Results
Qualifying 200m TT
1 Natallia Tsylinskaya (Belarus) 11.052 (65.146 km/h)
2 Shuang Guo (China) 11.268
3 Simona Krupeckaite (Lithuania) 11.365
4 Clara Sanchez (France) 11.414
5 Lizandra Guerra (Cuba) 11.428
6 Victoria Pendleton (Great Britain) 11.432
7 Elisa Frisoni (Italy) 11.444
8 Yvonne Hijgenaar (Netherlands) 11.507
9 Tamilia Abassova (Russia) 11.558
10 Dana Gloss (Germany) 11.589
11 Magdalena Sara (Poland) 11.622
12 Anna Meares (Australia) 11.625
13 Jinjie Gong (China) 11.657
14 Christin Muche (Germany) 11.703
15 Diana Maria Garcia Orrego (Colombia) 11.729
16 Jennie Reed (USA) 11.755
17 Zhang Lei (China) 11.777
18 Kerrie Meares (Australia) 11.805
19 Céline Nivert (France) 11.869
20 Miriam Welte (Germany) 12.074
DNS Nancy Contreras (Mexico)
1/16 finals
Heat 1
1 Lizandra Guerra (Cuba) 11.803
2 Miriam Welte (Germany)
Heat 2
1 Victoria Pendleton (Great Britain) 12.373
2 Céline Nivert (France)
Heat 3
1 Elisa Frisoni (Italy) 12.605
2 Kerrie Meares (Australia)
Heat 4
1 Zhang Lei (China) 12.387
2 Yvonne Hijgenaar (Netherlands)
Heat 5
1 Jennie Reed (USA) 12.469
2 Tamilia Abassova (Russia)
Heat 6
1 Dana Gloss (Germany) 11.936
2 Diana Maria Garcia Orrego (Colombia)
Heat 7
1 Christin Muche (Germany) 12.393
2 Magdalena Sara (Poland)
Heat 8
1 Anna Meares (Australia) 12.113
2 Jinjie Gong (China)
1/8 Finals
Heat 1
1 Natallia Tsylinskaya (Belarus) 11.539
2 Anna Meares (Australia)
Heat 2
1 Shuang Guo (China) 11.917
2 Christin Muche (Germany)
Heat 3
1 Simona Krupeckaite (Lithuania) 11.825
2 Dana Gloss (Germany)
Heat 4
1 Clara Sanchez (France) 12.120
2 Jennie Reed (USA)
Heat 5
1 Lizandra Guerra (Cuba) 11.634
2 Zhang Lei (China)
Heat 6
1 Victoria Pendleton (Great Britain) 12.265
2 Elisa Frisoni (Italy)
1/8 final repechage
Heat 1
1 Jennie Reed (USA) 12.278
2 Elisa Frisoni (Italy)
3 Anna Meares (Australia)
Heat 2
1 Dana Gloss (Germany) 12.040
2 Christin Muche (Germany)
3 Zhang Lei (China)
1/4 Finals
Heat 1
1 Natallia Tsylinskaya (Belarus 11.581 11.623
2 Dana Gloss (Germany)
Heat 2
1 Shuang Guo (China) 12.282 12.052
2 Jennie Reed (USA)
Heat 3
1 Victoria Pendleton (Great Bri 11.991 11.626
2 Simona Krupeckaite (Lithuania) 11.576
Heat 4
1 Clara Sanchez (France) 11.628 11.788
2 Lizandra Guerra (Cuba) 11.752
For 5th-8th
5 Simona Krupeckaite (Lithuania) 12.170 (59.161 km/h)
6 Dana Gloss (Germany)
7 Jennie Reed (USA)
8 Lizandra Guerra (Cuba)
Semi-finals
1 Natallia Tsylinskaya (Belarus) 11.445 11.648
2 Clara Sanchez (France)
1 Victoria Pendleton (Great Britain) 12.027 11.882
2 Shuang Guo (China)
Finals
For gold and silver
1 Natallia Tsylinskaya (Belarus) 11.386 11.426
2 Victoria Pendleton (Great Britain)
For bronze
3 Shuang Guo (China) 11.851 11.643
4 Clara Sanchez (France)
Close