1 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 0:09:41
2 Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural 0:00:11
3 Jesus Del Nero (Spa) C. C. Loulé- Louletano 0:00:12
4 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia
5 Andrey Amador (CRc) Caisse d'Epargne
6 Francisco Mancebo (Spa) Heraklion Kastro-Murcia
7 Ande Steensen (Den) Team Saxo Bank 0:00:17
8 Vladimir Isaychev (Rus) Xacobeo Galicia
9 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank 0:00:18
10 Jose De Segovia (Spa) Xacobeo Galicia 0:00:19
11 David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
12 Gorka Izaguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:20
13 Enrico Peruffo (Ita) Carmiooro-NGC
14 Luis Mas Bonet (Spa) Burgos Monumental-CYL 0:00:21
15 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank
16 Jose Herrada (Spa) Caja Rural 0:00:23
17 Guillermo Lana (Spa) Caja Rural 0:00:24
18 Sergio Pardilla (Spa) Carmiooro-NGC 0:00:28
19 Giampaolo Cheula (Ita) Footon-Servetto
20 Constantino Zaballa (Spa) C. C. Loulé- Louletano
21 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
22 Jaume Rovira (Spa) Heraklion Kastro-Murcia 0:00:29
23 Juan Jose Cobo (Spa) Caisse d'Epargne
24 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche
25 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:30
26 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne
27 Ricardo Garcia (Spa) Orbea 0:00:31
28 Ion Izaguirre (Spa) Orbea
29 Delio Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia
30 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:32
31 Frank H. Christensen (Den) Team Saxo Bank 0:00:33
32 Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 0:00:34
33 Angel Vicioso (Spa) Andalucia-Cajasur 0:00:35
34 Ivan Melero (Spa) Burgos Monumental-CYL
35 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
36 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne
37 Gustavo Rodrigez (Spa) Xacobeo Galicia 0:00:36
38 David Lopez (Spa) Caisse d'Epargne
39 Santiago Perez (Spa) C. C. Loulé- Louletano 0:00:38
40 Raul Santamarta (Spa) Burgos Monumental-CYL 0:00:39
41 Fortunato Baliani (Ita) Miche
42 Gustavo Domingez (Spa) Xacobeo Galicia 0:00:40
43 Francisco Ventoso (Spa) Carmiooro-NGC
44 Ruben Reig (Spa) Caja Rural 0:00:43
45 Arturo Mora (Spa) Caja Rural 0:00:44
46 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
47 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:45
48 Gregory Brenes (CRc) Burgos Monumental-CYL
49 Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural
50 Javier Chacon (Spa) Heraklion Kastro-Murcia
51 Daniele Ratto (Ita) Carmiooro-NGC
52 Jose Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:46
53 Fayard Fournet (Fra) Carmiooro-NGC 0:00:48
54 Manuel Anton (Spa) Burgos Monumental-CYL
55 Diego Tamayo (Col) Carmiooro-NGC 0:00:49
56 Andres Antuña (Spa) Burgos Monumental-CYL
57 Beñat Intxausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
58 Enrique Mata (Spa) Footon-Servetto 0:00:50
59 Xabier Zabalo (Spa) Orbea
60 Roberto Cesaro (Ita) Miche
61 Pedro Lopes (Por) C. C. Loulé- Louletano
62 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:53
63 Antonio Cabello (Spa) Andalucia-Cajasur
64 Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank
65 Pablo Lechuga (Spa) Andalucia-Cajasur 0:00:54
66 Ermanno Capelli (Ita) Footon-Servetto
67 Cesar Quiterio (Por) C. C. Loulé- Louletano
68 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
69 Salvador Guardiola (Spa) Heraklion Kastro-Murcia 0:00:56
70 Joseada Larralde (Spa) Orbea
71 Juan Estrada (Spa) Andalucia-Cajasur
72 Pascual Orengo (Spa) Burgos Monumental-CYL
73 Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur
74 Adrian Saez (Spa) Orbea 0:01:00
75 Bruno Pinto (Por) C. C. Loulé- Louletano
76 Ruben Martinez (Spa) Caja Rural
77 Edwin Carbajal (Col) Miche
78 Andrea Tonti (Ita) Carmiooro-NGC
79 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cajasur 0:01:01
80 Bruno Saraiva (Por) C. C. Loulé- Louletano 0:01:02
81 David Gutierrez (Spa) Footon-Servetto
82 Pedro Merino (Spa) Footon-Servetto
83 Oscar Grau (Spa) Burgos Monumental-CYL 0:01:03
84 Ruben Garcia (Spa) Caja Rural
85 David Victoria (Swi) Footon-Servetto
86 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche
87 Mikel Landa (Spa) Orbea 0:01:04
88 Miguel Minguez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:05
89 Pedro Soeiro (Por) C. C. Loulé- Louletano 0:01:07
90 Jorge Montenegro (Arg) Andalucia-Cajasur 0:01:08
91 Oscar Garcia (Spa) Heraklion Kastro-Murcia 0:01:10
92 Hector Gonzalez (Spa) Heraklion Kastro-Murcia 0:01:12
93 Vidal Celis (Spa) Footon-Servetto 0:01:16
94 Jon Aberasturi (Spa) Orbea 0:01:17
95 Laurent Beuret (Swi) Carmiooro-NGC 0:01:18
96 Aitor Galdos (Spa) Euskaltel-Euskadi
97 Benat Urain (Spa) Orbea 0:01:22
98 Manuel Calvente (Spa) Andalucia-Cajasur
99 Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche
100 Ivan Martinez (Spa) Heraklion Kastro-Murcia
101 Walker Johnnie (Aus) Footon-Servetto 0:01:37
102 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank 0:01:41
Points # Rider Name (Country) Team Result
1 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 25 pts
2 Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural 20
3 Jesus Del Nero (Spa) C. C. Loulé- Louletano 16
4 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia 14
5 Andrey Amador (CRc) Caisse d'Epargne 12
6 Francisco Mancebo (Spa) Heraklion Kastro-Murcia 10
7 Ande Steensen (Den) Team Saxo Bank 9
8 Vladimir Isaychev (Rus) Xacobeo Galicia 8
9 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank 7
10 Jose De Segovia (Spa) Xacobeo Galicia 6
11 David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 5
12 Gorka Izaguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
13 Enrico Peruffo (Ita) Carmiooro-NGC 3
14 Luis Mas Bonet (Spa) Burgos Monumental-CYL 2
15 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank 1
KOM 1 - Alto Cerro Garabitas (Cat. 3), km. 4.1 # Rider Name (Country) Team Result
1 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 3 pts
2 Giampaolo Cheula (Ita) Footon-Servetto 2
3 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia 1
Teams # Rider Name (Country) Team Result
1 Team Saxo Bank 0:29:38
2 Xacobeo Galicia 0:29:51
3 Caja Rural 0:30:01
4 Caisse d'Epargne 0:30:14
5 Centro Ciclismo de Loule - Louletano 0:30:21
6 Heraklion Kastro-Murica 0:30:29
7 Euskaltel - Euskadi 0:30:30
8 CarmioOro NGC 0:30:31
9 Burgos 2016 - Castilla y Leon 0:30:38
10 Miche 0:30:39
11 Orbea 0:30:55
12 Footon-Servetto 0:31:15
13 Andalucia - Cajasur 0:31:25
General classification after stage 1 # Rider Name (Country) Team Result
1 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 0:09:41
2 Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural 0:00:11
3 Jesus Del Nero (Spa) C. C. Loulé- Louletano 0:00:12
4 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia
5 Andrey Amador (CRc) Caisse d'Epargne
6 Francisco Mancebo (Spa) Heraklion Kastro-Murcia
7 Ande Steensen (Den) Team Saxo Bank 0:00:17
8 Vladimir Isaychev (Rus) Xacobeo Galicia
9 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank 0:00:18
10 Jose De Segovia (Spa) Xacobeo Galicia 0:00:19
11 David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
12 Gorka Izaguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:20
13 Enrico Peruffo (Ita) Carmiooro-NGC
14 Luis Mas Bonet (Spa) Burgos Monumental-CYL 0:00:21
15 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank
16 Jose Herrada (Spa) Caja Rural 0:00:23
17 Guillermo Lana (Spa) Caja Rural 0:00:24
18 Sergio Pardilla (Spa) Carmiooro-NGC 0:00:28
19 Giampaolo Cheula (Ita) Footon-Servetto
20 Constantino Zaballa (Spa) C. C. Loulé- Louletano
21 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
22 Jaume Rovira (Spa) Heraklion Kastro-Murcia 0:00:29
23 Juan Jose Cobo (Spa) Caisse d'Epargne
24 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche
25 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:30
26 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne
27 Ricardo Garcia (Spa) Orbea 0:00:31
28 Ion Izaguirre (Spa) Orbea
29 Delio Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia
30 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:32
31 Frank H. Christensen (Den) Team Saxo Bank 0:00:33
32 Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 0:00:34
33 Angel Vicioso (Spa) Andalucia-Cajasur 0:00:35
34 Ivan Melero (Spa) Burgos Monumental-CYL
35 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
36 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne
37 Gustavo Rodrigez (Spa) Xacobeo Galicia 0:00:36
38 David Lopez (Spa) Caisse d'Epargne
39 Santiago Perez (Spa) C. C. Loulé- Louletano 0:00:38
40 Raul Santamarta (Spa) Burgos Monumental-CYL 0:00:39
41 Fortunato Baliani (Ita) Miche
42 Gustavo Domingez (Spa) Xacobeo Galicia 0:00:40
43 Francisco Ventoso (Spa) Carmiooro-NGC
44 Ruben Reig (Spa) Caja Rural 0:00:43
45 Arturo Mora (Spa) Caja Rural 0:00:44
46 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
47 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:45
48 Gregory Brenes (CRc) Burgos Monumental-CYL
49 Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural
50 Javier Chacon (Spa) Heraklion Kastro-Murcia
51 Daniele Ratto (Ita) Carmiooro-NGC
52 Jose Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:46
53 Fayard Fournet (Fra) Carmiooro-NGC 0:00:48
54 Manuel Anton (Spa) Burgos Monumental-CYL
55 Diego Tamayo (Col) Carmiooro-NGC 0:00:49
56 Andres Antuña (Spa) Burgos Monumental-CYL
57 Beñat Intxausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
58 Enrique Mata (Spa) Footon-Servetto 0:00:50
59 Xabier Zabalo (Spa) Orbea
60 Roberto Cesaro (Ita) Miche
61 Pedro Lopes (Por) C. C. Loulé- Louletano
62 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:53
63 Antonio Cabello (Spa) Andalucia-Cajasur
64 Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank
65 Pablo Lechuga (Spa) Andalucia-Cajasur 0:00:54
66 Ermanno Capelli (Ita) Footon-Servetto
67 Cesar Quiterio (Por) C. C. Loulé- Louletano
68 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
69 Salvador Guardiola (Spa) Heraklion Kastro-Murcia 0:00:56
70 Joseada Larralde (Spa) Orbea
71 Juan Estrada (Spa) Andalucia-Cajasur
72 Pascual Orengo (Spa) Burgos Monumental-CYL
73 Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur
74 Adrian Saez (Spa) Orbea 0:01:00
75 Bruno Pinto (Por) C. C. Loulé- Louletano
76 Ruben Martinez (Spa) Caja Rural
77 Edwin Carbajal (Col) Miche
78 Andrea Tonti (Ita) Carmiooro-NGC
79 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cajasur 0:01:01
80 Bruno Saraiva (Por) C. C. Loulé- Louletano 0:01:02
81 David Gutierrez (Spa) Footon-Servetto
82 Pedro Merino (Spa) Footon-Servetto
83 Oscar Grau (Spa) Burgos Monumental-CYL 0:01:03
84 Ruben Garcia (Spa) Caja Rural
85 David Victoria (Swi) Footon-Servetto
86 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche
87 Mikel Landa (Spa) Orbea 0:01:04
88 Miguel Minguez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:05
89 Pedro Soeiro (Por) C. C. Loulé- Louletano 0:01:07
90 Jorge Montenegro (Arg) Andalucia-Cajasur 0:01:08
91 Oscar Garcia (Spa) Heraklion Kastro-Murcia 0:01:10
92 Hector Gonzalez (Spa) Heraklion Kastro-Murcia 0:01:12
93 Vidal Celis (Spa) Footon-Servetto 0:01:16
94 Jon Aberasturi (Spa) Orbea 0:01:17
95 Laurent Beuret (Swi) Carmiooro-NGC 0:01:18
96 Aitor Galdos (Spa) Euskaltel-Euskadi
97 Benat Urain (Spa) Orbea 0:01:22
98 Manuel Calvente (Spa) Andalucia-Cajasur
99 Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche
100 Ivan Martinez (Spa) Heraklion Kastro-Murcia
101 Walker Johnnie (Aus) Footon-Servetto 0:01:37
102 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank 0:01:41
Points classification # Rider Name (Country) Team Result
1 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 25 pts
2 Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural 20
3 Jesus Del Nero (Spa) C. C. Loulé- Louletano 16
4 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia 14
5 Andrey Amador (CRc) Caisse d'Epargne 12
6 Francisco Mancebo (Spa) Heraklion Kastro-Murcia 10
7 Ande Steensen (Den) Team Saxo Bank 9
8 Vladimir Isaychev (Rus) Xacobeo Galicia 8
9 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank 7
10 Jose De Segovia (Spa) Xacobeo Galicia 6
11 David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 5
12 Gorka Izaguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
13 Enrico Peruffo (Ita) Carmiooro-NGC 3
14 Luis Mas Bonet (Spa) Burgos Monumental-CYL 2
15 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank 1
Mountains classification # Rider Name (Country) Team Result
1 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 3 pts
2 Giampaolo Cheula (Ita) Footon-Servetto 2
3 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia 1
Young rider classification # Rider Name (Country) Team Result
1 Luis Mas Bonet (Spa) Burgos Monumental-CYL 0:10:02
2 Ricardo Garcia (Spa) Orbea 0:00:10
3 Gregory Brenes (CRc) Burgos Monumental-CYL 0:00:24
4 Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural
5 Daniele Ratto (Ita) Carmiooro-NGC
6 Manuel Anton (Spa) Burgos Monumental-CYL 0:00:27
7 Antonio Cabello (Spa) Andalucia-Cajasur 0:00:32
8 Pablo Lechuga (Spa) Andalucia-Cajasur 0:00:33
Regional rider classification # Rider Name (Country) Team Result
1 Jesus Del Nero (Spa) C. C. Loulé- Louletano 0:09:53
2 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:18
3 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne
4 Ruben Martinez (Spa) Caja Rural 0:00:48
Teams classification # Rider Name (Country) Team Result
1 Team Saxo Bank 0:29:38
2 Xacobeo Galicia 0:29:51
3 Caja Rural 0:30:01
4 Caisse d'Epargne 0:30:14
5 Centro Ciclismo de Loule - Louletano 0:30:21
6 Heraklion Kastro-Murica 0:30:29
7 Euskaltel - Euskadi 0:30:30
8 CarmioOro NGC 0:30:31
9 Burgos 2016 - Castilla y Leon 0:30:38
10 Miche 0:30:39
11 Orbea 0:30:55
12 Footon-Servetto 0:31:15
13 Andalucia - Cajasur 0:31:25
Close