1 Tomas Alberio (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 3:57:59
2 Kenneth Hanson (USA) Team Type 1/USA
3 Francisco Chamorro (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC
4 Matteo Pelucchi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
5 Hector Aguilar (Uru) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
6 Bruno Tabanez (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
7 Michel Garcia (Cub) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
8 Bruno Borges (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
9 Fabiele Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
10 Gerardo Fernandez (Arg) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
11 Andre Mourato (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
12 Nelson Sousa (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
13 Roger Ferraro (Bra) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
14 Micael Isidoro (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
15 Alvimanio Chagas (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
16 Cristian Rosa (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
17 Fabiano Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
18 Sergio Casanova (Spa) MMRBikes.com/Espanha
19 Diego Milan (Spa) MMRBikes.com/Espanha
20 Maximiliano Badde (Arg) Start Cycling/Argentina
21 Wangner Marques (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
22 Carlos França (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
23 Jose Jr Diniz (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
24 Jair Santos (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
25 Thiago Damasceno (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
26 Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis
27 Rafael Andriato (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
28 Renato Seabra (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
29 Renan Maia (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
30 Raphael Serpa (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
31 Anderson Rita (Bra) Seleção do Rio de Janeiro
32 Luciano Pereira (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
33 Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis
34 Anderson Echeverria (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
35 Gregolry Panizo (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
36 Mauricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
37 Renato Santos (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
38 David Silva (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
39 Marcos Novello (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
40 Breno Sidoti (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
41 Patrick Oyakaua (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
42 Magno Nazaret (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
43 Agustin Fraysse (Arg) Start Cycling/Argentina
44 Wolney Morais (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
45 Maicke Pereira (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
46 Matias Medici (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC
47 Josimar Sacramento (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
48 Jean Silva (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
49 Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
50 Eduardo Pereira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
51 Luiz Amorin (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
52 Fabricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
53 Mauricio Knapp (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
54 Lauro Chanan (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
55 William Solera (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
56 Patrique Azevedo (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
57 Sergio Barrichelo (Bra) Seel/Para/Fumbel
58 Alexandre Mantovani (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
59 Soelito Gohr (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
60 Emmanuel Guevara (Arg) Start Cycling/Argentina
61 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1/USA
62 Lucas Onesco (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
63 Marcelo Moser (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
64 Tiago Fiorilli (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
65 Rogerio Silva (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
66 Ruben Menendez (Spa) MMRBikes.com/Espanha
67 Patricio Almonacid (Chi) JMR Chimbote/Peru
68 Pedro Milan (Spa) MMRBikes.com/Espanha
69 Andre Pulini (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
70 Raul Cançado (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
71 Frederico Zacarias (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
72 Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis
73 Carles Torrent (Spa) MMRBikes.com/Espanha
74 Lourismar Silva (Bra) Seel/Para/Fumbel
75 Jose Medina (Chi) Start Cycling/Argentina
76 Massimo Coledan (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 0:00:24
77 Jose Ronaldo Silva (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:00:27
78 Ivan Gomes (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
79 Rauny Gonsalvez (Bra) Clube Dataro de Ciclismo 0:00:41
80 Pedro Barbosa (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:00:50
81 Christopher Jones (USA) Team Type 1/USA
82 Joseba Leon (Spa) MMRBikes.com/Espanha 0:00:58
83 Andrea Dal Col (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 0:02:14
84 Jose Mauricio Silva (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:02:29
85 Carlos Melo (Bra) Seleção do Rio de Janeiro
86 Manuel Miranda (Chi) Start Cycling/Argentina
87 Daelson Santos (Bra) Seel/Para/Fumbel 0:03:56
88 Aldo Ilesic (Slo) Team Type 1/USA
89 Diego Ares (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
90 Marcelo Lima (Bra) Seel/Para/Fumbel 0:07:15
91 Roberto Santos (Bra) Seleção do Rio de Janeiro
92 Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis
93 Ageu Silva (Bra) Seel/Para/Fumbel
94 Rodnei Oliveira (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS 0:08:21
95 Jhon Cunto (Per) JMR Chimbote/Peru
96 Rafael Borges (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
97 Raimundo Monteiro (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:08:24
98 Daniel Soeiro (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba 0:09:58
99 Thiago Nardin (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
100 Hugo Prado Neto (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:12:36
101 Charles Eldridge (USA) Team Type 1/USA 0:23:14
DNF Vitor Carvalho (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
DNF Erick Mendoza (Per) JMR Chimbote/Peru
DNF Fabiano Campos (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
DNF Vinicius Martins (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
DNF Raphael Dorna (Bra) Seleção do Rio de Janeiro
Points 1 # Rider Name (Country) Team Result
1 Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis 5 pts
2 Diego Milan (Spa) MMRBikes.com/Espanha 3
3 Ruben Menendez (Spa) MMRBikes.com/Espanha 2
Points 2 # Rider Name (Country) Team Result
1 Diego Milan (Spa) MMRBikes.com/Espanha 5 pts
2 Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis 3
3 Josimar Sacramento (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS 2
Teams # Rider Name (Country) Team Result
1 ASC/Vitoria/RTL - Portugal 11:53:57
2 Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
3 Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
4 São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
5 Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
6 FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
7 Clube Dataro de Ciclismo
8 Scott/Marcondes Cesar/SJC
9 MMRBikes.com/Espanha
10 Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
11 Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
12 Start Cycling/Argentina
13 Altolim/Assis
14 Team Type 1/USA
15 X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
16 Seleção do Rio de Janeiro 0:02:56
17 Seel/Para/Fumbel 0:03:56
General Classification after Stage 2 # Rider Name (Country) Team Result
1 Tomas Alberio (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 7:20:50
2 Christopher Jones (USA) Team Type 1/USA 0:00:14
3 Renato Santos (Bra) Clube Dataro de Ciclismo 0:00:16
4 Mauricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC 0:00:20
5 Kenneth Hanson (USA) Team Type 1/USA 0:01:10
6 Diego Milan (Spa) MMRBikes.com/Espanha 0:01:11
7 Francisco Chamorro (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC 0:01:12
8 Nelson Sousa (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal 0:01:15
9 Roger Ferraro (Bra) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
10 Josimar Sacramento (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
11 Ruben Menendez (Spa) MMRBikes.com/Espanha
12 Matteo Pelucchi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 0:01:16
13 Michel Garcia (Cub) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
14 Hector Aguilar (Uru) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
15 Fabiele Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
16 Andre Mourato (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
17 Bruno Borges (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
18 Gerardo Fernandez (Arg) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
19 Rafael Andriato (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
20 Sergio Casanova (Spa) MMRBikes.com/Espanha
21 Micael Isidoro (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
22 Carlos França (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
23 Raphael Serpa (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
24 Renato Seabra (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
25 Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis
26 Cristian Rosa (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
27 Renan Maia (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
28 Jair Santos (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
29 Anderson Echeverria (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
30 Breno Sidoti (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
31 Magno Nazaret (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
32 Gregolry Panizo (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
33 Marcos Novello (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
34 Patrique Azevedo (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
35 Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis
36 Fabiano Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
37 Jean Silva (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
38 Mauricio Knapp (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
39 Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
40 Agustin Fraysse (Arg) Start Cycling/Argentina
41 Fabricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
42 Eduardo Pereira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
43 Patrick Oyakaua (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
44 William Solera (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
45 Luiz Amorin (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
46 Diego Ares (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
47 Lucas Onesco (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
48 Alexandre Mantovani (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
49 Matias Medici (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC
50 Marcelo Moser (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
51 Rogerio Silva (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
52 Tiago Fiorilli (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
53 Soelito Gohr (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
54 Andre Pulini (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
55 Patricio Almonacid (Chi) JMR Chimbote/Peru
56 Raul Cançado (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
57 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1/USA
58 Lourismar Silva (Bra) Seel/Para/Fumbel
59 Frederico Zacarias (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
60 Jose Medina (Chi) Start Cycling/Argentina
61 Maicke Pereira (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:01:52
62 David Silva (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:01:59
63 Pedro Milan (Spa) MMRBikes.com/Espanha 0:03:06
64 Carles Torrent (Spa) MMRBikes.com/Espanha
65 Andrea Dal Col (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 0:03:30
66 Joseba Leon (Spa) MMRBikes.com/Espanha 0:04:04
67 Luciano Pereira (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana 0:04:30
68 Aldo Ilesic (Slo) Team Type 1/USA 0:06:40
69 Daelson Santos (Bra) Seel/Para/Fumbel 0:07:02
70 Sergio Barrichelo (Bra) Seel/Para/Fumbel 0:08:06
71 Alvimanio Chagas (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:09:19
72 Wangner Marques (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:09:22
73 Bruno Tabanez (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana 0:09:34
74 Jose Jr Diniz (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
75 Wolney Morais (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
76 Lauro Chanan (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
77 Rafael Borges (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto 0:09:37
78 Pedro Barbosa (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:10:20
79 Thiago Nardin (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba 0:11:14
80 Jhon Cunto (Per) JMR Chimbote/Peru 0:11:29
81 Maximiliano Badde (Arg) Start Cycling/Argentina 0:11:48
82 Carlos Melo (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:11:51
83 Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis 0:12:14
84 Hugo Prado Neto (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:13:52
85 Raimundo Monteiro (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:14:26
86 Anderson Rita (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:14:30
87 Thiago Damasceno (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto 0:15:15
88 Rauny Gonsalvez (Bra) Clube Dataro de Ciclismo 0:15:56
89 Rodnei Oliveira (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS 0:17:55
90 Marcelo Lima (Bra) Seel/Para/Fumbel 0:19:03
91 Emmanuel Guevara (Arg) Start Cycling/Argentina 0:20:14
92 Jose Ronaldo Silva (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:21:58
93 Ageu Silva (Bra) Seel/Para/Fumbel 0:22:30
94 Jose Mauricio Silva (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:24:00
95 Roberto Santos (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:25:10
96 Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis 0:26:07
97 Ivan Gomes (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:26:34
98 Manuel Miranda (Chi) Start Cycling/Argentina 0:28:36
99 Daniel Soeiro (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba 0:30:04
100 Charles Eldridge (USA) Team Type 1/USA 0:35:02
101 Massimo Coledan (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 0:35:49
Mountains classification # Rider Name (Country) Team Result
1 Lucas Onesco (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
2 Rafael Andriato (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
3 Patrique Azevedo (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
Points classification # Rider Name (Country) Team Result
1 Tomas Alberio (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 30 pts
2 Kenneth Hanson (USA) Team Type 1/USA 25
3 Matteo Pelucchi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 20
4 Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis 18
5 Michel Garcia (Cub) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant 18
6 Hector Aguilar (Uru) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba 18
7 Christopher Jones (USA) Team Type 1/USA 14
8 Renato Santos (Bra) Clube Dataro de Ciclismo 13
9 Francisco Chamorro (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC 13
10 Diego Milan (Spa) MMRBikes.com/Espanha 12
11 Mauricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC 12
12 Fabiele Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant 12
13 Rafael Andriato (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 10
14 Bruno Tabanez (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana 10
15 Bruno Borges (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal 8
16 Nelson Sousa (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal 6
17 Andre Mourato (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal 6
18 Gerardo Fernandez (Arg) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto 6
19 Andrea Dal Col (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 6
20 Pedro Barbosa (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 6
21 Roger Ferraro (Bra) ASC/Vitoria/RTL - Portugal 5
22 Josimar Sacramento (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS 2
23 Ruben Menendez (Spa) MMRBikes.com/Espanha 2
24 Micael Isidoro (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal 2
25 Diego Ares (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS 2
26 Alvimanio Chagas (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 1
Teams classification # Rider Name (Country) Team Result
1 Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 22:05:22
2 Clube Dataro de Ciclismo
3 Scott/Marcondes Cesar/SJC
4 Team Type 1/USA
5 ASC/Vitoria/RTL - Portugal 0:00:56
6 Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
7 São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
8 Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
9 Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
10 Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
11 MMRBikes.com/Espanha
12 X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:01:32
13 Altolim/Assis 0:04:50
14 FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:09:42
15 Start Cycling/Argentina 0:11:28
16 Seel/Para/Fumbel 0:13:32
17 Seleção do Rio de Janeiro 0:41:51
Close