1 Oscar Freire (Spa) Rabobank 20.20.55 (40,455 km/h)
2 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 0.01
3 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 0.02
4 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
5 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.06
6 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
7 Roger Hammond (GBr) T-Mobile
8 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
9 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
10 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias
11 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
12 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias 0.10
13 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.15
14 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.19
15 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.21
16 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 0.23
17 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 0.25
18 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir
19 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com
20 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
21 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
22 Marcos Serrano (Spa) Karpin-Galicia
23 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
24 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
25 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
26 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
27 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.34
28 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 0.40
29 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 0.58
30 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1.17
31 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne 1.19
32 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital 1.27
33 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank 1.55
34 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 2.34
35 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.38
36 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 2.44
37 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur 2.54
38 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne 3.26
39 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto 3.35
40 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 3.56
41 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 4.33
42 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto 4.49
43 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.09
44 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia 5.11
45 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne 5.20
46 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com 5.44
47 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 6.00
48 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 6.39
49 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.49
50 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano 6.50
51 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM 7.05
52 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 7.24
53 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 8.06
54 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia 8.07
55 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 8.08
56 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur 8.13
57 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 8.20
58 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias 8.22
59 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel 11.59
60 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 12.48
61 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne 12.58
62 Wilfried Cretskens (Bel) Quickstep-Innergetic 13.28
63 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic 14.00
64 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM 14.06
65 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia 14.16
66 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 14.31
67 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias 14.39
68 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile 14.40
69 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 14.49
70 Denis Kudashev (Rus) Relax-GAM 14.52
71 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto 14.54
72 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 15.12
73 David Herrero (Spa) Karpin-Galicia 15.27
74 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 15.43
75 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 15.55
76 Jorge García (Spa) Relax-GAM 17.02
77 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 17.30
78 Jan Boven (Ned) Rabobank 18.03
79 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic 18.51
80 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 20.44
81 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias 21.11
82 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM 23.20
83 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 23.49
84 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur 24.13
85 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 24.28
86 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 25.25
87 Mikel Artetxe (Spa) Fuerteventura-Canarias 25.40
88 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia 40.36
Points classification
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank 100 pts
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 60
3 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 54
4 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 52
5 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 40
6 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 34
7 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 31
8 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 30
9 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank 25
10 Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic 25
11 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 22
12 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM 21
13 Roger Hammond (GBr) T-Mobile 20
14 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 20
15 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile 16
16 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias 16
17 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com 16
18 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto 15
19 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 13
20 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias 11
21 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 9
22 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 9
23 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
24 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic 8
25 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 8
26 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia 8
27 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 6
28 David López García (Spa) Caisse d'Epargne 5
29 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 5
30 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital 5
31 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur 4
32 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 4
33 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur 4
34 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia 2
35 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 1
36 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
37 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne 1
38 Steven De Jongh (Ned) Quickstep-Innergetic 1
Mountains classification
1 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 12 pts
2 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 9
3 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 6
4 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 6
5 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 5
6 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur 5
7 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur 5
8 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias 3
9 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto 3
10 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
11 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
12 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
13 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias 2
14 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
15 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
16 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 1
17 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
18 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 1
Metas volantes classification
1 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 11 pts
2 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 9
3 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 9
4 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur 7
5 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 6
6 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 6
7 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
8 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur 4
9 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
10 David López García (Spa) Caisse d'Epargne 2
11 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur 1
Combination classification
1 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 11 pts
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 18
3 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias 34
4 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 34
5 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 35
6 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 38
7 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 44
8 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias 45
9 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 79
10 Oscar Freire (Spa) Rabobank 2
11 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 8
12 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 9
13 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM 18
14 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 19
15 Roger Hammond (GBr) T-Mobile 20
16 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile 24
17 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur 31
18 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com 36
19 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 40
20 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank 42
21 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 44
22 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic 50
23 David López García (Spa) Caisse d'Epargne 51
24 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto 51
25 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 52
26 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir 54
27 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 57
28 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto 57
29 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 59
30 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital 62
31 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 66
32 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur 68
33 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 79
34 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 81
35 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 82
36 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 82
37 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur 89
38 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur 90
39 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 90
40 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne 98
41 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia 99
42 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 108
43 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias 11
44 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile 20
45 Marcos Serrano (Spa) Karpin-Galicia 22
46 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur 25
47 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 29
48 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 30
49 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne 31
50 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval-Prodir 35
51 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 36
52 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne 38
53 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 40
54 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 41
55 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 43
56 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia 44
57 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne 45
58 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com 46
59 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 48
60 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano 50
61 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM 51
62 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 52
63 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 53
64 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia 54
65 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 57
66 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias 58
67 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel 59
68 Wilfried Cretskens (Bel) Quickstep-Innergetic 62
69 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic 63
70 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM 64
71 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 66
72 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias 67
73 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile 68
74 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 69
75 Denis Kudashev (Rus) Relax-GAM 70
76 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto 71
77 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 72
78 David Herrero (Spa) Karpin-Galicia 73
79 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 74
80 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 75
81 Jorge García (Spa) Relax-GAM 76
82 Jan Boven (Ned) Rabobank 78
83 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic 79
84 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias 81
85 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM 82
86 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 85
87 Mikel Artetxe (Spa) Fuerteventura-Canarias 87
88 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia 88
Local classification
Andaluz
1 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
2 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
3 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
4 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur
5 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
6 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur
7 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias
8 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur
Spanish
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
3 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
4 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
5 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
6 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias
7 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
8 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
9 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
10 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne
11 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir
12 Marcos Serrano (Spa) Karpin-Galicia
13 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
14 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
15 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
16 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
18 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur
19 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
20 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
22 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne
23 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
24 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
25 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
26 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia
27 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
28 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur
29 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias
30 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel
31 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM
32 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia
33 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias
34 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
35 David Herrero (Spa) Karpin-Galicia
36 Jorge García (Spa) Relax-GAM
37 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
38 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias
39 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM
40 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel
41 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur
42 Mikel Artetxe (Spa) Fuerteventura-Canarias
43 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia
Teams classification
1 Fuerteventura-Canarias 61.03.07
2 Saunier Duval-Prodir 0.01
3 T-Mobile 0.15
4 Euskaltel-Euskadi 0.30
5 Unibet.com 0.34
6 Caisse d'Epargne 1.09
7 Rabobank 2.03
8 Lampre-Fondital 2.38
9 Andalucia-Cayasur 3.22
10 Predictor-Lotto 5.44
11 Karpin-Galicia 11.35
12 Skil-Shimano 14.15
13 Relax-GAM 18.22
14 Agritubel 20.37
15 Quickstep-Innergetic 24.49
Close