1 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 4.03.19 (43.277 km/h)
2 Miguel A M.Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.01
3 Matteo Carrara (Ita) Lampre
4 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros
5 Ion Del Rio (Spa) Costa Almeria-Paternina
6 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi
7 Pedro Arreitunandia (Spa) Cafes Baque
8 Félix Rafael Cardenas (Col) Cafes Baque
9 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi
10 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
11 David Herrero (Spa) Costa Almeria-Paternina
12 Roberto Heras (Spa) Liberty Seguros 0.14
13 Francisco José Lara (Spa) Costa Almeria-Paternina 0.15
14 Mikel Pradera (Spa) Illes Balears-Banesto 0.46
15 Aitor Osa (Spa) Illes Balears-Banesto 0.51
16 Pablo Lastras (Spa) Illes Balears-Banesto
17 Unai Elorriaga (Spa) Cafes Baque 1.34
18 Aitor Hernandez (Spa) Lpr Piacenza Srl
19 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
20 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.38
21 Paolo Bossoni (Ita) Lampre
22 Sergio Barbero (Ita) Lampre
23 Koldo Gil (Spa) Liberty Seguros
24 Xabier Zandio (Spa) Illes Balears-Banesto 2.56
25 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.28
26 José Alberto Martinez (Spa) Relax-Bodysol
27 Marcos Serrano (Spa) Liberty Seguros
28 Joaquim Lopez (Spa) Costa Almeria-Paternina
29 Rafael Casero (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.04
30 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
31 Daniele Contrini (Ita) Lpr Piacenza Srl 5.46
32 Simone Bertoletti (Ita) Lampre 5.49
33 Alessandro Cortinovis (Ita) Lampre
34 Jonathan Gonzalez (Spa) Costa Almeria-Paternina 6.57
35 Marco Pinotti (Ita) Lampre 6.58
36 Preben Van Hecke (Bel) Relax-Bodysol
37 Alvaro Gonzalez (Spa) Liberty Seguros
38 Constantino Zaballa (Spa) Saunier Duval-Prodir
39 Mauro Santambrogio (Ita) Lpr Piacenza Srl
40 Ricardo Serrano (Spa) Cafes Baque
41 Wim De Vocht (Bel) Relax-Bodysol
42 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
43 Lander Euba (Spa) Costa Almeria-Paternina
44 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8.18
Mountains classification
1 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 21 pts
2 Francisco José Lara (Spa) Costa Almeria-Paternina 18
3 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 16
4 Koldo Gil (Spa) Liberty Seguros 8
5 Jonathan Gonzalez (Spa) Costa Almeria-Paternina 8
6 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
7 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros 4
8 Pedro Arreitunandia (Spa) Cafes Baque 2
9 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
10 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
11 Félix Rafael Cardenas (Col) Cafes Baque 1
Metas Volantes classification
1 Jonathan Gonzalez (Spa) Costa Almeria-Paternina 3 pts
2 Constantino Zaballa (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
3 Francisco José Lara (Spa) Costa Almeria-Paternina 2
4 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 1
5 Rafael Casero (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
Special sprints classification
1 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3 pts
2 Marco Pinotti (Ita) Lampre 2
3 Félix Rafael Cardenas (Col) Cafes Baque 1
Teams classification
1 Euskaltel-Euskadi 12.09.59
2 Costa De Almeria-Paternina 0.15
3 Cafes Baque 1.34
4 Liberty Seguros 1.51
5 Illes Balears-Banesto 2.26
6 Lampre 3.15
7 Saunier Duval-Prodir 12.01
8 Team L.P.R.-Piacenza Management SRL 14.16
9 Relax-Bodysol 17.22
Close