UAE Tour
United Arab Emirates
20 Feb - 26 Feb 2023
Class
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
Website
www.theuaetour.com
Email
luca.papini@rcs.it; f.damico@rcssportsandevents.com
STAGE 1
STAGE 2
STAGE CLASSIFICATION
Stage Classification
SHOW DETAILS
AGE NAT RESULT PTS
1
MAURO
SCHMID
SOUDAL QUICK-STEP
24 SUI 0:18:17 5.71
1
JOSEF
ČERNÝ
SOUDAL QUICK-STEP
30 CZE 0:18:17 5.71
1
REMCO
EVENEPOEL
SOUDAL QUICK-STEP
23 BEL 0:18:17 5.71
1
LOUIS
VERVAEKE
SOUDAL QUICK-STEP
30 BEL 0:18:17 5.71
1
BERT
VAN LERBERGHE
SOUDAL QUICK-STEP
31 BEL 0:18:44 5.71
1
TIM
MERLIER
SOUDAL QUICK-STEP
31 BEL 0:18:55 5.71
1
PIETER
SERRY
SOUDAL QUICK-STEP
35 BEL 0:19:50 5.71
2
GEORG
STEINHAUSER
EF EDUCATION - EASYPOST
22 GER 0:18:18 3.57
2
MARIJN
VAN DEN BERG
EF EDUCATION - EASYPOST
24 NED 0:18:18 3.57
2
ANDREY
AMADOR BIKKAZAKOVA
EF EDUCATION - EASYPOST
37 CRC 0:18:18 3.57
2
STEFAN
DE BOD
EF EDUCATION - EASYPOST
27 RSA 0:18:18 3.57
2
DIEGO ANDRES
CAMARGO PINEDA
EF EDUCATION - EASYPOST
25 COL 0:18:18 3.57
2
SIMON
CARR
EF EDUCATION - EASYPOST
25 GBR 0:18:21 3.57
2
LUKASZ
WISNIOWSKI
EF EDUCATION - EASYPOST
32 POL 0:19:22 3.57
3
LUCAS
PLAPP
INEOS GRENADIERS
23 AUS 0:18:20 2.86
3
ELIA
VIVIANI
INEOS GRENADIERS
34 ITA 0:18:20 2.86
3
BEN
TULETT
INEOS GRENADIERS
22 GBR 0:18:20 2.86
3
KIM ALEXANDER
HEIDUK
INEOS GRENADIERS
23 GER 0:18:20 2.86
3
JOSHUA
TARLING
INEOS GRENADIERS
19 GBR 0:18:58 2.86
3
BEN
SWIFT
INEOS GRENADIERS
36 GBR 0:19:14 2.86
3
CAMERON
WURF
INEOS GRENADIERS
40 AUS 0:21:08 2.86
4
NIKIAS
ARNDT
BAHRAIN VICTORIOUS
32 GER 0:18:21 2.14
4
WOUTER
POELS
BAHRAIN VICTORIOUS
36 NED 0:18:21 2.14
4
PELLO
BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA
BAHRAIN VICTORIOUS
33 ESP 0:18:21 2.14
4
FRAN
MIHOLJEVIĆ
BAHRAIN VICTORIOUS
21 CRO 0:18:21 2.14
4
JOHAN
PRICE PEJTERSEN
BAHRAIN VICTORIOUS
24 DEN 0:18:21 2.14
4
MATEVŽ
GOVEKAR
BAHRAIN VICTORIOUS
23 SLO 0:18:23 2.14
4
PHIL
BAUHAUS
BAHRAIN VICTORIOUS
29 GER 0:19:36 2.14
5
CALLUM
SCOTSON
TEAM JAYCO ALULA
27 AUS 0:18:22 1.43
5
MICHAEL
HEPBURN
TEAM JAYCO ALULA
32 AUS 0:18:22 1.43
5
ELMAR
REINDERS
TEAM JAYCO ALULA
31 NED 0:18:22 1.43
5
DYLAN
GROENEWEGEN
TEAM JAYCO ALULA
30 NED 0:18:22 1.43
5
LUKA
MEZGEC
TEAM JAYCO ALULA
35 SLO 0:18:22 1.43
5
JAN
MAAS
TEAM JAYCO ALULA
27 NED 0:18:49 1.43
5
BLAKE
QUICK
TEAM JAYCO ALULA
23 AUS 0:19:18 1.43
6
SAMUEL
WELSFORD
TEAM DSM
27 AUS 0:18:27 1.14
6
FREDERIK
MADSEN
TEAM DSM
25 DEN 0:18:27 1.14
6
ANDREAS
LEKNESSUND
TEAM DSM
24 NOR 0:18:27 1.14
6
HARM
VANHOUCKE
TEAM DSM
26 BEL 0:18:27 1.14
6
ALEXANDER
EDMONDSON
TEAM DSM
30 AUS 0:18:27 1.14
6
NIKLAS
MÄRKL
TEAM DSM
24 GER 0:18:29 1.14
6
TOBIAS
ANDRESEN
TEAM DSM
21 DEN 0:18:42 1.14
7
EMANUEL
BUCHMANN
BORA - HANSGROHE
31 GER 0:18:32 0.86
7
BEN
ZWIEHOFF
BORA - HANSGROHE
29 GER 0:18:32 0.86
7
DANNY
VAN POPPEL
BORA - HANSGROHE
30 NED 0:18:32 0.86
7
PATRICK
GAMPER
BORA - HANSGROHE
26 AUT 0:18:32 0.86
7
RYAN
MULLEN
BORA - HANSGROHE
29 IRL 0:19:13 0.86
7
SAM
BENNETT
BORA - HANSGROHE
33 IRL 0:19:25 0.86
7
SHANE
ARCHBOLD
BORA - HANSGROHE
34 NZL 0:20:57 0.86
8
BRANDON
MCNULTY
UAE TEAM EMIRATES
25 USA 0:18:33 0.43
8
MIKKEL
BJERG
UAE TEAM EMIRATES
25 DEN 0:18:33 0.43
8
ADAM RICHARD
YATES
UAE TEAM EMIRATES
31 GBR 0:18:33 0.43
8
JUAN SEBASTIAN
MOLANO BENAVIDES
UAE TEAM EMIRATES
29 COL 0:18:33 0.43
8
MARC
SOLER GIMENEZ
UAE TEAM EMIRATES
30 ESP 0:18:37 0.43
8
VEGARD STAKE
LAENGEN
UAE TEAM EMIRATES
34 NOR 0:18:51 0.43
8
JAY
VINE
UAE TEAM EMIRATES
28 AUS 0:19:44 0.43
9
HAROLD ALFONSO
TEJADA CANACUE
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
26 COL 0:18:34 0.29
9
JAVIER
ROMO OLIVER
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
24 ESP 0:18:34 0.29
9
MARK
CAVENDISH
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
38 GBR 0:18:34 0.29
9
ALEXEY
LUTSENKO
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
31 KAZ 0:18:34 0.29
9
CEES
BOL
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
28 NED 0:18:36 0.29
9
DMITRIY
GRUZDEV
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
37 KAZ 0:20:20 0.29
9
DAVIDE
MARTINELLI
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
30 ITA 0:20:45 0.29
10
ANTONIO
TIBERI
TREK - SEGAFREDO
22 ITA 0:18:36 0.14
10
ASBJØRN
HELLEMOSE
TREK - SEGAFREDO
24 DEN 0:18:36 0.14
10
EMILS
LIEPINS
TREK - SEGAFREDO
31 LAT 0:18:36 0.14
10
AMANUEL
GEHBREIGZABHIER
TREK - SEGAFREDO
29 ERI 0:18:36 0.14
10
JON
ABERASTURI IZAGA
TREK - SEGAFREDO
34 ESP 0:18:36 0.14
10
MARC
BRUSTENGA MASAGUE
TREK - SEGAFREDO
24 ESP 0:20:44 0.14
10
ANTWAN
TOLHOEK
TREK - SEGAFREDO
29 NED 0:20:44 0.14
11
MICHEL
HESSMAN
JUMBO-VISMA
22 GER 0:18:38
11
THOMAS
GLOAG
JUMBO-VISMA
22 GBR 0:18:38
11
TIMO
ROOSEN
JUMBO-VISMA
30 NED 0:18:38
11
OLAV
KOOIJ
JUMBO-VISMA
22 NED 0:18:38
11
SEPP
KUSS
JUMBO-VISMA
29 USA 0:18:38
11
TOSH
VAN DER SANDE
JUMBO-VISMA
33 BEL 0:18:40
11
LENNARD
HOFSTEDE
JUMBO-VISMA
29 NED 0:19:02
12
BOY
VAN POPPEL
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
35 NED 0:18:42
12
REIN
TAARAMÄE
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
36 EST 0:18:42
12
GERBEN
THIJSSEN
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
25 BEL 0:18:42
12
LOUIS DU BOUISSON
MEINTJES
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
31 RSA 0:18:42
12
JULIUS
JOHANSEN
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
24 DEN 0:18:42
12
SIMONE
PETILLI
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
30 ITA 0:18:42
12
TOM
PAQUOT
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
24 BEL 0:19:56
13
MICHAEL
STORER
GROUPAMA - FDJ
26 AUS 0:18:43
13
ARNAUD
DEMARE
GROUPAMA - FDJ
32 FRA 0:18:43
13
CLÉMENT
DAVY
GROUPAMA - FDJ
25 FRA 0:18:43
13
LAURENCE
PITHIE
GROUPAMA - FDJ
21 NZL 0:18:43
13
IGNATAS
KONOVALOVAS
GROUPAMA - FDJ
38 LTU 0:19:08
13
REUBEN
THOMPSON
GROUPAMA - FDJ
22 NZL 0:19:52
13
BRAM
WELTEN
GROUPAMA - FDJ
26 NED 0:20:36
14
JAKOB
FUGLSANG
ISRAEL - PREMIER TECH
38 DEN 0:18:49
14
DEREK
GEE
ISRAEL - PREMIER TECH
26 CAN 0:18:49
14
BEN
HERMANS
ISRAEL - PREMIER TECH
37 BEL 0:18:49
14
MADS WÜRTZ
SCHMIDT
ISRAEL - PREMIER TECH
29 DEN 0:18:49
14
MATTHEW
RICCITELLO
ISRAEL - PREMIER TECH
21 USA 0:18:49
14
TAJ
JONES
ISRAEL - PREMIER TECH
23 AUS 0:18:51
14
ITAMAR
EINHORN
ISRAEL - PREMIER TECH
26 ISR 0:18:51
15
GEOFFREY
BOUCHARD
AG2R CITROEN TEAM
31 FRA 0:18:50
15
LAWRENCE
WARBASSE
AG2R CITROEN TEAM
33 USA 0:18:50
15
CLÉMENT
BERTHET
AG2R CITROEN TEAM
26 FRA 0:18:50
15
ALEX
BAUDIN
AG2R CITROEN TEAM
22 FRA 0:18:50
15
VALENTIN
PARET PEINTRE
AG2R CITROEN TEAM
22 FRA 0:18:50
15
PAUL
LAPEIRA
AG2R CITROEN TEAM
23 FRA 0:18:50
15
JAAKKO
HÄNNINEN
AG2R CITROEN TEAM
26 FIN 0:19:38
16
OSCAR
RODRIGUEZ GARAICOECHEA
MOVISTAR TEAM
28 ESP 0:18:53
16
JURI
HOLLMANN
MOVISTAR TEAM
24 GER 0:18:53
16
ALBERT
TORRES BARCELO
MOVISTAR TEAM
33 ESP 0:18:53
16
OIER
LAZKANO LOPEZ
MOVISTAR TEAM
24 ESP 0:18:53
16
EINER AUGUSTO
RUBIO REYES
MOVISTAR TEAM
25 COL 0:18:53
16
JOHAN
JACOBS
MOVISTAR TEAM
26 SUI 0:20:34
16
FERNANDO
GAVIRIA RENDON
MOVISTAR TEAM
29 COL 0:20:46
17
JACOPO
GUARNIERI
LOTTO DSTNY
36 ITA 0:18:55
17
EDUARDO
SEPULVEDA
LOTTO DSTNY
32 ARG 0:18:55
17
MICHAEL
SCHWARZMANN
LOTTO DSTNY
32 GER 0:18:55
17
JARRAD
DRIZNERS
LOTTO DSTNY
24 AUS 0:18:55
17
RÜDIGER
SELIG
LOTTO DSTNY
34 GER 0:18:55
17
THOMAS
DE GENDT
LOTTO DSTNY
37 BEL 0:19:49
17
CALEB
EWAN
LOTTO DSTNY
29 AUS 0:19:58
18
JENSEN
PLOWRIGHT
ALPECIN-DECEUNINCK
23 AUS 0:19:05
18
FABIO
VAN DEN BOSSCHE
ALPECIN-DECEUNINCK
23 BEL 0:19:05
18
JASON
OSBORNE
ALPECIN-DECEUNINCK
29 GER 0:19:05
18
RAMON
SINKELDAM
ALPECIN-DECEUNINCK
34 NED 0:19:05
18
MAURICE
BALLERSTEDT
ALPECIN-DECEUNINCK
22 GER 0:19:05
18
SENNE
LEYSEN
ALPECIN-DECEUNINCK
27 BEL 0:19:05
18
EDWARD
PLANCKAERT
ALPECIN-DECEUNINCK
28 BEL 0:19:23
19
YANNIS
VOISARD
TUDOR PRO CYCLING TEAM
25 SUI 0:19:07
19
MAIKEL
ZIJLAARD
TUDOR PRO CYCLING TEAM
24 NED 0:19:07
19
ARTHUR
KLUCKERS
TUDOR PRO CYCLING TEAM
23 LUX 0:19:07
19
MIKÁ
HEMING
TUDOR PRO CYCLING TEAM
23 GER 0:19:07
19
RICK
PLUIMERS
TUDOR PRO CYCLING TEAM
23 NED 0:20:54
19
ARVID
DE KLEIJN
TUDOR PRO CYCLING TEAM
29 NED 0:20:54
19
SEBASTIAN KOLZE
CHANGIZI
TUDOR PRO CYCLING TEAM
23 DEN 0:21:31
20
ENRICO
ZANONCELLO
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
26 ITA 0:19:54
20
LUCA
COLNAGHI
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
24 ITA 0:19:54
20
FILIPPO
MAGLI
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
24 ITA 0:19:54
20
LUCA
COVILI
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
26 ITA 0:19:54
20
ALESSANDRO
TONELLI
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
31 ITA 0:19:54
20
RICCARDO
LUCCA
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
26 ITA 0:19:54
20
SAMUELE
ZOCCARATO
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
25 ITA 0:20:01
STAGE GENERAL CLASSIFICATION
STAGE POINTS CLASSIFICATION
OVERALL POINTS CLASSIFICATION
STAGE MOUNTAIN CLASSIFICATION
OVERALL MOUNTAIN CLASSIFICATION
STAGE YOUTH CLASSIFICATION
OVERALL YOUTH CLASSIFICATION
Races
20 Feb 2023
STAGE 1
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
21 Feb 2023
STAGE 2
Team Time Trial
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
22 Feb 2023
STAGE 3
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
23 Feb 2023
STAGE 4
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
24 Feb 2023
STAGE 5
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
25 Feb 2023
STAGE 6
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
26 Feb 2023
STAGE 7
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
FINAL CLASSIFICATION
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT
Gc
UAE Tour
United Arab Emirates
20 Feb - 26 Feb 2023
Class
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
Website
www.theuaetour.com
Email
luca.papini@rcs.it; f.damico@rcssportsandevents.com
STAGE 1
STAGE 2
STAGE CLASSIFICATION
STAGE GENERAL CLASSIFICATION
Stage General Classification
SHOW DETAILS
AGE NAT RESULT PTS
1
LUCAS
PLAPP
INEOS GRENADIERS
23 AUS 3:35:50 6.00
2
REMCO
EVENEPOEL
SOUDAL QUICK-STEP
23 BEL 3:35:50
3
NIKIAS
ARNDT
BAHRAIN VICTORIOUS
32 GER 3:35:53
4
PELLO
BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA
BAHRAIN VICTORIOUS
33 ESP 3:35:54
5
MARK
CAVENDISH
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
38 GBR 3:36:05
6
CEES
BOL
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
28 NED 3:36:11
7
OLAV
KOOIJ
JUMBO-VISMA
22 NED 3:36:13
8
BERT
VAN LERBERGHE
SOUDAL QUICK-STEP
31 BEL 3:36:19
9
TIM
MERLIER
SOUDAL QUICK-STEP
31 BEL 3:36:20
10
JARRAD
DRIZNERS
LOTTO DSTNY
24 AUS 3:36:40
11
MAURO
SCHMID
SOUDAL QUICK-STEP
24 SUI 3:36:43
12
JOSEF
ČERNÝ
SOUDAL QUICK-STEP
30 CZE 3:36:43
13
MARIJN
VAN DEN BERG
EF EDUCATION - EASYPOST
24 NED 3:36:44
14
STEFAN
DE BOD
EF EDUCATION - EASYPOST
27 RSA 3:36:44
15
GEORG
STEINHAUSER
EF EDUCATION - EASYPOST
22 GER 3:36:44
16
ANDREY
AMADOR BIKKAZAKOVA
EF EDUCATION - EASYPOST
37 CRC 3:36:44
17
ELIA
VIVIANI
INEOS GRENADIERS
34 ITA 3:36:46
18
KIM ALEXANDER
HEIDUK
INEOS GRENADIERS
23 GER 3:36:46
19
BEN
TULETT
INEOS GRENADIERS
22 GBR 3:36:46
20
WOUTER
POELS
BAHRAIN VICTORIOUS
36 NED 3:36:47
21
DYLAN
GROENEWEGEN
TEAM JAYCO ALULA
30 NED 3:36:48
22
LUKA
MEZGEC
TEAM JAYCO ALULA
35 SLO 3:36:48
23
CALLUM
SCOTSON
TEAM JAYCO ALULA
27 AUS 3:36:48
24
ELMAR
REINDERS
TEAM JAYCO ALULA
31 NED 3:36:48
25
MICHAEL
HEPBURN
TEAM JAYCO ALULA
32 AUS 3:36:48
26
MATEVŽ
GOVEKAR
BAHRAIN VICTORIOUS
23 SLO 3:36:49
27
SAMUEL
WELSFORD
TEAM DSM
27 AUS 3:36:53
28
HARM
VANHOUCKE
TEAM DSM
26 BEL 3:36:53
29
ALEXANDER
EDMONDSON
TEAM DSM
30 AUS 3:36:53
30
ANDREAS
LEKNESSUND
TEAM DSM
24 NOR 3:36:53
31
NIKLAS
MÄRKL
TEAM DSM
24 GER 3:36:55
32
DANNY
VAN POPPEL
BORA - HANSGROHE
30 NED 3:36:58
33
BEN
ZWIEHOFF
BORA - HANSGROHE
29 GER 3:36:58
34
EMANUEL
BUCHMANN
BORA - HANSGROHE
31 GER 3:36:58
35
PATRICK
GAMPER
BORA - HANSGROHE
26 AUT 3:36:58
36
ADAM RICHARD
YATES
UAE TEAM EMIRATES
31 GBR 3:36:59
37
BRANDON
MCNULTY
UAE TEAM EMIRATES
25 USA 3:36:59
38
HAROLD ALFONSO
TEJADA CANACUE
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
26 COL 3:37:00
39
ALEXEY
LUTSENKO
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
31 KAZ 3:37:00
40
EMILS
LIEPINS
TREK - SEGAFREDO
31 LAT 3:37:02
41
JON
ABERASTURI IZAGA
TREK - SEGAFREDO
34 ESP 3:37:02
42
ANTONIO
TIBERI
TREK - SEGAFREDO
22 ITA 3:37:02
43
ASBJØRN
HELLEMOSE
TREK - SEGAFREDO
24 DEN 3:37:02
44
AMANUEL
GEHBREIGZABHIER
TREK - SEGAFREDO
29 ERI 3:37:02
45
THOMAS
GLOAG
JUMBO-VISMA
22 GBR 3:37:04
46
TIMO
ROOSEN
JUMBO-VISMA
30 NED 3:37:04
47
SEPP
KUSS
JUMBO-VISMA
29 USA 3:37:04
48
MICHEL
HESSMAN
JUMBO-VISMA
22 GER 3:37:04
49
JOHAN
PRICE PEJTERSEN
BAHRAIN VICTORIOUS
24 DEN 3:37:05
50
TOSH
VAN DER SANDE
JUMBO-VISMA
33 BEL 3:37:06
51
GERBEN
THIJSSEN
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
25 BEL 3:37:08
52
LOUIS DU BOUISSON
MEINTJES
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
31 RSA 3:37:08
53
REIN
TAARAMÄE
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
36 EST 3:37:08
54
SIMONE
PETILLI
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
30 ITA 3:37:08
55
JULIUS
JOHANSEN
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
24 DEN 3:37:08
56
BOY
VAN POPPEL
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
35 NED 3:37:08
57
ARNAUD
DEMARE
GROUPAMA - FDJ
32 FRA 3:37:09
58
MICHAEL
STORER
GROUPAMA - FDJ
26 AUS 3:37:09
59
PHIL
BAUHAUS
BAHRAIN VICTORIOUS
29 GER 3:37:11
60
JAKOB
FUGLSANG
ISRAEL - PREMIER TECH
38 DEN 3:37:15
61
JAN
MAAS
TEAM JAYCO ALULA
27 NED 3:37:15
62
MADS WÜRTZ
SCHMIDT
ISRAEL - PREMIER TECH
29 DEN 3:37:15
63
DEREK
GEE
ISRAEL - PREMIER TECH
26 CAN 3:37:15
64
MATTHEW
RICCITELLO
ISRAEL - PREMIER TECH
21 USA 3:37:15
65
BEN
HERMANS
ISRAEL - PREMIER TECH
37 BEL 3:37:15
66
LAWRENCE
WARBASSE
AG2R CITROEN TEAM
33 USA 3:37:16
67
CLÉMENT
BERTHET
AG2R CITROEN TEAM
26 FRA 3:37:16
68
VALENTIN
PARET PEINTRE
AG2R CITROEN TEAM
22 FRA 3:37:16
69
GEOFFREY
BOUCHARD
AG2R CITROEN TEAM
31 FRA 3:37:16
70
PAUL
LAPEIRA
AG2R CITROEN TEAM
23 FRA 3:37:16
71
ALEX
BAUDIN
AG2R CITROEN TEAM
22 FRA 3:37:16
72
ITAMAR
EINHORN
ISRAEL - PREMIER TECH
26 ISR 3:37:17
73
VEGARD STAKE
LAENGEN
UAE TEAM EMIRATES
34 NOR 3:37:17
74
ALBERT
TORRES BARCELO
MOVISTAR TEAM
33 ESP 3:37:19
75
EINER AUGUSTO
RUBIO REYES
MOVISTAR TEAM
25 COL 3:37:19
76
OSCAR
RODRIGUEZ GARAICOECHEA
MOVISTAR TEAM
28 ESP 3:37:19
77
OIER
LAZKANO LOPEZ
MOVISTAR TEAM
24 ESP 3:37:19
78
JURI
HOLLMANN
MOVISTAR TEAM
24 GER 3:37:19
79
RÜDIGER
SELIG
LOTTO DSTNY
34 GER 3:37:21
80
EDUARDO
SEPULVEDA
LOTTO DSTNY
32 ARG 3:37:21
81
JACOPO
GUARNIERI
LOTTO DSTNY
36 ITA 3:37:21
82
MICHAEL
SCHWARZMANN
LOTTO DSTNY
32 GER 3:37:21
83
JOSHUA
TARLING
INEOS GRENADIERS
19 GBR 3:37:24
84
CALEB
EWAN
LOTTO DSTNY
29 AUS 3:37:27
85
LENNARD
HOFSTEDE
JUMBO-VISMA
29 NED 3:37:28
86
JENSEN
PLOWRIGHT
ALPECIN-DECEUNINCK
23 AUS 3:37:31
87
SENNE
LEYSEN
ALPECIN-DECEUNINCK
27 BEL 3:37:31
88
JASON
OSBORNE
ALPECIN-DECEUNINCK
29 GER 3:37:31
89
RAMON
SINKELDAM
ALPECIN-DECEUNINCK
34 NED 3:37:31
90
YANNIS
VOISARD
TUDOR PRO CYCLING TEAM
25 SUI 3:37:33
91
ARTHUR
KLUCKERS
TUDOR PRO CYCLING TEAM
23 LUX 3:37:33
92
MIKÁ
HEMING
TUDOR PRO CYCLING TEAM
23 GER 3:37:33
93
MAIKEL
ZIJLAARD
TUDOR PRO CYCLING TEAM
24 NED 3:37:33
94
CLÉMENT
DAVY
GROUPAMA - FDJ
25 FRA 3:37:33
95
IGNATAS
KONOVALOVAS
GROUPAMA - FDJ
38 LTU 3:37:34
96
RYAN
MULLEN
BORA - HANSGROHE
29 IRL 3:37:39
97
BEN
SWIFT
INEOS GRENADIERS
36 GBR 3:37:40
98
BLAKE
QUICK
TEAM JAYCO ALULA
23 AUS 3:37:44
99
TOBIAS
ANDRESEN
TEAM DSM
21 DEN 3:37:45
100
FABIO
VAN DEN BOSSCHE
ALPECIN-DECEUNINCK
23 BEL 3:37:47
101
SAM
BENNETT
BORA - HANSGROHE
33 IRL 3:37:51
102
JAAKKO
HÄNNINEN
AG2R CITROEN TEAM
26 FIN 3:38:04
103
JAY
VINE
UAE TEAM EMIRATES
28 AUS 3:38:10
104
MAURICE
BALLERSTEDT
ALPECIN-DECEUNINCK
22 GER 3:38:11
105
THOMAS
DE GENDT
LOTTO DSTNY
37 BEL 3:38:15
106
REUBEN
THOMPSON
GROUPAMA - FDJ
22 NZL 3:38:18
107
TAJ
JONES
ISRAEL - PREMIER TECH
23 AUS 3:38:19
108
ENRICO
ZANONCELLO
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
26 ITA 3:38:20
109
LUCA
COLNAGHI
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
24 ITA 3:38:20
110
LUCA
COVILI
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
26 ITA 3:38:20
111
ALESSANDRO
TONELLI
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
31 ITA 3:38:20
112
FILIPPO
MAGLI
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
24 ITA 3:38:20
113
RICCARDO
LUCCA
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
26 ITA 3:38:20
114
TOM
PAQUOT
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
24 BEL 3:38:22
115
SAMUELE
ZOCCARATO
GREEN PROJECT-BARDIANICSF-FAIZANE'
25 ITA 3:38:27
116
MIKKEL
BJERG
UAE TEAM EMIRATES
25 DEN 3:38:47
117
EDWARD
PLANCKAERT
ALPECIN-DECEUNINCK
28 BEL 3:38:56
118
MARC
BRUSTENGA MASAGUE
TREK - SEGAFREDO
24 ESP 3:39:10
119
DAVIDE
MARTINELLI
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
30 ITA 3:39:11
120
FERNANDO
GAVIRIA RENDON
MOVISTAR TEAM
29 COL 3:39:12
121
LUKASZ
WISNIOWSKI
EF EDUCATION - EASYPOST
32 POL 3:39:19
122
ARVID
DE KLEIJN
TUDOR PRO CYCLING TEAM
29 NED 3:39:20
123
BRAM
WELTEN
GROUPAMA - FDJ
26 NED 3:39:23
124
PIETER
SERRY
SOUDAL QUICK-STEP
35 BEL 3:39:23
125
RICK
PLUIMERS
TUDOR PRO CYCLING TEAM
23 NED 3:39:44
126
JOHAN
JACOBS
MOVISTAR TEAM
26 SUI 3:39:51
127
JUAN SEBASTIAN
MOLANO BENAVIDES
UAE TEAM EMIRATES
29 COL 3:40:50
128
MARC
SOLER GIMENEZ
UAE TEAM EMIRATES
30 ESP 3:40:54
129
SHANE
ARCHBOLD
BORA - HANSGROHE
34 NZL 3:41:21
130
SEBASTIAN KOLZE
CHANGIZI
TUDOR PRO CYCLING TEAM
23 DEN 3:42:19
131
FREDERIK
MADSEN
TEAM DSM
25 DEN 3:44:02
132
LOUIS
VERVAEKE
SOUDAL QUICK-STEP
30 BEL 3:46:17
133
DIEGO ANDRES
CAMARGO PINEDA
EF EDUCATION - EASYPOST
25 COL 3:46:18
134
FRAN
MIHOLJEVIĆ
BAHRAIN VICTORIOUS
21 CRO 3:46:21
135
SIMON
CARR
EF EDUCATION - EASYPOST
25 GBR 3:46:21
136
JAVIER
ROMO OLIVER
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
24 ESP 3:46:34
137
LAURENCE
PITHIE
GROUPAMA - FDJ
21 NZL 3:46:43
138
DMITRIY
GRUZDEV
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
37 KAZ 3:48:20
139
ANTWAN
TOLHOEK
TREK - SEGAFREDO
29 NED 3:48:44
140
CAMERON
WURF
INEOS GRENADIERS
40 AUS 3:49:08
STAGE POINTS CLASSIFICATION
OVERALL POINTS CLASSIFICATION
STAGE MOUNTAIN CLASSIFICATION
OVERALL MOUNTAIN CLASSIFICATION
STAGE YOUTH CLASSIFICATION
OVERALL YOUTH CLASSIFICATION
Races
20 Feb 2023
STAGE 1
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
21 Feb 2023
STAGE 2
Team Time Trial
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
22 Feb 2023
STAGE 3
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
23 Feb 2023
STAGE 4
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
24 Feb 2023
STAGE 5
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
25 Feb 2023
STAGE 6
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
26 Feb 2023
STAGE 7
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
FINAL CLASSIFICATION
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI
Close