1. Erik Mohs (Ger) Team Sachsen Saxony 3:01:41.6
2. Bruno Langlois (Can) Team Angostura 3:03:35.7
3. Marloe Rodman (Jam) Rafmon Mecalfab 3:03:37.4
4. Emile Abraham (Tri) Team Angostura 3:03:38.0
5. Alexander Gut (Ger) Team Atlas Romers 3:03:38.4
6. Axel Hauschke (Ger) Team G‹Tersloh 3:03:38.6
7. Andreas Mueller (Ger) Team Sachsen Saxony 3:03:39.3
8. Robbie King (Usa) Team Angostura 3:03:41.0
9. Nico Schneider (Ger) Team Atlas Romers 3:03:42.7
10. Andreas Henig (Ger) Team Atlas Romers 3:03:42.8
11. Udo Mueller (Ger) Team Sachsen Saxony 3:03:43.0
12. Jassette Bromfield (Jam) Team Trek 3:05:29.7
13. Benjamin Joerges (Ger) Team Atlas Romers 3:05:30.3
14. Guy Costa (Tri) Rafmon Mecalfab 3:05:30.6
15. Stefan Steinweg (Ger) Team Sachsen Saxony 3:05:30.8
16. Jan Puyvelde (Ger) Team G‹Tersloh 3:05:30.8
17. Timo Scholz (Ger) Team Sachsen Saxony 3:05:31.1
18. Paul Voigt (Ger) Team G‹Tersloh 3:05:31.4
19. Brandon Throop (Can) Benchmarkgrp/Mazurcoach 3:05:31.5
20. Tommy Nankervis (Aus) Team Angostura 3:05:31.6
21. Darko Ficko (Can) Benchmarkgrp/Mazurcoach 3:05:31.8
22. Marlon Antrobus Team St. Lucia 3:05:35.5
23. Oliver Ragot (Mar) Team Martinique 3:05:36.8
24. Oneil Samuels (Tri) Team Trek 3:07:24.7
25. Markus Weinberg (Ger) Team Sachsen Saxony 3:13:19.9
26. Marlon Williams (Guy) Rafmon Mecalfab 3:13:20.2
27. Phillip Patzer (Ger) Team Atlas Romers 3:13:20.9
28. Morgan Schmitt (Usa) Team Angostura 3:13:21.4
29. Kurt Maraj Team St. Lucia 3:27:40.9
30. Chris Atkins (Can) Benchmarkgrp/Mazurcoach 3:27:42.5
31. Winston Williams Team St. Lucia 3:27:42.5
32. Kevin Hazzard (Can) Benchmarkgrp/Mazurcoach 3:27:42.8
33. Laurent Mikael (Mar) Team Martinique 3:27:44.7
34. Benedikt Monig (Ger) Team G‹Tersloh 3:31:21.1
35. Jorg Scherf (Ger) Team G‹Tersloh 3:31:21.3
36. Alex Bhogal (Can) Benchmarkgrp/Mazurcoach 3:31:21.5
37. Nicholas Emielie (Mar) Team Martinique 3:3:7:36.6
38. Sammy Joseph Team St. Lucia 3:57:25.0
GC after Stage 3
1. Andreas Henig (Germany) Team Atlas Romers 06:08:09.6
2. Stefan Steinweg (Germany) Team Sachsen Saxony 00:00:35
3. Erik Mohs (Germany) Team Sachsen Saxony 00:02:20
4. Alexander Gut (Germany) Team Atlas Romers 00:02:39
5. Andreas Mueller (Germany) Team Sachsen Saxony 00:03:35
6. Emile Abraham (Trinidad & Tobago) Team Angostura 00:03:45
7. Robbie King (Usa) Team Angostura 00:03:46
8. Bruno Langlois (Canada) Team Angostura 00:04:00
9. Marloe Rodman (Jamaica) Rafmon Mecalfab 00:04:12
10. Nico Schneider (Germany) Team Atlas Romers 00:04:17
11. Udo Mueller (Germany) Team Sachsen Saxony 00:04:31
12. Darko Ficko (Canada) Benchmarkgrp/Mazurcoach 00:04:35
13. Axel Hauschke (Germany) Team Gütersloh 00:04:44
14. Guy Costa (Trinidad & Tobago) Rafmon Mecalfab 00:05:19
15. Timo Scholz (Germany) Team Sachsen Saxony 00:05:48
16. Jassette Bromfield (Jamaica) Team Trek 00:06:04
17. Benjamin Joerges (Germany) Team Atlas Romers 00:06:35
18. Paul Voigt (Germany) Team Gütersloh 00:06:44
19. Brandon Throop (Canada) Benchmarkgrp/Mazurcoach 00:06:49
20. Jan Puyvelde (Germany) Team Gütersloh 00:06:54
21. Tommy Nankervis (Australia) Team Angostura 00:07:29
22. Oneil Samuels (Trinidad & Tobago) Team Trek 00:07:59
23. Oliver Ragot (Martinique) Team Martinique 00:08:17
24. Marlon Antrobus (St. Vincent) Team St. Lucia 00:09:00
25. Morgan Schmitt (Usa) Team Angostura 00:13:45
26. Marlon Williams (Guyana) Rafmon Mecalfab 00:14:15
27. Phillip Patzer (Germany) Team Atlas Romers 00:17:51
28. Markus Weinberg (Germany) Team Sachsen Saxony 00:18:54
29. Garrett Peltonen (Usa) Team Angostura 00:26:44
30. Laurent Mikael (Martinique) Team Martinique 00:28:52
31. Kevin Hazzard (Canada) Benchmarkgrp/Mazurcoach 00:28:56
32. Chris Atkins (Canada) Benchmarkgrp/Mazurcoach 00:29:18
33. Kurt Maraj Team St. Lucia 00:29:20
34. Benedikt Monig (Germany) Team Gütersloh 00:32:38
35. Alex Bhogal (Canada) Benchmarkgrp/Mazurcoach 00:32:48
36. Jorg Scherf (Germany) Team Gütersloh 00:33:37
37. Winston Williams (St. Lucia) Team St. Lucia 00:37:08
38. Nicholas Emielie (Martinique) Team Martinique 00:40:47
39. Carsten Eggert (Germany) Team Gütersloh 01:10:35
40. Sammy Joseph (St. Lucia) Team St. Lucia 01:52:07
DNF Warren Mckay (Guyana) Team Trek
DNF Alanzo Greaves (Guyana) Rafmon Mecalfab
DNF John Charles Team Trek
DNF Marco Duechting (Germany) Team Sachsen Saxony
DNF Adam Alexander (Trinidad & Tobago) Rafmon Mecalfab
DNF Phillip Clarke (Barbados) Rafmon Mecalfab
DNF Stephen Mangroo (Trinidad & Tobago) Team Trek
DNF Chrstophe Angele (Martinique) Team Martinique
DNF Sidney Privat (Martinique) Team Martinique
DNF David Alves (Trinidad & Tobago) Rafmon Mecalfab
DNF Andreas Kappes (Germany) Team Gütersloh
DNF Orano Andrews (St. Vincent) Team St. Lucia
Close