1 Ivailo Gabrovski (Bul) Heraklion-Nesebar 23:46:46
2 Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896-INS Delivery 0:03:02
3 Pedraza Walter (Col) SP Tableware 0:06:44
4 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery
5 Shchebelin Alexey (Rus) SP Tableware 0:06:45
6 Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan National Team 0:06:48
7 Johannes Heider (Ger) LKT-Team-Brandenburg 0:08:49
8 Yevgeniy Nepomnyachiy (Kaz) Kazakhstan National Team 0:09:22
9 Krasimir Vasilev (Bul) Palmeiras Resort 0:12:46
10 Andrey Mizurov (Kaz) Kazakhstan National Team 0:14:33
11 Martin Grashev (Bul) Heraklion-Nesebar 0:14:36
12 Luis Silva (Por) Palmeiras Resort 0:15:53
13 Lagkuti Sergiy (Ukr) Ukraine National Team 0:15:56
14 Andre Cardoso (Por) Palmeiras Resort 0:16:05
15 Henrique Casimiro (Por) Palmeiras Resort 0:16:22
16 Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896-INS Delivery 0:16:03
17 Janek Tombak (Est) CC Bourgas 0:16:51
18 Benfamin Riemer (Ger) LKT-Team-Brandenburg 0:17:41
19 Esad Hasanovic (Srb) Serbian National Team 0:17:53
20 Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team 0:19:34
21 Tomas Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort 0:26:06
22 Marrtin Grunder (Ger) Dresden Regional Team 0:26:37
23 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 0:27:57
24 Georgi Georgiev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv 0:31:02
25 Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team 0:32:31
26 Spas Gyurov (Bul) Heraklion-Nesebar 0:33:11
27 Yohan Cauquil (Fra) CC Bourgas 0:36:57
28 Martin Garrido (Arg) Palmeiras Resort 0:37:23
29 Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 0:38:09
30 Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team 0:38:11
31 Marcel Barth (Ger) German National Team 0:38:43
32 Radionov Mykhaylo (Ukr) Ukraine National Team 0:39:26
33 Alexandru Ciocan (Rom) Dinamo - Bucurest 0:39:42
34 Borislav Ivanov (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv 0:39:44
35 Shchedov Vitaliy (Ukr) Ukraine National Team 0:40:51
36 Forberger Sven (Ger) Dresden Regional Team 0:41:29
37 Rusen Rusev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv 0:42:51
38 Jacob Fiedler (Ger) German National Team 0:42:52
39 Libner Niv (Isr) Velo Club Israel 0:44:27
40 Gergely Kiss (Hun) Tusnad Cycling Team 0:44:35
41 Bodenschatz Florian (Ger) Dresden Regional Team 0:44:44
42 Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:45:11
43 Kulyk Andriy (Ukr) Ukraine National Team 0:45:29
44 Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team 0:46:34
45 Der Zolt (Srb) Serbian National Team 0:47:57
46 Stefan Hristov (Bul) CC Bourgas 0:48:04
47 Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery 0:48:22
48 Ivan Stevic (Srb) Serbian National Team 0:51:11
49 Jakob Steigmiller (Ger) German National Team 0:51:38
50 Scholz Timo (Ger) Dresden Regional Team 0:53:11
51 Stanislav Zaraliev (Bul) Heraklion-Nesebar 0:53:27
52 Eric Pidun (Ger) LKT-Team-Brandenburg 0:57:01
53 Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery 0:57:08
54 Plamen Dimov (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv 0:57:26
55 Predrag Prokic (Srb) Serbian National Team 0:57:27
56 Dor Dviri (Isr) Velo Club Israel 0:59:53
57 Johannes Kahra (Ger) LKT-Team-Brandenburg 1:01:56
58 Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896-INS Delivery 1:04:07
59 Ayal Rahat (Isr) Velo Club Israel 1:04:39
60 Martin Mihov (Bul) Heraklion-Nesebar 1:05:17
61 Roman Morozov (Ukr) Ukraine National Team 1:05:33
62 Daniel Bajlo (Cro) Kamen Pazin Cycling Team 1:07:00
63 Claude Wolter (Lux) PKD Tzar Simeon Plovdiv
64 Marjan Frunzenu (Rom) Dinamo - Bucurest 1:07:13
65 Fonrabe Maksym (Ukr) Ukraine National Team 1:07:38
66 Christoph Springer (Ger) Heraklion-Nesebar 1:09:15
67 Tino Meler (Ger) LKT-Team-Brandenburg 1:15:33
68 Hristomir Angelov (Bul) CC Bourgas 1:16:40
69 Svetoslav Nedev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv 1:17:04
70 Franz Schiewer (Ger) LKT-Team-Brandenburg 1:19:30
71 Juraj Ugrinic (Cro) Kamen Pazin Cycling Team 1:26:16
72 Erki Putsep (Est) CC Bourgas 1:31:24
73 Danijel Kvasina (Cro) Kamen Pazin Cycling Team 1:35:56
Sprint classification 1 Krasimir Vasilev (Bul) Palmeiras Resort 12 pts
2 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 9
3 Lagkuti Sergiy (Ukr) Ukraine National Team 8
4 Marcel Barth (Ger) German National Team 6
5 Georgi Georgiev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv 5
6 Stefan Hristov (Bul) CC Bourgas 5
7 Janek Tombak (Est) CC Bourgas 4
8 Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896-INS Delivery 3
9 Spas Gyurov (Bul) Heraklion-Nesebar 3
10 Andre Cardoso (Por) Palmeiras Resort 2
11 Svetoslav Nedev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv 2
12 Ivailo Gabrovski (Bul) Heraklion-Nesebar 1
13 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery 1
14 Yevgeniy Nepomnyachiy (Kaz) Kazakhstan National Team 1
15 Esad Hasanovic (Srb) Serbian National Team 1
16 Tomas Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort 1
17 Eric Pidun (Ger) LKT-Team-Brandenburg 1
Mountains classification 1 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 27 pts
2 Krasimir Vasilev (Bul) Palmeiras Resort 20
3 Ivailo Gabrovski (Bul) Heraklion-Nesebar 13
4 Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896-INS Delivery 10
5 Stefan Hristov (Bul) CC Bourgas 9
6 Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan National Team 9
7 Pedraza Walter (Col) SP Tableware 6
8 Janek Tombak (Est) CC Bourgas 5
9 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery 5
10 Shchebelin Alexey (Rus) SP Tableware 5
11 Andre Cardoso (Por) Palmeiras Resort 5
12 Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896-INS Delivery 4
13 Yohan Cauquil (Fra) CC Bourgas 3
14 Luis Silva (Por) Palmeiras Resort 3
15 Lagkuti Sergiy (Ukr) Ukraine National Team 3
16 Marcel Barth (Ger) German National Team 3
17 Tino Meler (Ger) LKT-Team-Brandenburg 2
18 Yevgeniy Nepomnyachiy (Kaz) Kazakhstan National Team 1
19 Tomas Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort 1
20 Claude Wolter (Lux) PKD Tzar Simeon Plovdiv 1
21 Fonrabe Maksym (Ukr) Ukraine National Team 1
Young rider classification 1 Johannes Heider (Ger) LKT-Team-Brandenburg 23:55:35
2 Yevgeniy Nepomnyachiy (Kaz) Kazakhstan National Team 0:00:33
3 Martin Grashev (Bul) Heraklion-Nesebar 0:05:47
4 Benfamin Riemer (Ger) LKT-Team-Brandenburg 0:08:52
5 Marrtin Grunder (Ger) Dresden Regional Team 0:17:48
6 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 0:19:08
7 Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team 0:23:42
8 Borislav Ivanov (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv 0:30:55
9 Shchedov Vitaliy (Ukr) Ukraine National Team 0:32:02
10 Jacob Fiedler (Ger) German National Team 0:34:03
11 Libner Niv (Isr) Velo Club Israel 0:35:38
12 Bodenschatz Florian (Ger) Dresden Regional Team 0:35:55
13 Kulyk Andriy (Ukr) Ukraine National Team 0:36:04
14 Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team 0:37:45
15 Jakob Steigmiller (Ger) German National Team 0:42:49
16 Stanislav Zaraliev (Bul) Heraklion-Nesebar 0:44:38
17 Eric Pidun (Ger) LKT-Team-Brandenburg 0:48:12
18 Johannes Kahra (Ger) LKT-Team-Brandenburg 0:53:07
19 Martin Mihov (Bul) Heraklion-Nesebar 0:56:28
20 Roman Morozov (Ukr) Ukraine National Team 0:56:44
21 Daniel Bajlo (Cro) Kamen Pazin Cycling Team 0:58:11
22 Fonrabe Maksym (Ukr) Ukraine National Team 0:58:49
23 Tino Meler (Ger) LKT-Team-Brandenburg 1:06:44
24 Hristomir Angelov (Bul) CC Bourgas 1:07:51
25 Svetoslav Nedev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv 1:08:15
26 Franz Schiewer (Ger) LKT-Team-Brandenburg 1:10:41
27 Juraj Ugrinic (Cro) Kamen Pazin Cycling Team 1:17:27
Teams classification 1 Hemus 1896-INS Delivery 71:45:06
2 Kazakhstan National Team 0:05:59
3 Palmeiras Resort 0:08:31
4 Heraklion-Nesebar 0:23:23
5 LKT-Team-Brandenburg 0:51:11
6 Ukraine National Team 1:11:18
7 CC Bourgas 1:14:34
8 PKD Tzar Simeon Plovdiv 1:15:34
9 Tusnad Cycling Team 1:15:40
10 Dresden Regional Team 1:28:02
11 Serbian National Team 1:28:54
12 German National Team 1:35:16
13 Velo Club Israel 2:18:31
14 Kamen Pazin Cycling Team 3:24:56
Close