1 Chris Newton (Rapha Condor Sharp) 3:23:13
2 Philip Lavery (Team Ireland) 0:00:07
3 Simon Richardson (Sigma Sport - Specialized) 0:00:49
4 Alex Wetterhall (Team Sprocket ProCycling) 0:00:54
5 Ian Bibby (Motorpoint Marshalls Pasta) 0:01:09
6 Russell Downing (Sky Pro Cycling) 0:01:11
7 Marcin Bialoblocki (Wilier Big Maggys.com)
8 Jack Bauer (Endura Racing) 0:01:12
9 Johnny McEvoy (Motorpoint Marshalls Pasta) 0:01:13
10 Yanto Barker (Pendragon -Le Col-Colnago) 0:01:14
11 Zak Dempster (Rapha Condor Sharp) 0:01:15
12 Darren Lapthorne (Rapha Condor Sharp) 0:01:18
13 Andrew Tennant (Motorpoint Marshalls Pasta) 0:01:22
14 John 'Jack' Anderson (Team Sprocket ProCycling) 0:01:28
15 Dean Downing (Rapha Condor Sharp) 0:01:33
16 Geraint Thomas (Sky Pro Cycling) 0:02:04
17 Jonathan Tiernan Locke (Rapha Condor Sharp) 0:02:09
18 Dave Clarke (Pendragon -Le Col-Colnago) 0:02:10
19 John Tanner (Team Sportscover) 0:02:19
20 Evan Oliphant (Endura Racing)
21 Ian Wilkinson (Endura Racing)
22 Joe Skipper (Cycles Dauphin RT)
23 Richard Lambert (Cottingham Coureurs)
24 Will Bjergfelt (Wilier Big Maggys.com)
25 Ed Clancy (Motorpoint Marshalls Pasta)
26 Kit Gilham (Sigma Sport - Specialized) 0:02:59
27 Ben Swift (Sky Pro Cycling)
28 Alexandre Blain (Endura Racing)
29 Malcolm Elliott (Motorpoint Marshalls Pasta) 0:03:21
30 Liam Holohan (Team Raleigh)
31 Tom Murray (Sigma Sport - Specialized) 0:04:15
32 Matthew Kipling (MTS CycleSport)
33 David McLean (Frezza Pasta Montegrappa)
34 Kristian House (Rapha Condor Sharp)
35 James Stewart (Team Raleigh)
36 Matthew Gee (Raleigh Racing Team)
37 Matt Clinton (Mike Vaughan Cycles)
38 David McGowan (Kuota-Road CC)
39 Richard Handley (Team Raleigh)
40 Steven Burke (Motorpoint Marshalls Pasta)
41 Richard Cartland (Team Corley Cycles)
42 Peter Williams (Motorpoint Marshalls Pasta)
43 Tom Barras (Team Raleigh)
44 Rhys Lloyd (Pendragon -Le Col-Colnago)
45 Adam Biggs (bassobikes.co.uk)
46 Rob Sharman (bassobikes.co.uk)
47 Rob Partridge (Endura Racing)
48 Chris Opie (Pendragon -Le Col-Colnago) 0:04:35
49 Christopher McNamara (Team Corley Cycles)
50 Andy Lyons (Orbea - For Goodness Shakes!)
51 Dan Davies (Kuota-Road CC)
52 Daniel Smith (Velo 29 Cycling Team)
53 Dan Shand (Team Raleigh) 0:04:45
54 Wouter Sybrandy (Sigma Sport - Specialized)
55 Richard Wilkinson (Probikekit.com) 0:05:23
56 Mark Wordsworth (Team Corley Cycles)
57 Andrew Hawdon (Herbalife/Wheelbase)
58 Stuart Reid (Herbalife/Wheelbase)
59 Duncan Jamieson (Felt-Colbornes Racing Team)
60 Ben Stockdale (Team Qoroz)
61 Callum Wilkinson (Endura Racing) 0:05:51
62 Anthony Malarczyk (Team ACDC)
63 Jamie Newall (Team Corley Cycles)
64 Dale Appleby (Team Raleigh)
65 Martin Ford (Team Goldtec)
66 James Williamson (Sigma Sport - Specialized)
67 Matthew Higgins (Team Corley Cycles)
68 James McCallum (Endura Racing)
69 Jon Mozley (Kuota-Road CC)
70 Stephen Gallagher (Sigma Sport - Specialized)
71 Fredrik Johansson (Team Sprocket ProCycling) 0:08:09
72 Jack Pullar (Herbalife/Wheelbase)
73 Simon Gaywood (Team Corley Cycles)
74 Kieran Friend (Pendragon -Le Col-Colnago)
75 Steven Higgins (Team Corley Cycles)
76 Ben Thompson (Orbea - For Goodness Shakes!)
77 Jefte De Bruin (Kuota-Road CC)
78 Rob Hayles (Endura Racing)
79 Alistair Rutherford (ScienceinSport.com)
80 Simon Wilson (CyclePremier.com-Metaltek)
81 Jeroen Janssen (Kuota-Road CC)
82 Peter-Lee Jefferies (Frezza Pasta Montegrappa)
83 Graham Briggs (Rapha Condor Sharp)
DNF Adam Cotterell (Flanders Racing)
DNF Justin Hoy (Felt-Colbornes Racing Team)
DNF Joshua Cunningham (Flanders Racing)
DNF Steve Calland (SouthDownsBikes CC)
DNF Simon McNamara (SouthDownsBikes CC)
DNF Wayne Coombs (Velo Club Montpellier)
DNF Tim Elverson (Felt-Colbornes Racing Team)
DNF Robert Hassan (Glasgow Wheelers)
DNF Steven Guymer (Raleigh Racing Team)
DNF Dale Appleby (Team Raleigh)
DNF Richard Bott (Herbalife/Wheelbase)
DNF Lee Tunnicliffe (Cycles Dauphin RT)
DNF Andrew Hastings (Finchley Racing Team)
DNF Chris Mark (Adept Precision Racing Team)
DNF Jamie Howard (probikekit.com)
DNF Rob Carter (Velo 29 Cycling Team)
DNF Chris Coyle (Castlebar Cycling Club)
DNF Duncan Moralee (BC Private Member)
DNF Sam Redding (GWR Team Swindon Cycles)
DNF Connor McAlistair (Team Ireland)
DNF Russell Falder (Velo Club Montpellier)
DNF Roger Smith (SouthDownsBikes CC)
DNF Andy Coupe (Teamwallis cch Racing Team)
DNF Lewis Cowley (Velo Club Montpellier)
DNF Martin Smith (Kuota-Road CC)
DNF Stuart Henry (Herbalife/Wheelbase)
DNF Robert Orr (Infinis Racing Team)
DNF Mark McKinley (Team Ireland)
DNF Gavin Daley (Velo Club Lincoln)
DNF Niklas Gustavsson (Team Sprocket ProCycling)
DNF Adrian Bird (Team Nemesis GB)
DNF Matt Ullmer (Team Qoroz)
DNF Ian Thomas (Paramount Cycle Racing Team)
DNF James Smith (Probikekit.com)
DNF Lee Smith (Felt-Colbornes Racing Team)
DNF Pete Wager (Felt-Colbornes Racing Team)
DNF John Cooper (Team Nemesis GB)
DNF Marloe Rodman (ScienceinSport.com)
DNF Ian Taylor (Team Bglobal)
DNF James Millard (CyclePremier.com-Metaltek)
DNF Sam Parker (Team Zappi's)
DNS David O'Loughlin (Team Ireland)
DNS Charles Prendergast (Team Ireland)
DNS Niklas Gustavsson (Team Sprocket ProCycling)
DNS Filip Rudenstam (Team Sprocket ProCycling)
DNS Richard Larsen (Team Sprocket ProCycling)
DNS Don Beukeboom (Ruiter Dakkapellen Wielerteam)
DNS Arjen ten Dam (Ruiter Dakkapellen Wielerteam)
DNS Niels Lommers (Ruiter Dakkapellen Wielerteam)
DNS Rene Hooghiemster (Ruiter Dakkapellen Wielerteam)
DNS Wouter Haan (Ruiter Dakkapellen Wielerteam)
DNS Mitchel Huenders (Ruiter Dakkapellen Wielerteam)
DNS Andy Magnier (CyclePremier.com-Metaltek)
DNS Gareth Hewitt (Frezza Pasta Montegrappa)
DNS Oliver Graham (Frezza Pasta Montegrappa)
DNS David Coulson (Frezza Pasta Montegrappa)
DNS Doug Dewey (GWR Team Swindon Cycles)
DNS David Sinclair (GWR Team Swindon Cycles)
DNS Llewellyn Kinch (GWR Team Swindon Cycles)
DNS Daniel Smith (GWR Team Swindon Cycles)
DNS Peter Kench (GWR Team Swindon Cycles)
DNS Duncan Putman (Team Nemesis GB)
DNS Coen Rijpma (Opleidingsploeg Peddars)
DNS Dean Shannon (Orbea - For Goodness Shakes!)
DNS Adam Norris (Orbea - For Goodness Shakes!)
DNS Daniele Santoni (Pearson Cycles)
DNS Ian Cooper (Planet X)
DNS Robert Willcocks (Probikekit.com)
DNS Blake Pond (Southfork Racing)
DNS Gary Chambers (Southfork Racing)
DNS John Hollier (Southfork Racing)
DNS Ashley Brown (Team Sportscover)
DNS John Doherty (VS Cycles)
DNS Grant Bayton (Wilier Big Maggys.com)
DNS Mark Perry (Wilier Big Maggys.com)
DNS Matt Rowe (Wilier Big Maggys.com)
DNS Flavio Zappi (Team Zappi's)
DNS Dexter Gardias (Team Zappi's)
DNS Gareth McGuiness (Energy Cycles)
DNS Gyles Wingate (Loto Olympia Tienen)
DNS Grant Leavy (Forza Cycles RT)
DNS Hefin Price (Port Talbot Wheelers)
DNS Chris Clark (York Cycleworks)
DNS Tim Rowson (Mischiefcard CC)
DNS Mark Davies (Aire Valley Race Team)
DNS Mark Thwaites (My Team Giordana)
DNS George Atkins (100% ME)
Under-23 Classification 1 Philip Lavery (Team Ireland)
2 Johnny McEvoy (Motorpoint Marshalls Pasta)
3 Joe Skipper (Cycles Dauphin RT)
Best Rider 1 Dave Clarke (Pendragon -Le Col-Colnago)
Brian Cossavella Michaelgate Trophy 1 Chris Newton (Rapha Condor Sharp) 13 pts
2 Alex Wetterhall (Team Sprocket ProCycling) 10
3 Dean Downing (Rapha Condor Sharp) 5
4 Philip Lavery (Team Ireland) 4
5 Darren Lapthorne (Rapha Condor Sharp) 4
6 Russell Downing (Sky Pro Cycling) 3
7 Rob Partridge (Endura Racing) 3
8 Ben Swift (Sky Pro Cycling) 3
9 Geraint Thomas (Sky Pro Cycling) 3
10 Kristian House (Rapha Condor Sharp) 3
11 Kit Gilham (Sigma Sport - Specialized) 3
12 Jack Bauer (Endura Racing) 3
13 Simon Richardson (Sigma Sport - Specialized) 3
14 Zak Dempster (Rapha Condor Sharp) 2
15 Ian Wilkinson (Endura Racing) 2
16 Ian Bibby (Motorpoint Marshalls Pasta) 2
Prime 1 1 Russell Downing (Sky Pro Cycling) 3 pts
2 Zak Dempster (Rapha Condor Sharp) 2
3 Ian Wilkinson (Endura Racing) 1
Prime 2 1 Rob Partridge (Endura Racing) 3 pts
2 Simon Richardson (Sigma Sport - Specialized) 2
3 Ian Wilkinson (Endura Racing) 1
Prime 3 1 Ben Swift (Sky Pro Cycling) 3 pts
2 Geraint Thomas (Sky Pro Cycling) 2
3 Darren Lapthorne (Rapha Condor Sharp) 1
Prime 4 1 Kristian House (Rapha Condor Sharp) 3 pts
2 Tom Southam (Rapha Condor Sharp) 2
3 Geraint Thomas (Sky Pro Cycling) 1
Prime 5 1 Dean Downing (Rapha Condor Sharp) 3 pts
2 Chris Newton (Rapha Condor Sharp) 2
3 Kit Gilham (Sigma Sport - Specialized) 1
Prime 6 1 Alex Wetterhall (Team Sprocket ProCycling) 3 pts
2 Dean Downing (Rapha Condor Sharp) 2
3 Jack Bauer (Endura Racing) 1
Prime 7 1 Chris Newton (Rapha Condor Sharp) 3 pts
2 Alex Wetterhall (Team Sprocket ProCycling) 2
3 Kit Gilham (Sigma Sport - Specialized) 1
Prime 8 1 Alex Wetterhall (Team Sprocket ProCycling) 3 pts
2 Chris Newton (Rapha Condor Sharp) 2
3 Kit Gilham (Sigma Sport - Specialized) 1
Prime 9 1 Darren Lapthorne (Rapha Condor Sharp) 3 pts
2 Ian Bibby (Motorpoint Marshalls Pasta) 2
3 Jack Bauer (Endura Racing) 1
Prime 10 1 Chris Newton (Rapha Condor Sharp) 3 pts
2 Philip Lavery (Team Ireland) 2
3 Jack Bauer (Endura Racing) 1
Prime 11 1 Chris Newton (Rapha Condor Sharp) 3 pts
2 Philip Lavery (Team Ireland) 2
3 Simon Richardson (Sigma Sport - Specialized) 1
Close