1 47 HAMMER Sarah OUC 3:32.947
1:11.440 (2)
1:12.643 (2) 2:21.507 (1) 50.716
1:08.864 (1)
2 12 WHITTEN Tara CAN 3:34.592
1:11.443 (3)
1:13.763 (4) 2:23.149 (2) 50.328
1:09.386 (2)
3 41 SEREIKAITE Vilija LTU 3:37.473
1:13.523 (5)
1:12.503 (1) 2:23.950 (3) 49.661
1:11.447 (4)
4 27 TROTT Laura GBR 3:38.186
1:11.654 (4)
1:14.987 (7) 2:26.532 (5) 49.499
1:11.545 (5)
5 10 SHARAKOVA Tatsiana BLR 3:39.705
1:14.627 (6)
1:13.165 (3) 2:25.078 (4) 49.156
1:11.913 (6)
6 29 BECKER Charlotte GER 3:42.404
1:15.309 (8)
1:14.457 (6) 2:27.095 (6) 48.560
1:12.638 (7)
7 17 MEJIAS GARCIA Marlies CUB 3:42.515
1:15.325 (9)
1:14.212 (5) 2:27.190 (7) 48.536
1:12.978 (8)
8 25 JEULAND Pascale FRA 3:43.883
1:16.411 (14)
1:16.092 (14) 2:27.472 (8) 48.239
1:11.380 (3)
9 55 BOCHKAROVA Yelizaveta UKR 3:45.282
1:15.132 (7)
1:16.302 (15) 2:30.150 (11) 47.939
1:13.848 (10)
10 19 MACHACOVA Jarmila CZE 3:45.877
1:16.326 (12)
1:15.382 (10) 2:29.551 (10) 47.813
1:14.169 (12)
11 52 WOLFER Andrea SUI 3:46.382
1:16.034 (11)
1:15.629 (11) 2:30.348 (13) 47.706
1:14.719 (14)
12 58 GONZALEZ Angie VEN 3:46.583
1:16.329 (13)
1:14.997 (8) 2:30.254 (12) 47.664
1:15.257 (15)
13 46 KIESANOWSKI Joanne NZL 3:46.936
1:16.442 (15)
1:16.428 (16) 2:30.494 (14) 47.590
1:14.066 (11)
14 39 TABATA Maki JPN 3:47.132
1:17.921 (16)
1:15.006 (9) 2:29.211 (9) 47.549
1:14.205 (13)
15 49 WOJTYRA Malgorzata POL 3:48.597
1:15.991 (10)
1:15.967 (13) 2:32.606 (16) 47.244
1:16.639 (16)
16 50 CHULKOVA Anastasia RUS 3:53.539
1:19.484 (18)
1:15.875 (12) 2:34.055 (17) 46.244
1:18.180 (17)
17 59 TAGLIAFERRO Marta ITA 3:56.426
1:18.926 (17)
1:18.474 (19) 2:37.500 (19) 45.680
1:19.026 (19)
18 53 PAVLENDOVA Alzbeta SVK 3:57.155
1:21.489 (19)
1:17.068 (17) 2:35.666 (18) 45.539
1:18.598 (18)
19 8 D'HOORE Jolien BEL REL
1:11.027 (1)
1:17.712 (18) 2:30.733 (15)
1:13.021 (9)
16 CALLE WILLIAMS Maria Luisa COL DNS
Nr 8 D'HOORE Jolien
Relegation for following the slipstream of the rider in front
Déclassement pour prise de sillage
Women's Omnium / Omnium femmes
Current Standings / Classement provisoire
Sat 18 Dec 2010
Team
Code
Rank Name
Lap
Flying Points
Race
Elim.
Race
Ind.
Pursuit
Total
Scratch
Race
Bib
Time
Trial
1 47 HAMMER Sarah OUC 1 1 1 1 4
2 12 WHITTEN Tara CAN 3 5 5 2 15
3 10 SHARAKOVA Tatsiana BLR 4 8 8 5 25
4 8 D'HOORE Jolien BEL 2 7 3 19 31
5 25 JEULAND Pascale FRA 9 12 2 8 31
6 27 TROTT Laura GBR 6 15 9 4 34
7 19 MACHACOVA Jarmila CZE 13 2 11 10 36
8 55 BOCHKAROVA Yelizaveta UKR 17 6 7 9 39
9 41 SEREIKAITE Vilija LTU 8 13 18 3 42
10 46 KIESANOWSKI Joanne NZL 12 14 4 13 43
11 29 BECKER Charlotte GER 15 3 20 6 44
12 49 WOJTYRA Malgorzata POL 7 11 13 15 46
13 17 MEJIAS GARCIA Marlies CUB 10 19 14 7 50
14 52 WOLFER Andrea SUI 21 10 10 11 52
15 39 TABATA Maki JPN 19 4 19 14 56
16 50 CHULKOVA Anastasia RUS 5 20 15 16 56
17 58 GONZALEZ Angie VEN 11 18 16 12 57
18 59 TAGLIAFERRO Marta ITA 18 16 6 17 57
19 53 PAVLENDOVA Alzbeta SVK 16 17 12 18 63
20 16 CALLE WILLIAMS Maria Luisa COL 14 9 17 DNS
21 35 O'REILLY Jennifer IRL 20 DNS
22 4 HOSKINS Melissa AUS DNS
Close