18-06-1989 | Prologue - Figueira da Foz (Coimbra) - Figueira da Foz (Coimbra) | 4,4 | ||
19-06-1989 | 1º stage - Figueira da Foz (Coimbra) - Trancoso (Guarda) | 198 | ||
20-06-1989 | 2º stage part A - Trancoso (Guarda) - Moncorvo (Braganca) | 125,5 | ||
20-06-1989 | 2º stage part B - Moncorvo (Braganca) - Moncorvo (Braganca) Climb Time Trial | 6,8 | ||
21-06-1989 | 3º stage - Moncorvo (Braganca) - Chaves (Vila Real) | 165,5 | ||
22-06-1989 | 4º stage - Chaves (Vila Real) - Montalegre (Vila Real) | 149,3 | ||
23-06-1989 | 5º stage - Montalegre (Vila Real) - Guimarães (Braga) | 174,5 | ||
24-06-1989 | 6º stage - Guimarães (Braga) - Porto (Porto) | 138 | ||
24-06-1989 | General Classification - | |||
24-06-1989 | Young rider classification - | |||
24-06-1989 | - | |||
24-06-1989 | Sprint classification - | |||
24-06-1989 | Mountains classification - | |||
24-06-1989 | Points classification - |