1 Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team 0:07:58
2 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
3 Olga Zabelinskaya (Rus) Safi - Pasta Zara 0:00:07
4 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:00:09
5 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:00:11
6 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 0:00:12
7 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:00:15
8 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:00:17
9 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team
10 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team
11 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
12 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
13 Joelle Numainville (Can) 0:00:18
14 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:00:21
15 Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women 0:00:22
16 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 0:00:23
17 Alexis Rhodes (Aus)
18 Kirsty Broun (Aus) 0:00:25
19 Anne Samplonius (Can) 0:00:26
20 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets
21 Rachel Neylan (Aus) 0:00:28
22 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 0:00:29
23 Mélodie Lesueur (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:00:32
24 Erinne Willock (Can) 0:00:33
25 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno
26 Patricia Schwager (Swi) Cervelo Test Team 0:00:35
27 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:00:37
28 Shara Gillow (Aus)
29 Denise Ramsden (Can) 0:00:38
30 Trine Schmidt (Den) Hitec Products Uck 0:00:39
31 Carla Swart (RSA) MTN 0:00:40
32 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 0:00:41
33 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team
34 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara 0:00:42
35 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products Uck 0:00:43
36 Aude Biannic (Fra)
37 Cherise Taylor (RSA) MTN 0:00:44
38 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:00:46
39 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope
40 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:00:47
41 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products Uck 0:00:49
42 Fröydis Waerstad (Nor) Hitec Products Uck 0:00:51
43 Kimberly Anderson (USA) HTC Columbia Women
44 Amanda Spratt (Aus) 0:00:52
45 Robyn De Groot (RSA) MTN 0:00:54
46 Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope 0:00:56
47 Ludivine Loze (Fra)
48 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara 0:00:57
49 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:00:58
50 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
51 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 0:01:00
52 Megan Dunn (Aus) 0:01:01
53 Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
54 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit 0:01:02
55 Lylanie Lauwrens (RSA) MTN
56 Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:01:04
57 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:01:07
58 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
59 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno
60 Marta Bastianelli (Ita) Fenixs - Petrogradets 0:01:08
61 Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN 0:01:10
62 Isabelle Söderberg (Swe) Hitec Products Uck
63 Siobhan Horgan (Irl) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:01:11
64 Heather Logan (Can)
65 Leah Guloien (Can) 0:01:14
66 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno 0:01:15
67 Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion
68 Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara
69 Emilie Blanquefort (Fra) 0:01:16
70 Marta Vila Josana Andreu (Spa) Fenixs - Petrogradets 0:01:17
71 Jacqueline Hahn (Aut) Hitec Products Uck
72 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:01:18
73 Marie-Laure Cloarec (Fra) 0:01:19
74 Christine Majerus (Lux) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:01:21
75 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 0:01:22
76 Marion Azam (Fra) 0:01:24
77 Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno
78 Karien Van Jaarsveld (RSA) MTN 0:01:26
79 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 0:01:29
80 Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope
81 Roxane Fournier (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:01:33
82 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling 0:01:36
83 Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit 0:01:37
84 Sylvie Riedle (Fra)
85 Suzie Godart (Lux) Fenixs - Petrogradets 0:01:47
86 Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling 0:01:48
87 Wan Yiu Jamie Wong (HKg) Giant Pro Cycling 0:01:55
88 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:02:04
89 Mariusz Jarek (Chn) Giant Pro Cycling 0:02:10
Xin Liu (Chn) Giant Pro Cycling
General classification after stage 1 # Rider Name (Country) Team Result
1 Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team 0:07:58
2 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
3 Olga Zabelinskaya (Rus) Safi - Pasta Zara 0:00:07
4 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:00:09
5 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:00:11
6 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 0:00:12
7 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:00:15
8 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:00:17
9 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team
10 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team
11 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
12 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
13 Joelle Numainville (Can) 0:00:18
14 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:00:21
15 Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women 0:00:22
16 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 0:00:23
17 Alexis Rhodes (Aus)
18 Kirsty Broun (Aus) 0:00:25
19 Anne Samplonius (Can) 0:00:26
20 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets
21 Rachel Neylan (Aus) 0:00:28
22 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 0:00:29
23 Mélodie Lesueur (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:00:32
24 Erinne Willock (Can) 0:00:33
25 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno
26 Patricia Schwager (Swi) Cervelo Test Team 0:00:35
27 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:00:37
28 Shara Gillow (Aus)
29 Denise Ramsden (Can) 0:00:38
30 Trine Schmidt (Den) Hitec Products Uck 0:00:39
31 Carla Swart (RSA) MTN 0:00:40
32 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 0:00:41
33 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team
34 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara 0:00:42
35 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products Uck 0:00:43
36 Aude Biannic (Fra)
37 Cherise Taylor (RSA) MTN 0:00:44
38 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:00:46
39 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope
40 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:00:47
41 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products Uck 0:00:49
42 Fröydis Waerstad (Nor) Hitec Products Uck 0:00:51
43 Kimberly Anderson (USA) HTC Columbia Women
44 Amanda Spratt (Aus) 0:00:52
45 Robyn De Groot (RSA) MTN 0:00:54
46 Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope 0:00:56
47 Ludivine Loze (Fra)
48 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara 0:00:57
49 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:00:58
50 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
51 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 0:01:00
52 Megan Dunn (Aus) 0:01:01
53 Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
54 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit 0:01:02
55 Lylanie Lauwrens (RSA) MTN
56 Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:01:04
57 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:01:07
58 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
59 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno
60 Marta Bastianelli (Ita) Fenixs - Petrogradets 0:01:08
61 Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN 0:01:10
62 Isabelle Söderberg (Swe) Hitec Products Uck
63 Siobhan Horgan (Irl) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:01:11
64 Heather Logan (Can)
65 Leah Guloien (Can) 0:01:14
66 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno 0:01:15
67 Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion
68 Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara
69 Emilie Blanquefort (Fra) 0:01:16
70 Marta Vila Josana Andreu (Spa) Fenixs - Petrogradets 0:01:17
71 Jacqueline Hahn (Aut) Hitec Products Uck
72 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:01:18
73 Marie-Laure Cloarec (Fra) 0:01:19
74 Christine Majerus (Lux) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:01:21
75 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 0:01:22
76 Marion Azam (Fra) 0:01:24
77 Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno
78 Karien Van Jaarsveld (RSA) MTN 0:01:26
79 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 0:01:29
80 Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope
81 Roxane Fournier (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:01:33
82 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling 0:01:36
83 Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit 0:01:37
84 Sylvie Riedle (Fra)
85 Suzie Godart (Lux) Fenixs - Petrogradets 0:01:47
86 Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling 0:01:48
87 Wan Yiu Jamie Wong (HKg) Giant Pro Cycling 0:01:55
88 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:02:04
89 Mariusz Jarek (Chn) Giant Pro Cycling 0:02:10
Close