1. 1 MOUREY Francis 1980 FDJ BIGMAT Saône 1:04:00,9 - -
2. 2 ZAHNER Simon 1983 EKZ Racing Team Dürnten 1:04:36,6 +0:35,7 +0:35,7
3. 3 WILDHABER Marcel 1985 Scott- Swisspower MTB Racing T Galgenen 1:04:36,7 +0:35,7 +0:00,0
4. 4 FLÜCKIGER Lukas 1984 TREK WORLD RACING Leimiswil 1:04:38,3 +0:37,3 +0:01,6
5. 11 NÄF Ralph 1980 Multivan Merida Biking Team Andwil 1:04:53,8 +0:52,8 +0:15,4
6. 20 BRÜNGGER Nico 1988 EKZ Racing Team Illnau 1:05:31,6 +1:30,6 +0:37,8
7. 230 SCHWEIZER Michael 1991 Stevens Racing Team 1:05:33,2 +1:32,2 +0:01,5
8. 7 FLÜCKIGER Mathias 1988 Stöckli Pro Team Ochlenberg 1:05:41,7 +1:40,7 +0:08,5
9. 12 MOSER Andreas 1984 Zaunteam Mittelland / VC Bützb Madiswil 1:05:47,8 +1:46,8 +0:06,1
10. 32 FORSTER Lars 1993 Tower Sport VC Eschenbach Jona 1:06:52,8 +2:51,9 +1:05,0
11. 41 SILVESTRI Elia 1990 1:06:53,4 +2:52,5 +0:00,6
12. 8 WINTERBERG Lukas 1988 Müller Gartengestaltung / BH B Roggliswil 1:07:13,7 +3:12,7 +0:20,2
13. 44 FALASCHI Bryan 1991 1:07:30,2 +3:29,2 +0:16,4
14. 5 GEISMAYR Daniel 1989 Grischa Niermann Saikls Cross Dornbirn 1:07:35,3 +3:34,3 +0:05,1
15. 19 SÄGESSER Severin 1992 Fischer Junior MTB Team Niedergösgen 1:07:41,4 +3:40,4 +0:06,0
16. 29 SCHELB Julian 1992 Lexware-Racing Team Münstertal 1:07:42,6 +3:41,6 +0:01,2
17. 14 COLOMBATTO Laurent 1978 AMICALE CYCLISTE BISONTINE ROUTELLE 1:07:44,6 +3:43,6 +0:01,9
18. 13 MÜLLER Lukas 1992 Team Müller Gartengestaltung/B Steinmaur 1:07:47,0 +3:46,0 +0:02,4
19. 30 FANGER Martin 1988 BMC Mountainbike Racing Team Ennetmoos 1:07:55,9 +3:54,9 +0:08,9
20. 9 LANG Pirmin 1984 IAM Cycling Aarburg 1:08:27,5 +4:26,5 +0:31,5
21. 23 MEYER Pascal 1988 Jb Felt Team / Hafner's Rad Russikon 1:08:34,3 +4:33,4 +0:06,8
22. 17 ROHRBACH Nicola 1986 Goldwurst-Power/Trek Alosen 1:08:51,5 +4:50,5 +0:17,1
23. 229 QUAST Ole 1989 Stevens Racing Team 1:08:58,3 +4:57,4 +0:06,8
24. 6 LIENHARD Fabian 1993 EKZ Racing Team / VC Steinmaur Steinmaur 1:09:01,8 +5:00,8 +0:03,4
25. 21 LANG René 1986 VMC Liestal-Wirz/ Helvetia-Rau Möhlin 1:09:03,2 +5:02,2 +0:01,4
26. 22 KAUFMANN Markus 1981 TB Neuffen / Saikls Crossteam Meckenbeuren 1:09:03,6 +5:02,6 +0:00,3
27. 231 BAUMANN Jonas 1985 Wheeler IXS Team Oberdorf 1:09:04,8 +5:03,8 +0:01,2
28. 15 WILDHABER Michael 1990 TowerSports-VC Eschenbach Wagen 1:09:09,4 +5:08,4 +0:04,6
29. 27 BAUER Markus 1989 Lexware Racing Team Kirchzarten 1:09:25,0 +5:24,0 +0:15,5
30. 228 GIGER Fabian 1987 Rabobank 1:10:35,2 +6:34,2 +1:10,1
31. 31 BESANÇON Lucien 1988 BH-Biketeam Safenwil 1:11:57,3 +7:56,4 +1:22,1
32. 10 STÄUBLE Dario 1991 Team Fixträger - wms&PARTNER I Laufenburg 1:04:03,3 -1 LAP -1 LAP
33. 45 CANAL Fabien 1989 1:04:04,5 -1 LAP +0:01,1
34. 36 GENZE Hannes 1981 Multivan Merida Biking Team 1:05:18,3 -1 LAP +1:13,8
35. 28 GLUTH Martin 1991 Lexware Racing Team 1:06:54,1 -1 LAP +1:35,8
36. 38 VAN NUFFEL Tim 1981 1:07:32,0 -1 LAP +0:37,8
37. 169 BÜSSER Silvio 1985 Wheeler IXS Team 1:10:58,7 -1 LAP +3:26,7
38. 42 MEDLICKA Vaclav 58:29,4 -2 LAP -1 LAP
39. 40 ADEL Filip 1990 1:01:31,2 -2 LAP +3:01,8
40. 39 MALIK Michal 1989 55:20,6 -3 LAP -1 LAP
DNF 18 PAGE Dylan 1993 Dom Cycle-Merida Montreux-Renn Aigle DNF DNF DNF
DNF 43 KASEK David 1982 DNF DNF DNF
DNF 26 ERDIN Peter 1990 VMC Gansingen / Atlas Personal Gansingen DNF DNF DNF
Close