1 77 AASVOLD Lorents Ola (U23)
Plussbank Cervélo 3:49:13 0:00:00
2 51 DAHLSTRÖM Jesper (U23)
Motala AIF CK 3:49:25 0:00:12
3 4 BALCK Sebastian
Team Cykelcity.se 3:49:28 0:00:15
4 13 SVENSSON Johan
Borås CA 3:49:30 0:00:17
5 5 LANDSTRÖM Johan
Team Cykelcity.se 3:49:31 0:00:18
6 15 ÅLEHEIM Joakim
Borås CA 3:49:31 =
7 65 ANDERSSON Mats (U23)
Nordic Eco -Vallentuna Cycling 3:49:34 0:00:21
8 64 ANDERSSON Lars
Nordic Eco -Vallentuna Cycling 3:49:34 =
9 78 GRØNDAHL Jon Anders (U23)
Plussbank Cervélo 3:49:37 0:00:24
10 52 MAGNUSSON Kim (U23)
Motala AIF CK 3:49:37 =
11 76 LAENGEN Øystein Stake (U23)
Plussbank Cervélo 3:49:37 =
12 7 LINDAU Philip (U23)
Team Cykelcity.se 3:49:37 =
13 85 GUSTAVSSON Niklas (U23)
Team UK Youth 3:49:37 =
14 92 EVENSEN Tommy Frengen (U23)
TVK 3:49:41 0:00:28
15 75 KVÅLSVOLL Sebastian (U23)
Plussbank Cervélo 3:49:44 0:00:31
16 1 OLSSON Michael
Team Cykelcity.se 3:49:49 0:00:36
17 12 WILSON Edvin (U23)
Borås CA 3:49:49 =
18 94 FORBORD Kristian Engen
TVK 3:49:50 0:00:37
19 37 HÅLAND Joel (U23)
Falu CK 3:49:59 0:00:46
20 57 JANSSON Mattias
Motala AIF CK 3:50:01 0:00:48
21 100 EKHOLM David
Östersunds CK 3:50:03 0:00:50
22 36 EKH Anders
Epic Mölndals CK 3:50:04 0:00:51
23 25 JOHANSSON Michael
CK Hymer 3:50:04 =
24 43 NORDSTRÖM Alexander (U23)
Fredrikshofs IF CK 3:50:04 =
25 66 PERSSON Petter
Nordic Eco -Vallentuna Cycling 3:50:04 =
26 34 BROBERG Johan (U23)
Epic Mölndals CK 3:50:04 =
27 61 DRØPPING Ola Inge
Nesset Ck Elite 3:50:04 =
28 95 ERTSÅS Kjetil Andreas
TVK 3:50:04 =
29 42 GALLE Simon
Fredrikshofs IF CK 3:50:04 =
30 49 HENDLER Benjamin (U23)
Jönköpings CK 3:50:08 0:00:55
31 82 PAULSSON Patrik
Team Refero CK C4.se 3:50:08 =
32 55 FRYKBERG Fredrik
Motala AIF CK 3:50:08 =
33 21 BRENGDAHL Daniel
CK Hymer 3:50:08 =
34 53 ANDERSSON Rick (U23)
Motala AIF CK 3:50:08 =
35 17 CARLSSON Peter
Borås CA 3:50:11 0:00:58
36 111 GOLEV Maxin
IL Stjørdals-Blink 3:50:14 0:01:01
37 33 HOLM Anton (U23)
Epic Mölndals CK 3:50:14 =
38 31 BRENGDAHL Johan
Epic Mölndals CK 3:50:14 =
39 72 DAVID Francois
Nordic Eco -Vallentuna Cycling 3:50:17 0:01:04
40 24 HÄGGLUND Niclas (U23)
CK Hymer 3:50:17 =
41 14 NILSSON Ove
Borås CA 3:50:17 =
42 35 FRANSSON Kristoffer (U23)
Epic Mölndals CK 3:50:17 =
43 91 STIEN Adrian Aas (U23)
TVK 3:50:19 0:01:06
44 96 GAUNDAL Jon Arne
TVK 3:50:19 =
45 74 MØRLAND Morten
Plussbank Cervélo 3:50:19 =
46 70 KULLGREN Erik (U23)
Nordic Eco -Vallentuna Cycling 3:50:19 =
47 46 HANSEN Amund Vennatrø
IL Stjørdals-Blink 3:50:19 =
48 45 RASMUSSEN Steinar
IL Stjørdals-Blink 3:50:19 =
49 84 BÄCKSTEDT Magnus
Team UK Youth 3:50:19 =
50 9 AHLSTRAND Jonas (U23)
Team Cykelcity.se 3:50:19 =
51 101 KINGSTAD Fredrik
Östersunds CK 3:50:46 0:01:33
52 71 SVENSSON Mattias
Nordic Eco -Vallentuna Cycling 3:52:31 0:03:18
53 29 GUSTAFSSON Björn
CK Valhall 3:52:31 =
54 23 HJÄRTSTRÖM Mathias
CK Hymer 3:52:31 =
55 48 FORDAL Arnt Ove
IL Stjørdals-Blink 3:52:33 0:03:20
56 62 GODEJORD Børge (U23)
Nesset Ck Elite 3:52:34 0:03:21
57 90 SIMOLA Mika
Turun Urheiluliitto 3:52:34 =
58 89 MCGOWAN David
Team UK Youth 3:52:34 =
59 54 SVÄRM Fredrik
Motala AIF CK 3:52:42 0:03:29
60 18 BROLIN Mattias (U23)
Borås CA 3:52:46 0:03:33
61 73 LUNDVALL Daniel
Nordic Eco -Vallentuna Cycling 3:52:47 0:03:34
62 26 MIKIVER Rasmus
CK Hymer 3:52:55 0:03:42
63 67 SÖDERGRANN Jacob
Nordic Eco -Vallentuna Cycling 3:52:56 0:03:43
64 20 SCHACHTSCHABEL Marcus
Borås CA 3:53:09 0:03:56
65 87 RUDENSTAM Pilip
Team UK Youth 3:53:09 =
66 6 BJELKMARK Jonas
Team Cykelcity.se 3:53:09 =
67 27 ALBING Fredrik
CK Valhall 3:53:09 =
68 50 RUND Viktor (U23)
Jönköpings CK 3:53:09 =
69 3 LINDGREN Johan
Team Cykelcity.se 3:53:09 =
70 107 NILSSON Martin
Östersunds CK 3:53:09 =
71 69 DAHLBERG Linus
Nordic Eco -Vallentuna Cycling 3:53:09 =
72 59 ELIASSEN Kristian (U23)
Nesset Ck Elite 3:53:09 =
73 16 ÅBOM Henrik
Borås CA 3:53:28 0:04:15
74 32 ANUNDSSON Magnus
Epic Mölndals CK 3:54:20 0:05:07
75 102 BERGLUND Gustaf
Östersunds CK 3:54:29 0:05:16
76 68 GINGSJÖ Alexander
Nordic Eco -Vallentuna Cycling 3:55:18 0:06:05
77 88 LEWIS Gruffud
Team UK Youth 3:55:18 =
78 80 NILSSON Tim
Team Refero CK C4.se 3:55:26 0:06:13
79 103 COLBJÖRNSEN Sigve
Östersunds CK 3:56:07 0:06:54
80 60 ELIASSEN Vegard (U23)
Nesset Ck Elite 3:56:07 =
81 63 NEVSTAD Martin Notøy (U23)
Nesset Ck Elite 3:56:32 0:07:19
82 22 GRANSTEN Johan
CK Hymer 3:56:32 =
83 10 RÖNN Jimmy
Team Cykelcity.se 3:56:32 =
84 44 NORDSTRÖM Clas (U23)
Fredrikshofs IF CK 4:00:41 0:11:28
85 11 CHAUNER Mike
Team Cykelcity.se 4:00:41 =
86 98 EINÅS Remi André
TVK 4:00:55 0:11:42
87 2 PÖLDER Robert (U23)
Team Cykelcity.se 4:00:55 =
88 93 LØBERG Kristian (U23)
TVK 4:02:20 0:13:07
89 41 ERIKSSON Peter
Fredrikshofs IF CK 4:02:20 =
90 30 WANGEL Gustaf
CK Valhall 4:02:20 =
91 28 GUNNARS Jan
CK Valhall 4:03:55 0:14:42
92 58 ESPELAND Magnus Røysum
Nesset Ck Elite 4:04:29 0:15:16
93 47 WEBB Jeff
IL Stjørdals-Blink 4:05:19 0:16:06
94 97 BJØRGAN Espen Halvorsen
TVK 4:12:07 0:22:54
95 19 GOTTING Martin (U23)
Borås CA 4:12:07 =
96 106 SUNDSTRÖM David
Östersunds CK 4:30:40 0:41:27
97 99 ANDERSSON Mikael
Östersunds CK 4:30:40 =
Resultatlista dag 1 – sammanlagt efter etapp 104 Aug0 kommentarerDELA MED ANDRA
Plats Startnr Namn/Lag/Klubb Tid Efter
1 77 AASVOLD Lorents Ola (U23)
Plussbank Cervélo 3:52:36 0:00:00
2 4 BALCK Sebastian
Team Cykelcity.se 3:52:46 0:00:10
3 5 LANDSTRÖM Johan
Team Cykelcity.se 3:52:47 0:00:11
4 15 ÅLEHEIM Joakim
Borås CA 3:52:51 0:00:15
5 64 ANDERSSON Lars
Nordic Eco -Vallentuna 3:52:54 0:00:18
6 13 SVENSSON Johan
Borås CA 3:52:54 0:00:18
7 7 LINDAU Philip (U23)
Team Cykelcity.se 3:52:54 0:00:18
8 65 ANDERSSON Mats (U23)
Nordic Eco -Vallentuna 3:52:59 0:00:23
9 76 LAENGEN Øystein Stake (U23)
Plussbank Cervélo 3:53:01 0:00:25
10 78 GRØNDAHL Jon Anders (U23)
Plussbank Cervélo 3:53:02 0:00:26
11 85 GUSTAVSSON Niklas (U23)
Team UK Youth 3:53:04 0:00:28
12 52 MAGNUSSON Kim (U23)
Motala AIF CK 3:53:06 0:00:30
13 92 EVENSEN Tommy Frengen (U23)
TVK 3:53:07 0:00:31
14 1 OLSSON Michael
Team Cykelcity.se 3:53:10 0:00:34
15 12 WILSON Edvin (U23)
Borås CA 3:53:11 0:00:35
16 75 KVÅLSVOLL Sebastian (U23)
Plussbank Cervélo 3:53:15 0:00:39
17 51 DAHLSTRÖM Jesper (U23)
Motala AIF CK 3:53:19 0:00:43
18 100 EKHOLM David
Östersunds CK 3:53:20 0:00:44
19 94 FORBORD Kristian Engen
TVK 3:53:22 0:00:46
20 66 PERSSON Petter
Nordic Eco -Vallentuna 3:53:23 0:00:47
21 36 EKH Anders
Epic Mölndals CK 3:53:29 0:00:53
22 57 JANSSON Mattias
Motala AIF CK 3:53:30 0:00:54
23 34 BROBERG Johan (U23)
Epic Mölndals CK 3:53:30 0:00:54
24 43 NORDSTRÖM Alexander (U23)
Fredrikshofs IF CK 3:53:32 0:00:56
25 55 FRYKBERG Fredrik
Motala AIF CK 3:53:34 0:00:58
26 61 DRØPPING Ola Inge
Nesset Ck Elite 3:53:34 0:00:58
27 25 JOHANSSON Michael
CK Hymer 3:53:34 0:00:58
28 95 ERTSÅS Kjetil Andreas
TVK 3:53:36 0:01:00
29 37 HÅLAND Joel (U23)
Falu CK 3:53:36 0:01:00
30 53 ANDERSSON Rick (U23)
Motala AIF CK 3:53:38 0:01:02
31 17 CARLSSON Peter
Borås CA 3:53:38 0:01:02
32 91 STIEN Adrian Aas (U23)
TVK 3:53:42 0:01:06
33 21 BRENGDAHL Daniel
CK Hymer 3:53:42 0:01:06
34 84 BÄCKSTEDT Magnus
Team UK Youth 3:53:43 0:01:07
35 9 AHLSTRAND Jonas (U23)
Team Cykelcity.se 3:53:43 0:01:07
36 42 GALLE Simon
Fredrikshofs IF CK 3:53:45 0:01:09
37 49 HENDLER Benjamin (U23)
Jönköpings CK 3:53:45 0:01:09
38 24 HÄGGLUND Niclas (U23)
CK Hymer 3:53:47 0:01:11
39 14 NILSSON Ove
Borås CA 3:53:47 0:01:11
40 82 PAULSSON Patrik
Team Refero CK C4.se 3:53:47 0:01:11
41 31 BRENGDAHL Johan
Epic Mölndals CK 3:53:50 0:01:14
42 74 MØRLAND Morten
Plussbank Cervélo 3:53:50 0:01:14
43 33 HOLM Anton (U23)
Epic Mölndals CK 3:53:51 0:01:15
44 35 FRANSSON Kristoffer (U23)
Epic Mölndals CK 3:53:53 0:01:17
45 111 GOLEV Maxin
IL Stjørdals-Blink 3:53:54 0:01:18
46 46 HANSEN Amund Vennatrø
IL Stjørdals-Blink 3:53:54 0:01:18
47 45 RASMUSSEN Steinar
IL Stjørdals-Blink 3:53:57 0:01:21
48 96 GAUNDAL Jon Arne
TVK 3:53:58 0:01:22
49 72 DAVID Francois
Nordic Eco -Vallentuna 3:53:58 0:01:22
50 70 KULLGREN Erik (U23)
Nordic Eco -Vallentuna 3:54:04 0:01:28
51 101 KINGSTAD Fredrik
Östersunds CK 3:54:17 0:01:41
52 23 HJÄRTSTRÖM Mathias
CK Hymer 3:55:56 0:03:20
53 48 FORDAL Arnt Ove
IL Stjørdals-Blink 3:56:00 0:03:24
54 89 MCGOWAN David
Team UK Youth 3:56:00 0:03:24
55 29 GUSTAFSSON Björn
CK Valhall 3:56:02 0:03:26
56 90 SIMOLA Mika
Turun Urheiluliitto 3:56:07 0:03:31
58 62 GODEJORD Børge (U23)
Nesset Ck Elite 3:56:09 0:03:33
57 71 SVENSSON Mattias
Nordic Eco -Vallentuna 3:56:09 0:03:33
59 54 SVÄRM Fredrik
Motala AIF CK 3:56:11 0:03:35
60 73 LUNDVALL Daniel
Nordic Eco -Vallentuna 3:56:13 0:03:37
61 67 SÖDERGRANN Jacob
Nordic Eco -Vallentuna 3:56:24 0:03:48
62 3 LINDGREN Johan
Team Cykelcity.se 3:56:28 0:03:52
63 18 BROLIN Mattias (U23)
Borås CA 3:56:29 0:03:53
64 69 DAHLBERG Linus
Nordic Eco -Vallentuna 3:56:30 0:03:54
65 6 BJELKMARK Jonas
Team Cykelcity.se 3:56:31 0:03:55
66 87 RUDENSTAM Pilip
Team UK Youth 3:56:34 0:03:58
67 26 MIKIVER Rasmus
CK Hymer 3:56:35 0:03:59
68 27 ALBING Fredrik
CK Valhall 3:56:42 0:04:06
69 59 ELIASSEN Kristian (U23)
Nesset Ck Elite 3:56:43 0:04:07
70 20 SCHACHTSCHABEL Marcus
Borås CA 3:56:51 0:04:15
71 50 RUND Viktor (U23)
Jönköpings CK 3:56:55 0:04:19
72 16 ÅBOM Henrik
Borås CA 3:56:59 0:04:23
73 32 ANUNDSSON Magnus
Epic Mölndals CK 3:57:54 0:05:18
74 102 BERGLUND Gustaf
Östersunds CK 3:58:03 0:05:27
75 68 GINGSJÖ Alexander
Nordic Eco -Vallentuna 3:58:41 0:06:05
76 88 LEWIS Gruffud
Team UK Youth 3:58:46 0:06:10
77 80 NILSSON Tim
Team Refero CK C4.se 3:59:03 0:06:27
78 60 ELIASSEN Vegard (U23)
Nesset Ck Elite 3:59:40 0:07:04
79 103 COLBJÖRNSEN Sigve
Östersunds CK 3:59:41 0:07:05
80 10 RÖNN Jimmy
Team Cykelcity.se 3:59:56 0:07:20
81 63 NEVSTAD Martin Notøy (U23)
Nesset Ck Elite 4:00:04 0:07:28
82 22 GRANSTEN Johan
CK Hymer 4:00:06 0:07:30
83 11 CHAUNER Mike
Team Cykelcity.se 4:03:58 0:11:22
84 44 NORDSTRÖM Clas (U23)
Fredrikshofs IF CK 4:04:20 0:11:44
85 2 PÖLDER Robert (U23)
Team Cykelcity.se 4:04:25 0:11:49
86 98 EINÅS Remi André
TVK 4:04:26 0:11:50
87 93 LØBERG Kristian (U23)
TVK 4:05:48 0:13:12
88 41 ERIKSSON Peter
Fredrikshofs IF CK 4:06:00 0:13:24
89 30 WANGEL Gustaf
CK Valhall 4:06:01 0:13:25
90 107 NILSSON Martin
Östersunds CK 4:06:06 0:13:30
91 28 GUNNARS Jan
CK Valhall 4:07:39 0:15:03
92 58 ESPELAND Magnus Røysum
Nesset Ck Elite 4:08:06 0:15:30
93 47 WEBB Jeff
IL Stjørdals-Blink 4:08:53 0:16:17
94 97 BJØRGAN Espen Halvorsen
TVK 4:15:45 0:23:09
95 19 GOTTING Martin (U23)
Borås CA 4:15:53 0:23:17
96 99 ANDERSSON Mikael
Östersunds CK 4:34:08 0:41:32
97 106 SUNDSTRÖM David
Östersunds CK 4:34:18 0:41:42
DNF 8 BERTILSSON Christian (U23)
Team Cykelcity.se 0:03:21 1 ritt
DNF 86 BURK Steven
Team UK Youth 0:03:24 1 ritt
DNF 109 DYRANDER Daniel
Team Norrbotten 0:03:34 1 ritt
DNF 110 SKOTVOLL Mats (U23)
Team Østfold KF 0:03:42 1 ritt
Close