1 4 Kristoffer Ylven Westgaard Asker CK Elite 47:5
6
2 14 Emil Andersson För. Göteborg CT 47:59 0:03
3 47 Emil Gabrils Team Ormsalva AC
4 17 Fredrik Jakobsson För. Göteborg CT 48:17 0:21
5 44 Anders Fynbo Team IBT Isolering-Ridley 48:20
0:24
6 45 Lars Lau Team IBT Isolering-Ridley
7 18 Erik Johansson För. Göteborg CT
8 6 Victor Hillerström Rundh CK Hymer
9 9 Rasmus Mikiver CK Hymer
10 5 Marius Ylven Westgaard Asker CK Elite
11 25 Marius Aasvang IK Hero Elite
12 26 Geir Kristian Teigland IK Hero Elite
13 12 Vincent Andersson FK Trampen
14 27 Petter Zahl Marken IK Hero Elite
15 7 Mathias Hjärtström CK Hymer
16 13 Erik Sandersson FK Trampen
17 23 Axel Wannerskog Göteborgs CK
18 20 Olof Åström För. Göteborg CT
19 1 Bjarne Nilsen Asker CK Elite
20 30 Carl Ljunggren Kvänums IF
21 41 Nicolaj Amping Team IBT Isolering-Ridley
22 29 Daniel Håkansson Jönköpings CK
23 16 Martin Gotting För. Göteborg CT
24 35 Gunnar Bäckgren Norbergs CK
25 33 Felix Nisell Motala AIF CK
26 11 Jesper Johansson Falköpings CK
27 31 Gustaf Andersson Motala AIF CK
28 10 Alexander Fåglum-Karlsson Falköpings CK
29 28 Robert Gustafsson Jönköpings CK 48:24 0:28
30 43 Matias Kjeldsmark Christiansen Team IBT Isol
ering-Ridley
31 32 Gabriel Hallgren Motala AIF CK
32 24 Marcus Claudelin Göteborgs Polismäns IF
33 55 Patrik Ericsson Team IBT Isolering-Ridley 48
:40 0:44
34 34 Jesper Olsson Motala AIF CK 48:51 0:55
35 53 Oskar Emanuel Mellegård Upsala CK 48:52 0:56
36 19 Erling Mattsson För. Göteborg CT
37 8 Viktor Larsson CK Hymer 49:28 1:32
38 37 Preben Larsen Ryska Posten SK 49:51 1:55
39 3 Aleksander Andersen Skjelbred Asker CK Elite
54:51 6:55
15 Jim Berg För. Göteborg CT
21 Ola Thorängen Gottne IF
22 David Eriksson Göteborgs CK
36 Per Johansson Norbergs CK
39 Jacob Johnsson Stockholm CK
42 Henrik Andersen Team IBT Isolering-Ridley
46 Peter Westfahl Visby Team IBT Isolering-Ridley
48 Ove Nilsson Team Ormsalva AC
51 Jesper Johansson Upsala CK
52 Jacob Klapwijk Upsala CK
54 Ray O'Shaughnessy Upsala CK
56 Jörgen Sneisen Sandefjord SK
38 Erik Lundell Skövde CK DNS
50 Henrik Tveitan Tönsberg CK DNS
Anmälda: 53
Startande: 52
Utgått: 0
Bonus Etapp 2
Nr Namn Förening Bonus
4 Kristoffer Ylven Westgaar Asker CK 0:06
14 Emil Andersson För. Göteborgs CT 0:04
47 Emil Gabrils Team Ormsalva AC 0:02
Totalt efter etapp 2
Distans: 35,2 km. Snitthast: 42,6 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff Etapplac.
1 4
Kristoffer Ylven Westgaard
Asker CK Elite 49:38 2 1
2 14 Emil Andersson För. Göteborg CT 49:54 0:16 24
2
3 47 Emil Gabrils Team Ormsalva AC 50:05 0:27 45 3
4 5 Marius Ylven Westgaard Asker CK Elite 50:07 0:
29 1 10
5 44 Anders Fynbo Team IBT Isolering-Ridley 50:10
0:32 3 5
6 20 Olof Åström För. Göteborg CT 3 18
7 12 Vincent Andersson FK Trampen 50:12 0:34 5 13
8 17 Fredrik Jakobsson För. Göteborg CT 50:13 0:35
14 4
9 31 Gustaf Andersson Motala AIF CK 9 27
10 27 Petter Zahl Marken IK Hero Elite 50:14 0:36
10 14
11 13 Erik Sandersson FK Trampen 12 16
12 16 Martin Gotting För. Göteborg CT 50:16 0:38 1
4 23
13 43
Matias Kjeldsmark Christiansen
Team IBT Isolering-Ridley 7 30
14 10
Alexander Fåglum-Karlsson
Falköpings CK 16 28
15 9 Rasmus Mikiver CK Hymer 50:17 0:39 17 9
16 18 Erik Johansson För. Göteborg CT 18 7
17 7 Mathias Hjärtström CK Hymer 19 15
18 32 Gabriel Hallgren Motala AIF CK 8 31
19 33 Felix Nisell Motala AIF CK 21 25
20 1 Bjarne Nilsen Asker CK Elite 50:18 0:40 22 19
21 23 Axel Wannerskog Göteborgs CK 50:20 0:42 25 1
7
22 30 Carl Ljunggren Kvänums IF 26 20
23 35 Gunnar Bäckgren Norbergs CK 27 24
24 6 Victor Hillerström Rundh CK Hymer 50:22 0:44
30 8
25 45 Lars Lau Team IBT Isolering-Ridley 50:24 0:4
6 38 6
26 26 Geir Kristian Teigland IK Hero Elite 50:25 0
:47 39 12
27 25 Marius Aasvang IK Hero Elite 40 11
28 24 Marcus Claudelin Göteborgs Polismäns IF 50:2
7 0:49 32 32
29 29 Daniel Håkansson Jönköpings CK 43 22
30 41 Nicolaj Amping Team IBT Isolering-Ridley 50:
29 0:51 46 21
31 28 Robert Gustafsson Jönköpings CK 50:31 0:53 4
1 29
32 11 Jesper Johansson Falköpings CK 49 26
33 55 Patrik Ericsson Team IBT Isolering-Ridley 50
:38 1:00 22 33
34 53
Oskar Emanuel Mellegård
Upsala CK 50:46 1:08 10 35
35 34 Jesper Olsson Motala AIF CK 50:58 1:20 41 34
36 19 Erling Mattsson För. Göteborg CT 51:04 1:26
50 36
37 8 Viktor Larsson CK Hymer 51:31 1:53 33 37
38 37 Preben Larsen Ryska Posten SK 51:43 2:05 6 3
8
39 42 Henrik Andersen Team IBT Isolering-Ridley 56
:47 7:09 13 39
40 21 Ola Thorängen Gottne IF 56:48 7:10 20 39
41 36 Per Johansson Norbergs CK 56:53 7:15 29 39
42 3
Aleksander Andersen Skjelbred
Asker CK Elite 31 39
43 22 David Eriksson Göteborgs CK 56:54 7:16 33 39
44 54 Ray O'Shaughnessy Upsala CK 36 39
45 39 Jacob Johnsson Stockholm CK 37 39
46 48 Ove Nilsson Team Ormsalva AC 56:59 7:21 44 3
9
47 56 Jörgen Sneisen Sandefjord SK 57:01 7:23 47 3
9
48 51 Jesper Johansson Upsala CK 57:02 7:24 48 39
49 46 Peter Westfahl Visby Team IBT Isolering-Ridl
ey 57:04 7:26 51 39
50 15 Jim Berg För. Göteborg CT 52 39
51 52 Jacob Klapwijk Upsala CK 57:05 7:27 53 39
Close