1 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 17.28.40
2 Tondovolpinixavier (Spa) Andalucia - Cajasur 0.02
3 Davide Rebellin (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0.03
4 Martin Velits (Svk) Team Milram 0.05
5 Michele Scarponi (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0.18
6 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.21
7 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
8 Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto 0.23
9 Juan A Flechagiannoni (Spa) Rabobank 0.34
10 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0.51
11 Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 0.57
12 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne 1.32
13 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 1.39
14 Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis-AMPO
15 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 1.50
16 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 2.00
17 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2.13
18 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 2.23
19 David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto 2.41
20 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.50
21 Samuel Sánchez González (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.05
22 Joaquín Rodríguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne 4.16
23 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne 4.30
24 Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha 4.55
25 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 5.02
26 Cyril Lemoine (Fra) Skil-Shimano 5.07
27 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia 5.26
28 Dioni Galparsoro Martínez (Spa) Contentpolis-AMPO 5.30
29 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.32
30 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia - Cajasur 5.34
31 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
32 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team 5.35
33 Adrián Palomares Villaplana (Spa) Contentpolis-AMPO 5.47
34 Sergio Dominguez Muñoz (Spa) Contentpolis-AMPO 5.50
35 Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia - Cajasur 5.57
36 Gerben Lowik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 6.00
37 Pedro Fernández Hermida (Spa) Xacobeo Galicia 6.26
38 Leonardo Moser (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 6.49
39 Bjorn LeukemaDNS(Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 6.53
40 Martin Müller (Ger) Team Milram 9.01
41 Cadel EvaDNS(Aus) Silence-Lotto 9.52
42 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 11.15
43 Luis A Mate Mardones (Spa) Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 11.23
44 Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 12.41
45 Servais Knaven (Ned) Team Milram 12.54
46 JeDNSMouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 12.58
47 Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.13
48 Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 13.17
49 Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne 13.23
50 Paul Voss (Ger) Team Milram 14.22
51 Thomas Dekker (Ned) Caisse d'Epargne 15.04
52 Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 15.54
53 Antonio Piedrapérez (Spa) Andalucia - Cajasur 16.02
54 Julian Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis-AMPO 17.17
55 Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-AMPO 17.35
56 Jesús Del Nero Montes (Spa) Fuji-Servetto 18.29
57 Alberto Benítez Román (Spa) Fuji-Servetto 18.58
58 Josep Jufré Pou (Spa) Fuji-Servetto 20.28
59 Ricardo Serrano González (Spa) Fuji-Servetto 20.41
60 José Luis Roldán Carmona (Spa) Andalucia - Cajasur 21.12
61 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano 21.21
62 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano 22.00
63 Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel-Euskadi 22.08
64 Francisco José Martínez Pérez (Spa) Andalucia - Cajasur 24.27
65 Delio Fernández Cruz (Spa) Xacobeo Galicia 40.57
Points classification
1 Davide Rebellin (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 58 pts
2 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 40
3 Martin Velits (Svk) Team Milram 37
4 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne 37
5 Xavier Tondo Volpini (Spa) Andalucia Cajasur 34
6 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 30
7 Cyril Lemoine (Fra) Skil-Shimano 26
8 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team 26
9 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi 21
10 Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-Ampo 18
11 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 16
12 Cadel EvaDNS(Aus) Silence-Lotto 16
13 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 14
14 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 13
15 David López (Spa) Caisse d'Epargne 12
16 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi 12
17 Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia 10
18 Michele Scarponi (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 9
19 JeDNSMouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 9
20 Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto 8
21 Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 7
22 Servais Knaven (Ned) Team Milram 7
23 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 6
24 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne 6
25 Martin Müller (Ger) Team Milram 6
26 Joaquín Rodríguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne 5
27 Juan Antnio Flecha (Spa) Rabobank 4
28 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano 4
29 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 2
30 Luis A Mate Mardones (Spa) Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1
31 Jesús Del Nero Montes (Spa) Fuji-Servetto 1
Sprint classification
1 Alberto Benítez (Spa) Fuji-Servetto 9 pts
2 Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Cajasur 8
3 Luis A Mate Mardones (Spa) Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 6
4 Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi 6
5 Jesús Del Nero Montes (Spa) Fuji-Servetto 4
6 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 4
7 Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne 2
8 Francisco José Martínez (Spa) Andalucia Cajasur 2
9 Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 2
10 Cadel EvaDNS(Aus) Silence-Lotto 1
11 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi 1
Teams classification
1 Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 52.27.09
2 Rabobank 1.02
3 Fuji-Servetto 1.25
4 Euskaltel - Euskadi 1.55
5 Caisse d'Epargne 5.00
6 Team Milram 9.21
7 Andalucia Cajasur 10.02
8 Team Katusha 10.04
9 Xacobeo Galicia 11.36
10 Contentpolis-Ampo 11.41
11 Vacansoleil Pro Cycling Team 15.13
12 Skil-Shimano 29.01
Close