1 David Blanco (Spa) Comunidad Valenciana 38.33.54
2 Hector Guerra (Spa) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 1.08
3 Candido Barbosa (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 1.50
4 Joao Cabreira (Por) Milaneza-Maia 2.37
5 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana 2.39
6 Claus Moller (Den) Barbot-Halcon 2.41
7 Bruno Pires (Por) Milaneza-Maia 4.01
8 Carlos Pinho (Por) Barbot-Halcon 4.02
9 Ricardo Mestre (Por) Duja-Tavira 4.13
10 Rui Sousa (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 4.32
11 Daniel Petrov (Bul) Milaneza-Maia 4.35
12 Felix Cardenas (Col) Team-Barloworld 5.14
13 André Vital (Por) Madeinox-A.R. Canelas 5.17
14 Tiago Machado (Por) Carvalhelhos-Boavista 5.18
15 Nuno Ribeiro (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 5.31
16 Jose Rodrigues (Por) Carvalhelhos-Boavista 7.05
17 Christian Pfannberger (Aut) Elk Haus-Simplon 7.44
18 Pedro Cardoso (Por) Milaneza-Maia 9.04
19 Virgilio Dos Santos (Por) Carvalhelhos-Boavista 10.08
20 Rui Lavarinhas (Por) Riberalves-Alcobaça 10.26
21 Joaquim Andrade (Por) Riberalves-Alcobaça 12.22
22 Unai Yus (Spa) Paredes Rota D.M.-Beira T 13.33
23 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam 13.41
24 Pedro Barnabe (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T 14.18
25 Rui Pinto (Por) Barbot-Halcon 14.57
26 Andre Cardoso (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T 16.41
27 Paolo Longo (Ita) Ceramica Flaminia 17.46
28 José Adrian Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana 19.32
29 Sergio Sousa (Por) Madeinox-A.R. Canelas 21.02
30 Krassimir Vasilev (Bul) Duja-Tavira 21.33
31 Nelson Vitorino (Por) Duja-Tavira 24.22
32 Gilberto Sampaio (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T 25.34
33 Pedro Arreitunandia (Spa) Team-Barloworld 28.01
34 Claudio Faria (Por) Madeinox-A.R. Canelas 28.06
35 Renato Silva (Por) Imoholding-Loulé 28.12
36 David Garcia (Spa) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 30.15
37 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 30.43
38 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 30.54
39 Celio Sousa (Por) Carvalhelhos-Boavista 31.19
40 Helder Oliveira (Por) Madeinox-A.R. Canelas 31.34
41 Luis Pinheiro (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 33.00
42 Helder Miranda (Por) Riberalves-Alcobaça 34.12
43 Amets Txurruka (Spa) Team-Barloworld 34.56
44 Vitor Carvalho (Por) Vitoria-Asc 35.36
45 Vicente Ballester (Spa) Comunidad Valenciana 36.04
46 Bruno Castanheira (Por) Milaneza-Maia 36.27
47 José Sousa (Por) Vitoria-Asc 36.36
48 Pedro Lopes (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 37.50
49 Lizuarte Martins (Por) Madeinox-A.R. Canelas 40.21
50 Hugo Vitor (Por) Riberalves-Alcobaça 40.25
51 Ben Day (Aus) Carvalhelhos-Boavista 40.39
52 Joaquim Sampaio (Por) Carvalhelhos-Boavista 41.03
53 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku 41.32
54 Andrei Zintchenko (Rus) Riberalves-Alcobaça 45.43
55 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 49.46
56 Ramon Troncoso (Spa) Imoholding-Loulé 51.52
57 César Quiterio (Por) Imoholding-Loulé 53.57
58 Pedro Soeiro (Por) Riberalves-Alcobaça 54.48
59 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam 55.37
60 Bruno Neves (Por) Madeinox-A.R. Canelas 58.23
61 Angel Vazquez (Spa) Barbot-Halcon 1.00.33
62 Alejandro Marque (Spa) Imoholding-Loulé 1.01.03
63 David Martin (Spa) Barbot-Halcon 1.01.36
64 José Martins (Por) Vitoria-Asc 1.03.29
65 Rogério Batista (Por) Milaneza-Maia 1.03.46
66 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku 1.05.02
67 Ryan Cox (RSA) Team-Barloworld 1.05.30
68 Alexandre Oliveira (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T 1.05.34
69 Pedro Andrade (Por) Milaneza-Maia 1.06.28
70 Luis Bartolomeu (Por) Duja-Tavira 1.06.30
71 Sergio Ribeiro (Por) Barbot-Halcon 1.06.32
72 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia 1.07.36
73 Juan Jose Oroz (Spa) Kaiku 1.08.47
74 David Livramento (Por) Duja-Tavira 1.11.22
75 Micael Isidoro (Por) Riberalves-Alcobaça 1.12.11
76 Javier Ruiz (Spa) Kaiku 1.13.23
77 Paul Sneeboer (Ned) Duja-Tavira 1.13.58
78 Tiaan Kannemeyer (RSA) Team-Barloworld 1.14.07
79 Harald Totschnig (Aut) Elk Haus-Simplon 1.14.38
80 Jan Barta (Cze) Elk Haus-Simplon 1.15.36
81 Martin Garrido (Arg) Duja-Tavira 1.15.54
82 José Mario Almagro (Spa) Relax-Gam 1.18.44
83 Israel Nuñez (Spa) Kaiku 1.19.34
84 Nuno Marta (Por) Imoholding-Loulé 1.22.00
85 Alexei Chtchebeline (Rus) Ceramica Flaminia 1.22.48
86 Manuel Lloret (Spa) Comunidad Valenciana 1.24.36
87 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 1.24.58
88 Joaquim Gregorio (Por) Imoholding-Loulé 1.25.50
89 Fco. José Terciado (Spa) Relax-Gam 1.27.13
90 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital 1.27.22
91 Jacek Morajko (Pol) Carvalhelhos-Boavista 1.27.58
92 Luis Silva (Por) Duja-Tavira 1.28.58
93 Manuel Cardoso (Por) Carvalhelhos-Boavista 1.29.13
94 Carlos Nozal (Spa) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 1.31.20
95 Bruno Barbosa (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T 1.32.25
96 Ivan Degasperi (Ita) Ceramica Flaminia 1.38.03
97 Giampaolo Cheula (Ita) Team-Barloworld 1.39.38
98 Denis Kudashev (Rus) Relax-Gam 1.44.59
99 Celestino Pinho (Por) Barbot-Halcon 1.45.57
100 Afonso Azevedo (Por) Milaneza-Maia 1.46.29
101 Nelio Simao (Por) Duja-Tavira 1.50.08
102 Fernando Sousa (Por) Madeinox-A.R. Canelas 1.50.40
103 Jordi Grau (Spa) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 2.05.07
104 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku 2.14.17
Mountains classification
1 Ricardo Mestre (Por) Duja-Tavira 48 pts
2 Nelson Vitorino (Por) Duja-Tavira 45
3 Helder Miranda (Por) Riberalves-Alcobaça 45
4 Christian Pfannberger (Aut) Elk Haus-Simplon 34
5 Hector Guerra (Spa) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 33
6 Joao Cabreira (Por) Milaneza-Maia 30
7 Jose Rodrigues (Por) Carvalhelhos-Boavista 25
8 Krassimir Vasilev (Bul) Duja-Tavira 21
9 Candido Barbosa (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 19
10 Rui Sousa (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 19
11 Amets Txurruka (Spa) Team-Barloworld 18
Young rider classification
1 Ricardo Mestre (Por) Duja-Tavira
2 Tiago Machado (Por) Carvalhelhos-Boavista
3 Andre Cardoso (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T
4 Sergio Sousa (Por) Madeinox-A.R. Canelas
5 Helder Oliveira (Por) Madeinox-A.R. Canelas
Teams classification
1 L.A. Aluminios-Liberty Seguros 115.47.23
2 Milaneza-Maia 4.25
3 Carvalhelhos-Boavista 7.32
4 Barbot-Halcon 16.00
5 Comunidad Valenciana 16.50
6 Duja-Tavira 22.36
7 Riberalves-Alcobaça 34.36
8 Paredes Rota D.M.-Beira T 38.13
9 Team-Barloworld 44.32
10 Madeinox-A.R. Canelas 45.37
11 Imoholding-Loulé 1.24.54
12 Lampre-Fondital 1.35.11
13 Ceramica Flaminia 2.02.54
14 Relax-Gam 2.04.10
15 Kaiku 2.04.23
16 Vitoria-Asc 2.04.31
17 Elk Haus-Simplon 2.16.20
Close