01 Sep
|
|
|
|
4º stage Gateway Cup |
2.CRT |
|
USA | |
|
|
|
4º stage Green Mountain Stagerace |
NE |
|
USA | |
|
|
|
17º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Minsk, Points race GP Minsk |
C1 |
|
BLR | |
|
|
|
Minsk, Points race (F) GP Minsk |
C1 |
|
BLR | |
|
|
|
Minsk, Scratch GP Minsk |
C1 |
|
BLR | |
|
|
|
Minsk, Scratch (F) GP Minsk |
C1 |
|
BLR | |
|
|
|
Minsk, Scratch, Juniors |
C1 |
|
BLR | |
|
|
|
Minsk, Sprint Grand Prix Minsk |
C1 |
|
BLR | |
|
|
|
1º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike |
NE |
Stage |
MGL | |
|
|
|
Stekene (b) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Tour of China I |
2.1 |
|
CHN | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Cantabria |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Santa Cruz de Mora Vuelta Internacional del Café |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Tamaulipas |
NE |
|
MEX | |
02 Sep
|
|
|
|
Fougères Grand Prix de Fougères |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage part b Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage part a Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage Holland Ladies Tour (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
José, Amateurs Jose-Battice - GP de la Fête de José |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Minsk, Keirin Grand Prix Minsk |
C1 |
|
BLR | |
|
|
|
Minsk, Keirin (F) |
C1 |
|
BLR | |
|
|
|
Minsk, Madison GP Minsk |
C1 |
|
BLR | |
|
|
|
Minsk, Omnium GP Minsk |
C1 |
|
BLR | |
|
|
|
Minsk, Omnium (F) GP Minsk |
C1 |
|
BLR | |
|
|
|
Minsk, Sprint (F) GP Minsk |
C1 |
|
BLR | |
|
|
|
2º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike |
NE |
Stage |
MGL | |
|
|
|
Scaër Grand Prix Pierre Burel-Trophée Aven Moros |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Prologue Tour of Alberta |
2.1 |
|
CAN | |
|
|
|
4º stage Tour of China I |
2.1 |
|
CHN | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Cantabria |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
10º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Santa Cruz de Mora Vuelta Internacional del Café |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Tamaulipas |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XCE, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XCE, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
Zussen Zussen Riemst |
NE |
Race |
BEL | |
03 Sep
|
|
|
|
Balcarce, Mountainbike, Juniors |
2 |
XCO |
ARG | |
|
|
|
1º stage Clásica Nacional Marco Fidel Suárez |
NE |
|
COL | |
|
|
|
2º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
2º stage Holland Ladies Tour (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
3º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike |
NE |
Stage |
MGL | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Juniors, Germany |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Juniors, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Germany |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Novices, Germany |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Novices, Germany (F) |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Azerbaijan |
CN |
|
AZE | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Azerbaijan (F) |
CN |
|
AZE | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Azerbaijan |
CN |
|
AZE | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Azerbaijan (F) |
CN |
|
AZE | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Germany |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Switzerland |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Poitiers (b) Poitiers-Nocturne |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Putte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour of Alberta |
2.1 |
|
CAN | |
|
|
|
5º stage Tour of China I |
2.1 |
|
CHN | |
|
|
|
1º stage Tour of Gippsland |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
11º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Santa Cruz de Mora Vuelta Internacional del Café |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
4º stage Vuelta a Tamaulipas |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Team Relay, Elite |
CM |
|
| |
04 Sep
|
|
|
|
2º stage Clásica Nacional Marco Fidel Suárez |
NE |
|
COL | |
|
|
|
3º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
3º stage Holland Ladies Tour (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
Kortemark Kortemark Individueel - GP Gemeente Kortemark |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike |
NE |
Stage |
MGL | |
|
|
|
National Championship, Road, Criterium, Elite, Ireland |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Azerbaijan |
CN |
|
AZE | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Novices, Germany (F) |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Azerbaijan |
CN |
|
AZE | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Germany |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Germany |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Novices, Germany |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, Germany |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Novices, Germany |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Germany |
CN |
|
GER | |
|
|
|
1º stage Okolo Jiznich Cech Tour of South Bohemia |
2.2 |
|
CZE | |
|
|
|
Rummen Rummen-Geetbets IC 2 - GP Georges Lassaut |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour of Alberta |
2.1 |
|
CAN | |
|
|
|
6º stage Tour of China I |
2.1 |
|
CHN | |
|
|
|
2º stage Tour of Gippsland |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
1º stage Volta Provincia de Valencia |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
12º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
|
|
|
5º stage Vuelta a Tamaulipas |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Juniors (F) |
CM |
|
| |
05 Sep
|
|
|
|
1º stage Clásica Ciudad de Facatativá |
NE |
|
COL | |
|
|
|
3º stage Clásica Nacional Marco Fidel Suárez |
NE |
|
COL | |
|
|
|
4º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage GP Rüebliland, Juniors Ruebliland |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
4º stage Holland Ladies Tour (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
1º stage Izmir |
NE |
|
TUR | |
|
|
|
La Ferté-Bernard |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
5º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike |
NE |
Stage |
MGL | |
|
|
|
Moscou, Omnium (a) Grand Prix of Russian Helicopters |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Sprint Grand Prix of Russian Helicopters |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Sprint (F) |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Spain |
CN |
|
ESP | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Spain (F) |
CN |
|
ESP | |
|
|
|
National Championship, Road, Masters, 30-39, Spain |
CN |
Race |
ESP | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Germany |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Novices, Germany |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Novices, Germany (F) |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Juniors, Germany |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Juniors, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Novices, Germany (F) |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Novices, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
2º stage Okolo Jiznich Cech Tour of South Bohemia |
2.2 |
|
CZE | |
|
|
|
Paris - Saint-Amand-Mont-Rond |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour of Alberta |
2.1 |
|
CAN | |
|
|
|
7º stage Tour of China I |
2.1 |
|
CHN | |
|
|
|
3º stage Tour of Gippsland |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
4º stage Tour of Gippsland |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
1º stage Trois Jours de Cherbourg |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Troyes |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Volta Provincia de Valencia |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
13º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
|
|
|
6º stage Vuelta a Tamaulipas |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Tenerife |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, U23 |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, U23 (F) |
CM |
|
| |
06 Sep
|
|
|
|
Aarhus (b) 2 dage ved Aarhus |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Adinkerke (b) Adinkerke Interclub De Moeren Classic |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Barcelona, Keirin TROFEU CIUTAT DE BARCELONA-Memorial Miquel Poblet |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Keirin (F) TROFEU CIUTAT DE BARCELONA-Memorial Miquel Poblet |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Keirin, Juniors |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Points race |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Scratch |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Sprint |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Sprint (F) |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Sprint, Juniors |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Breinigsville, Cyclo-cross Nitany Lion Cross # 1 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Breinigsville, Cyclo-cross (F) Nitany Lion Cross # 1 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
1º stage Charleville |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
2º stage Clásica Ciudad de Facatativá |
NE |
|
COL | |
|
|
|
4º stage Clásica Nacional Marco Fidel Suárez |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Coligny Prix de Coligny |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Dortmund (p) Internationaler Rad Championnat |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Fenioux, Madison |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Fenioux, Scratch (a) |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Fenioux, Scratch (F) (a) |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Fenioux, Sprint (F) (b) |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
3º stage GP Rüebliland, Juniors Ruebliland |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
2º stage GP Rüebliland, Juniors Ruebliland |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
5º stage Holland Ladies Tour (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
Huddinge Sista Chansen |
NE |
Race |
SWE | |
|
|
|
Juriš na Vršič |
NE |
Race |
SLO | |
|
|
|
La Brevine, Chrono Arif Mannschafszeitfahren |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
La Courtine GP de La Courtine, G.P. du Chabanou de la Courtine |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
La Garriga Memorial José Segú |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Landreau Circuit Loire-Divatte-Trophée Loire Atlantique |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Logan Lotoja Classic |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
18º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
6º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike |
NE |
Stage |
MGL | |
|
|
|
National Championship, Road, Criterium, Elite, United States of America |
NE |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Liechtenstein |
CN |
|
LIE | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Spain (F) |
CN |
|
ESP | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Belarus |
CN |
|
BLR | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Belarus |
CN |
|
BLR | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Belarus (F) |
CN |
|
BLR | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Germany |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Juniors, Germany |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Juniors, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Kazakhstan |
CN |
|
KAZ | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Kazakhstan (F) |
CN |
|
KAZ | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Belarus |
CN |
|
BLR | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Kazakhstan |
CN |
|
KAZ | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Kazakhstan (F) |
CN |
|
KAZ | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Belarus |
CN |
|
BLR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Germany |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
3º stage Okolo Jiznich Cech Tour of South Bohemia |
2.2 |
|
CZE | |
|
|
|
Paris - Brussel Brussels Cycling Classic |
1.HC |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Points' Series Pegasus/Papanui CC |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
Pommeroeul (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Rusko, Chrono |
NE |
Race |
FIN | |
|
|
|
San Secondo Parmense Memorial Gigi Pezzoni |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Schwaz |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
Steenhuffel, Cyclo-cross, Cat. B Palmcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Steenhuffel, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) Palmcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Steenhuffel, Cyclo-cross, Juniors Palmcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Steenhuffel, Cyclo-cross, Novices Palmcross 2° jaars |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Steenhuffel, Cyclo-cross, Novices (F) Palmcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Tamarite de Litera |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
1º stage Tour de East Java |
2.2 |
|
INA | |
|
|
|
6º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de la Côte d'Ivoire |
2.2 |
|
CIV | |
|
|
|
1º stage Tour des Landes |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour of Alberta |
2.1 |
|
CAN | |
|
|
|
5º stage Tour of Gippsland |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
Tour of the Dragon, Mountainbike |
NE |
|
BHU | |
|
|
|
3º stage Trois Jours de Cherbourg |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Trois Jours de Cherbourg |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Varennes Prix de Varennes-Vauzelles |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
3º stage Volta Provincia de Valencia |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
14º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
|
|
|
7º stage Vuelta a Tamaulipas |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Tenerife |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Walhain-Saint-Paul GP Superette Delhaize-Tilman |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Whistler RBC Gran Fondo Whistler |
NE |
Race |
CAN | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Elite (F) |
CM |
|
| |
07 Sep
|
|
|
|
's-Heerenberg (a) Henk Lubberding Classic |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Épinay-sur-Orge Prix d'Épinay-sur-Orge |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Abbenbroek |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Apertura Temporada del Uruguay |
NE |
Race |
URU | |
|
|
|
Arandelovac, Elite/U23 Memorijal Milana Milićevića |
NE |
Race |
SRB | |
|
|
|
Aywaille, Juniors La Philippe Gilbert |
1.1MJ |
Race |
BEL | |
|
|
|
Bavikhove, Criterium Leiedal Koerse |
1.CRT |
|
BEL | |
|
|
|
Bousse |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Breinigsville, Cyclo-cross Nitany Lion Cross # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Breinigsville, Cyclo-cross (F) Nitany Lion Cross # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Bulskamp |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Carcassonne |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Châteaulin (a) Grand Prix de Chateaulin |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Chamical Vuelta a Chamical |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
Championship of Alsace, Road, ITT, Elite, France |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Championship of Lorraine, Road, ITT, Elite, France |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Charleville |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
3º stage Charleville |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
Chur - Arosa |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
3º stage Clásica Ciudad de Facatativá |
NE |
|
COL | |
|
|
|
5º stage Clásica Nacional Marco Fidel Suárez |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Colchester (f) Jef Schils Memorial |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Echt (a) Kernen Omloop Echt-Susteren |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
Figline Valdarno (a) Coppa 29 Martiri di Figline di Prato |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Fourmies GP de Fourmies |
1.HC |
Race |
FRA | |
|
|
|
Gex Tour du Pays de Gex-Valserine |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
4º stage GP Rüebliland, Juniors Ruebliland |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
Hamburg (c) GP der Haspa Hamburg-Volksdorf |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Hofstade, Cyclo-cross, Cat. B |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hofstade, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hofstade, Cyclo-cross, Juniors Kersttrofee |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hofstade, Cyclo-cross, Juniors (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hofstade, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
6º stage Holland Ladies Tour (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
Imielin, Criterium Mayor´s Cup Imielin |
NE |
|
POL | |
|
|
|
2º stage Izmir |
NE |
|
TUR | |
|
|
|
Krugersdorp (a) Dome 2 Dome Roadrace |
NE |
Race |
RSA | |
|
|
|
La Barca - Taulabe |
NE |
Race |
HON | |
|
|
|
La Chapelle-lès-Luxeuil |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
La Chapelle-Saint-Aubin |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Lyngby |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
19º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Molenbeek-Wersbeek |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
7º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike |
NE |
Stage |
MGL | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Germany |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Spain |
CN |
|
ESP | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, Greece (F) |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Germany |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Greece (F) |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Juniors, Germany |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Juniors, Germany (F) |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Germany |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Juniors, Germany |
NE |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Greece (F) |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Germany (F) |
NE |
|
GER | |
|
|
|
4º stage Okolo Jiznich Cech Tour of South Bohemia |
2.2 |
|
CZE | |
|
|
|
Poroszló Tisza-Tó Maraton |
NE |
Race |
HUN | |
|
|
|
Schwaz (a) |
NE |
Race |
AUT | |
|
|
|
Stokenchurch John Walker Memorial |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Thouaré-sur-Loire - Verger Trophee Loire Atlantique |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de East Java |
2.2 |
|
INA | |
|
|
|
7º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de la Côte d'Ivoire |
2.2 |
|
CIV | |
|
|
|
2º stage Tour des Landes |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour of Alberta |
2.1 |
|
CAN | |
|
|
|
1º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
6º stage Tour of Gippsland |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
4º stage Trois Jours de Cherbourg |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Västeras (a) Västmanlands 4-dagars / Anundsloppet |
NE |
Race |
SWE | |
|
|
|
Vieniba Vienības |
NE |
Race |
LAT | |
|
|
|
Viseu (a) Circuito de Viseu |
NE |
|
POR | |
|
|
|
4º stage Volta Provincia de Valencia |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
15º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
|
|
|
8º stage Vuelta a Tamaulipas |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Tenerife |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Wolvertem (b) Imde-Wolvertem |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Downhill, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Downhill, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Downhill, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Downhill, Juniors (F) |
CM |
|
| |
08 Sep
|
|
|
|
Breganze Astico Brenta |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Châteaumeillant Grand Prix des Grattons |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Saint-Quentin Grand Prix de la Braderie |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de la Côte d'Ivoire |
2.2 |
|
CIV | |
|
|
|
2º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Tour of China II |
2.1 |
|
CHN | |
|
|
|
Urdúliz Andra Mari Sari |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
16º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
|
|
|
Wetteren, Derny Derny Festival Wetteren |
NE |
|
BEL | |
09 Sep
|
|
|
|
Figline Valdarno Giro del Valdarno |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Livraga Coppa Comune di Livraga |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Sona San Luigi di Sona |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
4º stage Tour de la Côte d'Ivoire |
2.2 |
|
CIV | |
|
|
|
3º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
2º stage Tour of China II |
2.1 |
|
CHN | |
10 Sep
|
|
|
|
Jard - Les Herbiers |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Las Vegas, Cyclo-cross |
C1 |
Race |
USA | |
|
|
|
Las Vegas, Cyclo-cross (F) |
C1 |
Race |
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, second year, Belgium |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Team Pursuit, Elite |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Team Sprint, Elite |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Ploegsteert GP Frank Vandenbroucke |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Ras na mBan (F) |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
5º stage Tour de la Côte d'Ivoire |
2.2 |
|
CIV | |
|
|
|
4º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Boyacà |
NE |
|
COL | |
|
|
|
17º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
|
|
|
Wingene Wingene Koerse IC 1 |
NE |
Race |
BEL | |
11 Sep
|
|
|
|
Izegem Izegem Individueel - Izegem Koers |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Koekelare |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Las Vegas Pedal Palooza |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Faroe Islands |
CN |
|
FRO | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Faroe Islands (F) |
CN |
|
FRO | |
|
|
|
Pan American Championships, Track, 500 m, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Keirin, Elite |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Pursuit, Elite |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Scratch, Elite |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Team Pursuit, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Québec Challenge Sprint Pro |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
2º stage Ras na mBan (F) |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
Prologue Ronde van België (F) Tour of Belgium |
2.2 |
|
BEL | |
|
|
|
Roosendaal (f) Kermisronde Roosendaal |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Sint-Gillis-Waas (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
6º stage Tour de la Côte d'Ivoire |
2.2 |
|
CIV | |
|
|
|
5º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
3º stage Tour of China II |
2.1 |
|
CHN | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Boyacà |
NE |
|
COL | |
|
|
|
18º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
12 Sep
|
|
|
|
1º stage Bigi Bergi Tour |
NE |
|
SUR | |
|
|
|
Prologue Giro della Toscana Int. Femminile (F) Memorial Michela Fanini |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Faroe Islands |
CN |
|
FRO | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Faroe Islands (F) |
CN |
|
FRO | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Australia |
CN |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Australia (F) |
CN |
|
AUS | |
|
|
|
Pan American Championships, Track, 1 km, Elite |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Points race, Elite |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Québec (b) Grand Prix Cycliste de Québec |
1.WT/WT/PT |
Race |
CAN | |
|
|
|
3º stage Ras na mBan (F) |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
4º stage Ras na mBan (F) |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
1º stage Ronde van België (F) Tour of Belgium |
2.2 |
|
BEL | |
|
|
|
Roubaix, Team Sprint (F) Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
7º stage Tour de la Côte d'Ivoire |
2.2 |
|
CIV | |
|
|
|
1º stage Tour de Moselle |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Seine Maritime Journée cycliste du Havre |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
6º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
4º stage Tour of China II |
2.1 |
|
CHN | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Boyacà |
NE |
|
COL | |
|
|
|
19º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Vuelta Máster al Ecuador, Elite/U23 |
NE |
|
ECU | |
13 Sep
|
|
|
|
2º stage Bigi Bergi Tour |
NE |
|
SUR | |
|
|
|
Binéfar Fiestas de Binéfar-Memorial Esteve |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Boulder, Cyclo-cross US Open of Cyclocross # 1 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Boulder, Cyclo-cross (F) US Open of Cyclocross # 1 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Budejovice - Praha Tour Bohemia |
1.2 |
Race |
CZE | |
|
|
|
5º stage Calder Stewart Elite Series Benchmark Homes Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
Championship of Rhône-Alpes, Road, ITT, Elite, France |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Dinan Ronde du Pays de Dinan, Souvenir Thomas Puche |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F) Memorial Michela Fanini |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
Hoerdt |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Houdain, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Kemmel, U23 Kemmel IC 2 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Knokke (a) Kustpijl |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kroz Vojvodinu Tour of Vojvodina I |
NE |
Race |
SRB | |
|
|
|
Lorient (d) Lorient-Lanveur |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
20º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Montlhéry (d) Circuit des Biscornes |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Nagykanizsa, Mountainbike |
NE |
XCE |
HUN | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Madagascar |
CN |
|
MAD | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, Australia |
CN |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, Australia (F) |
CN |
|
AUS | |
|
|
|
Nieuwkerken-Waas Nieuwkerken Waas Interclubkampioenschap van Vlaanderen 1 - GP Gemeentebelangen |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Omnium |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Porrentruy Tour du Jura |
1.2 |
Race |
SUI | |
|
|
|
5º stage Ras na mBan (F) |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
2º stage Ronde van België (F) Tour of Belgium |
2.2 |
|
BEL | |
|
|
|
Roubaix, Keirin (F) Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Roubaix, Scratch (F) Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Roubaix, Sprint Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
San Roque Doble San Roque - Chaguaya |
NE |
Race |
BOL | |
|
|
|
1º stage Skane (a) Skanes 2 dagars |
NE |
|
SWE | |
|
|
|
Souderton Univest Grand Prix, The Bucks County Classic, The Reading 120 |
1.2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Tauxigny, Chrono Chrono de Tauxigny |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Hokkaido |
2.2 |
|
JPN | |
|
|
|
3º stage Tour de Moselle |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Moselle |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de Seine Maritime Journée cycliste du Havre |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Seine Maritime Journée cycliste du Havre |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Timor, Mountainbike |
NE |
Stage |
TLS | |
|
|
|
7º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
Ulldecona Volta Ciclista al Montsiá |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Viguzzolo Circuito Viguzzolese |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Vipava Nanos |
NE |
Race |
SLO | |
|
|
|
4º stage Vuelta a Boyacà |
NE |
|
COL | |
|
|
|
20º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage Vuelta Máster al Ecuador, Elite/U23 |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
Zadov, Mountainbike Czech Strabag MTB cup |
C2 |
XCO |
CZE | |
|
|
|
Zadov, Mountainbike (F) Czech Strabag MTB cup |
C2 |
XCO |
CZE | |
14 Sep
|
|
|
|
Alpnach, Mountainbike-Marathon |
NE |
Marathon |
SUI | |
|
|
|
Alpnach, Mountainbike-Marathon (F) |
NE |
Marathon |
SUI | |
|
|
|
Avesnes |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Bétheny, Chrono Chrono Champenois |
1.2 |
Race |
FRA | |
|
|
|
Bétheny, Chrono (F) Chrono Champenois - Trophée Européen |
1.1WE |
|
FRA | |
|
|
|
Bad Salzdetfurth, Mountainbike |
3 |
XCE |
GER | |
|
|
|
Bad Salzdetfurth, Mountainbike (a) |
1 |
XCO |
GER | |
|
|
|
Bad Salzdetfurth, Mountainbike (F) |
1 |
XCO |
GER | |
|
|
|
Bad Salzdetfurth, Mountainbike (F) (a) |
3 |
XCE |
GER | |
|
|
|
Bad Salzdetfurth, Mountainbike, U23 Bundesliga XCO |
1 |
XCO |
GER | |
|
|
|
Baden, Cyclo-cross |
C1 |
Race |
SUI | |
|
|
|
Baden, Cyclo-cross (F) |
C1 |
Race |
SUI | |
|
|
|
Baden, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Baden, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Baden, Cyclo-cross, Novices (F) |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Balcarce, Mountainbike, Juniors (F) |
2 |
XCO |
ARG | |
|
|
|
Belize City (g) Weekend Warriors |
NE |
Race |
BIZ | |
|
|
|
Bermeo Circuito del Sollube |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
3º stage part b Bigi Bergi Tour |
NE |
|
SUR | |
|
|
|
3º stage part a Bigi Bergi Tour |
NE |
|
SUR | |
|
|
|
Boulder, Cyclo-cross US Open of Cyclocross # 2 |
C1 |
Race |
USA | |
|
|
|
Boulder, Cyclo-cross (F) US Open of Cyclocross # 2 |
C1 |
Race |
USA | |
|
|
|
Burcht (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Cabra, Elite/U23 Vuelta a Cabra |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Charlieu (b) Grand Prix de la Soierie |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Chaumont (a) G.P. de la Libération de Chaumont |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Cinquale, Juniors Trofeo Buffoni |
1.1MJ |
Race |
ITA | |
|
|
|
Faucigny Grand Prix de Faucigny |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Feiring Feiringrittet |
NE |
Race |
NOR | |
|
|
|
Fredericia |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Freising |
NE |
|
GER | |
|
|
|
2º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F) Memorial Michela Fanini |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
Hank Ronde van Hank |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Hasselt, Derny |
1.CRT |
|
BEL | |
|
|
|
Ingwiller Critérium du Witholz |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Jæren Sykkelfestival |
NE |
Race |
NOR | |
|
|
|
Jwaneng |
NE |
Race |
BOT | |
|
|
|
Kroz Vojvodinu Tour of Vojvodina II |
NE |
Race |
SRB | |
|
|
|
La Charité-sur-Loire (a) Prix de la Charité sur Loire |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Laval Ronde Mayennaise |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Le Quesnoy, Cyclo-cross # 1 |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Leuven GP Jef Scherens |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Mankayane Khemani Road Classic |
NE |
Race |
SWZ | |
|
|
|
Marçay Ronde Marçay |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Mehun-sur-Yèvre Prix de Mehun-sur-Yèvre |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Melilla Memorial Alfonso Muñoz y Jose Manuel Sanchez |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
21º stage Merida Cup |
NE |
Couple Time Trial |
SVK | |
|
|
|
Moena, Mountainbike-Marathon Moena - Val di Fassa |
NE |
Marathon |
ITA | |
|
|
|
Moena, Mountainbike-Marathon (F) Moena - Val di Fassa |
WE |
Marathon |
ITA | |
|
|
|
Montréal (d) Grand Prix Cycliste de Montréal |
1.WT/WT/PT |
Race |
CAN | |
|
|
|
Morteau - Pontarlier Tour du Doubs, Trophée Stan Ockers |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
Murcia Escalada a la Cresta del Gallo |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Madagascar |
CN |
|
MAD | |
|
|
|
National Hill Climb Championship, Road, Elite, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
Olot Festes del Tura d´Olot - La Garrotxa |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Ophasselt Memorial Willy de Rijck IC 2 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Madison, Elite |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Sprint, Elite |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Parabiago (c) Targa Libero Ferrario |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Pariaguán (a) Clásico Santo Cristo de Pariaguán |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
Pont-de-Chéruy, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
6º stage Ras na mBan (F) |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
Reckange, Criterium, Elite/U23 GP Aldo Bolzan |
NE |
|
LUX | |
|
|
|
Rochefort Mémorial Gilbert Letêcheur Rochefort IC 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Ronde van België (F) Tour of Belgium |
2.2 |
|
BEL | |
|
|
|
Rybnik Tour de Rybnik |
NE |
Race |
POL | |
|
|
|
São Paulo (e) Volta Do ABC Paulista |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Sabiñánigo, Mountainbike-Marathon (F) |
WE |
Marathon |
ESP | |
|
|
|
Saint-Denoual Trophée Noret |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Santa Croce sull' Arno GP Industria del Cuoio e delle Pelli |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
2º stage Skane (a) Skanes 2 dagars |
NE |
|
SWE | |
|
|
|
Tessenderlo (a) Tessenderlo-Schoot |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Tour de Hokkaido |
2.2 |
|
JPN | |
|
|
|
4º stage Tour de Moselle |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour de Seine Maritime Journée cycliste du Havre |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Timor, Mountainbike |
NE |
Stage |
TLS | |
|
|
|
8º stage part a Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
8º stage part b Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
5º stage Tour of China II |
2.1 |
|
CHN | |
|
|
|
Trujillo, Chrono (a) |
NE |
Race |
PER | |
|
|
|
5º stage Vuelta a Boyacà |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
|
|
|
21º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/HC |
|
ESP | |
|
|
|
3º stage Vuelta Máster al Ecuador, Elite/U23 |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
Wiekevorst, Cyclo-cross, Cat. B # 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Wiekevorst, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) # 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Wiekevorst, Cyclo-cross, Juniors # 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Wiekevorst, Cyclo-cross, Juniors (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Wiekevorst, Cyclo-cross, Novices 2° jaars # 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Willikies Shirley Heights Challenge |
NE |
Race |
ANT | |
|
|
|
Wiriehorn, Downhill |
C1 |
Downhill |
SUI | |
|
|
|
Wiriehorn, Downhill (F) |
C1 |
Downhill |
SUI | |
15 Sep
|
|
|
|
Alsasua Prueba Alsasua |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Bannalec Ronde des Genêts- TAM |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Friendship People North-Caucasus Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Issoire (c) Grand Prix d´Issoire |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Mizieb, Chrono Mizieb Hill Climb |
NE |
|
MLT | |
|
|
|
4º stage Ronde van België (F) Tour of Belgium |
2.2 |
|
BEL | |
|
|
|
3º stage Tour de Hokkaido |
2.2 |
|
JPN | |
|
|
|
3º stage Tour de Timor, Mountainbike |
NE |
Stage |
TLS | |
|
|
|
4º stage Vuelta Máster al Ecuador, Elite/U23 |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
Zacapu Clásica Zacapu |
NE |
Race |
MEX | |
|
|
|
Zwevegem Grote Prijs Marcel Kint |
NE |
Race |
BEL | |
16 Sep
|
|
|
|
Collecchio Coppa Collecchio |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Custoza GP Bianco di Custoza |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Desselgem GP Briek Schotte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Friendship People North-Caucasus Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Legnano Coppa Bernocchi |
1.1 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Loro Ciuffenna Coppa Ciuffenna |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Switzerland |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Switzerland |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
4º stage Tour de Timor, Mountainbike |
NE |
Stage |
TLS | |
|
|
|
Villaviciosa (a) Circuito Nuestra Señora del Portal |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
5º stage Vuelta Máster al Ecuador, Elite/U23 |
NE |
|
ECU | |
17 Sep
|
|
|
|
1º stage Clásica Ciudad de Soacha Luis Carlos Galán Sarmiento |
NE |
|
COL | |
|
|
|
1º stage Clásica Marinilla Clásica Ramón Emilio Arcila |
NE |
|
COL | |
|
|
|
3º stage Friendship People North-Caucasus Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
GP de Wallonie |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Lissone Coppa Agostoni |
1.1 |
Race |
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
Retie Herdenkingsprijs Jean-Pierre Monseré |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Sint-Pauwels |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
5º stage Tour de Timor, Mountainbike |
NE |
Stage |
TLS | |
18 Sep
|
|
|
|
Cambridge, Points race |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Scratch (F) |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Scratch, Juniors (F) |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Sprint |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Sprint (F) |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Sprint, Juniors |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Sprint, Juniors (F) |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
2º stage Clásica Ciudad de Soacha Luis Carlos Galán Sarmiento |
NE |
|
COL | |
|
|
|
2º stage Clásica Marinilla Clásica Ramón Emilio Arcila |
NE |
|
COL | |
|
|
|
4º stage Friendship People North-Caucasus Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Isola della Scala G.P. Fiera del Riso |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
Osimo Trofeo Rigoberto Lamonica |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
1º stage Tour de Siak |
NE |
|
INA | |
|
|
|
Tre Valli Varesine Ronde van de Drie Valleien |
1.HC |
Race |
ITA | |
|
|
|
Villa Jiménez Clásica Villa Jiménez |
NE |
Race |
MEX | |
|
|
|
World hour record |
NE |
|
| |
19 Sep
|
|
|
|
Cambridge, Keirin |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Keirin (F) |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Keirin, Juniors |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Keirin, Juniors (F) |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Omnium |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Omnium (F) |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Points race (F) |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
Cambridge, Scratch |
C1 |
|
NZL | |
|
|
|
3º stage Clásica Ciudad de Soacha Luis Carlos Galán Sarmiento |
NE |
|
COL | |
|
|
|
3º stage Clásica Marinilla Clásica Ramón Emilio Arcila |
NE |
|
COL | |
|
|
|
5º stage Friendship People North-Caucasus Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Koolskamp Kampioenschap van Vlaanderen |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage National Capital Tour |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite/U23, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Czech Republic |
CN |
|
CZE | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite/U23, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
2º stage Tour de Siak |
NE |
|
INA | |
|
|
|
1º stage part B Volta a Galicia |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage part A Volta a Galicia |
NE |
|
ESP | |
20 Sep
|
|
|
|
Asian Games, Track, Team Sprint (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
Asian Games, Track, Team Sprint, Elite |
JR |
|
| |
|
|
|
Baltimore, Cyclo-cross Charm City Cross # 1 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Baltimore, Cyclo-cross (F) Charm City Cross # 1 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Barlin, Cyclo-cross La Fossette |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Beograd Plava Trka |
NE |
Race |
SRB | |
|
|
|
Blangy |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Boston, Criterium TD Bank Mayors Cup |
1.CRT |
|
USA | |
|
|
|
10º stage Campeonato de Invierno CC Sanducero |
NE |
|
URU | |
|
|
|
Casciana Terme Trofeo Alvaro Bacci |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Championship of Auvergne, Road, ITT, Elite, France |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Clásica Ciudad de Soacha Luis Carlos Galán Sarmiento |
NE |
|
COL | |
|
|
|
1º stage Clásica Santaneña |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
22º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
21º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
1º stage Feilding Feilding Festival of Cycling - Joe Allen Classic |
NE |
Stage |
NZL | |
|
|
|
6º stage Friendship People North-Caucasus Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Haraløkka, Mountainbike Skullerudrittet |
2 |
XCO |
NOR | |
|
|
|
Haraløkka, Mountainbike (F) Skullerudrittet |
2 |
XCO |
NOR | |
|
|
|
Hillerød |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Inzing Bergrennen Inzing |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
Kampenhout GP Raymond Impanis - Van Petegem / Kampenhout Interclub - Primus Classic |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kathu Kumba Iron Ore Classic |
NE |
Race |
RSA | |
|
|
|
1º stage Keizer der Juniores Koksijde, Juniors |
2.1MJ |
|
BEL | |
|
|
|
Kleine-Brogel |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Knesselare, Cyclo-cross, Cat. B |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Knesselare, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Knesselare, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Knesselare, Cyclo-cross, Novices 2° jaars |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Knesselare, Cyclo-cross, Novices (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Les Franqueses |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
1º stage Machecoul (a) Grand Prix Cycliste de Machecoul |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Marco Pantani Memorial |
1.1 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Mishmar Ha`Emeq, Mountainbike (a) |
2 |
XCO |
ISR | |
|
|
|
Montrevel, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Monzón (a) Trofeo San Mateo |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
2º stage National Capital Tour |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Ireland (F) |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Czech Republic |
CN |
|
CZE | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Juniors, Czech Republic |
CN |
|
CZE | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite/U23, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite/U23, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Juniors, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite/U23, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
Oñate Oñate Saria |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Rehoboth |
NE |
Race |
NAM | |
|
|
|
Remiremont, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Ruta del Imperio Kaqchiquel |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
3º stage Tour de Siak |
NE |
|
INA | |
|
|
|
Twizel - Timaru |
NE |
Race |
NZL | |
|
|
|
2º stage Volta a Galicia |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Waterloo, Cyclo-cross Trek CXC Cup # 1 |
C1 |
Race |
USA | |
|
|
|
Waterloo, Cyclo-cross (F) Trek CXC Cup # 1 |
C1 |
Race |
USA | |
|
|
|
Wieluń, Criterium |
NE |
|
POL | |
21 Sep
|
|
|
|
Aichach Aichacher- Frühjahrsstraßenpreis z. Gedenken an Manuel Waldvogel |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Apertura Federación de Flores |
NE |
Race |
URU | |
|
|
|
Asian Games, Track, Keirin (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
Asian Games, Track, Team Pursuit |
JR |
|
| |
|
|
|
Avranches (a) Grand Prix de la ville d'Avranches et des Trois Quartiers |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Balcarce, Mountainbike |
NE |
Marathon |
ARG | |
|
|
|
Balcarce, Mountainbike (F) |
WE |
Marathon |
ARG | |
|
|
|
Baltimore, Cyclo-cross Charm City Cross # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Baltimore, Cyclo-cross (F) Charm City Cross # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Beaumont-sur-Sarthe |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Bernareggio Trofeo Lampre |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Bratronice, Amateurs |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Breda (e) Baronie Breda Classic |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
Chavanoz, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Clásica Santaneña |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
Désertines Classic Jean-Patrick Dubuisson |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Erpe-Mere, Cyclo-cross Steenbergcross |
C2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Erpe-Mere, Cyclo-cross, Juniors Steenbergcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Erpe-Mere, Cyclo-cross, Juniors (F) Steenbergcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Erpe-Mere, Cyclo-cross, Novices Steenbergcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Feilding Feilding Festival of Cycling - Joe Allen Classic |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
Gavardo (a) Trofeo Gavardo Tecmor |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Hartford (a) CCAP Connecticut Cycling Festival |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Isbergues GP d'Isbergues |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
Jelenia Góra, Mountainbike |
C1 |
XCO |
POL | |
|
|
|
Jelenia Góra, Mountainbike (F) |
C1 |
XCO |
POL | |
|
|
|
Jelenia Góra, Mountainbike, U23 (F) |
C1 |
XCO |
POL | |
|
|
|
Jeneffe (a) Jeneffe-en-Condroz |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage part a Keizer der Juniores Koksijde, Juniors |
2.1MJ |
|
BEL | |
|
|
|
2º stage part b Keizer der Juniores Koksijde, Juniors |
2.1MJ |
|
BEL | |
|
|
|
Koningshooikt, Cyclo-cross, Cat. B Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Koningshooikt, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Koningshooikt, Cyclo-cross, Juniors Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Koningshooikt, Cyclo-cross, Juniors (F) Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Koningshooikt, Cyclo-cross, Novices Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
La Forestière, Mountainbike-Marathon La Forestière - Lamoura - Arbent |
NE |
Marathon |
FRA | |
|
|
|
La Forestière, Mountainbike-Marathon (F) La Forestière - Lamoura - Arbent |
NE |
Marathon |
FRA | |
|
|
|
La Grandville, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Prologue Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike |
NE |
Stage |
LES | |
|
|
|
Lillebonne Trio Normand |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Limoges, Cyclo-cross (a) Limoges-Uzurat |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Lisse Ronde van Lisse |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Londerzeel (c) Londerzeel-Linde |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Machecoul (a) Grand Prix Cycliste de Machecoul |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Machecoul (a) Grand Prix Cycliste de Machecoul |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Meerhout Meerhout Interclub 2 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Meerle Meerle-Hoogstraten |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Meerle, Novices Meerle-Hoogstraten |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Mende, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Momignies (a) GP Momignies Interclub, Memorial F. Leners |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage National Capital Tour |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
3º stage National Capital Tour |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Sri Lanka |
CN |
|
SRI | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Andorra |
CN |
|
AND | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Juniors, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite/U23, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite/U23, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
Oosterhout (a) Ronde van de Molen |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Paderno Trofeo Gianfranco Bianchin |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Passendale GROTE KERMISPRIJS |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Prato GP Industria e Commercio di Prato |
1.1 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Quimperlé (a) Prix de la Saint Michel-TAM |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Ruta del Imperio Kaqchiquel |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
Sainte-Marguerite, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Sant Julià de Lòria, Chrono Sant Julià de Lòria - Fontaneda |
NE |
|
AND | |
|
|
|
Santo Domingo Aniversario Club Ciclista Mauricio Baez |
NE |
Race |
DOM | |
|
|
|
Sarzeau - Saint-Armel Tour de Rhuys |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Sebnitz Rund um Sebnitz |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Skopje Trofej Skopje |
NE |
Race |
MKD | |
|
|
|
Stabroek Victor Macedo Memorial |
NE |
Race |
GUY | |
|
|
|
Tarragona (b) Santa Tecla-Tarragona |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
7º stage Torneo CC Bicileo Trujillo, Elite/U23 |
NE |
|
PER | |
|
|
|
6º stage Tour de Pécs Tour de Pecs |
NE |
|
HUN | |
|
|
|
4º stage Tour de Siak |
NE |
|
INA | |
|
|
|
1º stage Vatternrundan |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
3º stage Volta a Galicia |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Wangen, Criterium |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Waterloo, Cyclo-cross Trek CXC Cup # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Waterloo, Cyclo-cross (F) Trek CXC Cup # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
World Championship, Road, TTT, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, TTT, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
Zaldivia (a) Zaldibia Sari Nagusia |
NE |
Race |
ESP | |
22 Sep
|
|
|
|
Asian Games, Track, Team Pursuit (F) |
NE |
|
| |
|
|
|
Bucine Coppa Festa in Fiera San Salvatore |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Culan Circuit des 2 Ponts Culan |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike |
NE |
Stage |
LES | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Juniors, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
Viane GP Paul Borremans |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, U23 |
CM |
|
| |
23 Sep
|
|
|
|
Haillicourt G.P. de la Ville d´Haillicourt 'Bruno Comini' |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Laterina Coppa Guinigi - GP Fausto Coppi |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
2º stage Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike |
NE |
Stage |
LES | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Juniors, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Juniors, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
Nieuwerkerken (a) Nieuwerkerken-Aalst |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Oerlikon, Elimination race (a) |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Oerlikon, Points race (a) |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Oerlikon, Scratch (a) |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Sannazzara de' Burgondi |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
2º stage Vatternrundan |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
Vichte Textielprijs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, Juniors |
CM |
|
| |
24 Sep
|
|
|
|
Abidjan GP International d'Abidjan |
NE |
Race |
CIV | |
|
|
|
Asian Games, Track, Sprint |
JR |
|
| |
|
|
|
3º stage Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike |
NE |
Stage |
LES | |
|
|
|
Lichtervelde Omloop van het Houtland |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Juniors, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
Port of Spain Newsday Republic Day Classic |
NE |
Race |
TRD | |
|
|
|
1º stage Vuelta a San Carlos |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, Elite |
CM |
|
| |
25 Sep
|
|
|
|
Asian Games, Track, Keirin |
JR |
|
| |
|
|
|
Asian Games, Track, Sprint (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
4º stage Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike |
NE |
Stage |
LES | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, Italy (F) |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
Stekene GP Eugeen Roggeman - Stekene Individueel |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Vuelta a San Carlos |
NE |
|
CRC | |
26 Sep
|
|
|
|
1º stage Clásico RCN |
NE |
|
COL | |
|
|
|
5º stage Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike |
NE |
Stage |
LES | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
3º stage Vuelta a San Carlos |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
World Championship, Road, Juniors (F) |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
World Championship, Road, U23 |
CM |
World Championship |
| |
27 Sep
|
|
|
|
Asian Games, Road, ITT |
JR |
|
| |
|
|
|
Asian Games, Road, ITT (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
Belém (a) Prova Coronel Fontoura |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Ceglie Messapico Coppa Messapica |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Christchurch (a) Geoff Inwood Cup |
NE |
Race |
NZL | |
|
|
|
2º stage Clásico RCN |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Dun-sur-Auron Boucles Dunoises, Souvenir Claude Delange |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Gloucester, Cyclo-cross Craft Sportswear GP # 1 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Gloucester, Cyclo-cross (F) Craft Sportswear GP # 1 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
La Mothe-Achard Chrono des Achards |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Lleida Dual Fighters Centre Historic Cavallers |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Lostice, Cyclo-cross |
C2 |
Race |
CZE | |
|
|
|
Lostice, Cyclo-cross (F) |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Lostice, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Lostice, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Lostice, Cyclo-cross, Novices (F) |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Marchin |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
22º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
Neerpelt, Cyclo-cross GP Pelt |
C2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Neerpelt, Cyclo-cross (F) GP Pelt |
C2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Neerpelt, Cyclo-cross, Juniors GP Pelt |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Neerpelt, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Neerpelt, Cyclo-cross, Novices (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Odessa (b) Odessa Cycling Week |
NE |
|
UKR | |
|
|
|
Ottoland Ronde van Ottoland |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Paris - Vierzon |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Port Harcourt, Criterium |
NE |
|
NGR | |
|
|
|
Pregrada, Criterium |
NE |
|
CRO | |
|
|
|
Pustevny, Amateurs |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Saint-Jean-le-Vieux, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Salamina, Mountainbike |
2 |
XCO |
GRE | |
|
|
|
Salamina, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
GRE | |
|
|
|
Stabroek, Cyclo-cross, Cat. B Putte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Stabroek, Cyclo-cross, Juniors Putte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Stabroek, Cyclo-cross, Novices Putte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Stabroek, Cyclo-cross, Novices (F) Putte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Tønder |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Tienen Tienen-Potterie / Open |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Tour du Gévaudan Gevaudan |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
Varsenare |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Vuelta a la Región del Maule (b) |
NE |
|
CHI | |
|
|
|
4º stage Vuelta a San Carlos |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
3º stage Vuelta Femenina a Guatemala (F) |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
World Championship, Road, Elite (F) |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
World Championship, Road, Juniors |
CM |
World Championship |
| |
28 Sep
|
|
|
|
Alishan |
NE |
Race |
TPE | |
|
|
|
Apeldoorn, Mountainbike |
2 |
XCO |
NED | |
|
|
|
Apeldoorn, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
NED | |
|
|
|
Argentré-du-Plessis, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Asian Games, Road |
JR |
Continental Championship |
| |
|
|
|
Bánovce nad Bebravou, Cyclo-cross |
NE |
Race |
SVK | |
|
|
|
Bánovce nad Bebravou, Cyclo-cross (F) |
NE |
Race |
SVK | |
|
|
|
Bánovce nad Bebravou, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
SVK | |
|
|
|
Bánovce nad Bebravou, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
SVK | |
|
|
|
Bánovce nad Bebravou, Cyclo-cross, Novices (F) |
NE |
Race |
SVK | |
|
|
|
Bangor Tour de Belle Ile en Mer |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Barcelona, Mountainbike Copa Catalana Internacional |
3 |
XCO |
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Mountainbike (F) Copa Catalana Internacional |
3 |
XCO |
ESP | |
|
|
|
Benferri San Jerónimo-Benferri |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Bischweiler, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Boulzicourt, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Brissac - Quincé |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Casalecchio di Reno Piccolo Giro d'Emilia |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Championship of Bretagne, Road, ITT, Elite, France |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Championship of Midi-Pyrénées, Road, ITT, Elite, France |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Clásico RCN |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Dordrecht, Cyclo-cross |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Dordrecht, Cyclo-cross (F) |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Dordrecht, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Dordrecht, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
23º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
Gloucester, Cyclo-cross Craft Sportswear GP # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Gloucester, Cyclo-cross (F) Craft Sportswear GP # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Gooik (a) Gooikse Pijl |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoboken, Cyclo-cross, Cat. B |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoboken, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoboken, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoboken, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoboken, Cyclo-cross, Novices (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoogstraten, Derny |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Hyvinkää, Mountainbike |
2 |
XCO |
FIN | |
|
|
|
Hyvinkää, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
FIN | |
|
|
|
Illnau, Cyclo-cross |
C2 |
Race |
SUI | |
|
|
|
Illnau, Cyclo-cross (F) |
C2 |
Race |
SUI | |
|
|
|
Illnau, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Illnau, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Illnau, Cyclo-cross, Novices (F) |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Jemeppe, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Köln (g) Köln-Eigelstein / Rund an Egelsteintorburg |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Kingstown (e) |
NE |
Race |
VIN | |
|
|
|
Kolsassberg |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
Marigny Duo Normand |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
Milano - Rapallo |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Minamiuonuma Minamiuonuma Road-Japan Pro Tour |
NE |
Race |
JPN | |
|
|
|
Mossoró Prova Gov Dix-Sept Rosado |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Munster Hill Climb Championships, Road, Elite, Ireland |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Mali |
CN |
|
MLI | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Georgia |
CN |
|
GEO | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Georgia |
CN |
|
GEO | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Georgia |
CN |
|
GEO | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
Nieul, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Nogent-le-Rotrou, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Odessa (b) Odessa Cycling Week |
NE |
|
UKR | |
|
|
|
Padborg Padborg/Bov, Speditørløbet |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
2º stage Pilis Kupa Hegyi Idofutam |
NE |
|
HUN | |
|
|
|
Polignano a Mare Targa Crocifisso |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Quesnoy-sur-Deûle, Cyclo-cross Saint-Crépin |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Quimili GP Ferretería |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
Saint-Nabord, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Salamina, Mountainbike |
2 |
XCO |
GRE | |
|
|
|
Salamina, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
GRE | |
|
|
|
Simbal, Mountainbike Circuito de Caminantes |
NE |
|
PER | |
|
|
|
Thale, Downhill |
2 |
Downhill |
GER | |
|
|
|
Thale, Downhill (F) |
2 |
Downhill |
GER | |
|
|
|
Toulouse-le-Château, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour du Gévaudan Gevaudan |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
Tuzla Memorijal Svi Tuzlanski biciklisti |
NE |
Race |
BIH | |
|
|
|
Vallangoujard, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Vigneux-de-Bretagne, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Vincelles, Cyclo-cross |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Vuelta a la Región del Maule (b) |
NE |
|
CHI | |
|
|
|
5º stage Vuelta a San Carlos |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
4º stage Vuelta Femenina a Guatemala (F) |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
World Championship, Road, Elite |
CM |
World Championship |
| |
29 Sep
|
|
|
|
Allichamps Bruére-Allichamps |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Asian Games, Road (F) |
JR |
Race |
| |
|
|
|
Berlare (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Beuzec-Cong TAM - Beuzec-Conq |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
4º stage Clásico RCN |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Prologue Tour de la Réunion |
NE |
|
FRA | |
30 Sep
|
|
|
|
Alzano Scrivia Circuito Alzanese |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Asian Games, Mountainbike |
JR |
|
| |
|
|
|
Asian Games, Mountainbike (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
Bozzolo Coppa Città di Bozzolo, Trofeo GS Avis |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Castelfranca di Sopra Ruota d'Oro - Castelfranca di Sopra GP Festa del Perdono |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Chortiatis Chortiatis Hill Climb |
NE |
|
GRE | |
|
|
|
5º stage Clásico RCN |
NE |
|
COL | |
|
|
|
London (F) (c) British Best All Rounder |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Juniors, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Juniors, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
Sint-Laureins |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Terranuova Bracciolini, U23 Ruota d'Oro |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
1º stage Tour de la Réunion |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour of Tasmania |
NE |
|
AUS | |