1 Fabio Baldato (Ita) Alessio 4.46.57
2 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
3 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
4 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
5 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
6 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
7 Stefano Garzelli (Ita) Caldirola-Sidermec-SoDi
8 Francesco Casagrande (Ita) Lampre
9 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
10 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
11 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
12 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
13 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
14 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
15 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
16 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
17 Andrea Noe' (Ita) Alessio
18 Denis Lunghi (Ita) Alessio
19 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
20 Wladimir Belli (Ita) Lampre
21 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
22 Serhiy Honchar (Ukr) De Nardi-Colpack
23 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
24 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
25 Cristian Moreni (Ita) Alessio
26 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat
27 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
28 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
29 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
30 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
31 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
32 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
33 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo
34 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
35 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
36 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
37 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
38 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
39 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
40 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
41 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
42 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
43 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
44 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
45 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
46 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
47 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
48 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
49 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
50 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
51 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
52 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
53 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
54 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
55 Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave
56 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
57 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
58 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
59 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
60 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
61 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat
62 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
63 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
64 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
65 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
66 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
67 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
68 Mauro Zanetti (Ita) Tenax
69 Oscar Mason (Ita) Caldirola-Sidermec-SoDi
70 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
71 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax 0.23
72 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
73 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack 0.25
74 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca 0.28
75 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco 0.30
76 Sergio Barbero (Ita) Lampre
77 Eddy Mazzoleni (Ita) Caldirola-Sidermec-SoDi
78 Steve Zampieri (Swi) Caldirola-Sidermec-SoDi
79 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
80 Oscar Pozzi (Ita) Tenax
81 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo 0.55
82 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 2.07
83 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat 2.26
84 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat
85 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 2.40
86 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 2.51
87 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo 3.50
88 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
89 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
90 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca
91 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner 4.41
92 Simone Bertoletti (Ita) Lampre 4.53
93 Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre
94 Cristiano Frattini (Ita) Tenax
95 Gian Paolo Cheula (Ita) Caldirola-Sidermec-SoDi
96 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
97 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
98 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
99 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
100 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino
101 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
102 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
103 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
104 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 6.19
105 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
106 David Derepas (Fra) FDJeux.com
107 Angelo Furlan (Ita) Alessio
108 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
109 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
110 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
111 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
112 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
113 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
114 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
115 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca
116 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
117 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
118 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
119 Jan Svorada (Cze) Lampre
120 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
121 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
122 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
123 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
124 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
125 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
126 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
127 Sergei Lelekin (Rus) Tenax 9.06
128 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
129 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
130 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
131 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
132 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat
133 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
134 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
135 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
136 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
137 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
138 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo
139 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat
140 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo
141 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
142 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
143 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
144 Mauro Gerosa (Ita) Caldirola-Sidermec-SoDi
145 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
146 Piotr Przydzial (Pol) CCC-Atlas-Polsat
147 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
148 Gabriele Balducci (Ita) Caldirola-Sidermec-SoDi
149 Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
150 Dario Andriotto (Ita) Caldirola-Sidermec-SoDi
151 Massimo Apollonio (Ita) Caldirola-Sidermec-SoDi
152 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com
153 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
154 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
155 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
156 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
157 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca
158 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
159 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
160 Mirko Marini (Ita) Tenax
161 Martin Hvastija (Slo) Tenax
162 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
163 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo
164 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax
165 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
166 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo
167 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
168 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
169 Mariano Piccoli (Ita) Lampre 24.38
Points
1 Fabio Baldato (Ita) Alessio 25 pts
2 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 20
3 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 20
4 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 16
5 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 12
6 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 10
7 Stefano Garzelli (Ita) Caldirola-Sidermec-SoDi 9
8 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 8
9 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 8
10 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco 7
11 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave 6
12 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack 5
13 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 4
14 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 4
15 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 3
16 Angelo Furlan (Ita) Alessio 3
17 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 2
18 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 2
19 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo 1
20 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
Intergiro
1 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 2.36.14
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
3 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
4 Angelo Furlan (Ita) Alessio
5 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
6 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
7 Jan Svorada (Cze) Lampre
8 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
9 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
10 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
Mountains
1 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 3 pts
2 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 2
3 Stefano Garzelli (Ita) Caldirola-Sidermec-SoDi 1
Most combative
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 7 pts
2 Fabio Baldato (Ita) Alessio 6
3 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 5
4 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 5
5 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 4
6 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 3
7 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 2
8 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 2
9 Angelo Furlan (Ita) Alessio 2
10 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 1
11 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 1
12 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 1
Azzurri d'Italia
1 Fabio Baldato (Ita) Alessio 4 pts
2 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 2
3 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
Trofeo Fast Team
1 Alessio 14.20.51
2 Lampre
3 Fassa Bortolo
4 Ceramiche Panaria-Fiordo
5 Gerolsteiner
6 Team Saeco
7 De Nardi-Colpack
8 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi
9 Landbouwkrediet-Colnago
10 FDJeux.com
11 Colombia-Selle Italia
12 Mercatone Uno-Scanavino
13 Team fakta-Pata Chips
14 Kelme-Costa Blanca
15 Ccc Polsat
16 Vini Caldirola-SoDi 0.30
17 Tenax 0.53
18 Lotto-Domo 3.50
19 Domina Vacanze-Elitron 6.19
Trofeo Super Team
1 Alessio 27 pts
2 Fassa Bortolo 23
3 Domina Vacanze-Elitron 19
4 Ceramiche Panaria-Fiordo 18
5 FDJeux.com 16
6 Landbouwkrediet-Colnago 15
7 Vini Caldirola-SoDi 14
8 Lampre 14
9 Team Saeco 12
10 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi 11
11 De Nardi-Colpack 10
12 Gerolsteiner 10
13 Colombia-Selle Italia 9
14 Team fakta-Pata Chips 7
15 Mercatone Uno-Scanavino 5
16 Ccc Polsat 0
17 Kelme-Costa Blanca 0
18 Lotto-Domo 0
19 Tenax 0
General classification after stage 2
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 10.02.36
2 Fabio Baldato (Ita) Alessio 0.04
3 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 0.19
4 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 0.23
5 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack 0.24
6 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
7 Denis Lunghi (Ita) Alessio
8 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
9 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
10 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo
11 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
12 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
13 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
14 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
15 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
16 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 0.31
17 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
18 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
19 Andrea Noe' (Ita) Alessio
20 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
21 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
22 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
23 Cristian Moreni (Ita) Alessio
24 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
25 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
26 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
27 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
28 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
29 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
30 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
31 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
32 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
33 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
34 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
35 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat
36 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
37 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
38 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
39 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
40 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
41 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
42 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
43 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
44 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
45 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
46 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
47 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SoDi
48 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
49 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
50 Wladimir Belli (Ita) Lampre
51 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
52 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
53 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
54 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat
55 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
56 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
57 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
58 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
59 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
60 Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave
61 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
62 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
63 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
64 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
65 Mauro Zanetti (Ita) Tenax
66 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
67 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
68 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SoDi
69 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack 0.44
70 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 0.54
71 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
72 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack 0.56
73 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca 0.59
74 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco 1.01
75 Sergio Barbero (Ita) Lampre
76 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
77 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SoDi
78 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SoDi
79 Oscar Pozzi (Ita) Tenax
80 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo 1.26
81 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio 1.45
82 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 2.38
83 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat 2.57
84 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat
85 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 3.11
86 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 4.13
87 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca 4.14
88 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
89 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo 4.21
90 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
91 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner 5.12
92 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago 5.17
93 Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre 5.24
94 Simone Bertoletti (Ita) Lampre
95 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
96 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
97 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
98 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SoDi
99 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
100 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
101 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino
102 Cristiano Frattini (Ita) Tenax 6.15
103 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 6.25
104 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia 6.33
105 Angelo Furlan (Ita) Alessio 6.35
106 Dario Pieri (Ita) Team Saeco 6.43
107 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
108 Jan Svorada (Cze) Lampre
109 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
110 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
111 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
112 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
113 David Derepas (Fra) FDJeux.com 6.50
114 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
115 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
116 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
117 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
118 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
119 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
120 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
121 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
122 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca
123 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips 7.51
124 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron 8.06
125 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
126 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips 8.50
127 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat 9.24
128 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 9.28
129 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips 9.30
130 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
131 Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SoDi
132 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo
133 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
134 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca
135 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
136 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
137 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 9.35
138 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo 9.37
139 Sergei Lelekin (Rus) Tenax
140 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
141 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
142 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
143 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
144 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
145 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com
146 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
147 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
148 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat
149 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
150 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
151 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
152 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
153 Mirko Marini (Ita) Tenax
154 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SoDi
155 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
156 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
157 Piotr Przydzial (Pol) CCC-Atlas-Polsat
158 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
159 Martin Hvastija (Slo) Tenax
160 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SoDi
161 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SoDi 9.59
162 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo 10.28
163 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax 10.34
164 Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 10.49
165 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron 10.51
166 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo 10.53
167 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo 11.34
168 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo 11.37
169 Mariano Piccoli (Ita) Lampre 24.58
Points classification
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 45 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 28
3 Fabio Baldato (Ita) Alessio 25
4 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 20
5 Angelo Furlan (Ita) Alessio 19
6 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 16
7 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca 14
8 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo 12
9 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 12
10 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack 11
11 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 11
12 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 10
13 Stefano Garzelli (Ita) Caldirola-Sidermec-SoDi 9
14 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 9
15 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat 8
16 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 8
17 Dario Pieri (Ita) Team Saeco 8
18 Mariano Piccoli (Ita) Lampre 8
19 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco 7
20 Jan Svorada (Cze) Lampre 7
21 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave 6
22 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 6
23 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 5
24 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo 5
25 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 4
26 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 4
27 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips 4
28 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 3
29 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 3
30 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 2
31 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo 1
32 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 1
33 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack 1
Intergiro classification
1 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 6.46.14
2 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat
3 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 0.03
4 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 0.06
5 Mariano Piccoli (Ita) Lampre
6 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 0.12
7 Angelo Furlan (Ita) Alessio 0.16
8 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
9 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 0.21
10 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 0.26
Mountains classification
1 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 3 pts
2 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 2
3 Stefano Garzelli (Ita) Caldirola-Sidermec-SoDi 1
Azzurri d'Italia classification
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 4 pts
2 Fabio Baldato (Ita) Alessio 4
3 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 2
4 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 2
5 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
6 Angelo Furlan (Ita) Alessio 1
Most combative classification
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 13 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 10
3 Fabio Baldato (Ita) Alessio 6
4 Angelo Furlan (Ita) Alessio 6
5 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat 5
6 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 5
7 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 4
8 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 4
9 Mariano Piccoli (Ita) Lampre 4
10 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca 3
11 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 3
12 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo 2
13 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 2
14 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 2
15 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 2
16 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 1
17 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 1
18 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 1
19 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
Trofeo Fast Team classification
1 Alessio 30.09.00
2 De Nardi-Colpack
3 Fassa Bortolo
4 Team Saeco
5 Team fakta-Pata Chips
6 Lampre 0.07
7 Ceramiche Panaria-Fiordo
8 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi
9 Kelme-Costa Blanca
10 Gerolsteiner 0.14
11 Landbouwkrediet-Colnago
12 FDJeux.com
13 Colombia-Selle Italia
14 Ccc Polsat
15 Mercatone Uno-Scanavino 0.21
16 Vini Caldirola-SoDi 0.44
17 Tenax 1.14
18 Lotto-Domo 3.57
19 Domina Vacanze-Elitron 6.26
Trofeo Super Team classification
1 Alessio 45 pts
2 Fassa Bortolo 44
3 Ceramiche Panaria-Fiordo 43
4 Domina Vacanze-Elitron 38
5 Lampre 33
6 Team Saeco 30
7 FDJeux.com 30
8 De Nardi-Colpack 27
9 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi 19
10 Kelme-Costa Blanca 17
11 Team fakta-Pata Chips 16
12 Lotto-Domo 16
13 Vini Caldirola-SoDi 16
14 Landbouwkrediet-Colnago 15
15 Gerolsteiner 14
16 Colombia-Selle Italia 9
17 Mercatone Uno-Scanavino 5
18 Ccc Polsat 3
19 Tenax 0
Close