00 Sep
|
|
|
|
All London Championship, Road, Great Britain |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Buxton Tour of the Peak |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Colchester, Criterium Criterium des Vainqueurs |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Coventry Coventry September Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Hemel Hempstead Hemel Hempstead Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
High Wycombe High Wycombe C.C. - Autumn Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Merseyside (a) Merseyside Wheel Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F) |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Stonesfield, Criterium Oxford City R.C. - Stonesfield Kermesse |
NE |
|
GBR | |
01 Sep
|
|
|
|
Boezinge, Amateurs |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Doncaster, Chrono Archie Fuller Memorial 50 Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Nevele, Amateurs Nevele |
NE |
Race |
BEL | |
03 Sep
|
|
|
|
part b Manchester (a) Fallowfield, Stayers,Amateurs, |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
part a Manchester (a) Fallowfield, Stayers,Amateurs, |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
part c Manchester (a) Fallowfield, Stayers,Amateurs, |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Stayers, Amateurs, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
04 Sep
|
|
|
|
Baardegem, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Gawsworth Circuit of Gawsworth |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Jabbeke, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
05 Sep
|
|
|
|
Penistone Sheffield Anniversary Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
06 Sep
|
|
|
|
Cadzand, Amateurs |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Etterbeek, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Galmaarden, Cyclo-cross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Herseaux, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
São Paulo (d) Prova Ciclistica 9 de Julho |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Schepdaal, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
07 Sep
|
|
|
|
National Championship, Road, Amateurs, Colombia |
CN |
|
COL | |
|
|
|
Ottenburg, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Ottignies, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Ramillies-Offus, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Rillaar, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
08 Sep
|
|
|
|
Châteaulin Circuit de l'Aulne/GP Le Télégramme à Châteaulin, Boucles de l'Aulne |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Edegem, Amateurs Edegem |
NE |
Race |
BEL | |
09 Sep
|
|
|
|
Sas van Gent, Amateurs |
NE |
|
NED | |
11 Sep
|
|
|
|
Ploegsteert, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Red Rock Blackrod Two Day |
NE |
|
GBR | |
12 Sep
|
|
|
|
Amberloup, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Beerse, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Drongen, Cyclo-cross Drongen-Halewijn |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Red Rock Blackrod Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
2º stage Red Rock Blackrod Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Zevekote, Cyclo-cross Gistel - Zevekote |
NE |
Race |
BEL | |
13 Sep
|
|
|
|
Terneuzen, Amateurs |
NE |
|
NED | |
14 Sep
|
|
|
|
Berlin Rund in Berlin |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Mater, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Poesele, Amateurs Poesele |
NE |
Race |
BEL | |
15 Sep
|
|
|
|
De Pinte (F) |
NE |
Race |
BEL | |
16 Sep
|
|
|
|
Gits, Amateurs (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Nieuw-Namen, Amateurs |
NE |
|
NED | |
18 Sep
|
|
|
|
Lydiate Tony Walker Memorial |
NE |
Race |
GBR | |
19 Sep
|
|
|
|
part a Beernem, Criterium Liefdadigheidscriterium |
NE |
Elimitation |
BEL | |
|
|
|
part b Beernem, Criterium Liefdadigheidscriterium |
NE |
Elimitation |
BEL | |
|
|
|
Stalybridge Stalybridge Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
20 Sep
|
|
|
|
Breda, Criterium, Amateurs (a) Lunet |
Open |
|
NED | |
|
|
|
Stambruges, Amateurs Stambruges |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Westende, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
21 Sep
|
|
|
|
Bachte-Maria-Leerne, Amateurs Bachte-Maria-Leerne |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Comines (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Deux-Acren, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage part b Montjuich (a) Escalada a Montjuich |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage part a Montjuich (a) Escalada a Montjuich |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Sebnitz Rund um Sebnitz |
NE |
|
GER | |
25 Sep
|
|
|
|
Hull Heineken Hull Autumn Classic |
NE |
Race |
GBR | |
26 Sep
|
|
|
|
Southport, Criterium Gala Grand Prix |
NE |
|
GBR | |
27 Sep
|
|
|
|
Bredene, Cyclo-cross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
European Championship, Track, Stayers, Elite |
CC |
|
| |
|
|
|
Jemappes (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Middelburg, Amateurs Zeeuwse jaarbeursronde |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Olsene, Amateurs Olsene |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Tour of Bulgaria |
NE |
|
BUL | |
28 Sep
|
|
|
|
Cuorgnè Coppa Citta di Cuorgnè |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Ellignies-Sainte-Anne, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Grobbendonk, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Harelbeke, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Maarke-Kerkem, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Sint-Martens-Leerne, Amateurs Sint-Martens-Leerne |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Tour of Bulgaria |
NE |
|
BUL | |
|
|
|
Wichelen, Cyclo-cross, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
29 Sep
|
|
|
|
3º stage Tour of Bulgaria |
NE |
|
BUL | |
30 Sep
|
|
|
|
British Best All Rounder |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
London (F) (c) British Best All Rounder |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
4º stage Tour of Bulgaria |
NE |
|
BUL | |