1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 4.54.43 (35.831 km/h)
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
3 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
4 Cristian Moreni (Ita) Alessio
5 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
6 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
7 Jan Svorada (Cze) Lampre
8 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
9 Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
10 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
11 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
12 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
13 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax
14 Fabio Baldato (Ita) Alessio
15 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
16 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
17 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
18 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
19 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
20 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
21 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
22 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
23 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
24 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
25 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
26 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
27 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
28 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
29 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
30 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
31 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
32 Denis Lunghi (Ita) Alessio
33 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
34 Andrea Noe' (Ita) Alessio
35 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
36 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
37 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
38 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
39 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
40 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
41 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
42 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
43 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
44 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
45 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
46 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
47 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
48 Francesco Casagrande (Ita) Lampre
49 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
50 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
51 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
52 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
53 Martin Hvastija (Slo) Tenax
54 Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre
55 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
56 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
57 David Derepas (Fra) FDJeux.com
58 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
59 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
60 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
61 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
62 Oscar Pozzi (Ita) Tenax
63 Cristiano Frattini (Ita) Tenax
64 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
65 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
66 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips 0.11
67 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo 0.15
68 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre 0.19
69 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
70 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
71 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
72 Wladimir Belli (Ita) Lampre
73 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
74 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
75 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
76 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
77 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat
78 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo
79 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
80 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
81 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca
82 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat
83 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
84 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
85 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
86 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
87 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
88 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
89 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
90 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
91 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
92 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
93 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
94 Piotr Przydzial (Pol) CCC-Atlas-Polsat
95 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
96 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
97 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI
98 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com
99 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat
100 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
101 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
102 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
103 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
104 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
105 Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
106 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
107 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat
108 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
109 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
110 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
111 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca
112 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat
113 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
114 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
115 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
116 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
117 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
118 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
119 Simone Bertoletti (Ita) Lampre
120 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
121 Sergio Barbero (Ita) Lampre
122 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
123 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
124 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
125 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino
126 Mirko Marini (Ita) Tenax
127 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
128 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
129 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
130 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
131 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
132 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca
133 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
134 Mauro Zanetti (Ita) Tenax
135 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
136 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
137 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
138 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips 0.33
139 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 0.41
140 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1.09
141 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
142 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo 1.12
143 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo
144 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
145 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
146 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat
147 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
148 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo
149 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
150 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
151 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
152 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
153 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
154 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner 1.27
155 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
156 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 1.29
157 Sergei Lelekin (Rus) Tenax
158 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
159 Manuel Quinziato (Ita) Lampre 2.01
160 Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave
161 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca 2.21
162 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca
163 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo 2.35
164 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 3.16
165 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 3.27
166 Angelo Furlan (Ita) Alessio 4.02
167 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo 6.00
Points
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 25 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 20
3 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 16
4 Cristian Moreni (Ita) Alessio 14
5 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo 12
6 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 10
7 Jan Svorada (Cze) Lampre 9
8 Dario Pieri (Ita) Team Saeco 8
9 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 8
10 Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 7
11 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 6
12 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 6
13 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia 5
14 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 4
15 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 4
16 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax 3
17 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 3
18 Fabio Baldato (Ita) Alessio 2
19 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat 2
20 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 1
21 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 1
Intergiro
1 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 4.21.01
2 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca
3 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
4 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
5 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat
6 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
7 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
8 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
9 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
10 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
Mountains
1 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 5 pts
2 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 3
3 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 1
Most combative
1 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 8 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 6
3 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 5
4 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 4
5 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 4
6 Cristian Moreni (Ita) Alessio 3
7 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 3
8 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo 2
9 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 2
10 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 2
11 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
12 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 1
13 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat 1
Azzurri d'Italia
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 4 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 2
3 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 1
Trofeo Fast Team
1 Alessio 14.44.09
2 Vini Caldirola-SO.DI
3 Gerolsteiner
4 Landbouwkrediet-Colnago
5 TEAM FAKTA - PATA CHIPS
6 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi
7 Domina Vacanze-Elitron
8 FDJeux.com
9 Team Saeco
10 Lotto-Domo
11 De Nardi-Colpack
12 Lampre
13 Tenax
14 Fassa Bortolo 0.15
15 Mercatone Uno-Scanavino 0.19
16 Colombia-Selle Italia
17 Kelme-Costa Blanca
18 Ceramiche Panaria-Fiordo 0.38
19 CCC Polsat
Trofeo Super Team
1 Alessio 24 pts
2 Fassa Bortolo 20
3 Domina Vacanze-Elitron 19
4 FDJeux.com 18
5 Lotto-Domo 16
6 Ceramiche Panaria-Fiordo 15
7 Lampre 14
8 Team Saeco 13
9 Vini Caldirola-SO.DI 12
10 Landbouwkrediet-Colnago 11
11 Colombia-Selle Italia 10
12 TEAM FAKTA - PATA CHIPS 10
13 Mercatone Uno-Scanavino 10
14 Tenax 8
15 Gerolsteiner 8
16 CCC Polsat 2
17 De Nardi-Colpack 0
18 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi 0
19 Kelme-Costa Blanca 0
General classification after stage 5
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 22.31.44
2 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 0.49
3 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 0.59
4 Franco Pellizotti (Ita) Alessio 1.04
5 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
6 Denis Lunghi (Ita) Alessio 1.11
7 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
8 Andrea Noe' (Ita) Alessio
9 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
10 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
11 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 1.16
12 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
13 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
14 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
15 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
16 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner 1.18
17 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
18 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
19 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack 1.23
20 Cristian Moreni (Ita) Alessio
21 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
22 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
23 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
24 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco 1.24
25 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
26 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo 1.30
27 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
28 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 1.31
29 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1.34
30 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1.35
31 Wladimir Belli (Ita) Lampre
32 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre 1.37
33 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
34 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
35 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
36 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat
37 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 1.39
38 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio 1.41
39 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca 1.42
40 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack 1.48
41 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat 1.50
42 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 1.55
43 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat 1.58
44 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 2.00
45 Mauro Zanetti (Ita) Tenax
46 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca 2.05
47 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
48 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia 2.10
49 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat
50 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo 2.12
51 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia 2.17
52 Oscar Pozzi (Ita) Tenax
53 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo 2.27
54 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo 2.29
55 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 2.33
56 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 2.36
57 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 2.42
58 Fabio Baldato (Ita) Alessio 2.55
59 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo 3.26
60 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio 3.28
61 Sergio Barbero (Ita) Lampre
62 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com 3.35
63 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 3.38
64 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 3.44
65 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack 3.48
66 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 4.27
67 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat 4.47
68 Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave 5.43
69 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 5.54
70 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 6.18
71 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips 6.19
72 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
73 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco 6.49
74 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI
75 Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre 6.55
76 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo 7.05
77 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips 7.29
78 Cristiano Frattini (Ita) Tenax 7.42
79 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo 7.50
80 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
81 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 7.59
82 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino 8.30
83 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 8.43
84 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack 8.45
85 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat
86 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron 8.46
87 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco 8.49
88 David Derepas (Fra) FDJeux.com 9.27
89 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco 10.21
90 Simone Bertoletti (Ita) Lampre 11.12
91 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
92 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 11.19
93 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 11.41
94 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca 12.04
95 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron 12.19
96 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca 12.43
97 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
98 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
99 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 12.51
100 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 12.52
101 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 12.56
102 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax 12.57
103 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron 13.17
104 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco 13.36
105 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 13.39
106 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 13.41
107 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 14.09
108 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 14.59
109 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 15.35
110 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
111 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 16.30
112 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia 17.44
113 Manuel Quinziato (Ita) Lampre 19.47
114 Jan Svorada (Cze) Lampre 20.36
115 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips 21.16
116 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner 21.26
117 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner 22.02
118 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 22.18
119 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia 22.39
120 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack 22.45
121 Angelo Furlan (Ita) Alessio 22.59
122 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca 23.26
123 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com 24.14
124 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 25.08
125 Dario Pieri (Ita) Team Saeco 25.12
126 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack 25.15
127 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com 25.18
128 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca 25.34
129 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago 26.10
130 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips 26.16
131 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack 26.31
132 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 26.35
133 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com 26.50
134 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia 27.03
135 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips 27.23
136 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat 27.26
137 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips 27.44
138 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 27.56
139 Mirko Marini (Ita) Tenax 27.58
140 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 28.00
141 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 28.11
142 Piotr Przydzial (Pol) CCC-Atlas-Polsat 28.21
143 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
144 Sergei Lelekin (Rus) Tenax 29.06
145 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
146 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo 29.14
147 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo 29.19
148 Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 29.44
149 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo 29.47
150 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips 30.17
151 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo 30.19
152 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo 30.30
153 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia 31.46
154 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax 31.53
155 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 32.39
156 Martin Hvastija (Slo) Tenax 32.56
157 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 33.08
158 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo 33.10
159 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat 33.17
160 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 33.23
161 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax 33.55
162 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo 34.25
163 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron 34.31
164 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 36.14
165 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo 37.08
166 Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 40.55
167 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo 45.17
Points classification
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 106 pts
2 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo 49
3 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 48
4 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 44
5 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 34
6 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 32
7 Fabio Baldato (Ita) Alessio 29
8 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 28
9 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack 26
10 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 24
11 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca 24
12 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 21
13 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 19
14 Jan Svorada (Cze) Lampre 19
15 Angelo Furlan (Ita) Alessio 19
16 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 16
17 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat 16
18 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 16
19 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 16
20 Dario Pieri (Ita) Team Saeco 16
21 Franco Pellizotti (Ita) Alessio 14
22 Cristian Moreni (Ita) Alessio 14
23 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 14
24 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 13
25 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco 12
26 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 11
27 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave 11
28 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 10
29 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco 9
30 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 8
31 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack 8
32 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo 8
33 Andrea Noe' (Ita) Alessio 7
34 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia 7
35 Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 7
36 Denis Lunghi (Ita) Alessio 6
37 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 6
38 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca 6
39 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 6
40 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 5
41 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 5
42 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 4
43 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips 4
44 Martin Hvastija (Slo) Tenax 4
45 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 3
46 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 3
47 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 3
48 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax 3
49 Wladimir Belli (Ita) Lampre 2
50 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 2
51 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
52 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo 1
53 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips 1
54 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack 1
55 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca 1
Intergiro classification
1 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 14.45.10
2 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat 0.03
3 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 0.22
4 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 0.36
5 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
6 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 0.39
7 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 0.42
8 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
9 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca
10 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 0.44
11 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 0.48
12 Martin Hvastija (Slo) Tenax
13 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 0.52
14 Jan Svorada (Cze) Lampre
15 Angelo Furlan (Ita) Alessio
16 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo
17 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia 0.57
18 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 0.58
19 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 1.02
20 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
Mountains classification
1 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 13 pts
2 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca 3
3 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 3
4 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 3
5 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 2
6 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 2
7 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 1
8 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 1
9 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
10 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 1
Most combative classification
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 28 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 15
3 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 13
4 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo 10
5 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat 10
6 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 10
7 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 10
8 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 7
9 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 7
10 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 6
11 Fabio Baldato (Ita) Alessio 6
12 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 6
13 Angelo Furlan (Ita) Alessio 6
14 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 4
15 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 4
16 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca 4
17 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca 4
18 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 4
19 Franco Pellizotti (Ita) Alessio 3
20 Cristian Moreni (Ita) Alessio 3
21 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 3
22 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 3
23 Martin Hvastija (Slo) Tenax 3
24 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 3
25 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 2
26 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca 2
27 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 2
28 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 2
29 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 2
30 Jan Svorada (Cze) Lampre 2
31 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 2
32 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo 2
33 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 1
34 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
35 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 1
36 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
37 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 1
38 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia 1
Azzurri d'Italia classification
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 11 pts
2 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 4
3 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo 4
4 Fabio Baldato (Ita) Alessio 4
5 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 4
6 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 2
7 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 2
8 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 2
9 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
10 Angelo Furlan (Ita) Alessio 1
Trofeo Fast Team classification
1 Alessio 67.38.31
2 Lampre 0.12
3 Team Saeco
4 Fassa Bortolo 0.22
5 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi 0.27
6 De Nardi-Colpack 0.31
7 Gerolsteiner
8 Kelme-Costa Blanca 0.55
9 Ceramiche Panaria-Fiordo
10 Mercatone Uno-Scanavino 1.15
11 Vini Caldirola-SO.DI 1.16
12 FDJeux.com 1.42
13 Landbouwkrediet-Colnago 1.52
14 CCC Polsat
15 Tenax 3.00
16 Colombia-Selle Italia 6.02
17 Domina Vacanze-Elitron 6.55
18 TEAM FAKTA - PATA CHIPS 9.43
19 Lotto-Domo 21.50
Trofeo Super Team classification
1 Alessio 121 pts
2 Fassa Bortolo 106
3 Domina Vacanze-Elitron 99
4 Ceramiche Panaria-Fiordo 79
5 Lampre 73
6 Team Saeco 68
7 FDJeux.com 66
8 De Nardi-Colpack 65
9 Vini Caldirola-SO.DI 53
10 Lotto-Domo 52
11 TEAM FAKTA - PATA CHIPS 50
12 Landbouwkrediet-Colnago 42
13 Kelme-Costa Blanca 38
14 Mercatone Uno-Scanavino 34
15 Gerolsteiner 34
16 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi 29
17 Colombia-Selle Italia 28
18 Tenax 8
19 CCC Polsat 5
Close