08-01-1982 | Prologue - San Cristóbal (Tachira) - San Cristóbal (Tachira) | 4,5 | ||
09-01-1982 | 1º stage - San Cristóbal (Tachira) - San Cristóbal (Tachira) Criterium | 100 | ||
10-01-1982 | 2º stage - San Cristóbal (Tachira) - Bramón (Tachira) | 130,7 | ||
11-01-1982 | 3º stage - Rubio (Tachira) - Colón (Tachira) | 100,4 | ||
12-01-1982 | 4º stage - Colón (Tachira) - La Grita (Tachira) | 139,3 | ||
13-01-1982 | 5º stage - La Fría (Tachira) - Tovar (Merida) | 143,8 | ||
14-01-1982 | 6º stage - Tovar (Merida) - Mérida (Tachira) | 80,4 | ||
16-01-1982 | 7º stage part a - Santuario de La Coromoto (Portuguesa) - Guanare (Tachira) Individual Time Trial | 19 | ||
16-01-1982 | 7º stage part b - Guanare (Tachira) - Barinas (Barinas) | 100,7 | ||
17-01-1982 | 8º stage - Barinas (Barinas) - Santa Barbara (Barinas) | 155 | ||
18-01-1982 | 9º stage - Santa Barbara (Barinas) - Táriba (Tachira) | 167,1 | ||
19-01-1982 | 10º stage - Táriba (Tachira) - San Cristóbal (Tachira) | 128 | ||
19-01-1982 | General Classification - San Cristóbal (Tachira) - San Cristóbal (Tachira) | 1264, |