Course de Solidarnosc et des Champions Olympique


Poland

2019
02-07 1º stage Łódź ( Łódzkie) - Sieradz ( Łódzkie) 213,7 km
   Arvid De Kleijn
03-07 2º stage Zgierz ( Łódzkie) - Kutno ( Łódzkie) 148 km
   Norman Vahtra
04-07 3º stage Kielce (Świętokrzyskie) - Radom (Mazowieckie) 170,7 km
   Norman Vahtra
05-07 4º stage Skarżysko-Kamienna (Świętokrzyskie) - Stalowa Wola (Podkarpackie) 178 km
   Stanisław Aniołkowski
06-07 5º stage Tarnobrzeg (Podkarpackie) - Krosno (Podkarpackie) 182 km
   Norman Vahtra
General Classification
   Norman Vahtra
2018
04-07 1º stage part a Sanok (Podkarpackie) - Sędziszów (Świętokrzyskie) 91,5 km
   Sylwester Janiszewski
04-07 1º stage part b Strzyzow (Lubelskie) - Krosno (Lubuskie) 100,3 km
   Alfdan De Decker
05-07 2º stage Jasło (Podkarpackie) - Stalowa Wola (Podkarpackie) 145,6 km
   Mamir Stash
06-07 3º stage Nowy Sącz (Małopolskie) - Jaworzno (Śląskie) 199,9 km
   Alfdan De Decker
07-07 4º stage Kielce (Świętokrzyskie) - Łódź ( Łódzkie) 185 km
   Sylwester Janiszewski
General Classification
   Sylwester Janiszewski
2017
28-06 1º stage part a Łódź ( Łódzkie) - Zduńska Wola ( Łódzkie) 86,8 km
   Grzegorz Stępniak
28-06 1º stage part b Tomaszow Mazowiecki ( Łódzkie) - Kielce (Świętokrzyskie) 121,3 km
   Alan Banaszek
29-06 2º stage Radom (Mazowieckie) - Stalowa Wola (Podkarpackie) 211,1 km
   Alois Kankovský
30-06 3º stage Mielec (Podkarpackie) - Krosno ( Łódzkie) 169,4 km
   Mateusz Komar
01-07 4º stage Swidnik (Dolnośląskie) - Lublin (Lubelskie) 164,1 km
   Kamil Zieliński
General Classification
   Mateusz Komar
2016
29-06 1º stage Radom (Wielkopolskie) - Łódź (Wielkopolskie) 178 km
   Paweł Franczak
30-06 2º stage Koluszki ( Łódzkie) - Kutno ( Łódzkie) 100 km
   Jasper Hamelink
30-06 3º stage Pabianice ( Łódzkie) - Sieradz ( Łódzkie) 84 km
   Rémi Cavagna
01-07 4º stage Piotrków Trybunalski ( Łódzkie) - Kielce (Świętokrzyskie) 169 km
   Iván García
02-07 5º stage Tarnobrzeg (Podkarpackie) - Krosno (Podkarpackie) 195 km
   Yauheni Sobal
General Classification
   Yauheni Sobal
2015
01-07 1º stage Lublin (Lubelskie) - Lublin (Lubelskie) 126 km
   Johim Ariesen
01-07 2º stage Strzyzow (Lubelskie) - Krosno (Lubuskie) 87,7 km
   Johim Ariesen
02-07 3º stage Nowy Sącz (Małopolskie) - Jaworzno (Opolskie) 189,2 km
   Alois Kankovský
03-07 4º stage Solec-Zdroj (Świętokrzyskie) - Kielce (Świętokrzyskie) 154 km
   Johim Ariesen
04-07 5º stage Radomsko ( Łódzkie) - Łódź ( Łódzkie) 180,9 km
   Johim Ariesen
General Classification
   Johim Ariesen
2014
02-07 1º stage Łódź ( Łódzkie) - Sulejow ( Łódzkie) 115,5 km
   Konrad Dąbkowski
02-07 2º stage Zduńska Wola ( Łódzkie) - Sieradz ( Łódzkie) 82,3 km
   Kamil Gradek
03-07 3º stage Przedborz ( Łódzkie) - Kielce (Świętokrzyskie) 162,3 km
   Grzegorz Stępniak
04-07 4º stage Nowy Sącz (Małopolskie) - Krosno ( Łódzkie) 206,5 km
   Kamil Zieliński
05-07 5º stage Strzyzow ( Łódzkie) - Jaroslaw (Dolnośląskie) 144 km
   Jacek Morajko
General Classification
   Kamil Zieliński
2013
26-06 1º stage Lublin (Lubelskie) - Krosno (Podkarpackie) 231,1 km
   Vitaliy Popkov
27-06 2º stage Żory (Śląskie) - Jastrzębie Zdrój (Śląskie) 103,5 km
   Michael Schweizer
28-06 3º stage Jaworzno (Śląskie) - Kielce (Świętokrzyskie) 193,1 km
   Konrad Dąbkowski
29-06 4º stage Radomsko ( Łódzkie) - Łódź ( Łódzkie) 153,5 km
   Sebastian Forke
General Classification
   Vitaliy Popkov
2012
04-07 1º stage Łódź ( Łódzkie) - Bełchatów ( Łódzkie) 76,2 km
   Jeff Vermeulen
04-07 2º stage Tuszyn ( Łódzkie) - Sieradz ( Łódzkie) 140,8 km
   André Schulze
05-07 3º stage Leczyca ( Łódzkie) - Kutno ( Łódzkie) 169,3 km
   André Schulze
06-07 4º stage Tomaszow Mazowiecki ( Łódzkie) - Kielce (Świętokrzyskie) 158,4 km
   Adrian Honkisz
07-07 5º stage Nowy Sącz (Małopolskie) - Krosno (Podkarpackie) 183,5 km
   Bartosz Huzarski
08-07 6º stage Jasło (Podkarpackie) - Jaroslaw (Podkarpackie) 159,2 km
   Vitaliy Popkov
General Classification
   Mariusz Witecki
2011
29-06 1º stage Nowy Sącz (Małopolskie) - Krosno (Podkarpackie) 171,6 km
   Tomáš Bucháček
30-06 2º stage Jasło (Podkarpackie) - Krakow (Małopolskie) 159,1 km
   André Schulze
01-07 3º stage Jędrzejów (Świętokrzyskie) - Kielce (Świętokrzyskie) 166,8 km
   Marcin Sapa
02-07 4º stage Radomsko ( Łódzkie) - Łódź ( Łódzkie) 169,6 km
   Steffen Radochla
General Classification
   Marcin Sapa
2010
30-06 1º stage Łódź ( Łódzkie) - Kleszczow ( Łódzkie) 130 km
   Adam Wadecki
30-06 2º stage Radomsko ( Łódzkie) - Bełchatów ( Łódzkie) 80 km
   André Schulze
01-07 3º stage Piotrków Trybunalski ( Łódzkie) - Kamienna Gora (Dolnośląskie) 180 km
   André Schulze
02-07 4º stage Radom (Mazowieckie) - Kielce (Świętokrzyskie) 180 km
   Jacek Morajko
03-07 5º stage Jasło (Podkarpackie) - Krosno (Podkarpackie) 170 km
   Jacek Morajko
04-07 6º stage Lesko (Podkarpackie) - Jaroslaw (Podkarpackie) 180 km
   André Schulze
General Classification
   Jacek Morajko
2009
01-07 1º stage Jastrzębie Zdrój (Śląskie) - Wadowice (Małopolskie) 82,8 km
   Matthias Friedemann
01-07 2º stage Nowy Sącz (Małopolskie) - Jasło (Podkarpackie) 116,1 km
   Roger Kluge
02-07 3º stage Krosno (Podkarpackie) - Jaroslaw (Podkarpackie) 224,8 km
   Artur Król
03-07 4º stage Tarnobrzeg (Podkarpackie) - Radom (Mazowieckie) 194,4 km
   Roger Kluge
04-07 5º stage Skarżysko-Kamienna (Świętokrzyskie) - Kielce (Świętokrzyskie) 152,1 km
   Danilo Hondo
05-07 6º stage Radomsko ( Łódzkie) - Łódź ( Łódzkie) 156,6 km
   Bartłomiej Matysiak
General Classification
   Artur Król
2008
02-07 1º stage Łódź ( Łódzkie) - Pabianice ( Łódzkie) 121,1 km
   André Schulze
02-07 2º stage Radomsko ( Łódzkie) - Bełchatów ( Łódzkie) 100,1 km
   Piotr Zaradny
03-07 3º stage Bialobrzegi (Mazowieckie) - Radom (Mazowieckie) 162,9 km
   Marek Wesoly
04-07 4º stage Ozarow (Świętokrzyskie) - Ozarow (Świętokrzyskie) 29,8 km
   Łukasz Bodnar
04-07 5º stage Tarnobrzeg (Podkarpackie) - Kielce (Świętokrzyskie) 140,8 km
   Marek Wesoly
05-07 6º stage Krosno (Podkarpackie) - Nowy Sącz (Małopolskie) 224 km
   André Schulze
06-07 7º stage Wadowice (Małopolskie) - Jastrzębie Zdrój (Śląskie) 164 km
   Mateusz Mróz
General Classification
   Łukasz Bodnar
2007
04-07 1º stage Rybnik (Śląskie) - Jastrzębie Zdrój (Śląskie) 103,5 km
   Piotr Zaradny
05-07 2º stage Nowy Sącz (Małopolskie) - Krosno (Podkarpackie) 211,9 km
   Matija Kvasina
06-07 3º stage Jaroslaw (Podkarpackie) - Tarnobrzeg (Podkarpackie) 186,7 km
   Piotr Zaradny
07-07 4º stage Ozarow (Świętokrzyskie) - Ozarow (Świętokrzyskie) 29,8 km
   Łukasz Bodnar
07-07 5º stage Skarżysko-Kamienna (Świętokrzyskie) - Kielce (Świętokrzyskie) 101 km
   Tilo Schüler
08-07 6º stage Radom (Mazowieckie) - Łódź ( Łódzkie) 217,2 km
   Piotr Zaradny
General Classification
   Łukasz Bodnar
2006
28-06 1º stage Łódź ( Łódzkie) - Radom (Mazowieckie) 194 km
   Robert Radosz
29-06 2º stage Ozarow (Świętokrzyskie) - Ozarow (Świętokrzyskie) 29.8 km
   Laurens Ten Dam
29-06 3º stage Pionki (Mazowieckie) - Kielce (Świętokrzyskie) 152.8 km
   Mark Cavendish
30-06 4º stage Tarnobrzeg (Podkarpackie) - Przemyśl (Podkarpackie) 198.1 km
   Aldo Ino Ilešič
01-07 5º stage Jaroslaw (Podkarpackie) - Krosno (Podkarpackie) 181.5 km
   Tomasz Kiendyś
02-07 6º stage Rybnik (Śląskie) - Bielsko-Biala (Śląskie) 152 km
   Vasil Kiryienka
General Classification
   Robert Radosz
2005
29-06 1º stage Jastrzębie Zdrój (Śląskie) - Rybnik (Śląskie) 49 km
   Adam Wadecki
29-06 2º stage Rybnik (Śląskie) - Bielsko-Biala (Śląskie) 118.9 km
   Piotr Wadecki
30-06 3º stage Stary Sacz (Małopolskie) - Krosno (Podkarpackie) 220.8 km
   Adam Wadecki
01-07 4º stage Przemyśl (Podkarpackie) - Tarnobrzeg (Podkarpackie) 176.5 km
   Adam Wadecki
02-07 5º stage Ozarow (Świętokrzyskie) - Ozarow (Świętokrzyskie) 10,1 km
   Maurizio Varini
02-07 6º stage Sandomierz (Świętokrzyskie) - Kielcza (Opolskie) 145.8 km
   Marcin Gębka
03-07 7º stage Kleszczow ( Łódzkie) - Łódź ( Łódzkie) 193.6 km
   Dariusz Skoczylas
General Classification
   Piotr Wadecki
2004
30-06 1º stage Łódź ( Łódzkie) - Kielce (Świętokrzyskie) 197.2 km
   Dariusz Rudnicki
01-07 2º stage Jędrzejów (Świętokrzyskie) - Sandomierz (Świętokrzyskie) 157.4 km
   Robert Radosz
02-07 3º stage Ozarow (Świętokrzyskie) - Ozarow (Świętokrzyskie) 29.8 km
   Bogdan Bondariew
02-07 4º stage Krasnik (Lubelskie) - Mielec (Podkarpackie) 143.8 km
   Krzysztof Jeżowski
03-07 5º stage Bochnia (Małopolskie) - Bielsko-Biala (Śląskie) 209 km
   Jonas Holmkvist
04-07 6º stage Rybnik (Śląskie) - Rybnik (Śląskie) 101.5 km
   Marcin Gębka
General Classification
   Bogdan Bondariew
2003
02-07 1º stage Rybnik (Śląskie) - Rybnik (Śląskie) 78 km
   Mauro Zinetti
02-07 2º stage Czerwionka (Śląskie) - Jastrzębie Zdrój (Śląskie) 101.9 km
   Eric Baumann
03-07 3º stage Pszczyna (Śląskie) - Bielsko-Biala (Śląskie) 180.2 km
   Tomasz Brożyna
04-07 4º stage Rabka (Małopolskie) - Jasło (Podkarpackie) 226.8 km
   Michel Vanhaecke
05-07 5º stage Debica (Podkarpackie) - Mielec (Podkarpackie) 35.3 km
   Bert Roesems
05-07 6º stage Sandomierz (Świętokrzyskie) - Kielce (Świętokrzyskie) 116.7 km
   Marek Wesoly
06-07 7º stage Konskie (Świętokrzyskie) - Łódź ( Łódzkie) 146.2 km
   Roberto Lochowski
General Classification
   Oleg Joukov
2002
03-07 1º stage Łódź ( Łódzkie) - Skarżysko-Kamienna (Świętokrzyskie) 198 km
   Andrus Aug
04-07 2º stage Starachowice (Świętokrzyskie) - Stalowa Wola (Podkarpackie) 168 km
   Jacek Mickiewicz
05-07 3º stage Jaroslaw (Podkarpackie) - Jasło (Podkarpackie) 213 km
   Bjorn Leukemans
06-07 4º stage Nowy Sącz (Małopolskie) - Wadowice (Małopolskie) 204 km
   Jacek Mickiewicz
07-07 5º stage Buczkowice (Śląskie) 5 km
   Ondřej Sosenka
07-07 6º stage Wodzisław Śląski (Śląskie) - Bielsko-Biala (Śląskie) 91 km
   Marcin Gębka
General Classification
   Radosław Romanik
2001
04-07 1º stage Krosno (Podkarpackie) - Krosno (Podkarpackie) 204 km
   Andrus Aug
05-07 2º stage Jaroslaw (Podkarpackie) - Chelm (Lubelskie) 184 km
   Stefan Van Dijk
06-07 3º stage Krasnystaw (Lubelskie) - Stalowa Wola (Podkarpackie) 180 km
   Rudi Kemna
07-07 4º stage part a Tarnobrzeg (Podkarpackie) - Kielce (Świętokrzyskie) 121 km
   Stefan Van Dijk
07-07 4º stage part b Bodzentyn (Świętokrzyskie) - Skarżysko-Kamienna (Świętokrzyskie) 37.8 km
   Ondřej Sosenka
08-07 5º stage Skarżysko-Kamienna (Świętokrzyskie) - Łódź ( Łódzkie) 154 km
   Andrus Aug
General Classification
   Ondřej Sosenka
2000
23-05 1º stage Jastrzebice ( Łódzkie) - Jastrzebice ( Łódzkie) 122 km
   Artur Krzeszowiec
24-05 2º stage part a Bielsko (Wielkopolskie) - Biala (Lubelskie) 114 km
   Arkadiusz Wojtas
24-05 2º stage part b 4 km
   Piotr Chmielewski
25-05 3º stage Wadowice (Małopolskie) - Nowy Sącz (Małopolskie) 181 km
   Remigius Lupeikis
26-05 4º stage Nowy Sącz (Małopolskie) - Krosno (Wielkopolskie) 175 km
   Bogdan Bondariew
27-05 5º stage Rymanów (Podkarpackie) - Rzeszów (Podkarpackie) 156 km
   Dimitri Sedun
28-05 6º stage Kolbuszowa (Podkarpackie) - Stalowa Wola (Podkarpackie) 156 km
   Artur Krzeszowiec
General Classification
   Arkadiusz Wojtas
1999
00-00 1º stage
   Andreas Sauerborn
00-00 2º stage
   Tomasz Brożyna
00-00 3º stage
   Tomasz Brożyna
00-00 4º stage
   Piotr Zaradny
00-00 5º stage
   Alexei Nakazny
00-00 6º stage
   Jörg Ludewig
General Classification
   Tomasz Brożyna
1998
28-05 1º stage Łódź ( Łódzkie) - Leczyca ( Łódzkie) 141 km
   Romans Vainsteins
28-05 2º stage Łódź ( Łódzkie) - Łódź ( Łódzkie) 5 km
   Gorazd Stangelj
29-05 3º stage Wadowice (Małopolskie) - Bielsko (Wielkopolskie) 165 km
   Uros Murn
30-05 4º stage Częstochowa (Śląskie) - Radom (Mazowieckie) 244 km
   Milan Erzen
31-05 5º stage Pionki (Mazowieckie) - Warszawa (Mazowieckie) 144 km
   Dariusz Wojciechowski
General Classification
   Tomasz Brożyna
1997
00-00 1º stage
   Piotr Wadecki
00-00 2º stage
   Jacek Mickiewicz
00-00 3º stage
   Piotr Wadecki
00-00 4º stage
   Sławomir Chrzanowski
00-00 5º stage
   Raimondas Rumsas
00-00 6º stage
   Ludovic Auger
00-00 7º stage
   Marek Leśniewski
00-00 8º stage
   Jacek Mickiewicz
00-00 9º stage
   Pascal Lance
00-00 10º stage
   Jacek Mickiewicz
General Classification
   Piotr Wadecki
1996
00-00 1º stage
   Chad Gerlach
00-00 3º stage
   Raimondas Rumsas
00-00 7º stage
   Jacek Mickiewicz
General Classification
   Tomasz Brożyna
1995
General Classification
   Artur Krasiński
1994
General Classification
   Raimondas Rumsas
1993
General Classification
   Dariusz Baranowski
1992
General Classification
   Evgueni Berzin
1991
General Classification
   Tomasz Brożyna
1990
General Classification
   Czesław Rajch

Stats Course de Solidarnosc et des Champions Olympique

Final classifications by country
Poland 21
Ukraine 2
Russia 2
The Netherlands 1
Lithuania 1
Belarus 1
Czech Republic 1
Estonia 1
Final classifications by cyclist
Brożyna, Tomasz   POL 4
Bodnar, Łukasz   POL 2
Wadecki, Piotr   POL 2
Ariesen, Jacob Willem Johim   NED 1
Baranowski, Dariusz   POL 1
Berzin, Evgueni   RUS 1
Bondariew, Bogdan   UKR 1
Janiszewski, Sylwester   POL 1
Joukov, Oleg   RUS 1
Komar, Mateusz   POL 1
Krasiński, Artur   POL 1
Król, Artur   POL 1
Morajko, Jacek Tadeusz   POL 1
Popkov, Vitaliy   UKR 1
Radosz, Robert   POL 1
Rajch, Czesław   POL 1
Romanik, Radosław   POL 1
Rumsas, Raimondas   LTU 1
Sapa, Marcin   POL 1
Sobal, Yauheni   BLR 1
Sosenka, Ondřej   CZE 1
Vahtra, Norman   EST 1
Witecki, Mariusz   POL 1
Wojtas, Arkadiusz   POL 1
Zieliński, Kamil   POL 1
Victories/Stages by country
Poland 64
Germany 20
The Netherlands 11
Estonia 6
Ukraine 5
Czech Republic 5
Belgium 5
Slovenia 4
France 3
Lithuania 3
Belarus 2
Russia 2
Italy 2
Great Britain 1
Spain 1
United States of America 1
Sweden 1
Croatia 1
Latvia 1
Victories/Stages by cyclist
Schulze, André   GER 8
Mickiewicz, Jacek   POL 6
Zaradny, Piotr   POL 5
Ariesen, Jacob Willem Johim   NED 4
Wadecki, Adam   POL 4
Aug, Andrus   EST 3
Brożyna, Tomasz   POL 3
Gębka, Marcin   POL 3
Morajko, Jacek Tadeusz   POL 3
Vahtra, Norman   EST 3
Wadecki, Piotr   POL 3
Wesoly, Marek   POL 3
Bodnar, Łukasz   POL 2
Bondariew, Bogdan   UKR 2
Dąbkowski, Konrad   POL 2
De Decker, Alfdan   BEL 2
Janiszewski, Sylwester   POL 2
Kankovský, Alois   CZE 2
Kluge, Roger   GER 2
Krzeszowiec, Artur   POL 2
Popkov, Vitaliy   UKR 2
Radosz, Robert   POL 2
Rumsas, Raimondas   LTU 2
Sosenka, Ondřej   CZE 2
Stępniak, Grzegorz   POL 2
Van Dijk, Stefan   NED 2
Zieliński, Kamil   POL 2
Aniołkowski, Stanisław   POL 1
Auger, Ludovic   FRA 1
Banaszek, Alan   POL 1
Baumann, Eric   GER 1
Bucháček, Tomáš   CZE 1
Cavagna, Rémi   FRA 1
Cavendish, Mark   GBR 1
Chmielewski, Piotr   POL 1
Chrzanowski, Sławomir   POL 1
De Kleijn, Arvid   NED 1
Erzen, Milan   SLO 1
Forke, Sebastian   GER 1
Franczak, Paweł   POL 1
Friedemann, Matthias   GER 1
García Cortina, Iván   ESP 1
Gerlach, Chad   USA 1
Gradek, Kamil   POL 1
Hamelink, Jasper   NED 1
Holmkvist, Jonas   SWE 1
Hondo, Danilo   GER 1
Honkisz, Adrian   POL 1
Huzarski, Bartosz   POL 1
Ilešič, Aldo Ino   SLO 1
Jeżowski, Krzysztof   POL 1
Kemna, Rudi   NED 1
Kiendyś, Tomasz   POL 1
Kiryienka, Vasil   BLR 1
Komar, Mateusz   POL 1
Król, Artur   POL 1
Kvasina, Matija   CRO 1
Lance, Pascal   FRA 1
Leśniewski, Marek   POL 1
Leukemans, Bjorn   BEL 1
Lochowski, Roberto   GER 1
Ludewig, Jörg   GER 1
Lupeikis, Remigius   LTU 1
Matysiak, Bartłomiej   POL 1
Mróz, Mateusz   POL 1
Murn, Uros   SLO 1
Nakazny, Alexei   UKR 1
Radochla, Steffen   GER 1
Roesems, Bert   BEL 1
Rudnicki, Dariusz   POL 1
Sapa, Marcin   POL 1
Sauerborn, Andreas   GER 1
Schüler, Tilo   GER 1
Schweizer, Michael   GER 1
Sedun, Dimitri   RUS 1
Skoczylas, Dariusz   POL 1
Sobal, Yauheni   BLR 1
Stangelj, Gorazd   SLO 1
Stash, Mamir   RUS 1
Ten Dam, Laurens   NED 1
Vainsteins, Romans   LAT 1
Vanhaecke, Michel   BEL 1
Varini, Maurizio   ITA 1
Vermeulen, Jeff   NED 1
Wojciechowski, Dariusz   POL 1
Wojtas, Arkadiusz   POL 1
Zinetti, Mauro   ITA 1