Calendars September 2016

All races
Show:


  2º stage Clásica Marinilla
Clásica Ramón Emilio Arcila
NE COL
  1º stage Giro della Lunigiana, Juniors 2.1MJ ITA
  3º stage Holland Ladies Tour (F) 2.1WE NED
  Kortemark
Kortemark Individueel - GP Gemeente Kortemark
NE Race BEL
  15º stage Merida Cup NE SVK
  1º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  Prologue Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  1º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  2º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  4º stage Tour Ethiopian Meles Zenawi 2.2 ETH
  1º stage Tour of Alberta 2.1 CAN
  5º stage Tour of Bulgaria 2.2 BUL
  2º stage Tour of Gippsland NE AUS
  1º stage Volta Provincia de Valencia NE ESP
  12º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  4º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL

  3º stage Clásica Marinilla
Clásica Ramón Emilio Arcila
NE COL
  Edegem (b) NE Race BEL
  1º stage Gateway Cup 2.CRT USA
  1º stage GP dos Campeões, U23 NE POR
  1º stage GP Rüebliland, Juniors
Ruebliland
2.1MJ SUI
  1º stage Green Mountain Stagerace NE USA
  4º stage Holland Ladies Tour (F) 2.1WE NED
  Maykop NE RUS
  National Championship, Road, ITT, Elite, China CN CHN
  National Championship, Road, ITT, Novices, Australia CN AUS
  National Championship, Road, ITT, Novices, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Azerbaijan CN AZE
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Azerbaijan (F) CN AZE
  National Hill Climb Championship, Road, Elite, Russia CN RUS
  2º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  2º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  1º stage Tour de Luxembourg, Criterium, Novices
Critérium Européen des Jeunes
NE LUX
  3º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  5º stage Tour Ethiopian Meles Zenawi 2.2 ETH
  2º stage Tour of Alberta 2.1 CAN
  6º stage Tour of Bulgaria 2.2 BUL
  3º stage Tour of Gippsland NE AUS
  1º stage Trois Jours de Cherbourg NE FRA
  2º stage Volta Provincia de Valencia NE ESP
  13º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  1º stage part a Vuelta a Tenerife NE ESP
  1º stage part b Vuelta a Tenerife NE ESP
  5º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL

  Adinkerke (b)
Adinkerke Interclub De Moeren Classic
NE Race BEL
  Carnago
GP Industria Artigianato e Commercio Carnaghese
NE Race ITA
  1º stage Charleville NE IRL
  1º stage Copa Cero de Oro NE DOM
  Fengtai, Cyclo-cross C1 Race CHN
  Fengtai, Cyclo-cross (F) C1 Race CHN
  2º stage Gateway Cup 2.CRT USA
  2º stage Giro della Lunigiana, Juniors 2.1MJ ITA
  2º stage GP dos Campeões, U23 NE POR
  GP du Président de la Fédération Malienne NE Race MLI
  2º stage GP Rüebliland, Juniors
Ruebliland
2.1MJ SUI
  2º stage Green Mountain Stagerace NE USA
  Hillerød NE Race DEN
  5º stage Holland Ladies Tour (F) 2.1WE NED
  Juriš na Vršič NE Race SLO
  La Brevine, Chrono
Arif Mannschafszeitfahren
NE SUI
  Mankayane
Khemani Road Classic
NE Race SWZ
  16º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Road, ITT, Elite, Faroe Islands CN FRO
  National Championship, Road, Novices, Australia CN AUS
  National Championship, Road, Novices, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Azerbaijan CN AZE
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Azerbaijan (F) CN AZE
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Azerbaijan CN AZE
  Paris - Brussel
Brussels Cycling Classic
1.HC Race BEL
  Pommeroeul
GP A. Limpens
1.18 Race BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Cyclo-cross, Elite w/o contract, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Cyclo-cross, U23, Belgium NE BEL
  Riehen, Criterium
Europakriterium
NE SUI
  Rusko, Chrono NE FIN
  Spisšká Nová Ves, Chrono
Grajnar Hill Climb
NE SVK
  Steenhuffel, Cyclo-cross, Cat. B
Palmcross
NE Race BEL
  Steenhuffel, Cyclo-cross, Elite/U23 (F)
Palmcross
NE Race BEL
  Steenhuffel, Cyclo-cross, Juniors
Palmcross
NE Race BEL
  Steenhuffel, Cyclo-cross, Juniors (F)
Palmcross
NE Race BEL
  Steenhuffel, Cyclo-cross, Novices
Palmcross
NE Race BEL
  Tallinn
Tallinna rahvasoit
NE Race EST
  3º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  3º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  Prologue Tour de la Réunion NE FRA
  2º stage Tour de Luxembourg, Criterium, Novices
Critérium Européen des Jeunes
NE LUX
  4º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  3º stage Tour of Alberta 2.1 CAN
  4º stage Tour of Gippsland NE AUS
  Tour of the Dragon, Mountainbike NE BHU
  2º stage Trois Jours de Cherbourg NE FRA
  3º stage Trois Jours de Cherbourg NE FRA
  Vejle NE Race DEN
  3º stage Volta Provincia de Valencia NE ESP
  14º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  2º stage Vuelta a Tenerife NE ESP
  6º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  Zutendaal (b) NE Race BEL

  Abbenbroek NE Race NED
  Afritz
Bergpreis Afritz - Verditz
NE AUT
  Analamanga
Circuit Marais Masay
NE Race MAD
  Andorra, Downhill
Vallnord
CDM Worldcup AND
  Andorra, Downhill (F)
Vallnord
CDM Worldcup AND
  Andorra, Mountainbike
Vallnord
CDM Worldcup AND
  Andorra, Mountainbike (F)
Vallnord
CDM Worldcup AND
  Andorra, Mountainbike, Juniors
Vallnord
CDM Worldcup AND
  Andorra, Mountainbike, U23
Vallnord
CDM Worldcup AND
  Andorra, Mountainbike, U23 (F)
Vallnord
CDM Worldcup AND
  Apertura Temporada del Uruguay NE Race URU
  Aywaille, Juniors
La Philippe Gilbert
1.1MJ Race BEL
  Bavikhove, Criterium
Leiedal Koerse
1.CRT BEL
  Blanmont
Blanmont-Chastre
1.18 Race BEL
  Bury, Novices
GP Adolphe Thaon
NE Race BEL
  2º stage Charleville NE IRL
  3º stage Charleville NE IRL
  Classique Champagne Ardenne NE FRA
  Colchester (f)
Jef Schils Memorial
NE Race GBR
  2º stage Copa Cero de Oro NE DOM
  Dierbach
GP der Weingüter von Dierbach
NE Race GER
  Dwangwa
Tour de Dwangwa
NE Race MWI
  Echt (a)
Kernen Omloop Echt-Susteren
1.2 Race NED
  Emptinne, Novices NE Race BEL
  Feiring
Feiringrittet
NE Race NOR
  Fourmies
GP de Fourmies
1.HC Race FRA
  Gabarone
Mascom Cycle Challenge
NE Race BOT
  Gaitimayo Forest Challenge NE Race KEN
  3º stage Gateway Cup 2.CRT USA
  Gedern, Mountainbike 3 XCO GER
  Gedern, Mountainbike (F) 3 XCO GER
  3º stage Giro della Lunigiana, Juniors 2.1MJ ITA
  1º stage GP Gondomar, Elite/U23 NE POR
  2º stage GP Gondomar, Elite/U23 NE POR
  4º stage GP Rüebliland, Juniors
Ruebliland
2.1MJ SUI
  3º stage GP Rüebliland, Juniors
Ruebliland
2.1MJ SUI
  3º stage Green Mountain Stagerace NE USA
  Hamburg (c)
GP der Haspa Hamburg-Volksdorf
NE Race GER
  6º stage Holland Ladies Tour (F) 2.1WE NED
  Ioánnina
Mitsikeli Hill Climb
NE Race GRE
  Kayseri, Mountainbike
Erciyes MTB Cup
C1 XCO TUR
  Kayseri, Mountainbike (F)
Erciyes MTB Cup
C1 XCO TUR
  Kayseri, Mountainbike, Juniors
Erciyes MTB Cup
C1 XCO TUR
  Kayseri, Mountainbike, Juniors (F)
Erciyes MTB Cup
C1 XCO TUR
  Kessel, Cyclo-cross, Cat. B
Fort
NE Race BEL
  Kessel, Cyclo-cross, Elite/U23 (F)
Fort
NE Race BEL
  Kessel, Cyclo-cross, Juniors
Fort
NE Race BEL
  Kessel, Cyclo-cross, Juniors (F)
Fort
NE Race BEL
  Kessel, Cyclo-cross, Novices
Fort
NE Race BEL
  Maykop NE Race RUS
  Meerhout
Meerhout Interclub 2
NE Race BEL
  17º stage Merida Cup NE SVK
  Molenbeek-Wersbeek NE Race BEL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Road, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Road, Juniors, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Road, TTT, Elite, Germany NE GER
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Poland CN POL
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Azerbaijan (F) CN AZE
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Poland CN POL
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Madison, Elite, Poland CN POL
  National Championship, Track, Madison, Elite, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Greece CN GRE
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Poland CN POL
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Puerto Rico CN PUR
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, Greece CN GRE
  National Championship, Track, Points race, Elite, Azerbaijan CN AZE
  National Championship, Track, Points race, Elite, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Track, Points race, Elite, Poland CN POL
  National Championship, Track, Points race, Elite, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Points race, Juniors, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Points race, Juniors, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Poland CN POL
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Azerbaijan CN AZE
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Poland CN POL
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Poland CN POL
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Poland CN POL
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Poland CN POL
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Poland (F) CN POL
  Oleye, Novices NE Race BEL
  1º stage Pilis Kupa Hegyi Idofutam NE HUN
  Poroszló
Tisza-Tó Maraton
NE Race HUN
  2º stage Pre-Vuelta Nicaragua NE NIC
  Ruiselede (b)
Ruiselede Kruiskerke
NE Race BEL
  Schwaz NE Race AUT
  Schwaz (a) NE Race AUT
  Spisšká Nová Ves, Criterium NE SVK
  4º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  1º stage Tour de la Réunion NE FRA
  3º stage Tour de Luxembourg, Criterium, Novices
Critérium Européen des Jeunes
NE LUX
  5º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  4º stage Tour of Alberta 2.1 CAN
  1º stage Tour of Britain 2.HC GBR
  5º stage Tour of Gippsland NE AUS
  4º stage Trois Jours de Cherbourg NE FRA
  Ulster Championships, Road, Elite, Ireland NE IRL
  Vieniba
Vienības
NE Race LAT
  Vollezele, Novices NE Race BEL
  4º stage Volta Provincia de Valencia NE ESP
  15º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  3º stage Vuelta a Tenerife NE ESP
  7º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  Windsor
Tour de Via Italia
NE Race CAN
  Yamaguchi-shi, Downhill 3 Downhill JPN
  Yamaguchi-shi, Downhill (F) 3 Downhill JPN

  4º stage Gateway Cup 2.CRT USA
  4º stage Green Mountain Stagerace NE USA
  National Championship, Road, Elite, China CN CHN
  Peshawar
Tour de Abbottabad - Defence Day Race
NE Race PAK
  5º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  6º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  2º stage Tour de la Réunion NE FRA
  3º stage Tour de la Réunion NE FRA
  5º stage Tour of Alberta 2.1 CAN
  2º stage Tour of Britain 2.HC GBR
  16º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  Wetteren, Derny
Derny Festival Wetteren
1.CRT BEL
  part b Wetteren, Derny
Derny Festival Wetteren
1.CRT BEL
  part a Wetteren, Derny
Derny Festival Wetteren
1.CRT BEL

  Booischot (b)
Booischot-Pijpelheide
NE Race BEL
  Erpe (b)
Erpe Individueel - GP John Hannes / GP Erpe Sportief
NE Race BEL
  National Championship, Track, Stayers, Elite, Switzerland CN SUI
  Prologue Ronde van België (F)
Tour of Belgium
2.1WE BEL
  7º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  4º stage Tour de la Réunion NE FRA
  3º stage Tour of Britain 2.HC GBR

  12º stage Giant Liga NE CZE
  1º stage Ras na mBan (F) NE IRL
  1º stage Ronde van België (F)
Tour of Belgium
2.1WE BEL
  5º stage Tour de la Réunion NE FRA
  4º stage Tour of Britain 2.HC GBR
  1º stage Vuelta a Boyacà NE COL
  17º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  Wingene
Wingene Koers IC 1
NE Race BEL

  Breganze
Astico Brenta
NE Race ITA
  1º stage Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro NE COL
  1º stage Giro di Basilicata, Juniors 2.1MJ ITA
  1º stage Grodno Stage Race NE BLR
  Hradec Kralove, Criterium 1.CRT CZE
  Izegem
Izegem Individueel - Izegem Koers
NE Race BEL
  National Championship, Track, Points race, Elite, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Venezuela (F) CN VEN
  Nevsehir, Mountainbike (a)
Goreme/Nevsehir
3 XCE TUR
  Nevsehir, Mountainbike (F) (a)
Goreme/Nevsehir
3 XCE TUR
  2º stage Ras na mBan (F) NE IRL
  2º stage Ronde van België (F)
Tour of Belgium
2.1WE BEL
  Roosendaal (f)
Kermisronde Roosendaal
NE Race NED
  6º stage Tour de la Réunion NE FRA
  5º stage Tour of Britain 2.HC GBR
  2º stage Vuelta a Boyacà NE COL
  18º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  World Championship, Mountainbike, 4X, Elite CM
  World Championship, Mountainbike, 4X, Elite (F) CM

  1º stage Clásica Ciudad de Facatativá NE COL
  2º stage Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro NE COL
  Prologue Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.2 ITA
  1º stage GP Vila-Real NE ESP
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Madison, Elite/U23, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Points race, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Czech Republic (F) CN CZE
  Québec (b)
Grand Prix Cycliste de Québec
1.WT/WT/PT Race CAN
  3º stage Ras na mBan (F) NE IRL
  3º stage Ronde van België (F)
Tour of Belgium
2.1WE BEL
  1º stage Roserittet DNV GP NE NOR
  7º stage Tour de la Réunion NE FRA
  1º stage Tour de Moselle NE FRA
  6º stage Tour of Britain 2.HC GBR
  1º stage Tour of China I 2.1 CHN
  1º stage Tour of East Bohemia 2.2 CZE
  3º stage Vuelta a Boyacà NE COL
  1º stage Vuelta a Cantabria NE ESP
  19º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP

  Adiaké
Trophée du Maire Hien Sié
NE Race CIV
  Beograd
Plava Trka
NE Race SRB
  Bonheiden, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  Bonheiden, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  Bonheiden, Cyclo-cross, Juniors (F) NE Race BEL
  Bonheiden, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL
  Bonheiden, Cyclo-cross, U23 NE Race BEL
  4º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  Central Challenge NE Race RWA
  3º stage Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro NE COL
  3º stage Copa Guanacasteca NE CRC
  Diegem, Novices NE Race BEL
  1º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.2 ITA
  2º stage Giro di Basilicata, Juniors 2.1MJ ITA
  2º stage GP Vila-Real NE ESP
  2º stage Grodno Stage Race NE BLR
  Jelenia Góra, Mountainbike HC XCO POL
  Jelenia Góra, Mountainbike (F) HC XCO POL
  Jelenia Góra, Mountainbike, Juniors (F) HC XCO POL
  Jelenia Góra, Mountainbike, U23 HC XCO POL
  Kemmel, U23
Kemmel IC 2
NE Race BEL
  Knokke (a)
Kustpijl
1.2 Race BEL
  Logan
Lotoja Classic
NE Race USA
  Montréal, Criterium 1.CRT CAN
  Montréal, Criterium (F) 1.CRT CAN
  National Championship, Track, 1 km, Juniors, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, 500 m, Juniors, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Czech Republic CN CZE
  Nieuwkerken-Waas
Nieuwkerken Waas Interclubkampioenschap van Vlaanderen 1 - GP Gemeentebelangen
NE Race BEL
  Putrajaya
Putrajaya Century Ride
NE Race MAS
  4º stage Ras na mBan (F) NE IRL
  5º stage Ras na mBan (F) NE IRL
  2º stage Region-Tour NE UKR
  Rochester, Cyclo-cross
# 1
C1 Race USA
  Rochester, Cyclo-cross (F)
# 1
C1 Race USA
  2º stage Roserittet DNV GP NE NOR
  San Roque
Doble San Roque - Chaguaya
NE Race BOL
  Souderton
Univest Grand Prix, The Bucks County Classic, The Reading 120
1.2 Race USA
  8º stage Tour de la Réunion NE FRA
  2º stage Tour de Moselle NE FRA
  3º stage Tour de Moselle NE FRA
  7º stage part b Tour of Britain 2.HC GBR
  7º stage part a Tour of Britain 2.HC GBR
  2º stage Tour of China I 2.1 CHN
  2º stage Tour of East Bohemia 2.2 CZE
  Vipava
Nanos
NE Race SLO
  4º stage Vuelta a Boyacà NE COL
  2º stage Vuelta a Cantabria NE ESP
  20º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  Whistler
RBC Gran Fondo Whistler
NE Race CAN

  Ainazi, Chrono
Ainazi - Majaka - Ainazi
NE LAT
  Anderlues
GP Elco Cleaning
NE Race BEL
  Apertura Federación de Flores NE Race URU
  Bétheny, Chrono
Chrono Champenois
1.2 FRA
  Bétheny, Chrono (F)
Chrono Champenois - Trophée Européen
1.1WE Race FRA
  Castries NE Race LCA
  Chamical
Vuelta a Chamical
NE ARG
  Chur - Arosa NE SUI
  4º stage Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro NE COL
  3º stage Copa Cero de Oro NE DOM
  4º stage Copa Guanacasteca NE CRC
  Curico
Circuito Escuela Especial D-8 José Antonio Avendaño Escarate
NE Race CHI
  Doylestown, Criterium
Bucks County Classic Criterium
1.CRT USA
  Eizer-Overijse
Grote Prijs van Eizer
NE Race BEL
  Feilding
Feilding Festival of Cycling - Joe Allen Classic
NE Race NZL
  Freising NE GER
  Friars Hill Challenge
Avalanche circuit
NE Race ANT
  Geraardsbergen, Cyclo-cross C2 Race BEL
  Geraardsbergen, Cyclo-cross (F) C2 Race BEL
  Geraardsbergen, Cyclo-cross, Juniors CJ Race BEL
  Geraardsbergen, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL
  Geraardsbergen, Cyclo-cross, Novices (F) NE Race BEL
  2º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.2 ITA
  3º stage Giro di Basilicata, Juniors 2.1MJ ITA
  Hank
Ronde van Hank
NE Race NED
  Heidelberg
Rand Water Race for Victory
NE Race RSA
  Ikla, Chrono NE EST
  Klein Sinaai NE Race BEL
  Macapá
Yazigi Open
NE Race BRA
  Madrid (F)
La Madrid Challenge by La Vuelta
1.WWT ESP
  Montréal (d)
Grand Prix Cycliste de Montréal
1.WT/WT/PT Race CAN
  Morteau - Pontarlier
Tour du Doubs, Trophée Stan Ockers
1.1 Race FRA
  Munster Hill Climb Championships, Road, Elite, Ireland NE IRL
  Nagykanizsa, Mountainbike 2 XCO HUN
  Nagykanizsa, Mountainbike (F) 2 XCO HUN
  National Championship, Road, Elite, Faroe Islands CN FRO
  National Championship, Road, ITT, Elite, Jamaica CN JAM
  National Championship, Road, U23, Switzerland CN SUI
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Greece NE GRE
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Greece (F) NE GRE
  National Championship, Track, Elimination, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Greece NE GRE
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Greece (F) NE GRE
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Madison, Elite, Greece NE GRE
  National Championship, Track, Points race, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Points race, Elite, Greece NE GRE
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Greece NE GRE
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Greece (F) NE GRE
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Greece NE GRE
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Greece NE GRE
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Greece NE GRE
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Greece NE GRE
  Nevsehir, Mountainbike
Goreme/Nevsehir
S1 XCO TUR
  Nevsehir, Mountainbike (F)
Goreme/Nevsehir
S1 XCO TUR
  Obwalden, Mountainbike-Marathon 3 Marathon SUI
  Obwalden, Mountainbike-Marathon (F) 3 Marathon SUI
  Olot
Festes del Tura d´Olot - La Garrotxa
NE Race ESP
  Oupeye
Oupeye-Vivegnies
NE Race BEL
  6º stage Ras na mBan (F) NE IRL
  3º stage Region-Tour NE UKR
  Reykjavík
Tour of Reykjavik
NE Race ISL
  Rochester, Cyclo-cross
# 2
C2 Race USA
  Rochester, Cyclo-cross (F)
# 2
C2 Race USA
  3º stage Roserittet DNV GP NE NOR
  São Paulo (e)
Volta Do ABC Paulista
NE Race BRA
  Santa Croce sull' Arno
GP Industria del Cuoio e delle Pelli
NE Race ITA
  Tétange
Festival Cycliste LC Tétange
NE Race LUX
  8º stage Torneo CC Bicileo Trujillo NE PER
  9º stage Tour de la Réunion NE FRA
  4º stage Tour de Moselle NE FRA
  8º stage Tour of Britain 2.HC GBR
  Venado Tuerto
Clásica de Venado Tuerto
NE Race ARG
  5º stage Vuelta a Boyacà NE COL
  3º stage Vuelta a Cantabria NE ESP
  21º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Juniors (F) NE Race BEL
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL
  Zepperen NE Race BEL
  Zhangjiajia Bicycle Challenge
Merida Cup Hunan
NE Race CHN

  1º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  3º stage Tour of China I 2.1 CHN
  Zwevegem
Grote Prijs Marcel Kint
1.2 Race BEL

  Desselgem
GP Briek Schotte
NE Race BEL
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Switzerland NE SUI
  Oerlikon, Elimination race (k) NE SUI
  Oerlikon, Scratch (k) NE SUI
  Oerlikon, Stayers (d) NE SUI
  2º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  1º stage Tour de Timor, Mountainbike 3 Stage TLS
  1º stage Tour de Timor, Mountainbike (F) 3 XCO TLS
  4º stage Tour of China I 2.1 CHN
  Villaviciosa (a)
Circuito Nuestra Señora del Portal
NE Race ESP

  Asia Cup, Pursuit CC THA
  Asia Cup, Team Sprint CC THA
  1º stage Clásica Ciudad de Soacha
Luis Carlos Galán Sarmiento
NE COL
  European Championship, Road, ITT, Juniors CC
  European Championship, Road, ITT, Juniors (F) CC
  European Championship, Road, ITT, U23 CC
  13º stage Giant Liga NE CZE
  GP de Wallonie 1.1 Race BEL
  Legnano
Coppa Bernocchi
1.1 Race ITA
  Retie
Herdenkingsprijs Jean-Pierre Monseré
NE Race BEL
  Sint-Pauwels NE Race BEL
  3º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  5º stage Tour of China I 2.1 CHN
  Track Asia Cup, Baan, 3 km (F) CC
  Track Asia Cup, Track, 500 m, Elite (F) C1
  Track Asia Cup, Track, Team Sprint, Elite (F) C1
  1º stage Volta a Galicia NE ESP
  Zacapu
Clásica Zacapu
NE Race MEX

  Carabobo, Keirin
Copa Cobernador de Carabobo
2 VEN
  Carabobo, Pursuit (F) 2 VEN
  Carabobo, Scratch
Copa Cobernador de Carabobo
2 VEN
  Carabobo, Scratch (F)
Copa Venezuela
2 VEN
  2º stage Clásica Ciudad de Soacha
Luis Carlos Galán Sarmiento
NE COL
  European Championship, Road, ITT, Elite CC
  European Championship, Road, ITT, Elite (F) CC
  European Championship, Road, ITT, U23 (F) CC
  Lissone
Coppa Agostoni
1.1 Race ITA
  National Championship, Track, Madison, Elite, Kazakhstan (F) CN KAZ
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Kazakhstan CN KAZ
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Kazakhstan (F) CN KAZ
  Poprad, Cyclo-cross
Spišská Sobota
NE Race SVK
  Poprad, Cyclo-cross (F)
Spišská Sobota
NE Race SVK
  Poprad, Cyclo-cross, Juniors
Spišská Sobota
NE Race SVK
  Poprad, Cyclo-cross, Novices
Spišská Sobota
NE Race SVK
  Poprad, Cyclo-cross, Novices (F)
Spišská Sobota
NE Race SVK
  4º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  2º stage Volta a Galicia NE ESP

  Carabobo, Omnium 2 VEN
  Carabobo, Points race
Copa Cobernador de Carabobo
2 VEN
  Carabobo, Points race (F)
Copa Cobernador de Carabobo
2 VEN
  3º stage Clásica Ciudad de Soacha
Luis Carlos Galán Sarmiento
NE COL
  European Championship, Road, Juniors CC
  European Championship, Road, Juniors (F) CC
  Koolskamp
Kampioenschap van Vlaanderen
1.1 Race BEL
  1º stage National Capital Tour NE AUS
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Israel CN ISR
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Israel (F) CN ISR
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Kazakhstan CN KAZ
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Kazakhstan (F) CN KAZ
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Georgia CN GEO
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Georgia CN GEO
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Georgia CN GEO
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Kazakhstan CN KAZ
  New Haven
New Haven GP
NE Race USA
  5º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  6º stage Tour of China I 2.1 CHN
  3º stage Volta a Galicia NE ESP
  1º stage Vuelta de la Juventud Guatemala NE GUA

  Avusy
Le Défi Boscardin
NE Race SUI
  Bergen (a)
Fanahytten Opp
NE NOR
  Blangy NE Race FRA
  Boston, Criterium
TD Bank Mayors Cup
1.CRT USA
  Breinigsville, Cyclo-cross
Nitany Lion Cross # 1
C2 Race USA
  Breinigsville, Cyclo-cross (F)
Nitany Lion Cross # 1
C2 Race USA
  Carabobo, Keirin (F)
Copa Venezuela
2 VEN
  Carabobo, Omnium (F)
Copa Venezuela
2 VEN
  Carabobo, Pursuit
Copa Venezuela
2 VEN
  Carabobo, Sprint
Copa Cobernador de Carabobo
2 VEN
  4º stage Clásica Ciudad de Soacha
Luis Carlos Galán Sarmiento
NE COL
  Debrecen (a)
Tour de Debrecen
NE Race HUN
  1º stage Doble Arequipa - Mollendo NE PER
  European Championship, Road, Elite (F) CC
  European Championship, Road, U23 CC
  Huddinge
Sista Chansen
NE Race SWE
  Kampenhout
GP Raymond Impanis - Kampenhout Interclub
1.HC Race BEL
  1º stage Keizer der Juniores Koksijde, Juniors 2.1MJ BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Juniors (F) NE Race BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL
  Leogang, Downhill C1 Downhill AUT
  Mammoth Lakes, Downhill 2 Downhill USA
  Mammoth Lakes, Downhill (F) 2 Downhill USA
  Marco Pantani Memorial 1.1 Race ITA
  18º stage Merida Cup NE SVK
  2º stage National Capital Tour NE AUS
  National Championship, Mountainbike, 4X, Elite, Switzerland CN SUI
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Spain CN ESP
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Track, Points race, Elite, Kazakhstan CN KAZ
  National Championship, Track, Points race, Elite, Kazakhstan (F) CN KAZ
  National Championship, Track, Points race, Juniors, Georgia CN GEO
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Ukraine CN UKR
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Ukraine (F) CN UKR
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Georgia CN GEO
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Georgia CN GEO
  Oslo, Mountainbike 2 XCO NOR
  Oslo, Mountainbike (F) 2 XCO NOR
  Oslo, Mountainbike, Juniors
Rye Junior
2 XCO NOR
  Oslo, Mountainbike, Juniors (F)
Rye Junior
2 XCO NOR
  Provincial Championship Antwerpen, Cyclo-cross, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Cyclo-cross, U23, Belgium NE BEL
  Saalfelden, Mountainbike C1 XCO AUT
  Saalfelden, Mountainbike (F) C1 XCO AUT
  Saalfelden, Mountainbike, Juniors C1 XCO AUT
  Saalfelden, Mountainbike, Juniors (F) 1 XCO AUT
  Saalfelden, Mountainbike, U23 C1 XCO AUT
  Sefton
Sefton Classic
NE Race NZL
  Skopje
Trofej Skopje
NE Race MKD
  6º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  2º stage Tour de Timor, Mountainbike 3 XCO TLS
  2º stage Tour de Timor, Mountainbike (F) 3 XCO TLS
  Trexlertown, Sprint (F)
Champions of Sprint
2 USA
  4º stage Volta a Galicia NE ESP
  Vorselaar, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Vorselaar, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  Vorselaar, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  Vorselaar, Cyclo-cross, Juniors (F) NE Race BEL
  Vorselaar, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL
  2º stage Vuelta de la Juventud Guatemala NE GUA
  Waterloo, Cyclo-cross
Trek CXC Cup # 1
C1 Race USA
  Waterloo, Cyclo-cross (F)
Trek CXC Cup # 1
C2 Race USA

  Alphen aan den Rijn, Amateurs NE Race NED
  Baden, Cyclo-cross C1 Race SUI
  Baden, Cyclo-cross (F) C1 Race SUI
  Baden, Cyclo-cross, Juniors NE Race SUI
  Baden, Cyclo-cross, Novices NE