General classification after stage 2b Result
1 Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 7:04:08
2 Fabio Felline (Ita) Geox-TMC 0:01:44
3 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:01:54
4 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 0:02:11
5 Davide Rebellin (Ita) Miche - Guerciotti
6 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
7 Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
8 Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
9 Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone
10 Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
11 Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team
12 Morris Possoni (Ita) Sky Procycling
13 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
14 Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
15 Giampaolo Cheula (Ita) Geox-TMC
16 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli
17 Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox 0:02:24
18 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:04:05
19 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:04:22
20 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone 0:04:24
21 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:04:46
22 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD 0:04:48
23 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox
24 Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team
25 Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo
26 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
27 Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli
28 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 - Sanofi Aventis
29 Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox
30 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
31 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
32 Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:06:05
33 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:06:33
34 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 0:07:16
35 Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis
36 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 0:07:40
37 Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita
38 Giuseppe Muraglia (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
39 Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:09:06
40 Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:09:33
41 Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo 0:10:17
42 Pedro Merino Criado (Spa) Miche - Guerciotti
43 Dario David Cioni (Ita) Sky Procycling
44 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
45 Paolo Francesco Di (Ita) Acqua & Sapone
46 Daniele Colli (Ita) Geox-TMC 0:11:24
47 Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli 0:11:55
48 Matti Breschel (Den) Rabobank Cycling Team
49 Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team
50 Marco Corti (Ita) Geox-TMC 0:12:27
51 Federico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
52 Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
53 Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita
54 Balint Szeghalmi (Hun) Lampre - ISD 0:13:00
55 Roberto Antonio Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera 0:13:49
56 Daniel Sesma (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:13:58
57 Rubén Plaza Molina (Spa) Movistar Team 0:14:24
58 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:14:32
59 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi
60 Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
61 Gianluca Randazzo (Ita) Miche - Guerciotti
62 Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD
63 Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox
64 Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone
65 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
66 Mevel Christophe Le (Fra) Team Garmin-Cervelo
67 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:14:45
68 Leopoldo Rocchetti (Ita) Miche - Guerciotti 0:15:49
69 Morgan Schmitt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:16:59
70 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling 0:17:46
71 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
72 Stefan Schumacher (Ger) Miche - Guerciotti
73 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - ISD 0:19:40
74 Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD
75 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
76 Michele Gaia (Ita) Miche - Guerciotti
77 Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
78 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 0:20:23
79 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
80 Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis
81 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling
82 Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone
83 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
84 René Joergensen (Den) Christina Watches-Ofone
85 Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
86 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD
87 Niv Libner (Isr) Amore & Vita
88 Anton Kaniuk (Ukr) Amore & Vita
89 Francisco Perez Sanchez (Spa) Movistar Team
90 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team
91 Marchi Alessandro De (Ita) Androni Giocattoli 0:21:09
92 Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:21:11
93 Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:21:13
94 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team 0:21:14
95 Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
96 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi
97 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:21:28
98 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD 0:21:40
99 Enrico Magazzini (Ita) Lampre - ISD
100 Slawomir Kohut (Pol) Miche - Guerciotti
101 Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis
102 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
103 Walter Proch (Ita) Ora Hotels Carrera
104 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
105 Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:22:26
106 Patrik Moren (Swe) Amore & Vita
107 Kjell Carlström (Fin) Sky Procycling 0:22:50
108 Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
109 Kristian Sobota (Den) Christina Watches-Ofone 0:24:30
110 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team
111 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone 0:25:22
112 Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo
113 Simone Boifava (Ita) Ora Hotels Carrera 0:27:05
114 Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team
115 Marko Kump (Slo) Geox-TMC
116 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) d'Angelo & Antenucci - Nippo
117 Alessandro Malaguti (Ita) Ora Hotels Carrera
118 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
119 Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling
120 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling
121 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
122 Carlos Alberto Betancourt Gomez (Col) Acqua & Sapone
123 Cameron Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:27:51
124 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Euskaltel-Euskadi
125 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche - Guerciotti
126 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team
127 Charles Wegelius (GBr) UnitedHealthcare Pro Cycling
128 Bernardo Colex Tepoz (Mex) Amore & Vita 0:28:20
129 Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:31:13
130 Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone
131 Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
132 Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox
133 Bernardo Rizzo (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
134 Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo
135 Mauro Abel Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera 0:31:59
136 Jack Bobridge (Aus) Team Garmin-Cervelo
137 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
138 Matthew Wilson (Aus) Team Garmin-Cervelo
139 Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli
140 Javier Megias Leal (Spa) Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:36:22
141 Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC
142 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis
143 Philip Nielsen (Den) Christina Watches-Ofone
144 Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
145 Sergiy Hrechyn (Ukr) Amore & Vita 0:37:08
146 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC
147 Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC
148 Walter Gaston Trillini (Arg) Ora Hotels Carrera
149 Andrew Pinfold (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
150 Gytan Lilholt (Den) Christina Watches-Ofone
151 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
152 Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche - Guerciotti
153 Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis
154 Volodymyr Kogut (Ukr) Amore & Vita
155 Marc Hester (Den) Christina Watches-Ofone
156 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
157 Martijn Maaskant (Ned) Team Garmin-Cervelo
158 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank Cycling Team
Close