01 Aug
|
|
|
|
1º stage 100th Anniversary Tour of the Republic |
2.2 |
|
TUR | |
|
|
|
Goodwood, Criterium (F) Goodwood Circuit Criterium |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Izhevsk Stage Race, U23 Russian Team Ch |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Kapellen |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kreiz Breizh (F) |
1.1WE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Steenwijk, Criterium Spektakel van Steenwijk |
1.CRT |
|
NED | |
|
|
|
2º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour de Pologne Tour of Poland |
2.WT/WT/PT |
|
POL | |
02 Aug
|
|
|
|
2º stage 100th Anniversary Tour of the Republic |
2.2 |
|
TUR | |
|
|
|
2º stage Izhevsk Stage Race, U23 Russian Team Ch |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, France |
CN |
|
FRA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, France (F) |
CN |
|
FRA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, France |
CN |
|
FRA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, France (F) |
CN |
|
FRA | |
|
|
|
Riga |
NE |
|
LAT | |
|
|
|
Stadl-Paura 4-er Mannschaftszeitfahren |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
3º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de la Province de Namur |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
5º stage Tour de Pologne Tour of Poland |
2.WT/WT/PT |
|
POL | |
|
|
|
Vorbuse, Chrono |
NE |
|
EST | |
03 Aug
|
|
|
|
3º stage 100th Anniversary Tour of the Republic |
2.2 |
|
TUR | |
|
|
|
3º stage Izhevsk Stage Race, U23 Russian Team Ch |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Oostvoorne, Criterium Profronde van Oostvoorne |
1.CRT |
|
NED | |
|
|
|
1º stage Randers Bike Week |
NE |
|
DEN | |
|
|
|
Santa Antao Sul |
NE |
|
CPV | |
|
|
|
2º stage Tour de la Province de Namur |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
6º stage Tour de Pologne Tour of Poland |
2.WT/WT/PT |
|
POL | |
04 Aug
|
|
|
|
4º stage 100th Anniversary Tour of the Republic |
2.2 |
|
TUR | |
|
|
|
4º stage Izhevsk Stage Race, U23 Russian Team Ch |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Liège - La Gleize, Juniors Aubel - Thimister - La Gleize |
2.1MJ |
|
BEL | |
|
|
|
2º stage Randers Bike Week |
NE |
|
DEN | |
|
|
|
Saint-Amand-Montrond, Criterium Arc-en-Ciel Criterium |
1.CRT |
|
FRA | |
|
|
|
Prologue 1º stage Tour de la Guadeloupe |
2.2 |
|
GUA | |
|
|
|
3º stage Tour de la Province de Namur |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
7º stage Tour de Pologne Tour of Poland |
2.WT/WT/PT |
|
POL | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Downhill, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Downhill, Juniors (F) |
CM |
|
| |
05 Aug
|
|
|
|
5º stage 100th Anniversary Tour of the Republic |
2.2 |
|
TUR | |
|
|
|
Aniversario Club Ateneo Mariano Morens |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
Campo dos Goytacazes Prova São Salvador |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Commonwealth Youth Championships, Road, ITT |
JR |
|
| |
|
|
|
Commonwealth Youth Championships, Road, ITT, Elite (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
Dun-le-Palestel, Criterium |
1.CRT |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Gold Coast Darren Smith Cycle Classic |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
5º stage Izhevsk Stage Race, U23 Russian Team Ch |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
3º stage Liège - La Gleize, Juniors Aubel - Thimister - La Gleize |
2.1MJ |
|
BEL | |
|
|
|
2º stage Liège - La Gleize, Juniors Aubel - Thimister - La Gleize |
2.1MJ |
|
BEL | |
|
|
|
Littleton, Criterium |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Los Muermos, Chrono |
NE |
|
CHI | |
|
|
|
1º stage Lubartow |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Mehlingen |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
National Championship, Road, U23, France |
CN |
|
FRA | |
|
|
|
National Championship, Road, U23, France (F) |
CN |
|
FRA | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Ireland |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Ireland (F) |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Ireland |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Ireland (F) |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
Overijse Overijse-Tombeek W.K Molenhoek |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Panorama Tour |
NE |
|
RSA | |
|
|
|
3º stage Randers Bike Week |
NE |
|
DEN | |
|
|
|
1º stage Spich Rund in Spich |
NE |
|
GER | |
|
|
|
Tasman Wheelers Winter 5 |
NE |
Race |
NZL | |
|
|
|
1º stage Tour de Bowness Stage Race |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
2º stage Tour de la Guadeloupe |
2.2 |
|
GUA | |
|
|
|
4º stage Tour de la Province de Namur |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Winston-Salem, Criterium Winston-Salem Cycling Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Downhill, Elite |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Downhill, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, Juniors |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
World Championship, Road, Juniors (F) |
CM |
World Championship |
| |
06 Aug
|
|
|
|
3º stage Campeonato Invierno de Montevideo |
NE |
|
URU | |
|
|
|
Colonia Independencia Desafio Ybytyruzu |
NE |
|
PAR | |
|
|
|
2º stage Gold Coast Darren Smith Cycle Classic |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
GP 20 de Julio |
NE |
Race |
COL | |
|
|
|
Hasselt (g) Hasselt Rapertingen |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kansanshi Mine 2 Mine Race |
NE |
Race |
ZAN | |
|
|
|
Komárom Brigetio Road Race |
NE |
Race |
HUN | |
|
|
|
4º stage Liège - La Gleize, Juniors Aubel - Thimister - La Gleize |
2.1MJ |
|
BEL | |
|
|
|
Lokeren Lokeren - Heieinde |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Los Muermos Copa Los Lagos |
NE |
Race |
CHI | |
|
|
|
2º stage Lubartow |
NE |
|
POL | |
|
|
|
10º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, France |
CN |
|
FRA | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, France (F) |
CN |
|
FRA | |
|
|
|
Oiartzun (a) Xanisteban Saria |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Oostnieuwkerke |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Panorama Tour |
NE |
|
RSA | |
|
|
|
Pordenone (F) Giro della Provincia di Pordenone |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Quito, Criterium |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
4º stage Randers Bike Week |
NE |
|
DEN | |
|
|
|
2º stage Spich Rund in Spich |
NE |
|
GER | |
|
|
|
Tapalque, Criterium |
NE |
|
ARG | |
|
|
|
2º stage Tour de Bowness Stage Race |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
3º stage Tour de la Guadeloupe |
2.2 |
|
GUA | |
|
|
|
5º stage Tour de la Province de Namur |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Vayrac, Criterium |
1.CRT |
|
FRA | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Marathon, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Marathon, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, Elite |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
Zevenbergen, Omnium Profronde van Zevenbergen / Wielerweekend Moerdijk |
1.CRT |
|
NED | |
|
|
|
Zunzgen GP Oberbaselbiet |
NE |
Race |
SUI | |
07 Aug
|
|
|
|
Commonwealth Youth Championships, Road |
JR |
|
| |
|
|
|
Commonwealth Youth Championships, Road (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
3º stage Panorama Tour |
NE |
|
RSA | |
|
|
|
3º stage Tour de Bowness Stage Race |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
4º stage Tour de la Guadeloupe |
2.2 |
|
GUA | |
|
|
|
World Championship, BMX |
JR |
Race |
| |
|
|
|
World Championship, BMX (F) |
JR |
Race |
| |
08 Aug
|
|
|
|
Balmberg Rüttenen - Balmberg |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Commonwealth Youth Championships, Track, Points race (F) |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
4º stage Criterium Bikarmot Cup |
NE |
|
ISL | |
|
|
|
De Lier Ronde van de Lier |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Montpinchon GP de Saint-Laurent |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
4º stage Panorama Tour |
NE |
|
RSA | |
|
|
|
1º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
5º stage Tour de la Guadeloupe |
2.2 |
|
GUA | |
|
|
|
World Championship, Road, TTT |
CM |
World Championship |
| |
09 Aug
|
|
|
|
Bendigo Commonwealth Youth Games,Track,Pursuit, |
JR |
Regional Championship |
AUS | |
|
|
|
Commonwealth Youth Championships, Track, Scratch, Juniors (F) |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Commonwealth Youth Championships, Track, Sprint, Juniors |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Commonwealth Youth Championships, Track, Sprint, Juniors (F) |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Marcolès, Criterium |
1.CRT |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
6º stage Tour de la Guadeloupe |
2.2 |
|
GUA | |
|
|
|
Prologue Tour of Szeklerland Tour Tinutului Secuiesc |
2.2 |
|
ROM | |
|
|
|
Prologue Volta a Portugal Ronde van Portugal |
2.1 |
|
POR | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Team Relay, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, U23 |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
World Championship, Track, 1 km, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, 500 m, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Elimination, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Elimination, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Keirin, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Keirin, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Madison, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Madison, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Omnium, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Omnium, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Points race, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Pursuit, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Pursuit, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Scratch, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Sprint, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Sprint, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Team Pursuit, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Team Pursuit, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Team Sprint, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Team Sprint, Elite (F) |
CM |
|
| |
10 Aug
|
|
|
|
Bendigo (a) Commonwealth Youth Games,Track,Points Race, |
JR |
Regional Championship |
AUS | |
|
|
|
Bendigo (b) Commonwealth Youth Games,Track,Scratch, |
JR |
Regional Championship |
AUS | |
|
|
|
Bendigo (c) Commonwealth Youth Games,Track,1 Km, |
JR |
Regional Championship |
AUS | |
|
|
|
Briga Trofeo Sportivi di Briga |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Castillon-la-Bataille, Criterium |
1.CRT |
|
FRA | |
|
|
|
Commonwealth Youth Championships, Track, 500 m (F) |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Commonwealth Youth Championships, Track, Keirin, Juniors |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Commonwealth Youth Championships, Track, Keirin, Juniors (F) |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Commonwealth Youth Championships, Track, Pursuit, Juniors (F) |
JR |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Hadsten, Criterium |
NE |
|
DEN | |
|
|
|
Halen (b) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Pardubice, Criterium |
NE |
|
CZE | |
|
|
|
3º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
7º stage Tour de la Guadeloupe |
2.2 |
|
GUA | |
|
|
|
1º stage Tour of Szeklerland Tour Tinutului Secuiesc |
2.2 |
|
ROM | |
|
|
|
1º stage Volta a Portugal Ronde van Portugal |
2.1 |
|
POR | |
|
|
|
World Championship, BMX |
CM |
Race |
| |
|
|
|
World Championship, BMX (F) |
CM |
Race |
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Elite (F) |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Juniors |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, U23 (F) |
CM |
|
| |
11 Aug
|
|
|
|
Lokeren Lokeren Doorselaar |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
5º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
1º stage Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
8º stage Tour de la Guadeloupe |
2.2 |
|
GUA | |
|
|
|
Prologue Tour of Mongolia |
NE |
|
MGL | |
|
|
|
2º stage Tour of Szeklerland Tour Tinutului Secuiesc |
2.2 |
|
ROM | |
|
|
|
2º stage Volta a Portugal Ronde van Portugal |
2.1 |
|
POR | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, U23 |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, U23 (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, Juniors |
CM |
|
| |
12 Aug
|
|
|
|
Biron (F) La Perigord |
1.2 |
Race |
FRA | |
|
|
|
Booischot |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Concord, Criterium |
NE |
|
USA | |
|
|
|
GP de Guatemala |
1.2 |
Race |
GUA | |
|
|
|
Mathias Lost River Classic |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
3º stage Queensland Time Trial Series |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
1º stage Ronde des Vallées, Juniors |
2.1MJ |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Sucha Beskidzka Memorial Henryka Lasaka |
1.2 |
Race |
POL | |
|
|
|
Tasman Wheelers Winter Series Nelson 6 |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
9º stage Tour de la Guadeloupe |
2.2 |
|
GUA | |
|
|
|
1º stage Tour of Mongolia |
NE |
|
MGL | |
|
|
|
3º stage Tour of Szeklerland Tour Tinutului Secuiesc |
2.2 |
|
ROM | |
|
|
|
3º stage Volta a Portugal Ronde van Portugal |
2.1 |
|
POR | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Elite |
CM |
XCO |
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, U23 |
CM |
World Championship |
| |
13 Aug
|
|
|
|
Avranches - Saint-Martin-de-Landelles La Poly Normande |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
Bekegem |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Bellheim Grosser Silber-Pils Erdinger Preiss |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Bristol (F) Bath C.C. Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
4º stage Campeonato Invierno de Montevideo |
NE |
|
URU | |
|
|
|
Carcabuey Vuelta a Carcabuey |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Düsseldorf Rund um die Kö |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
GP Chapin |
1.2 |
Race |
GUA | |
|
|
|
Hosszúhetény Zengo GP |
NE |
Race |
HUN | |
|
|
|
Kilmessan Collins/Christle Memorial |
NE |
Race |
IRL | |
|
|
|
Loudun (F) Classic Féminine Vienne Poitou-Charentes, Picto-Charentaise |
1.2 |
Race |
FRA | |
|
|
|
10º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
National Championship, Road, U23, Belgium |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
Oudenaarde, Mountainbike |
CDM |
|
BEL | |
|
|
|
Poggiana GP di Poggiana |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
3º stage Ronde des Vallées, Juniors |
2.1MJ |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Ronde des Vallées, Juniors |
2.1MJ |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Stary Sacz Memorial Jana Magiery |
1.2 |
Race |
POL | |
|
|
|
Tallinn Tallinna rahvasoit |
NE |
Race |
EST | |
|
|
|
10º stage Tour de la Guadeloupe |
2.2 |
|
GUA | |
|
|
|
2º stage Tour of Mongolia |
NE |
|
MGL | |
|
|
|
Tour Valle de Sula |
NE |
Race |
HON | |
|
|
|
4º stage Volta a Portugal Ronde van Portugal |
2.1 |
|
POR | |
|
|
|
Windhoek, Chrono Windhoek Nedbank Team Time Trial |
NE |
|
NAM | |
|
|
|
World Championship, BMX |
CM |
Race |
| |
|
|
|
World Championship, BMX |
CM |
Race |
| |
|
|
|
World Championship, BMX |
CM |
Race |
| |
|
|
|
World Championship, BMX (F) |
CM |
Race |
| |
|
|
|
World Championship, BMX, Juniors |
CM |
Race |
| |
|
|
|
World Championship, BMX, Juniors (F) |
CM |
Race |
| |
|
|
|
World Championship, Road, Elite (F) |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
World Championship, Road, U23 (F) |
CM |
World Championship |
| |
14 Aug
|
|
|
|
Heugnes GP Christian Fenioux |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Kotem Kotem-Maasmechelen |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
3º stage Tour of Mongolia |
NE |
|
MGL | |
|
|
|
1º stage part a Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
|
|
|
1º stage part b Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
|
|
|
5º stage Volta a Portugal Ronde van Portugal |
2.1 |
|
POR | |
15 Aug
|
|
|
|
1º stage Battle of Warsaw 1920 Bitwa Warszawska 1920 Radzymin |
NE |
|
POL | |
|
|
|
1º stage Clásica Carmen de Viboral |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Dachau, Criterium |
NE |
|
GER | |
|
|
|
Heusden Heusden Individueel |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Huesca GP San Lorenzo |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Leuven GP Jef Scherens |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Noorderwijk (F) GP Yvonne Reynders |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Perbais Perbais-Walhain - GP Flahaut |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Quillan Critérium cycliste international de Quillan |
1.CRT |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
1º stage Tour du Limousin |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour of Belarus |
NE |
|
BLR | |
|
|
|
1º stage Tour of Denmark Ronde van Denemarken |
2.HC |
|
DEN | |
|
|
|
4º stage Tour of Mongolia |
NE |
|
MGL | |
|
|
|
2º stage part a Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
|
|
|
2º stage part b Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
|
|
|
6º stage Volta a Portugal Ronde van Portugal |
2.1 |
|
POR | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Burgos Ronde van Burgos |
2.HC |
|
ESP | |
16 Aug
|
|
|
|
Azerbaijan Cup |
NE |
|
AZE | |
|
|
|
2º stage Battle of Warsaw 1920 Bitwa Warszawska 1920 Radzymin |
NE |
|
POL | |
|
|
|
2º stage Clásica Carmen de Viboral |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Fermo GP Capodarco |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
1º stage One Belt One Road, Juniors |
2.Ncup |
|
HUN | |
|
|
|
2º stage Tour du Limousin |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour of Belarus |
NE |
|
BLR | |
|
|
|
2º stage Tour of Denmark Ronde van Denemarken |
2.HC |
|
DEN | |
|
|
|
5º stage Tour of Mongolia |
NE |
|
MGL | |
|
|
|
3º stage Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Burgos Ronde van Burgos |
NE |
|
ESP | |
17 Aug
|
|
|
|
1º stage Arctic Race of Norway |
2.HC |
|
NOR | |
|
|
|
3º stage Clásica Carmen de Viboral |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Hoeleden Hoeleden Dries |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage One Belt One Road, Juniors |
2.Ncup |
|
HUN | |
|
|
|
3º stage One Belt One Road, Juniors |
2.Ncup |
|
HUN | |
|
|
|
3º stage Tour du Limousin |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour of Belarus |
NE |
|
BLR | |
|
|
|
3º stage Tour of Denmark Ronde van Denemarken |
2.HC |
|
DEN | |
|
|
|
6º stage Tour of Mongolia |
NE |
|
MGL | |
|
|
|
4º stage part b Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
|
|
|
4º stage part a Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
|
|
|
7º stage Volta a Portugal Ronde van Portugal |
2.1 |
|
POR | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Burgos Ronde van Burgos |
2.HC |
|
ESP | |
|
|
|
World Championship, Track, Pursuit, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
Xàtiva Trofeu Fira d'Agost |
NE |
Race |
ESP | |
18 Aug
|
|
|
|
2º stage Arctic Race of Norway |
2.HC |
|
NOR | |
|
|
|
1º stage Baltic Chain Tour |
2.2 |
|
| |
|
|
|
4º stage Clásica Carmen de Viboral |
NE |
|
COL | |
|
|
|
1º stage Copa Norte-Nordeste de Ciclismo |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
1º stage Glåmdal |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Kortrijk (F) Kortrijk Koerse |
1.1WE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Nalchik, Criterium |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Premier League Iran 1 |
NE |
|
IRI | |
|
|
|
4º stage Tour du Limousin |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour of Belarus |
NE |
|
BLR | |
|
|
|
4º stage Tour of Denmark Ronde van Denemarken |
2.HC |
|
DEN | |
|
|
|
8º stage Volta a Portugal Ronde van Portugal |
2.1 |
|
POR | |
|
|
|
4º stage Vuelta a Burgos Ronde van Burgos |
2.HC |
|
ESP | |
19 Aug
|
|
|
|
1º stage 3 Stage Race |
NE |
|
ANT | |
|
|
|
2º stage 3 Stage Race |
NE |
|
ANT | |
|
|
|
1º stage A Golpe de Pedal |
NE |
|
CHI | |
|
|
|
3º stage Arctic Race of Norway |
2.HC |
|
NOR | |
|
|
|
2º stage Baltic Chain Tour |
2.2 |
|
| |
|
|
|
1º stage Brusque Volta de Brusque |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
2º stage Clásico Virgen de la Consolación de Táriba Tariba |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
Collie Collie - Donnybrook - Collie |
NE |
Race |
AUS | |
|
|
|
2º stage Copa Norte-Nordeste de Ciclismo |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
2º stage Glåmdal |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Kayseri GP Kaisarea |
1.2 |
Race |
TUR | |
|
|
|
Kayseri (F) GP Kaisarea |
1.2 |
Race |
TUR | |
|
|
|
11º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Murtosa - Anadia, U23 |
NE |
Race |
POR | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, Elite, Australia |
CN |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, Elite, Australia (F) |
CN |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, Elite, Chile |
CN |
|
CHI | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, Elite, Chile (F) |
CN |
|
CHI | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, Elite, New Zealand |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, Elite, New Zealand (F) |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, Juniors, Australia |
CN |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, Juniors, Australia (F) |
CN |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, Juniors, Chile |
CN |
|
CHI | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, Juniors, Chile (F) |
CN |
|
CHI | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, Juniors, New Zealand |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, Juniors, New Zealand (F) |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, U23, Australia |
CN |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, U23, Australia (F) |
CN |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Cyclo-cross, U23, Chile |
CN |
|
CHI | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Seychelles |
CN |
|
SEY | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Seychelles |
CN |
|
SEY | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Seychelles |
CN |
|
SEY | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Slovakia (F) |
CN |
|
SVK | |
|
|
|
Oetingen (F) GP Oetingen |
1.1WE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Overijse Druivenkoers |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Pijnacker, Criterium, Amateurs |
NE |
|
NED | |
|
|
|
2º stage Premier League Iran 1 |
NE |
|
IRI | |
|
|
|
Regan Rodrigues Memorial |
NE |
Race |
GUY | |
|
|
|
Rustenburg ATKV Buffelspoort Road Challenge |
NE |
Race |
RSA | |
|
|
|
1º stage Saint-Brieuc Agglo-Tour |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Stolberg, Criterium Stolberg-Breinig - BSR Radsporttag |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
1º stage Tour de la Guyane Française |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour of Belarus |
NE |
|
BLR | |
|
|
|
5º stage Tour of Denmark Ronde van Denemarken |
2.HC |
|
DEN | |
|
|
|
Vigo (a) GP Cidade de Vigo |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
9º stage Volta a Portugal Ronde van Portugal |
2.1 |
|
POR | |
|
|
|
5º stage Vuelta a Burgos Ronde van Burgos |
2.HC |
|
ESP | |
20 Aug
|
|
|
|
3º stage 3 Stage Race |
NE |
|
ANT | |
|
|
|
2º stage A Golpe de Pedal |
NE |
|
CHI | |
|
|
|
Ampleforth Ryedale Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Ampleforth (F) Ryedale Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
4º stage Arctic Race of Norway |
2.HC |
|
NOR | |
|
|
|
Avermes, Criterium Portes de l'Allier |
1.CRT |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Baltic Chain Tour |
2.2 |
|
| |
|
|
|
2º stage Brusque Volta de Brusque |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
5º stage Campeonato Invierno de Montevideo |
NE |
|
URU | |
|
|
|
Casentino Giro del Casentino |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
3º stage Copa Norte-Nordeste de Ciclismo |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
Curia, U23 |
NE |
|
POR | |
|
|
|
Etten-Leur, Criterium Profronde van Etten-Leur |
1.CRT |
|
NED | |
|
|
|
3º stage Glåmdal |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Hamburg Cyclassics Hamburg, HEW Cyclassics - Vattenfall, BemerCyclassics |
1.WT/WT/PT |
Race |
GER | |
|
|
|
Heerhugowaard |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Ivanic-Grad Memorijal Stjepan Grgac |
NE |
Race |
CRO | |
|
|
|
Kilifi Kilifi Challenge |
NE |
Race |
KEN | |
|
|
|
Kláštor pod Znievom |
NE |
Race |
SVK | |
|
|
|
Langemark (c) Langemark-Madonna |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, Criterium, Elite, Iceland |
CN |
|
ISL | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite w/o contract, Belgium |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Seychelles |
CN |
|
SEY | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Seychelles |
CN |
|
SEY | |
|
|
|
National Championship, Road, U23, Slovakia (F) |
CN |
|
SVK | |
|
|
|
Porvoo Porvoon ajot |
NE |
Race |
FIN | |
|
|
|
4º stage Queensland Time Trial Series |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
3º stage Saint-Brieuc Agglo-Tour |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Saint-Brieuc Agglo-Tour |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
San Luis Potosí Clásica Feria San Luis Rey |
NE |
Race |
MEX | |
|
|
|
4º stage Torneo CC Bicileo Trujillo, Elite/U23 |
NE |
|
PER | |
|
|
|
1º stage Tour de l'Avenir |
2.Ncup |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage part a Tour de la Guyane Française |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage part b Tour de la Guyane Française |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Prologue 1º stage Tour of Abay |
NE |
|
KAZ | |
|
|
|
6º stage Tour of Belarus |
NE |
|
BLR | |
|
|
|
Vigo (e) GP Cidade de Vigo |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
10º stage Volta a Portugal Ronde van Portugal |
2.1 |
|
POR | |
|
|
|
Zottegem Dr Tistaertprijs, GP Stad Zottegem, Egmont Race |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Zreče Skok na Roglo |
NE |
Race |
SLO | |
21 Aug
|
|
|
|
Charlottenlund |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Le Pertre, U23 Circuit des 2 Provinces - Le Pertre |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de l'Avenir |
2.Ncup |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de la Guyane Française |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour of Abay |
NE |
|
KAZ | |
22 Aug
|
|
|
|
Gambassi G.P.Chianti Colline d´Elsa |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Indonesia |
CN |
|
INA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Uzbekistan |
CN |
|
UZB | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Uzbekistan (F) |
CN |
|
UZB | |
|
|
|
Prologue Shelekhov Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
3º stage Tour de l'Avenir |
2.Ncup |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour de la Guyane Française |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour of Abay |
NE |
|
KAZ | |
|
|
|
Wervik (a) Omloop van de Grensstreek IC 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Zottegem (F) Gp Egmont |
1.2 |
Race |
BEL | |
23 Aug
|
|
|
|
1º stage Benelux Tour Renewi Tour |
2.WT/WT/PT |
|
| |
|
|
|
De Klinge |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Deutschland Tour Ronde van Duitsland |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Uzbekistan |
CN |
|
UZB | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Uzbekistan (F) |
CN |
|
UZB | |
|
|
|
Portsmouth Portsmouth evening circuits |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Shelekhov Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Torhout GP Stad Torhout IC 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Tour de l'Avenir |
2.Ncup |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour de la Guyane Française |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour of Abay |
NE |
|
KAZ | |
|
|
|
1º stage Tour of Scandinavia - Battle of the North (F) |
2.WWT |
|
NOR | |
|
|
|
Vresse, U23 |
NE |
|
BEL | |
24 Aug
|
|
|
|
Aarschot, Criterium Knoet Criterium |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Benelux Tour Renewi Tour |
2.WT/WT/PT |
|
| |
|
|
|
2º stage Deutschland Tour Ronde van Duitsland |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
Prologue 1º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F) Memorial Michela Fanini |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
Linköping Wolfram GP |
NE |
Race |
SWE | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Indonesia |
CN |
|
INA | |
|
|
|
2º stage Shelekhov Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
5º stage Tour de l'Avenir |
2.Ncup |
|
FRA | |
|
|
|
6º stage Tour de la Guyane Française |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage part a Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage part b Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour of Scandinavia - Battle of the North (F) |
2.WWT |
|
NOR | |
|
|
|
1º stage Vuelta al Magdalena |
NE |
|
COL | |
|
|
|
1º stage Vuelta de la Juventud Costa Rica Vuelta del Porvenir |
NE |
|
CRC | |
25 Aug
|
|
|
|
Almelo, Criterium Profronde van Almelo, Nacht van Almelo |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Balkan Championships, Road, ITT, Elite |
NE |
|
| |
|
|
|
3º stage Benelux Tour Renewi Tour |
2.WT/WT/PT |
|
| |
|
|
|
3º stage Deutschland Tour Ronde van Duitsland |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
2º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F) Memorial Michela Fanini |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage Hotter 'N Hell Hundred Wichita Falls Stage Race |
NE |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Odessa and Dubossary Freeway race |
NE |
|
MDA | |
|
|
|
Pal Arinsal |
CDM |
Downhill |
AND | |
|
|
|
3º stage Shelekhov Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Spiere Spiere-Helkijn |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Svanesund Svanesunds 3-dagars |
NE |
|
SWE | |
|
|
|
6º stage Tour de l'Avenir |
2.Ncup |
|
FRA | |
|
|
|
7º stage Tour de la Guyane Française |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour of Gippsland |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
3º stage Tour of Scandinavia - Battle of the North (F) |
2.WWT |
|
NOR | |
|
|
|
1º stage Tour of Yigido |
2.2 |
|
TUR | |
|
|
|
2º stage Vuelta al Magdalena |
NE |
|
COL | |
|
|
|
2º stage Vuelta de la Juventud Costa Rica Vuelta del Porvenir |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
1º stage Vuelta Ribera del Duero, Juniors |
2.1MJ |
|
ESP | |
26 Aug
|
|
|
|
Šenčur Šenčurja |
NE |
Race |
SLO | |
|
|
|
4º stage Benelux Tour Renewi Tour |
2.WT/WT/PT |
|
| |
|
|
|
Braunau |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
Carnago GP Industria Artigianato e Commercio Carnaghese |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
4º stage Deutschland Tour Ronde van Duitsland |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
Garmin Gravel Worlds |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
3º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F) Memorial Michela Fanini |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
Helsinki Tour de Helsinki |
NE |
Race |
FIN | |
|
|
|
2º stage Hotter 'N Hell Hundred Wichita Falls Stage Race |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Indianapolis, Criterium IU Health Momentum Indy |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Kandovan Kandovan Tour |
1.2 |
Race |
IRI | |
|
|
|
Meulebeke Omloop Mandel-Leie-Schelde Ind |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Odessa and Dubossary Freeway race |
NE |
|
MDA | |
|
|
|
Pal Arinsal |
CDM |
XCO |
AND | |
|
|
|
3º stage Svanesund Svanesunds 3-dagars |
NE |
|
SWE | |
|
|
|
2º stage Svanesund Svanesunds 3-dagars |
NE |
|
SWE | |
|
|
|
7º stage part b Tour de l'Avenir |
2.Ncup |
|
FRA | |
|
|
|
7º stage part a Tour de l'Avenir |
2.Ncup |
|
FRA | |
|
|
|
8º stage part a Tour de la Guyane Française |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
8º stage part b Tour de la Guyane Française |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Prologue Tour of Bulgaria |
2.2 |
|
BUL | |
|
|
|
3º stage Tour of Gippsland |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
2º stage Tour of Gippsland |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
4º stage Tour of Scandinavia - Battle of the North (F) |
2.WWT |
|
NOR | |
|
|
|
2º stage Tour of Yigido |
2.2 |
|
TUR | |
|
|
|
Tovar |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
Vertova, Juniors (a) Trofeo Comune di Vertova |
1.1MJ |
Race |
ITA | |
|
|
|
1º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
3º stage Vuelta al Magdalena |
NE |
|
COL | |
|
|
|
3º stage Vuelta de la Juventud Costa Rica Vuelta del Porvenir |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
2º stage part a Vuelta Ribera del Duero, Juniors |
2.1MJ |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage part b Vuelta Ribera del Duero, Juniors |
2.1MJ |
|
ESP | |
27 Aug
|
|
|
|
Abidjan - Alépé |
NE |
Race |
CIV | |
|
|
|
Achterhoek Ronde van Achterhoek |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
1º stage Azerbaïjan Tour - Tour of Iran |
2.1 |
|
IRI | |
|
|
|
Balkan Championships, Road, Elite |
JR |
|
| |
|
|
|
5º stage Benelux Tour Renewi Tour |
2.WT/WT/PT |
|
| |
|
|
|
Biron Tour du Perigord, A Travers les Bastides |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Brackwede Brackweder Radrennen |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Braunau |
NE |
Race |
AUT | |
|
|
|
Brisbane Lifecycle classic |
NE |
Race |
AUS | |
|
|
|
Brumana Zadourian Brothers Time Trial |
NE |
|
LBA | |
|
|
|
Bucuresti-Noi L'Etape Romania by Le Tour de France |
NE |
Race |
ROM | |
|
|
|
6º stage Campeonato Invierno de Montevideo |
NE |
|
URU | |
|
|
|
Chur - Arosa |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
5º stage Deutschland Tour Ronde van Duitsland |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
4º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F) Memorial Michela Fanini |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
Grenada Uphill Time Trial |
NE |
|
GRD | |
|
|
|
Hohenstein-Ernstthal Rund um den Sachsenring |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
3º stage Hotter 'N Hell Hundred Wichita Falls Stage Race |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Jeux des Iles de l'Océan Indien, Road, TTT |
JR |
|
| |
|
|
|
Jeux des Iles de l'Océan Indien, Road, TTT (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
Jwaneng GM Charity Race |
NE |
Race |
BOT | |
|
|
|
Kaunas Perkuno Kelias |
NE |
Race |
LTU | |
|
|
|
Knesselaere, U23 Memorial Bjorn Lambrecht IC 2 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
La Route des Géants, Juniors |
1.1MJ |
Race |
BEL | |
|
|
|
Los Ranchos GP Omar Fredes |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
Malveira Circuito da Malveira |
NE |
|
POR | |
|
|
|
Merksem Schaal Sels - Johan Museeuw Classic |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Moaña Domaio Heroica - Ciclista Monje |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Ireland |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Ireland |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Ireland (F) |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Ireland |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Ireland (F) |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Ireland |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Ireland (F) |
CM |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Ireland |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Ireland (F) |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Ireland |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Ireland (F) |
CN |
|
IRL | |
|
|
|
National Hill Climb Championship, Road, Elite, Poland |
CN |
|
POL | |
|
|
|
Opgrimbie De Graal van Grömme |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Pal Arinsal |
CDM |
|
AND | |
|
|
|
1º stage Pilis Kupa Hegyi Idofutam |
NE |
|
HUN | |
|
|
|
Rovescala GP Colli Rovescalesi |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Spremberger Vorstadt |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Sule Kangangi Memorial Eldama Ravine Classic |
NE |
Race |
KEN | |
|
|
|
4º stage Svanesund Svanesunds 3-dagars |
NE |
|
SWE | |
|
|
|
Tlaxcala Clásica Miguel Arroyo |
NE |
Race |
MEX | |
|
|
|
8º stage Tour de l'Avenir |
2.Ncup |
|
FRA | |
|
|
|
9º stage Tour de la Guyane Française |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage part a Tour of Bulgaria |
2.2 |
|
BUL | |
|
|
|
1º stage part b Tour of Bulgaria |
2.2 |
|
BUL | |
|
|
|
4º stage Tour of Gippsland |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
5º stage Tour of Scandinavia - Battle of the North (F) |
2.WWT |
|
NOR | |
|
|
|
3º stage Tour of Yigido |
2.2 |
|
TUR | |
|
|
|
Vertova, Juniors Trofeo Emilio Paganessi |
1.1MJ |
Race |
ITA | |
|
|
|
2º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/PT |
|
ESP | |
|
|
|
4º stage Vuelta al Magdalena |
NE |
|
COL | |
|
|
|
4º stage Vuelta de la Juventud Costa Rica Vuelta del Porvenir |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
3º stage Vuelta Ribera del Duero, Juniors |
2.1MJ |
|
ESP | |
|
|
|
World Championship, Track, 1 km, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, 500 m, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Elimination, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Elimination, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Keirin, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Keirin, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Madison, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Madison, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Omnium, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Omnium, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Points race, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Points race, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Pursuit, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Scratch, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Scratch, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Sprint, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Sprint, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Team Pursuit, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Team Pursuit, Juniors (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Team Sprint, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Track, Team Sprint, Juniors (F) |
CM |
|
| |
28 Aug
|
|
|
|
2º stage Azerbaïjan Tour - Tour of Iran |
2.1 |
|
IRI | |
|
|
|
Nafarros Circuito de Nafarros |
NE |
|
POR | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Uzbekistan |
CN |
|
UZB | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Uzbekistan (F) |
CN |
|
UZB | |
|
|
|
Stekene (c) Stekene-Heikant |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Tour de l'Avenir (F) |
2.2U |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour of Bulgaria |
2.2 |
|
BUL | |
|
|
|
3º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/PT |
|
ESP | |
29 Aug
|
|
|
|
3º stage Azerbaïjan Tour - Tour of Iran |
2.1 |
|
IRI | |
|
|
|
Prologue Clásica Marinilla Clásica Ramón Emilio Arcila |
NE |
|
COL | |
|
|
|
8º stage Giant Liga |
NE |
|
CZE | |
|
|
|
National Championship, Road, U23, Uzbekistan |
CN |
Race |
UZB | |
|
|
|
National Championship, Road, U23, Uzbekistan (F) |
CN |
Race |
UZB | |
|
|
|
2º stage Tour de l'Avenir (F) |
2.2U |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour of Bulgaria |
2.2 |
|
BUL | |
|
|
|
4º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/PT |
|
ESP | |
30 Aug
|
|
|
|
Almazán Trofeo Villa de Almazan |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
4º stage Azerbaïjan Tour - Tour of Iran |
2.1 |
|
IRI | |
|
|
|
1º stage Clásica Marinilla Clásica Ramón Emilio Arcila |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Geraardsbergen Stadsprijs Geraardsbergen - Muur Classic |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Jeux des Iles de l'Océan Indien, Road, ITT Indian Ocean Island Games, Road, Ind. Time Trial |
JR |
|
| |
|
|
|
Jeux des Iles de l'Océan Indien, Road, ITT (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
Oudenburg (a) Memorial Danny Jonckheere Oudenburg IC 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Tour de l'Avenir (F) |
2.2U |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour of Bulgaria |
2.2 |
|
BUL | |
|
|
|
Ulldecona Volta Ciclista al Montsiá |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
5º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/PT |
|
ESP | |
31 Aug
|
|
|
|
5º stage Azerbaïjan Tour - Tour of Iran |
2.1 |
|
IRI | |
|
|
|
2º stage Clásica Marinilla Clásica Ramón Emilio Arcila |
NE |
|
COL | |
|
|
|
1º stage Flanders Tomorrow Tour |
2.2U |
|
BEL | |
|
|
|
1º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage part b Giro della Lunigiana, Juniors |
2.1MJ |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage part a Giro della Lunigiana, Juniors |
2.1MJ |
|
ITA | |
|
|
|
Kortemark Kortemark Individueel - GP Gemeente Kortemark |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Tour de l'Avenir (F) |
2.2U |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour of Bulgaria |
2.2 |
|
BUL | |
|
|
|
6º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
2.WT/WT/PT |
|
ESP | |