1 George Hincapie (USA) U.S. Postal Service 5.00.50 (42.881 km/h)
2 Leon Van Bon (Ned) Mercury-Viatel
3 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom
4 Arvis Piziks (Lat) CSC-World Online
5 Nico Mattan (Bel) Cofidis
6 Nico Eeckhout (Bel) Lotto-Adecco 0.41
7 Chris Peers (Bel) Cofidis
8 Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step 1.00
9 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom 1.16
10 Gabriele Balducci (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
11 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
12 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
13 Romans Vainsteins (Lat) Domo-Farm Frites 1.26
14 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 2.24
15 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Cal 6.03
16 Vjatceslav Ekimov (Rus) U.S. Postal Service
17 Hendrik Van Dyck (Bel) Lotto-Adecco
18 Servais Knaven (Ned) Domo-Farm Frites
19 Franck Renier (Fra) Bonjour
20 Saulius Ruskys (Ltu) Gerolsteiner
21 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
22 Roger Hammond (GBr) Collstrop-Palmans
23 Stuart O'Grady (Aus) Credit Agricole
24 Fabio Sacchi (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
25 Lars Michaelsen (Den) Team Coast
26 Mauro Radaelli (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
27 Oscar Cavagnis (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
28 Bert Hiemstra (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
29 Koen Beeckman (Bel) CSC-World Online
30 Antonio Cruz (USA) U.S. Postal Service
31 Eddy Serri (Ita) Alexia Alluminio
32 Fabian De Waele (Bel) Lotto-Adecco
33 Gian Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom
34 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole
35 Paul Van Hyfte (Bel) Lotto-Adecco
36 Sven Nijs (Bel) Rabobank
37 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
38 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom
39 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step 6.11
40 Stefan Van Dijk (Ned) Bankgiroloterij-Batavus 6.13
41 Philippe Gaumont (Fra) Cofidis
42 Enrico Cassani (Ita) Domo-Farm Frites
43 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
44 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
45 Nicolay Bo Larsen (Den) CSC-World Online
46 Tom Desmet (Bel) Bankgiroloterij-Batavus
47 Mario Manzoni (Ita) Alexia Alluminio
48 Christophe Detilloux (Bel) Collstrop-Palmans
49 Raphael Schweda (Ger) Team Coast
50 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
51 Massimo Apollonio (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
52 Coen Boerman (Ned) Rabobank
53 Wilfried Peeters (Bel) Domo-Farm Frites
54 Peter Farazijn (Bel) Cofidis
55 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom
56 Johan Museeuw (Bel) Domo-Farm Frites
57 Matthew White (Aus) U.S. Postal Service
58 Jo Planckaert (Bel) Cofidis
59 Franco Ballerini (Ita) Mapei-Quick Step
60 Jan Van Velzen (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
61 Jeroen Blijlevens (Ned) Lotto-Adecco
62 Aart Vierhouten (Ned) Rabobank
63 Bart Leysen (Bel) Mapei-Quick Step 7.26
64 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
65 Piotr Wadecki (Pol) Domo-Farm Frites 7.56
66 Martin Van Steen (Ned) Bankgiroloterij-Batavus 8.13
67 Matthé Pronk (Ned) Rabobank
68 Marcel Duijn (Ned) Rabobank
69 Giacomo Battistel (Ita) Alexia Alluminio
70 Grégory Barbier (Fra) Ville de Charleroi-New Systems
71 Sylvain Chavanel (Fra) Bonjour
72 Gerben Lowik (Ned) Raboank
Close