22-03 1º stage
2023
|
30-03 Prologue
- Colonia (Colonia) 7,2 km
André Gohr
31-03 1º stage
Colonia (Colonia) - Canelones (Canelones) 172,5 km
Diego Leonel Rodriguez
01-04 2º stage
Montevideo (Montevideo) - Durazno (Durazno) 184,1 km
Diego Leonel Rodriguez
02-04 3º stage
Durazno (Durazno) - Trinidad (Flores) 144,3 km
Pablo Anchieri
03-04 4º stage
Trinidad (Flores) - Mercedes (Soriano) 159,3 km
X X
04-04 5º stage part a
Mercedes (Soriano) - Paysandú (Paysandu) 131,1 km
Andres Sebastian Rodriguez
04-04 5º stage part b
- Paysandú (Paysandu) 23,6 km
André Gohr
05-04 6º stage
Paysandú (Paysandu) - Tacuarembo (Tacuarembo) 199,8 km
Matias Presa
06-04 7º stage
- Melo (Cerro Largo) 153,4 km
Roderyck Asconeguy Diaz
07-04 8º stage
Mariscala (Lavalleja) - Rocha (Rocha) 161,3 km
Igor Teodoro Molina
08-04 9º stage
Rocha (Rocha) - Maldonado (Maldonado) 199,6 km
Ignacio R. Maldonado Sanchez
09-04 10º stage
Maldonado (Maldonado) - Montevideo (Montevideo) 194,7 km
Pablo Anchieri
General Classification
Jorge Giacinti
2022
|
08-04 1º stage
Montevideo (Montevideo) - Maldonado (Maldonado) 140 km
Andres Sebastian Rodriguez
09-04 2º stage
Maldonado (Maldonado) - Rocha (Rocha) 151 km
Ignacio R. Maldonado Sanchez
10-04 3º stage
Aiguá (Maldonado) - Vergara (Treinta y Tres) 181,1 km
Jorge Adelbio Soto Pereira
11-04 4º stage part a
- Melo (Cerro Largo) 110 km
Federico Agustín Moreira Guarino
11-04 4º stage part b
- Melo (Cerro Largo) 9,3 km
Federico Agustín Moreira Guarino
12-04 5º stage
- Tacuarembo (Tacuarembo) 115 km
Jorge Adelbio Soto Pereira
13-04 6º stage
Tacuarembo (Tacuarembo) - Paysandú (Paysandu) 190 km
Pablo Anchieri
14-04 7º stage
Paysandú (Paysandu) - Mercedes (Soriano) 124 km
Sixto Nicolás Núñez Olivera
15-04 8º stage part a
- Trinidad (Flores) 24,9 km
Federico Agustín Moreira Guarino
15-04 8º stage part b
- Trinidad (Flores) 107 km
Nahuel Soares de Lima
16-04 9º stage
Andresito (Flores) - Durazno (Durazno) 190 km
Pablo Anchieri
17-04 10º stage
Durazno (Durazno) - Montevideo (Montevideo) 199 km
Diego Leonel Rodriguez
General Classification
Agustin Alonso Torres
2020
|
03-04 1º stage
X X
2019
|
12-04 1º stage
Ciudad del Plata (San Jose) - Colonia del Sacramento (Colonia) 155,6 km
Nicolás Naranjo
13-04 2º stage
Colonia del Sacramento (Colonia) - Mercedes (Soriano) 180,6 km
German Tivani
14-04 3º stage
Fray Bentos (Rio Negro) - Paysandú (Paysandu) 147,6 km
Nicolás Naranjo
15-04 4º stage
Itapeby (Salto) - Artigas (Artigas) 149 km
Nicolás Naranjo
16-04 5º stage
Artigas (Artigas) - Tacuarembo (Tacuarembo) 194,8 km
Nicolás Naranjo
17-04 6º stage
Melo (Cerro Largo) - Melo (Cerro Largo) 33,6 km
Walter Vargas
18-04 7º stage
Treinta y Tres (Treinta y Tres) - Rocha (Rocha) 199,3 km
Fernando Briceño
19-04 8º stage
La Paloma (Rocha) - Piriápolis (Maldonado) 148,2 km
Fernando Méndez
20-04 9º stage
San Jacinto (Canelones) - Durazno (Durazno) 180,5 km
German Tivani
21-04 10º stage
Trinidad (Flores) - Montevideo (Montevideo) 193,8 km
Nicolás Naranjo
General Classification
Walter Vargas
2018
|
23-03 1º stage
Atlantida (Canelones) - Castillos (Rocha) 201,6 km
Adrián Richeze
24-03 2º stage part a
La Paloma (Rocha) - Rocha (Rocha) 25,6 km
Murillo Affonso
24-03 2º stage part b
Rocha (Rocha) - Piriápolis (Maldonado) 122,2 km
Juan Pablo Dotti
25-03 3º stage
Soca (Canelones) - Rosario (Colonia) 188,5 km
Cristian Da Rosa
26-03 4º stage
Cardona (Soriano) - Mercedes (Soriano) 165,3 km
Héctor Lucero
27-03 5º stage
Young (Rio Negro) - Durazno (Durazno) 164,1 km
Héctor Aguilar
28-03 6º stage
Durazno (Durazno) - Tacuarembo (Tacuarembo) 199,9 km
Rafael Andriato
29-03 7º stage
Tacuarembo (Tacuarembo) - Las Toscas (Tacuarembo) 113,1 km
Artur García
30-03 8º stage part a
Melo (Cerro Largo) - Melo (Cerro Largo) 22,8 km
Magno Nazaret
30-03 8º stage part b
Melo (Cerro Largo) - Treinta y Tres (Treinta y Tres) 106,7 km
Héctor Aguilar
31-03 9º stage
Treinta y Tres (Treinta y Tres) - Minas (Lavalleja) 165 km
Pablo Anchieri
01-04 10º stage
Minas (Lavalleja) - Montevideo (Montevideo) 145,2 km
Adrián Richeze
General Classification
Magno Nazaret
2017
|
07-04 1º stage
Las Piedras (Artigas) - Minas (Lavalleja) 129 km
Matias Presa
08-04 2º stage
Santa Rosa (Canelones) - Colonia (Colonia) 192 km
Rodrigo Melo
09-04 3º stage part a
Carmelo (Colonia) - Fray Bentos (Rio Negro) 141 km
Mauro Richeze
09-04 3º stage part b
- Mercedes (Soriano) 20,4 km
Roberto Silva
10-04 4º stage
Young (Rio Negro) - Durazno (Durazno) 164 km
Josué Moyano
11-04 5º stage
Paso de los Toros (Durazno) - Ansina (Paysandu) 197 km
Héctor Lucero
12-04 6º stage
Melo (Cerro Largo) - Melo (Cerro Largo) 34,2 km
Magno Nazaret
13-04 7º stage
Melo (Cerro Largo) - Treinta y Tres (Treinta y Tres) 107 km
Nicolás Naranjo
14-04 8º stage
Velasquez (Rocha) - Rocha (Rocha) 169 km
Héctor Lucero
15-04 9º stage
Rocha (Rocha) - Maldonado (Maldonado) 159 km
Héctor Lucero
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |