1 Ellen Van Dijk (Ned) Vrienden Van Het Platteland 1.31.03 (43.229 km/h)
2 Zhao Na (Chn) Giant Pro Cycling Team
3 Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland
4 Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
5 Belinda Goss (Aus) Australian National Team
6 Lynette Burger (RSA) South African National Team
7 Peta Mullens (Aus) Australian National Team
8 Chen Li (Chn) China Ningxia Team
9 Emma Johansson (Swe) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
10 Skye Lee Armstrong (Aus) Australian National Team
11 Lang Lijing (Chn) China Hebei Team
12 Sha Hui (Chn) China JiangSu Team
13 Alison Testroete (Can) Expresscopy
14 Wu Yunmei (Chn) Chinese National Team
15 Li Meifang (Chn) Giant Pro Cycling Team
16 Moore Anke (RSA) South African National Team
17 Katie Brown (Aus) Vrienden Van Het Platteland
18 Chen Jing (Chn) China JiangSu Team
19 Meng Lang (Chn) Giant Pro Cycling Team
20 Li Ping (Chn) Giant Pro Cycling Team
21 Tran Ngoc Phuong Trang (Vie) Vietnamese National Team
22 Robyn De Groot (RSA) South African National Team
23 Sun Xiao (Chn) China Ningxia Team
24 Liu Yongli (Chn) Giant Pro Cycling Team
25 Liu Jing (Chn) China Ningxia Team
26 Liu Xiaoying (Chn) China Shandong Team
27 Wu Aixiao (Chn) China Hebei Team
28 Liu Xin (Chn) Chinese National Team
29 Wu Dan (Chn) Chinese National Team
30 Wang Jun (Chn) China Hebei Team
31 Nguyen Thi Hoang Oanh (Vie) Vietnamese National Team
32 Chrissie Viljoen (RSA) South African National Team
33 Ann Moses Ellen (USA) Expresscopy
34 Thatsani Wichana (Tha) Thailand National Team
35 Laure Werner (Bel) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
36 Pham Thi Thuy Lien (Vie) Vietnamese National Team
37 Dang Huong Thao (Vie) Vietnamese National Team
38 Gao Min (Chn) Giant Pro Cycling Team
39 Le Thi Ngoc Phuong (Vie) Vietnamese National Team
40 Huang Xiaomei (Chn) Chinese National Team
41 Monique Verstraten (Ned) Vrienden Van Het Platteland
42 Fan Yongli (Chn) China Hebei Team
43 Carrie Kornely (USA) Expresscopy
44 Chanpeng Nontasin (Tha) Thailand National Team
45 Tang Kerong (Chn) China JiangSu Team
46 Sofie Goor (Bel) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
47 Zhang Jing (Chn) China JiangSu Team
48 Li Chunzi (Chn) China Hebei Team
49 Louise Kerr (Aus) Australian National Team
50 Slingerland Cashandra (RSA) South African National Team
51 Pornnapa Uppachakham (Tha) Thailand National Team
52 Vo Thi Phuong Phi (Vie) Vietnamese National Team
53 Altie Clark (RSA) South African National Team
54 Angela Johnson (USA) Expresscopy
55 Wilaiwan Kunlapha (Tha) Thailand National Team
56 Liesbeth Bakker (Ned) Vrienden Van Het Platteland
57 Emma Mackie (Aus) Vrienden Van Het Platteland
58 Sels Loes (Bel) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
59 Stephanie Bourbeau (Can) Expresscopy
60 Ma Libo (Chn) Chinese National Team
61 Wang Li (Chn) Chinese National Team
62 Fang Wei (Chn) China Shandong Team
63 Monrudee Chapookam (Tha) Thailand National Team
64 Fan Sumin (Chn) China Ningxia Team
65 Yang Chao (Chn) China Hebei Team
66 Ma Lin (Chn) China Ningxia Team
67 Ren Bingxin (Chn) China JiangSu Team
DNF Kate Mercer (Aus) Australian National Team
DNF Ulziisolongo Jamsran (Mgl) Mongolian National Team
DNF Bilegurnukh Dovuuch (Mgl) Mongolian National Team
DNF Erdenechimeg Batmunkh (Mgl) Mongolian National Team
DNF Erdenetsetseg Byambasuren (Mgl) Mongolian National Team
DNF Erdenechimeg Dagvadorj (Mgl) Mongolian National Team
DNF Solongo Tserenlkham (Mgl) Mongolian National Team
DNF Fu Shangfeng (Chn) China Shandong Team
DNF Zhang Yanyan (Chn) China Shandong Team
DNS Jessica Berry (Aus) Australian National Team
Sprints
Sprint 1
1 Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland 5 pts
2 Belinda Goss (Aus) Australian National Team 3
3 Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 1
Sprint 2
1 Belinda Goss (Aus) Australian National Team 5 pts
2 Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland 3
3 Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 1
Sprint 3
1 Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland 5 pts
2 Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 3
3 Emma Johansson (Swe) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 1
Finish
1 Ellen Van Dijk (Ned) Vrienden Van Het Platteland 16 pts
2 Zhao Na (Chn) Giant Pro Cycling Team 14
3 Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland 13
4 Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 12
5 Belinda Goss (Aus) Australian National Team 11
6 Lynette Burger (RSA) South African National Team 10
7 Peta Mullens (Aus) Australian National Team 9
8 Chen Li (Chn) China Ningxia Team 8
9 Emma Johansson (Swe) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 7
10 Skye Lee Armstrong (Aus) Australian National Team 6
11 Lang Lijing (Chn) China Hebei Team 5
12 Sha Hui (Chn) China JiangSu Team 4
13 Alison Testroete (Can) Expresscopy 3
14 Wu Yunmei (Chn) Chinese National Team 2
15 Li Meifang (Chn) Giant Pro Cycling Team 1
General classification after stage 1
1 Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland 1.30.51
2 Ellen Van Dijk (Ned) Vrienden Van Het Platteland 0.02
3 Zhao Na (Chn) Giant Pro Cycling Team 0.06
4 Belinda Goss (Aus) Australian National Team 0.07
5 Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 0.08
6 Emma Johansson (Swe) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 0.11
7 Lynette Burger (RSA) South African National Team 0.12
8 Peta Mullens (Aus) Australian National Team
9 Chen Li (Chn) China Ningxia Team
10 Skye Lee Armstrong (Aus) Australian National Team
11 Lang Lijing (Chn) China Hebei Team
12 Sha Hui (Chn) China JiangSu Team
13 Alison Testroete (Can) Expresscopy
14 Wu Yunmei (Chn) Chinese National Team
15 Li Meifang (Chn) Giant Pro Cycling Team
16 Moore Anke (RSA) South African National Team
17 Katie Brown (Aus) Vrienden Van Het Platteland
18 Chen Jing (Chn) China JiangSu Team
19 Meng Lang (Chn) Giant Pro Cycling Team
20 Li Ping (Chn) Giant Pro Cycling Team
21 Tran Ngoc Phuong Trang (Vie) Vietnamese National Team
22 Robyn De Groot (RSA) South African National Team
23 Sun Xiao (Chn) China Ningxia Team
24 Liu Yongli (Chn) Giant Pro Cycling Team
25 Liu Jing (Chn) China Ningxia Team
26 Liu Xiaoying (Chn) China Shandong Team
27 Wu Aixiao (Chn) China Hebei Team
28 Liu Xin (Chn) Chinese National Team
29 Wu Dan (Chn) Chinese National Team
30 Wang Jun (Chn) China Hebei Team
31 Nguyen Thi Hoang Oanh (Vie) Vietnamese National Team
32 Chrissie Viljoen (RSA) South African National Team
33 Ann Moses Ellen (USA) Expresscopy
34 Thatsani Wichana (Tha) Thailand National Team
35 Laure Werner (Bel) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
36 Pham Thi Thuy Lien (Vie) Vietnamese National Team
37 Dang Huong Thao (Vie) Vietnamese National Team
38 Gao Min (Chn) Giant Pro Cycling Team
39 Le Thi Ngoc Phuong (Vie) Vietnamese National Team
40 Huang Xiaomei (Chn) Chinese National Team
41 Monique Verstraten (Ned) Vrienden Van Het Platteland
42 Fan Yongli (Chn) China Hebei Team
43 Carrie Kornely (USA) Expresscopy
44 Chanpeng Nontasin (Tha) Thailand National Team
45 Tang Kerong (Chn) China JiangSu Team
46 Sofie Goor (Bel) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
47 Zhang Jing (Chn) China JiangSu Team
48 Li Chunzi (Chn) China Hebei Team
49 Louise Kerr (Aus) Australian National Team
50 Slingerland Cashandra (RSA) South African National Team
51 Pornnapa Uppachakham (Tha) Thailand National Team
52 Vo Thi Phuong Phi (Vie) Vietnamese National Team
53 Altie Clark (RSA) South African National Team
54 Angela Johnson (USA) Expresscopy
55 Wilaiwan Kunlapha (Tha) Thailand National Team
56 Liesbeth Bakker (Ned) Vrienden Van Het Platteland
57 Emma Mackie (Aus) Vrienden Van Het Platteland
58 Sels Loes (Bel) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
59 Stephanie Bourbeau (Can) Expresscopy
60 Ma Libo (Chn) Chinese National Team
61 Wang Li (Chn) Chinese National Team
62 Fang Wei (Chn) China Shandong Team
63 Monrudee Chapookam (Tha) Thailand National Team
64 Fan Sumin (Chn) China Ningxia Team
65 Yang Chao (Chn) China Hebei Team
66 Ma Lin (Chn) China Ningxia Team
67 Ren Bingxin (Chn) China JiangSu Team
Points classification
1 Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland 26 pts
2 Belinda Goss (Aus) Australian National Team 19
3 Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 17
4 Ellen Van Dijk (Ned) Vrienden Van Het Platteland 16
5 Zhao Na (Chn) Giant Pro Cycling Team 14
6 Lynette Burger (RSA) South African National Team 10
7 Peta Mullens (Aus) Australian National Team 9
8 Emma Johansson (Swe) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 8
9 Chen Li (Chn) China Ningxia Team 8
10 Skye Lee Armstrong (Aus) Australian National Team 6
11 Lang Lijing (Chn) China Hebei Team 5
12 Sha Hui (Chn) China JiangSu Team 4
13 Alison Testroete (Can) Expresscopy 3
14 Wu Yunmei (Chn) Chinese National Team 2
15 Li Meifang (Chn) Giant Pro Cycling Team 1
Teams classification
1 Vrienden Van Het Platteland 4.33.09
2 Australian National Team
3 Giant Pro Cycling Team
4 South African National Team
5 Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
6 China Ningxia Team
7 China Hebei Team
8 Chinese National Team
9 China JiangSu Team
10 Vietnamese National Team
11 Expresscopy
12 Thailand National Team
13 China Shandong Team 9.06
14 Mongolian National Team 27.18
Close