpool) - Penrith (Cumbria) 150 km
   Armando Topi
00-00 3º stage Penrith (Cumbria) - Carlisle (Cumbria) 141 km
   Arcangelo Locatelli
00-00 4º stage Carlisle (Cumbria) - South Shields (South Tyneside) 172 km
   Jan Stachura
00-00 5º stage part a South Shields (South Tyneside) - Middlesbrough (Redcar and Cleveland) 84 km
   Dusan Zeman
00-00 5º stage part b Middlesbrough (Redcar and Cleveland) - Bridlington (East Riding of Yorkshire) 125 km
   Józef Mikołajczyk
00-00 6º stage Barton upon Humber (North Lincolnshire) - Skegness (Lincolnshire) 103 km
   Brian Ruston
00-00 7º stage Skegness (Lincolnshire) - Nottingham (Nottingham) 157 km
   Henk Nieuwkamp
00-00 8º stage Nottingham (Nottingham) - Birmingham (Birmingham) 178 km
   Dusan Zeman
00-00 9º stage Warley (Essex) - Malvern (Worcestershire) 158 km
   Peter Doyle
00-00 10º stage Malvern (Worcestershire) - Porthcawl (Bridgend) 179 km
   Jan Magiera
00-00 11º stage Weston-super-Mare (North Somerset) - Weymouth (Dorset) 190 km
   Johannes Knab
00-00 12º stage Weymouth (Dorset) - Southsea (Portsmouth) 177 km
   Henk Nieuwkamp
00-00 13º stage Southsea (Portsmouth) - Brighton (Brighton and Hove) 169 km
   Henk Nieuwkamp
00-00 14º stage part a Brighton (Brighton and Hove) - Brighton (Brighton and Hove) 3.2 km
   Jiri Mainus
00-00 14º stage part b Brighton (Brighton and Hove) - Brighton (Brighton and Hove) 119 km
   Andreas Troche
Mountains classification Blackpool (Blackpool) - Brighton (Brighton and Hove)
   Eddie McGourley
General Classification Blackpool (Blackpool) - Brighton (Brighton and Hove)
   Jiri Mainus
Points classification Blackpool (Blackpool) - Brighton (Brighton and Hove)
   Jiri Mainus
1969
00-00 1º stage Worthing (West Sussex) - Swindon (Swindon) 164 km
   Kazimierz Jasiński
00-00 2º stage Swindon (Swindon) - Northampton (Northamptonshire) 145 km
   Popke Oosterhof
00-00 3º stage part a Northampton (Northamptonshire) - Oxford (Oxfordshire) 67.6 km
00-00 3º stage part b Oxford (Oxfordshire) - Malvern (Worcestershire) 116 km
   Popke Oosterhof
00-00 4º stage Malvern (Worcestershire) - Porthcawl (Bridgend) 178 km
   Fedor Den Hertog
00-00 5º stage Porthcawl (Bridgend) - Aberystwyth (Dyfed) 182 km
   Popke Oosterhof
00-00 6º stage part a Aberystwyth (Dyfed) - Bala (North Wales) 112 km
   Morrison Foster
00-00 6º stage part b Bala (North Wales) - Caernarvon (Conwy) 93 km
   Peter Buckley
00-00 7º stage Caernarvon (Conwy) - New Brighton (Merseyside) 154 km
   Sid Barras
00-00 8º stage New Brighton (Merseyside) - Stoke-on-Trent (Stoke-on-Trent) 140 km
   Brian Jolly
00-00 9º stage Stoke (Stoke-on-Trent) - Nottingham (Nottingham) 178 km
   Fedor Den Hertog
00-00 10º stage Nottingham (Nottingham) - Scarborough (North Yorkshire) 206 km
   Harry Hannus
00-00 11º stage Scarborough (North Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 5.5 km
   Popke Oosterhof
00-00 12º stage Scarborough (North Yorkshire) - South Shields (South Tyneside) 174 km
   Jo Vrancken
00-00 13º stage Gateshead (Tyne and Wear) - Morecambe (Lancashire) 173 km
   Brian Jolly
00-00 14º stage Morecambe (Lancashire) - Harrogate (North Yorkshire) 149 km
   Popke Oosterhof
00-00 15º stage Seacroft (Leeds) - Blackpool (Blackpool) 194 km
   Brian Jolly
Mountains classification Worthing (West Sussex) - Blackpool (Blackpool)
   Fedor Den Hertog
Points classification Worthing (West Sussex) - Blackpool (Blackpool)
   Popke Oosterhof
General Classification Worthing (West Sussex) - Blackpool (Blackpool) 2432 km
   Fedor Den Hertog
1968
00-00 1º stage part a Brighton (Brighton and Hove) - Brighton (Brighton and Hove) 3.5 km
   Gösta Pettersson
00-00 1º stage part b Brighton (Brighton and Hove) - Swindon (Swindon) 169 km
   Gösta Pettersson
00-00 2º stage Swindon (Swindon) - Bournemouth (Bournemouth) 173 km
   Dave Rollinson
00-00 3º stage Bournemouth (Bournemouth) - Paignton (Devon) 186 km
   Peter Doyle
00-00 4º stage Paignton (Devon) - Weston-super-Mare (North Somerset) 138 km
   Sid Barras
00-00 5º stage Cardiff (Cardiff) - Aberystwyth (Dyfed) 206 km
   Peter Doyle
00-00 6º stage Aberystwyth (Dyfed) - Llandudno (Conwy) 188 km
   Tadeusz Zadrożny
00-00 7º stage Llandudno (Conwy) - Stoke-on-Trent (Stoke-on-Trent) 175 km
   Sid Barras
00-00 8º stage part a Stoke (Stoke-on-Trent) - Coventry (West Midlands) 108 km
   John Bettinson
00-00 8º stage part b Coventry (West Midlands) - Leicester (Leicester) 45.6 km
   Gösta Pettersson
00-00 9º stage Leicester (Leicester) - Hull (East Riding of Yorkshire) 169 km
   Yuri Polupanov
00-00 10º stage Hull (East Riding of Yorkshire) - Bridlington (East Riding of Yorkshire) 43 km
00-00 11º stage Middlesbrough (Redcar and Cleveland) - Berwick on Tweed (Northumberland) 202 km
   Les West
00-00 12º stage Berwick on Tweed (Northumberland) - Carlisle (Cumbria) 166 km
   Graham Allcock
00-00 13º stage Carlisle (Cumbria) - Morecambe (Lancashire) 193 km
   Billy Bilsland
00-00 14º stage Morecambe (Lancashire) - Blackpool (Blackpool) 146 km
   Tomas Pettersson
Mountains classification
   Peter Doyle
General Classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool) 2312 km
   Gösta Pettersson
Points classification
   Peter Doyle
1967
00-00 1º stage Worthing (West Sussex) - Swindon (Swindon) 153 km
   Marian Forma
00-00 2º stage part a Swindon (Swindon) - Stow on the Wold (Gloucestershire) 48 km
00-00 2º stage part b Stow on the Wold (Gloucestershire) - Malvern (Worcestershire) 74 km
   Les West
00-00 3º stage Malvern (Worcestershire) - Porthcawl (Bridgend) 184 km
   Vladislav Nelyubin
00-00 4º stage Cardiff (Cardiff) - Aberystwyth (Dyfed) 192 km
   Francesco Desaymonet
00-00 5º stage Aberystwyth (Dyfed) - Llandudno (Conwy) 183 km
   Les West
00-00 6º stage part a Llandudno (Conwy) - Llandudno (Conwy) 4.3 km
   Les West
00-00 6º stage part b Llandudno (Conwy) - New Brighton (Merseyside) 135 km
   Dave Rollinson
00-00 7º stage Brighton (Brighton and Hove) - Wolverhampton (Wolverhampton) 143 km
   Zygmunt Hanusik
00-00 8º stage Meriden (Solihull) - Northampton (Northamptonshire) 140 km
   Aimable Denhez
00-00 9º stage Northampton (Northamptonshire) - Skegness (Lincolnshire) 173 km
   Brian Jolly
00-00 10º stage Skegness (Lincolnshire) - Bridlington (East Riding of Yorkshire) 217 km
   Stanisław Pawłowski
00-00 11º stage Bridlington (East Riding of Yorkshire) - Newcastle (Newcastle upon Tyne) 193 km
   Anatoliy Starkov
00-00 12º stage Newcastle (Newcastle upon Tyne) - Carlisle (Cumbria) 167 km
   Zygmunt Hanusik
00-00 13º stage Carlisle (Cumbria) - Morecambe (Lancashire) 193 km
   Viktor Soukhoroutchenkov
00-00 14º stage Morecambe (Lancashire) - Blackpool (Blackpool) 145 km
   Dave Paling
General Classification Worthing (West Sussex) - Blackpool (Blackpool) 2345 km
   Les West
Points classification Worthing (West Sussex) - Blackpool (Blackpool)
   Stéphane Abrahamian
Mountains classification Worthing (West Sussex) - Blackpool (Blackpool)
   Vladislav Nelyubin
1966
28-05 1º stage Blackpool (Blackpool) - New Brighton (Merseyside) 140 km
   Bogusław Fornalczyk
29-05 2º stage New Brighton (Merseyside) - Llandudno (Conwy) 100.5 km
   Les West
30-05 3º stage Llandudno (Conwy) - Aberystwyth (Dyfed) 172 km
   Chris Durnin
31-05 4º stage Aberystwyth (Dyfed) - Cardiff (Cardiff) 201.5 km
   Henri Regamey
01-06 5º stage Weston-super-Mare (North Somerset) - Bournemouth (Bournemouth) 146.5 km
   Hugh Porter
02-06 6º stage Bournemouth (Bournemouth) - Hove (Brighton and Hove) 158 km
   Geoff Wiles
03-06 7º stage Hove (Brighton and Hove) - Swindon (Swindon) 161 km
   Mike Cowley
04-06 8º stage part a Swindon (Swindon) - Wroxton (Oxfordshire) 93 km
   Stanislas Tschepel
04-06 8º stage part b Banbury (Oxfordshire) - Coventry (West Midlands) 45 km
05-06 9º stage Coventry (West Midlands) - Northampton (Northamptonshire) 140 km
   Les West
06-06 10º stage Northampton (Northamptonshire) - Nottingham (Nottingham) 130.6 km
   Stanislas Tschepel
07-06 11º stage Nottingham (Nottingham) - Bridlington (East Riding of Yorkshire) 150 km
   Tadeusz Zadrożny
08-06 12º stage Bridlington (East Riding of Yorkshire) - Newcastle (Newcastle upon Tyne) 189 1 km
   Józef Beker
09-06 13º stage Newcastle (Newcastle upon Tyne) - Morecambe (Lancashire) 167 km
   Arthur Metcalfe
10-06 14º stage Morecambe (Lancashire) - Leeds (Leeds) 153 km
   Yuri Pominov
11-06 15º stage Leeds (Leeds) - Blackpool (Blackpool) 162.5 km
   Mike Cowley
Points classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool)
   Franciszek Surmiński
General Classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool) 2310 km
   Józef Gawliczek
Mountains classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool)
   Józef Gawliczek
1965
30-05 1º stage part a Brighton (Brighton and Hove) - London (Greater London) 87 km
   John Goodrum
30-05 1º stage part b London (Greater London) - London (Greater London) 40 km
   John Bettinson
31-05 2º stage Thames Ditton (Surrey) - Bournemouth (Bournemouth) 182 km
   Stanisław Pawłowski
01-06 3º stage Bournemouth (Bournemouth) - Paignton (Devon) 187 km
   John Bettinson
02-06 4º stage Paignton (Devon) - Weston-super-Mare (North Somerset) 136.5 km
   Derek Hepple
03-06 5º stage Cardiff (Cardiff) - Aberystwyth (Dyfed) 191.5 km
   Luis Pedro Santamarina
04-06 6º stage Aberystwyth (Dyfed) - Llandudno (Conwy) 159.5 km
   Norman Baty
05-06 7º stage Colwyn Bay (Conwy) - Wolverhampton (Wolverhampton) 187 km
   Tadeusz Zadrożny
06-06 8º stage Wolverhampton (Wolverhampton) - Coventry (West Midlands) 100 km
   Arthur Metcalfe
07-06 9º stage Coventry (West Midlands) - Nottingham (Nottingham) 155 km
   Arthur Metcalfe
08-06 10º stage Nottingham (Nottingham) - Bridlington (East Riding of Yorkshire) 170 km
   Doug Dailey
09-06 11º stage Bridlington (East Riding of Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 196 km
   Władysław Kozłowski
10-06 12º stage Scarborough (North Yorkshire) - Newcastle (Newcastle upon Tyne) 175 km
   Luis Pedro Santamarina
11-06 13º stage Newcastle (Newcastle upon Tyne) - Morecambe (Lancashire) 186 km
   Arthur Metcalfe
12-06 14º stage Morecambe (Lancashire) - Blackpool (Blackpool) 100 km
   Les West
General Classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool) 2253 km
   Les West
Points classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Les West
Mountains classification Brighton (Brighton and Hove) - Blackpool (Blackpool)
   Arthur Metcalfe
1964
07-06 1º stage part a Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool) 10 km
07-06 1º stage part b Blackpool (Blackpool) - Buxton (Derbyshire) 154.5 km
   Colin Lewis
08-06 2º stage Buxton (Derbyshire) - Aberystwyth (Dyfed) 217 km
   Tadeusz Zadrożny
09-06 3º stage Aberystwyth (Dyfed) - Cardiff (Cardiff) 193 km
   Arthur Metcalfe
10-06 4º stage Weston-super-Mare (North Somerset) - Paignton (Devon) 160 km
   Mike Cowley
11-06 5º stage Paignton (Devon) - Bournemouth (Bournemouth) 173 km
   Ray Barker
12-06 6º stage Bournemouth (Bournemouth) - Hove (Brighton and Hove) 151 km
   Neville Crane
13-06 7º stage Hove (Brighton and Hove) - Hernehill (Kent) 88.5 km
   Mike Cowley
14-06 8º stage London (Greater London) - Northampton (Northamptonshire) 103 km
   René Rutschmann
15-06 9º stage Northampton (Northamptonshire) - Cleethorpes (North East Lincolnshire) 196 km
   Stanisław Pawłowski
16-06 10º stage Cleethorpes (North East Lincolnshire) - Scarborough (North Yorkshire) 174.5 km
   Stanisław Pawłowski
17-06 11º stage Scarborough (North Yorkshire) - Newcastle (Newcastle upon Tyne) 150.5 km
   Peter Chisman
18-06 12º stage Newcastle (Newcastle upon Tyne) - Morecambe (Lancashire) 162 km
   Gabino Ereñozaga
19-06 13º stage Morecambe (Lancashire) - Morecambe (Lancashire) 133.5 km
   Gabino Ereñozaga
20-06 14º stage Morecambe (Lancashire) - Blackpool (Blackpool) 98 km
   Norman Baty
Points classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool)
   Arthur Metcalfe
General Classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool) 2167 km
   Arthur Metcalfe
Mountains classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool)
   Vicente López Carril
1963
03-06 1º stage Blackpool (Blackpool) - Nottingham (Nottingham) 172.1 km
   Peter Chisman
04-06 2º stage Nottingham (Nottingham) - Cheltenham (Gloucestershire) 183.4 km
   Peter Chisman
05-06 3º stage Cheltenham (Gloucestershire) - Hove (Brighton and Hove) 183.4 km
   Keith Butler
06-06 4º stage Hove (Brighton and Hove) - Bournemouth (Bournemouth) 165.7 km
   Keith Butler
07-06 5º stage Bournemouth (Bournemouth) - Paignton (Devon) 175.4 km
   John Aslin
08-06 6º stage Paignton (Devon) - Weston-super-Mare (North Somerset) 137.5 km
   Antoni Palka
09-06 7º stage Weston-super-Mare (North Somerset) - Northampton (Northamptonshire) 222 km
   Constantin Dumitrescu
10-06 8º stage Northampton (Northamptonshire) - Cleethorpes (North East Lincolnshire) 193 km
   Waldemar Słowiński
11-06 9º stage Cleethorpes (North East Lincolnshire) - Scarborough (North Yorkshire) 175.4 km
   Eugeniusz Pokorny
12-06 10º stage part a Scarborough (North Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 4 km
   Constantin Dumitrescu
12-06 10º stage part b Scarborough (North Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 41.8 km
   Constantin Dumitrescu
13-06 11º stage Scarborough (North Yorkshire) - Newcastle (Newcastle upon Tyne) 173.7 km
   Norman Baty
14-06 12º stage Newcastle (Newcastle upon Tyne) - Morecambe (Lancashire) 186.6 km
   Ryszard Zapała
15-06 13º stage Morecambe (Lancashire) - Blackpool (Blackpool) 99.7 km
   Norman Baty
Points classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool)
   Keith Butler
Mountains classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool)
   Ryszard Zapała
General Classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool) 2112 km
   Peter Chisman
1962
11-06 1º stage Blackpool (Blackpool) - Rhyl (Denbighshire) 164.8 km
   Ken Nuttall
12-06 2º stage Rhyl (Denbighshire) - Cheltenham (Gloucestershire) 248 km
   John Clarey
13-06 3º stage Cheltenham (Gloucestershire) - Weston-super-Mare (North Somerset) 148.8 km
   Jim Hinds
14-06 4º stage Weston-super-Mare (North Somerset) - Paignton (Devon) 216 km
   Ken Hill
15-06 5º stage Paignton (Devon) - Bournemouth (Bournemouth) 176 km
   Eugeniusz Pokorny
16-06 6º stage Bournemouth (Bournemouth) - Hove (Brighton and Hove) 150.4 km
   Bob Addy
17-06 7º stage Hove (Brighton and Hove) - Northampton (Northamptonshire) 216 km
   Eugeniusz Pokorny
18-06 8º stage Northampton (Northamptonshire) - Skegness (Lincolnshire) 163.2 km
   Roy Hopkins
18-06 9º stage Skegness (Lincolnshire) - Skegness (Lincolnshire) 40 km
   Valentín Uriona
19-06 10º stage Skegness (Lincolnshire) - Scarborough (North Yorkshire) 244.8 km
   Wes Mason
20-06 11º stage Scarborough (North Yorkshire) - Sunderland (Sunderland) 164.8 km
   Curt Trusell
21-06 12º stage Sunderland (Sunderland) - Morecambe (Lancashire) 201.6 km
   Norman Baty
22-06 13º stage Morecambe (Lancashire) - Blackpool (Blackpool) 118.4 km
   Ken Nuttall
Points classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool)
   Billy Holmes
General Classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool) 2254 km
   Eugeniusz Pokorny
Mountains classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool)
   Ged Coles
1961
04-06 1º stage Blackpool (Blackpool) - Nottingham (Nottingham) 204 km
   Peter Chisman
05-06 2º stage Nottingham (Nottingham) - Southend (Southend-on-Sea) 246 km
   Alan Perkins
06-06 3º stage Sheerness (Kent) - Hove (Brighton and Hove) 120 km
   Jan Malten
07-06 4º stage Hove (Brighton and Hove) - Bournemouth (Bournemouth) 154 km
   Hugh McGuire
08-06 5º stage Bournemouth (Bournemouth) - Cheltenham (Gloucestershire) 170 km
   Jan Kaspar
09-06 6º stage Cheltenham (Gloucestershire) - Swansea (Swansea) 195 km
   Hugh McGuire
10-06 7º stage Swansea (Swansea) - Aberystwyth (Dyfed) 142 km
   Peter Chisman
11-06 8º stage Aberystwyth (Dyfed) - Buxton (Derbyshire) 217 km
   Keith Butler
12-06 9º stage Buxton (Derbyshire) - Skegness (Lincolnshire) 186 km
   John Aslin
13-06 10º stage Skegness (Lincolnshire) - Scarborough (North Yorkshire) 222 km
   Dennis Tarr
14-06 11º stage Scarborough (North Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 40 km
   Warwick Dalton
15-06 12º stage Scarborough (North Yorkshire) - Whitley Bay (North Tyneside) 172 km
   John Clarey
16-06 13º stage Whitley Bay (North Tyneside) - Morecambe (Lancashire) 192 km
   Alfie Fairweather
17-06 14º stage Morecambe (Lancashire) - Blackpool (Blackpool) 110 km
   Warwick Dalton
General Classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool) 2370 km
   Billy Holmes
Points classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool)
   Warwick Dalton
Mountains classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool)
   George Bennett
1960
06-06 1º stage Blackpool (Blackpool) - Morecambe (Lancashire) 175 km
   Henri Meeus
07-06 2º stage Morecambe (Lancashire) - Whitley Bay (North Tyneside) 206 km
   Bill Bradley
08-06 3º stage Whitley Bay (North Tyneside) - Scarborough (North Yorkshire) 173 km
   Bill Bradley
09-06 4º stage Scarborough (North Yorkshire) - Nottingham (Nottingham) 191.4 km
   Alan Ramsbottom
10-06 5º stage Nottingham (Nottingham) - Great Yarmouth (Norfolk) 235 km
   Théo Nys
11-06 6º stage Great Yarmouth (Norfolk) - London (Greater London) 222 km
   Owe Adamsson
12-06 7º stage London (Greater London) - Southsea (Portsmouth) 157 km
   Billy Holmes
13-06 8º stage Southsea (Portsmouth) - Weston-super-Mare (North Somerset) 189 km
   Ron Park
14-06 9º stage Weston-super-Mare (North Somerset) - Weston-super-Mare (North Somerset) 38 km
   Billy Holmes
15-06 10º stage Weston-super-Mare (North Somerset) - Porthcawl (Bridgend) 224 km
   Owe Adamsson
16-06 11º stage Porthcawl (Bridgend) - Aberystwyth (Dyfed) 189.8 km
   Bill Bradley
17-06 12º stage Aberystwyth (Dyfed) - Manchester (Manchester) 223.6 km
   Bill Baty
18-06 13º stage Manchester (Manchester) - Blackpool (Blackpool) 146 km
   Alan Jacob
General Classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool) 2371 km
   Bill Bradley
Points classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool)
   Billy Holmes
Mountains classification Blackpool (Blackpool) - Blackpool (Blackpool)
   Bill Bradley
1959
26-05 1º stage London (Greater London) - Skegness (Lincolnshire) 230 km
   Bill Bradley
27-05 2º stage Skegness (Lincolnshire) - Scarborough (North Yorkshire) 224 km
   Ron Coe
28-05 3º stage Scarborough (North Yorkshire) - Whitley Bay (North Tyneside) 182 km
   Bernard Pusey
29-05 4º stage Whitley Bay (North Tyneside) - Morecambe (Lancashire) 197 km
   Bill Bradley
30-05 5º stage Morecambe (Lancashire) - Blackpool (Blackpool) 120 km
   Ron Coe
31-05 6º stage Blackpool (Blackpool) - Rhyl (Denbighshire) 190 km
   John Geddes
01-06 7º stage Rhyl (Denbighshire) - Aberystwyth (Dyfed) 192 km
   Jim Hinds
02-06 8º stage Aberystwyth (Dyfed) - Porthcawl (Bridgend) 177 km
   Jim Hinds
03-06 9º stage Porthcawl (Bridgend) - Bath (Bath and North East Somerset) 205 km
   John Perks
04-06 10º stage part a Bath (Bath and North East Somerset) - Bath (Bath and North East Somerset) 43 km
   Constant De Keyser
04-06 10º stage part b Bath (Bath and North East Somerset) - Weston-super-Mare (North Somerset) 93 km
   John Perks
05-06 11º stage Weston-super-Mare (North Somerset) - Southsea (Portsmouth) 183 km
   Jim Hinds
06-06 12º stage Southsea (Portsmouth) - Eastbourne (East Sussex) 152 km
   John Ryan
General Classification London (Greater London) - Eastbourne (East Sussex) 2188 km
   Bill Bradley
Points classification London (Greater London) - Thames Ditton (Surrey)
   John Geddes
Mountains classification London (Greater London) - Thames Ditton (Surrey)
   Brian Haskell
1958
27-05 1º stage London (Greater London) - Skegness (Lincolnshire) 235 km
   Dick Bartrop
28-05 2º stage Skegness (Lincolnshire) - Harrogate (North Yorkshire) 183 km
   John Perks
29-05 3º stage Harrogate (North Yorkshire) - Scarborough (North Yorkshire) 105 km
   Ron Coe
30-05 4º stage Scarborough (North Yorkshire) - Carlisle (Cumbria) 235 km
   Alfons Sweeck
31-05 5º stage part a Carlisle (Cumbria) - Keswick (Cumbria) 43 km
   Alfons Sweeck
31-05 5º stage part b Keswick (Cumbria) - Morecambe (Lancashire) 118 km
   Norbert Coreelman
01-06 6º stage Morecambe (Lancashire) - Llandudno (Conwy) 192 km
   Dave Bedwell
02-06 7º stage Llandudno (Conwy) - Llandrindod Wells (Powys) 177 km
   Ron Coe
03-06 8º stage Llandrindod Wells (Powys) - Weston-super-Mare (North Somerset) 200 km
   Ron Coe
04-06 9º stage Weston-super-Mare (North Somerset) - Ilfracombe (Devon) 120 km
   Ian Sandbach
05-06 10º stage Ilfracombe (Devon) - Plymouth (Plymouth) 135 km
   Dave Bedwell
06-06 11º stage Plymouth (Plymouth) - Bournemouth (Bournemouth) 198 km
   Ron Coe
07-06 12º stage Bournemouth (Bournemouth) - Thames Ditton (Surrey) 174 km
   Victor Torbeyns
Points classification London (Greater London) - Thames Ditton (Surrey)
   Frans Despeghel
General Classification London (Greater London) - Thames Ditton (Surrey) 2115 km
   Richard Durlacher
Mountains classification London (Greater London) - Thames Ditton (Surrey)
   Richard Durlacher

Stats Milk Race

Final classifications by country
Great Britain 12
The Netherlands 5
USSR 5
Poland 3
Sweden 2
Ukraine 1
Austria 1
United States of America 1
Ireland 1
Czech Republic 1
Australia 1
Belgium 1
Canada 1
Russia 1
Final classifications by cyclist
Bradley, Bill   GBR 2
Den Hertog, Fedor Iwan   NED 2
Kashirin, Yuri Alekseyevich   URS 2
West, Les   GBR 2
Brzeźny, Jan   POL 1
Chisman, Peter   GBR 1
Chuzhda Petrovitch, Oleg   UKR 1
Durlacher, Richard   AUT 1
Eaton, Matt   USA 1
Elliott, Malcolm   GBR 1
Gawliczek, Józef   POL 1
Gusseinov, Said   URS 1
Henry, Conor   IRL 1
Holmes, Billy   GBR 1
Johansson, Bernt   SWE 1
Krivocheev, Serguei   URS 1
Kuiper, Hennie   NED 1
Lillywhite, Chris   GBR 1
Mainus, Jiri   CZE 1
McLoughlin, Joey   GBR 1
Metcalfe, Arthur   GBR 1
Mitchenko, Ivan   URS 1
Nickson, Bill   GBR 1
Fåglum Pettersson, Gösta Artur Roland   SWE 1
Pokorny, Eugeniusz   POL 1
Schuiten, Roy   NED 1
Sutton, Shane   AUS 1
Van Katwijk, Piet   NED 1
Van Lancker, Eric   BEL 1
Walker, Chris   GBR 1
Walton, Brian Clifford   CAN 1
Zhdanov, Vasili   RUS 1
Victories/Stages by country
Great Britain 213
Poland 68
The Netherlands 65
USSR 47
Sweden 26
Belgium 23
Czechoslovakia 22
Denmark 16
Ireland 14
France 12
Russia 10
New Zealand 8
Germany 8
Belarus 8
Norway 7
Spain 7
Ukraine 6
Czech Republic 6
Switzerland 6
Uzbekistan 3
Italy 3
Romania 3
Australia 3
Estonia 2
Kazakhstan 2
West-Germany 1
United States of America 1
Austria 1
Finland 1
Isle of Man 1
Slovakia 1
Canada 1
Victories/Stages by cyclist
Elliott, Malcolm   GBR 17
Szurkowski, Ryszard Jan   POL 9
West, Les   GBR 8
Den Hertog, Fedor Iwan   NED 7
Doyle, Peter   IRL 7
Kashirin, Yuri Alekseyevich   URS 7
Metcalfe, Arthur   GBR 7
Oosterhof, Popke   NED 7
Baty, Norman   GBR 6
Bogaert, Jan   BEL 6
Bradley, Bill   GBR 6
Coe, Ron   GBR 6
Sumnikov, Igor   BLR 6
Van Katwijk, Piet   NED 6
Aling, Jan   NED 5
Brzeźny, Jan   POL 5
Chisman, Peter   GBR 5
Chuzhda Petrovitch, Oleg   UKR 5
De Boer, Jo   NED 5
Edwards, Phil   GBR 5
Nickson, Bill   GBR 5
Szczepkowski, Zbigniew   POL 5
Barras, Sid   GBR 4
Bettinson, John   GBR 4
Butler, Keith   GBR 4
Cowley, Mike   GBR 4
Hinds, Jim   GBR 4
Holmes, Billy   GBR 4
Jolly, Brian   GBR 4
Joughin, Steve   GBR 4
Mitchenko, Ivan   URS 4
Nilsson, Sven-Åke   SWE 4
Ødegaard, Hans Petter   NOR 4
Pawłowski, Stanisław   POL 4
Scheuneman, Bert   NED 4
Walker, Chris   GBR 4
Walsham, Mark   GBR 4
Zadrożny, Tadeusz   POL 4
Zhdanov, Vasili   RUS 4
Abduzhaparov, Djamolidine   UZB 3
Foget Andersen, Christian   DEN 3
Averin, Aleksandr   URS 3
Bell, Mark   GBR 3
Dalton, Warwick   NZL 3
Duchemin, Marcel   FRA 3
Dumitrescu, Constantin   ROM 3
Hallam, Ian   GBR 3
Jankiewicz, Jan   POL 3
Johansson, Bernt   SWE 3
Luckwell, Ben   GBR 3
Miklashevitch, Anatoli   URS 3
Nieuwkamp, Henk   NED 3
Perks, John   GBR 3
Fåglum Pettersson, Gösta Artur Roland   SWE 3
Pokorny, Eugeniusz   POL 3
Rasmussen, Henrik E.   DEN 3
Schuiten, Roy   NED 3
Soukhoroutchenkov, Sergei   URS 3
Travnicek, Jiri   TCH 3
Waugh, Joe   GBR 3
Adamsson, Owe   SWE 2
Aslin, John   GBR 2
Augustin, Frank   GER 2
Bal, Cees   NED 2
Bayton, Phil   GBR 2
Bedwell, Dave   GBR 2
Bieniek, Janusz   POL 2
Boniecki, Stanisław   POL 2
Clarey, John   GBR 2
Cooman, Jerry   BEL 2
Dailey, Doug   GBR 2
Ereñozaga Lejarreta, Gabino   ESP 2
Filipsson, Tord   SWE 2
Galialetdinov, Ramazan   URS 2
Geddes, John   GBR 2
Giles, Paul   IRL 2
Grönlund, Roine   SWE 2
Gustafsson, Mats   SWE 2
Hanusik, Zygmunt   POL 2
Hepple, Derek   GBR 2
In 't Ven, Danny   BEL 2
Jonker, Patrick   NED 2
Kelly, Sean   IRL 2
Kirsipuu, Toomas   EST 2
Koken, Ben   NED 2
Kuiper, Hennie   NED 2
Lawrence, Steve   GBR 2
Leśniewski, Marek   POL 2
Lewis, Colin   GBR 2
Logvin, Oleg   BLR 2
Mainus, Jiri   CZE 2
Marcussen, Michael   DEN 2
Marek, Jindrich   CZE 2
Martin, Neil   GBR 2
McGuire, Hugh   GBR 2
Michalak, Lechosław   POL 2
Mickiewicz, Jacek   POL 2
Miller, Graeme   NZL 2
Nadobenko, Alexander   KAZ 2
Nelyubin, Vladislav   URS 2
Nikitenko, Sergeï   URS 2
Nuttall, Ken   GBR 2
Paling, Dave   GBR 2
Peloso, Thierry   FRA 2
Perveev, Mikhail   URS 2
Poslušny, Jaroslav   TCH 2
Prchal, Jiri   TCH 2
Priem, Cees   NED 2
Reynolds, Keith   GBR 2
Rollinson, Dave   GBR 2
Sandahl, Per   DEN 2
Santamarina Antoñana, Luis Pedro   ESP 2
Shakharov, Youri   URS 2
Smievtkov, Sergei   URS 2
Sweeck, Alfons   BEL 2
Thomas, Phil   GBR 2
Tschepel, Stanislas   URS 2
Van Den Hoek, Aad   NED 2
Van Lancker, Eric   BEL 2
Vedernikov, Andrej   RUS 2
Zapała, Ryszard   POL 2
Zeman, Dusan   TCH 2
Abrahamian, Stéphane   FRA 1
Addy, Bob   GBR 1
Allcock, Graham   GBR 1
Asplund, Bengt   SWE 1
Baker, Gary   GBR 1
Barker, Ray   GBR 1
Barnes, Nick   GBR 1
Bartolsic, Jiri   TCH 1
Bartonicek, Antonin   TCH 1
Bartonicek, Zdenek   TCH 1
Bartrop, Richard   GBR 1
Baty, Bill   GBR 1
Becker, Peter   FRG 1
Beker, Józef   POL 1
Bennett, George   GBR 1
Berka, Vladimir   TCH 1
Bilsland, William   GBR 1
Boogaard, Niels   NED 1
Bourreau, Bernard   FRA 1
Braathen, Stein   NOR 1
Buckley, Peter   GBR 1
Casado, Philippe Stéphane   FRA 1
Chaplygin, Valeri Andreyevich   URS 1
Chauner, David   USA 1
Clay, Jon   GBR 1
Clewarth, John   GBR 1
Coles, Ged   GBR 1
Coppens, Rik   BEL 1
Coreelman, Norbert   BEL 1
Corley, Phil   GBR 1
Crane, Neville   GBR 1
Curran, Paul   GBR 1
Dahlberg, Nathan   NZL 1
Davison, Colin   GBR 1
De Keyser, Constant   BEL 1
De Koning, Matthijs   NED 1
Dedenov, Viatcheslav   URS 1
Denhez, Aimable   FRA 1
Desaymonet, Francesco   ITA 1
Despeghel, Frans   BEL 1
Dobson, Benny   GBR 1
Dohmen, Mathieu   NED 1
Doyle, Tony   GBR 1
Durlacher, Richard   AUT 1
Durnin, Chris   GBR 1
Fagerlund, Lennart   SWE 1
Fairweather, Alfie   GBR 1
Farrell, Steve   GBR 1
Forma, Marian   POL 1
Fornalczyk, Bogusław   POL 1
Foster, Morrison   IRL 1
Fuchs, Josef   SUI 1
Gawliczek, Józef   POL 1
Gilkes, Ian   GBR 1
Goodrum, John   GBR 1
Göransson, Claes   SWE 1
Gornall, Mark   GBR 1
Griffiths, Phil   GBR 1
Hanaray, Vernon   NZL 1
Hannus, Harry   FIN 1
Haskell, Brian   GBR 1
Hayton, Dudley   GBR 1
Heffernan, Steve   GBR 1
Hempsall, Simeon   GBR 1
Herety, John   GBR 1
Hill, Ken   GBR 1
Høegh, Jan   DEN 1
Høj, Frank   DEN 1
Holden, Rob   GBR 1
Hopkins, Roy   GBR 1
Hubschmid, Bruno   SUI 1
Iaroshenko, Oleg   RUS 1
Ivanov, Ivan   RUS 1
Jacob, Alan   GBR 1
Jacobsen, Allan   DEN 1
Jarque Borrás, Salvador   ESP 1
Jasiński, Kazimierz   POL 1
Jolidon, Jocelyn   SUI 1
Jörgenssen, Hardy   SWE 1
Jurčo, Milan   TCH 1
Kaczmarek, Andrzej   POL 1
Kalis, Frantisek   TCH 1
Kaminski, Vladimir   URS 1
Kaspar, Jan   TCH 1
Kimmage, Kevin   IRL 1
Kinšt, Vladimir   TCH 1
Kisliak, Alexandr   URS 1
Klasa, Michal   TCH 1
Klaus, Miroslav   CZE 1
Knab, Johannes   GER 1
Koeken, Cees   NED 1
Kowalski, Janusz   POL 1
Kozárek, Vladimír   TCH 1
Kozłowski, Władysław   POL 1
Kręczyński, Bernard   POL 1
Krivocheev, Serguei   URS 1
Kubíček, Hynek   CZE 1
Kvernerud, Knut   NOR 1
Larsen, Nicolai Bo   DEN 1
Larsson, Håkan   SWE 1
Lawson, Darren   AUS 1
Le Bigaut, Pierre   FRA 1
Lemarchand, François   FRA 1
Lewis, Ray   GBR 1
Lillywhite, Chris   GBR 1
Locatelli, Arcangelo   ITA 1
Longbottom, Peter   GBR 1
López Carril, Vicente   ESP 1
Maessen, Wim   NED 1
Magiera, Jan   POL 1
Malten, Jan   TCH 1
Marrows, Phil   GBR 1
Mason, Wes   GBR 1
Matusiak, Wojciech   POL 1
McGourley, Eddie   GBR 1
McLoughlin, Joey   GBR 1
Meeus, Henri   BEL 1
Neiendam Michaelsen, Lars   DEN 1
Mikołajczyk, Józef   POL 1
Morozov, Serguei   URS 1
Motskus, Alguirdas   URS 1
Müller, Daniel   SUI 1
Mutsaars, Henk   NED 1
Nilsson, Kjell   SWE 1
Nowicki, Mieczysław   POL 1
Nys, Théo   BEL 1
Palka, Antoni   POL 1
Palov, Kvetoslav   TCH 1
Park, Ron   GBR 1
Pelizzari, Denis   FRA 1
Perkins, Alan   GBR 1
Fåglum Pettersson, Tomas Rune   SWE 1
Piasecki, Lech   POL 1
Polupanov, Yuri   URS 1
Pominov, Yuri   URS 1
Poppe, Henk   NED 1
Porter, Hugh   GBR 1
Postle, Matthew   GBR 1
Preissler, Uwe   GER 1
Pusey, Bernard   GBR 1
Raas, Jan   NED 1
Rajch, Czesław   POL 1
Ramsbottom, Alan   GBR 1
Regamey, Henri   SUI 1
Regec, Josef   SVK 1
Ribbers, Joop   NED 1
Ruston, Brian   GBR 1
Rutschmann, René   SUI 1
Ryan, John   GBR 1
Sæther, Morten   NOR 1
Sandbach, Ian   GBR 1
Sapronov, Valery   RUS 1
Schlaphoff, Joachim   GER 1
Sefton, Steve   GBR 1
Słowiński, Waldemar   POL 1
Smidt, Gennady   URS 1
Snoeijink, Herman   NED 1
Soukhoroutchenkov, Viktor   URS 1
Spencer, Dave   GBR 1
Stachura, Jan   POL 1
Starkov, Anatoliy   URS 1
Stephens, Neil   AUS 1
Sumich, Roger   NZL 1
Surmiński, Franciszek   POL 1
Sutton, Shane   AUS 1
Tarr, Dennis   GBR 1
Taylor, Gerry   GBR 1
Thaler, Klaus-Peter   GER 1
Theakston, Cayn Jack   GBR 1
Thomson, Gary   IRL 1
Timmis, Adrian   GBR 1
Tonkov, Pavel   RUS 1
Topi, Armando   ITA 1
Torbeyns, Victor   BEL 1
Troche, Andreas   GER 1
Trusell, Curt   DEN 1
Uriona Laucirica, Valentín   ESP 1
Van Den Dries, Johan   BEL 1
van der Spiegel, Ton   NED 1
Van Steen, Martin   NED 1
Verbeken, Peter   BEL 1
Vondracek, Vladimir   TCH 1
Vrancken, Jo   NED 1
Wahlqvist, Lars   SWE 1
Walshaw, Jonathan   GBR 1
Walton, Brian Clifford   CAN 1
Watson, Paul   GBR 1
Watson, Peter   GBR 1
Wiles, Geoff   GBR 1
Wojtas, Tadeusz   POL 1
Wüller, Werner   GER 1
Yarkin, Anatoly   URS 1
Yates, Sean   GBR 1
Zagajewski, Adam   POL 1
Zinoviev, Alexandre   UKR 1