1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 16:00:35
2 Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox 0:00:19
3 Davide Rebellin (Ita) Miche - Guerciotti 0:00:33
4 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 0:00:37
5 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
6 Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha 0:00:38
7 Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli 0:00:53
8 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:00:58
9 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
10 Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli 0:01:00
11 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:01:06
12 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 0:01:08
13 Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha 0:01:17
14 Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone 0:01:19
15 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:01:22
16 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
17 Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:01:28
18 Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
19 Reto Hollenstein (Swi) Team Vorarlberg 0:01:50
20 Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha
21 Xavier Florencio Cabre (Spa) Geox-TMC
22 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:02:07
23 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:02:23
24 Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita
25 Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice
26 Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi 0:02:29
27 Juan Sebastian Tamayo Martinez (Col) WIT 0:02:36
28 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 0:02:55
29 Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli 0:03:25
30 Marco Corti (Ita) Geox-TMC 0:03:35
31 Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:04:05
32 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 0:04:09
33 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ 0:04:25
34 Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:04:26
35 Aristide Ratti (Ita) WIT 0:04:36
36 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:05:16
37 Giuseppe Muraglia (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:05:31
38 Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:05:38
39 Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone 0:05:58
40 Roberto Antonio Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera 0:06:40
41 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone 0:06:44
42 Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox 0:06:50
43 Stefan Schumacher (Ger) Miche - Guerciotti 0:06:57
44 Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox 0:07:08
45 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Miche - Guerciotti 0:07:12
46 Edoardo Girardi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:07:30
47 Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:07:34
48 Alexander Zdanov (Rus) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:07:39
49 Haavard Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:07:40
50 Bernardo Colex Tepoz (Mex) Amore & Vita 0:07:45
51 Bernhard Oberholzer (Swi) Price Your Bike 0:08:11
52 Luca Zanasca (Ita) WIT
53 Sandy Casar (Fra) FDJ 0:08:34
54 Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:09:29
55 Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone 0:09:31
56 Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita 0:09:55
57 Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:09:57
58 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi 0:10:16
59 Ermanno Capelli (Ita) Team Vorarlberg 0:11:06
60 Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural 0:11:13
61 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural 0:11:53
62 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:11:57
63 Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita 0:12:23
64 José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice 0:12:30
65 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone 0:12:34
66 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 0:13:13
67 Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural 0:13:15
68 Fredrik S. Galta (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:13:47
69 Niv Libner (Isr) Amore & Vita 0:13:54
70 Fabio Felline (Ita) Geox-TMC 0:14:48
71 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:14:57
72 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:15:19
73 Daniele Colli (Ita) Geox-TMC 0:16:33
74 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC 0:17:11
75 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:17:44
76 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:18:03
77 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:18:16
78 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone 0:18:54
79 Fausto Fognini (Ita) WIT 0:19:02
80 Anton Kaniuk (Ukr) Amore & Vita 0:19:18
81 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:19:22
82 Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone 0:19:39
83 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha 0:20:10
84 Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:21:02
85 Oleg Berdos (Mda) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:21:39
86 Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 - Sanofi 0:21:52
87 Michele Gaia (Ita) Miche - Guerciotti 0:22:20
88 Giampaolo Cheula (Ita) Geox-TMC 0:22:39
89 Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli 0:22:42
90 Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:22:48
91 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:23:30
92 Federico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:23:58
93 Volodymyr Kogut (Ukr) Amore & Vita 0:24:00
94 Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural 0:24:19
95 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 0:25:12
96 Manuel Fedele (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:25:18
97 Walter Proch (Ita) Ora Hotels Carrera 0:25:43
98 Loic Aubert (Swi) Price Your Bike 0:26:15
99 Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:26:16
100 Istvan Cziraki (Hun) Ora Hotels Carrera 0:27:13
101 Josef Benetseder (Aut) Team Vorarlberg 0:27:24
102 Wesley Sulzberger (Aus) FDJ 0:28:14
103 Simone Boifava (Ita) Ora Hotels Carrera 0:28:17
104 Damiano Margutti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:28:18
105 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche - Guerciotti 0:29:52
106 Darko Blazevic (Cro) Meridiana Kamen Team 0:29:55
107 José Herrada Lopez (Spa) Caja Rural 0:30:38
108 Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:31:53
109 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:33:01
110 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche - Guerciotti 0:33:20
111 Andrea Piechele (Ita) Colnago - CSF Inox 0:34:01
112 Rémi Pauriol (Fra) FDJ 0:35:04
113 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:37:06
114 Alberto Di Lorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team 0:37:12
115 Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha 0:37:38
116 Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox 0:37:48
117 Diego Alejandro Tamayo Martinez (Col) WIT 0:37:49
118 Blaz Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team 0:39:32
119 Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:40:34
120 Danilo Napolitano (Ita) Acqua & Sapone 0:41:37
121 Tyler Magner (USA) Team Type 1 - Sanofi
122 Andrea Grendene (Ita) Team Type 1 - Sanofi 0:42:27
123 Benjamin King (Aus) Team Type 1 - Sanofi 0:42:40
124 Giuseppe Di Salvo (Ita) Miche - Guerciotti 0:42:48
125 Cédric Pineau (Fra) FDJ 0:42:49
126 Christopher Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley 0:43:51
127 Gianluca Randazzo (Ita) Miche - Guerciotti 0:44:40
128 Joël Eglin (Swi) Price Your Bike 0:47:46
129 Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural 0:49:38
130 Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
131 Enrico Montanari (Ita) WIT
132 Ryohei Komori (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:50:03
133 Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:50:17
Points classification 1 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 24 pts
2 Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox 18
3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 16
4 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 14
5 Davide Rebellin (Ita) Miche - Guerciotti 14
6 Daniele Colli (Ita) Geox-TMC 13
7 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 11
8 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 10
9 Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox 10
10 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) d'Angelo & Antenucci - Nippo 10
11 Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 10
12 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 9
13 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 7
14 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) d'Angelo & Antenucci - Nippo 7
15 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 7
16 Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha 6
17 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 6
18 Danilo Napolitano (Ita) Acqua & Sapone 6
19 Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi 5
20 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche - Guerciotti 5
21 Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli 4
22 Fabio Felline (Ita) Geox-TMC 4
23 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 4
24 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 3
25 Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural 3
26 Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli 2
27 Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone 2
28 Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling 1
29 Federico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 1
Mountains classification 1 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 6 pts
2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 4
3 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice 4
4 Edoardo Girardi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 4
5 Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox 2
6 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 2
7 Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 2
8 Daniele Colli (Ita) Geox-TMC 2
9 Davide Rebellin (Ita) Miche - Guerciotti 1
10 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 1
11 Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling 1
Young rider classification 1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 16:00:35
2 Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli 0:00:53
3 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 0:01:08
4 Juan Sebastian Tamayo Martinez (Col) WIT 0:02:36
5 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 0:02:55
6 Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli 0:03:25
7 Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox 0:06:50
8 Haavard Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:07:40
9 Fredrik S. Galta (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:13:47
10 Niv Libner (Isr) Amore & Vita 0:13:54
11 Fabio Felline (Ita) Geox-TMC 0:14:48
12 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:15:19
13 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha 0:20:10
14 Oleg Berdos (Mda) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:21:39
15 Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 - Sanofi 0:21:52
16 Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:22:48
17 Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural 0:24:19
18 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 0:25:12
19 Loic Aubert (Swi) Price Your Bike 0:26:15
20 Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:31:53
21 Andrea Piechele (Ita) Colnago - CSF Inox 0:34:01
22 Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox 0:37:48
23 Blaz Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team 0:39:32
24 Tyler Magner (USA) Team Type 1 - Sanofi 0:41:37
25 Benjamin King (Aus) Team Type 1 - Sanofi 0:42:40
26 Joël Eglin (Swi) Price Your Bike 0:47:46
27 Ryohei Komori (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:50:03
Teams classification 1 Androni Giocattoli 48:04:15
2 Colnago - CSF Inox 0:00:32
3 Itera - Katusha 0:01:15
4 Farnese Vini - Neri Sottoli 0:02:56
5 d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:03:03
6 Geox-TMC 0:03:33
7 De Rosa - Ceramica Flaminia 0:04:14
8 Topsport Vlaanderen - Mercator 0:07:48
9 CCC Polsat Polkowice 0:08:27
10 FDJ 0:10:39
11 Acqua & Sapone 0:11:06
12 Miche - Guerciotti 0:11:13
13 Amore & Vita 0:12:24
14 WIT 0:12:53
15 Caja Rural 0:23:51
16 Sparebanken Vest - Ridley 0:28:26
17 Team Type 1 - Sanofi 0:32:07
18 Team Vorarlberg 0:37:50
19 Ora Hotels Carrera 0:46:14
20 UnitedHealthcare Pro Cycling 1:04:38
21 Price Your Bike 1:19:42
22 Meridiana Kamen Team 1:44:09
Close