Calendars July 2019

All races
Show:


  Wachtebeke (a) NE Race BEL

  Brescia
Trofeo Città di Brescia, Memorial Rino Fiori
1.2 Race ITA
  1º stage Course de Solidarnosc et des Champions Olympique 2.2 POL
  National Championship, Track, Points race, Elite, Denmark CN DEN
  Opdorp, Elite/U23
Buggenhout
NE Race BEL
  Sint Jansteen NE Race NED

  2º stage Course de Solidarnosc et des Champions Olympique 2.2 POL
  National Championship, Road, ITT, Elite, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Czech Republic (F) CN CZE
  Otley, Criterium NE GBR
  Prologue Sibiu Cycling Tour 2.1 ROM
  10º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  3º stage Course de Solidarnosc et des Champions Olympique 2.2 POL
  1º stage Giro d'Hernandarias NE PAR
  1º stage Lawrence
Tour of Lawrence
NE USA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Albania CN ALB
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Albania CN ALB
  National Championship, Road, ITT, U23, Albania CN ALB
  1º stage Oderrundfahrt NE GER
  Oplinter (b) NE Race BEL
  1º stage Sibiu Cycling Tour 2.1 ROM
  1º stage Tour de Hallingal
Tour te Fjells
NE NOR

  Abergavenny, Criterium
Wales Open Criterium
NE GBR
  1º stage Coupe d'Algerie NE ALG
  4º stage Course de Solidarnosc et des Champions Olympique 2.2 POL
  1º stage Delta
Tour de Delta
NE CAN
  2º stage Giro d'Hernandarias NE PAR
  1º stage Giro Rosa (F)
Giro d'Italia Donne,Giro d'Italia Femminile
2.WWT ITA
  1º stage King's Cup 5 NE THA
  Kwenenbos, Novices
Merelbeke Kwenenbos
NE Race BEL
  2º stage Lawrence
Tour of Lawrence
NE USA
  Lommel, Amateurs NE Race BEL
  8º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Road, ITT, Novices, Spain CN ESP
  National Championship, Road, ITT, Novices, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Road, Juniors, Albania CN ALB
  National Championship, Road, Teams, Elite, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Road, U23, Albania CN ALB
  2º stage Oderrundfahrt NE GER
  Pan American Championships, Track, 1 km, Juniors CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Keirin, Juniors CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Omnium, Juniors (F) CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Pursuit, Juniors CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Scratch, Juniors CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Sprint, Juniors (F) CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Team Pursuit, Juniors CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Team Sprint, Juniors CC Regional Championship
  2º stage Sibiu Cycling Tour 2.1 ROM
  1º stage Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors 2.1MJ BEL
  Stadtlohn, Criterium NE GER
  2º stage Tour de Hallingal
Tour te Fjells
NE NOR

  Prologue Österreich-Rundfahrt
Ronde van Oostenrijk
2.1 AUT
  Prologue Belgrade Trophy Milan Panic, Juniors 2.1MJ SRB
  1º stage Belgrade Trophy Milan Panic, Juniors 2.1MJ SRB
  1º stage Campeonato de Invierno CC Sanducero NE URU
  2º stage Coupe d'Algerie NE ALG
  5º stage Course de Solidarnosc et des Champions Olympique 2.2 POL
  2º stage Delta
Tour de Delta
NE CAN
  Desselgem, Juniors NE Race BEL
  3º stage Giro d'Hernandarias NE PAR
  2º stage Giro Rosa (F)
Giro d'Italia Donne,Giro d'Italia Femminile
2.WWT ITA
  Grobbendonk - Herentals
GP Rik Van Looy IC 1
NE Race BEL
  1º stage In the Steps of Romans
Cup of Doltcini International
2.2 BUL
  3º stage Lawrence
Tour of Lawrence
NE USA
  Luo Ma Highway Challenge NE Race TPE
  9º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Road, Elite, Albania CN ALB
  National Championship, Road, ITT, Elite, The Bahamas CN BAH
  National Championship, Road, ITT, Elite, The Bahamas (F) CN BAH
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Brazil CN BRA
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Brazil (F) CN BRA
  National Championship, Road, ITT, Juniors, The Bahamas CN BAH
  National Championship, Road, ITT, Novices, Brazil CN BRA
  National Championship, Road, ITT, Novices, Brazil (F) CN BRA
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Madison, Juniors, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Omnium, Elite, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Points race, Juniors, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Points race, Juniors, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Scratch, Elite, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Scratch, Elite, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, United States of America (F) CN USA
  3º stage part a Oderrundfahrt NE GER
  3º stage part b Oderrundfahrt NE GER
  Pan American Championships, Road, ITT, Juniors CC
  Pan American Championships, Road, ITT, Juniors (F) CC
  Rheinfelden, Criterium NE GER
  Rubavu - Musanze
Northern Circuit
NE Race RWA
  Sant Pere de Ribes (a)
Trofeu Abelard Trenzano
NE Race ESP
  3º stage Sibiu Cycling Tour 2.1 ROM
  2º stage Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors 2.1MJ BEL
  1º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  3º stage Tour de Hallingal
Tour te Fjells
NE NOR
  1º stage Tour de la Martinique NE MTQ
  1º stage Tour du Pays Roannais NE FRA
  Velm, Juniors NE Race BEL
  Velm, Novices NE Race BEL
  Zalaegerszeg (F)
Visegrad 4 Ladies Series Hungary
1.2 Race HUN

  1º stage Österreich-Rundfahrt
Ronde van Oostenrijk
2.1 AUT
  Arezzo
Giro Valli Aretine
NE Race ITA
  Beasain
Prueba Loinaz Memorial Ion Lazcano
NE Race ESP
  2º stage Belgrade Trophy Milan Panic, Juniors 2.1MJ SRB
  Fitchburg Longsjo Classic NE Race USA
  4º stage Giro d'Hernandarias NE PAR
  3º stage Giro Rosa (F)
Giro d'Italia Donne,Giro d'Italia Femminile
2.WWT ITA
  Hiroshima, Criterium NE JPN
  2º stage In the Steps of Romans
Cup of Doltcini International
2.2 BUL
  2º stage King's Cup 5 NE THA
  Kuala Belait
Brunei Classic
NE Race BRU
  4º stage Lawrence
Tour of Lawrence
NE USA
  Leest NE Race BEL
  Madrid
Gran Premio Tetuan
NE Race ESP
  Montenaken, Novices NE Race BEL
  Moorslede
De Koekuit - GP Davy Vanthuyne
NE Race BEL
  National Championship, Road, Elite, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Road, Elite, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Road, Elite, Greece
Protathlima Ellados Dromou - Andres
CN GRE
  National Championship, Road, Elite, Portugal CN POR
  National Championship, Road, Elite, Singapore CN SIN
  National Championship, Road, Elite, Singapore (F) CN SIN
  National Championship, Road, Elite, Slovakia CN SVK
  National Championship, Road, Elite, Slovakia (F) CN SVK
  National Championship, Road, Elite, The Bahamas CN BAH
  National Championship, Road, Elite, The Bahamas (F) CN BAH
  National Championship, Road, Juniors, Brazil CN BRA
  National Championship, Road, Juniors, Brazil (F) CN BRA
  National Championship, Road, Juniors, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Road, Juniors, Singapore CN SIN
  National Championship, Road, Juniors, Singapore (F) CN SIN
  National Championship, Road, Juniors, Slovakia (F) CN SVK
  National Championship, Road, Juniors, The Bahamas CN BAH
  National Championship, Road, Novices, Brazil CN BRA
  National Championship, Road, Novices, Brazil (F) CN BRA
  National Championship, Road, Novices, Spain NE ESP
  National Championship, Road, Novices, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Road, U23, Singapore CN SIN
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Hong Kong CN HKG
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Hong Kong CN HKG
  National Championship, Track, Keirin, Elite, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Keirin, Elite, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Madison, Elite, Hong Kong (F) CN HKG
  National Championship, Track, Madison, Elite, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Madison, Elite, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Hong Kong CN HKG
  National Championship, Track, Omnium, Elite, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Points race, Elite, Hong Kong CN HKG
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Hong Kong CN HKG
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, United States of America CN USA
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Hong Kong CN HKG
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Hong Kong CN HKG
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Hong Kong CN HKG
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Hong Kong CN HKG
  NatWest Island Games, Road, Criterium, Elite JR
  NatWest Island Games, Road, Criterium, Elite (F) JR
  4º stage Oderrundfahrt NE GER
  Omloop Het Nieuwsblad voor Beloften & elite z/c
Omloop Het Volk, Trofee Het Volk
NE Race BEL
  Pan American Championships, Road, Juniors JR
  Pan American Championships, Road, Juniors (F) CC
  Ponteland (F)
Curlew Cup Road Race
NE Race GBR
  2º stage Robert Peters Race NE ANT
  1º stage Robert Peters Race NE ANT
  Rozebeke
Memorial Lucien Manssens Ereprijs De Clercq
NE Race BEL
  Saskatoon, Chrono
Saskatchewan 40 K Provincial Time Trial
NE CAN
  4º stage Sibiu Cycling Tour 2.1 ROM
  3º stage part a Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors 2.1MJ BEL
  3º stage part b Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors 2.1MJ BEL
  Stamfordham
Beaumont Trophy
NE Race GBR
  Tétange
Festival Cycliste LC Tétange
NE Race LUX
  2º stage Tour de France NE FRA
  4º stage Tour de Hallingal
Tour te Fjells
NE NOR
  2º stage part a Tour de la Martinique NE MTQ
  2º stage part b Tour de la Martinique NE MTQ
  2º stage Tour du Pays Roannais NE FRA
  Tourinnes-Saint-Lambert
GP Albert Pauly
NE Race BEL
  Tsawwassen
White Spot / Delta International
1.2 Race CAN
  Tsawwassen (F)
White Spot / Delta Road Race
1.2 Race CAN
  Valls
Memorial Xavier Tondo
NE Race ESP

  2º stage Österreich-Rundfahrt
Ronde van Oostenrijk
2.1 AUT
  Beveren-Waas (c)
Schaal Egide Schoeters IC 1
NE Race BEL
  4º stage Giro Rosa (F)
Giro d'Italia Donne,Giro d'Italia Femminile
2.WWT ITA
  4º stage Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors 2.1MJ BEL
  Songea
Majimaji Selebuka Challenge
NE Race TAN
  3º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  3º stage Tour de la Martinique NE MTQ

  3º stage Österreich-Rundfahrt
Ronde van Oostenrijk
2.1 AUT
  5º stage Giro Rosa (F)
Giro d'Italia Donne,Giro d'Italia Femminile
2.WWT ITA
  NatWest Island Games, Road, ITT, Elite JR
  NatWest Island Games, Road, ITT, Elite (F) JR
  4º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  4º stage Tour de la Martinique NE MTQ
  Vilvoorde (a)
Mosselkoers - Houtem - Vilvoorde Ind.
NE Race BEL
  1º stage Vuelta a Miranda 2.2 VEN
  1º stage Vuelta a Zamora NE ESP

  4º stage Österreich-Rundfahrt
Ronde van Oostenrijk
2.1 AUT
  1º stage Clásica Ciudad de Girardot NE COL
  6º stage Giro Rosa (F)
Giro d'Italia Donne,Giro d'Italia Femminile
2.WWT ITA
  Guildford, Criterium NE GBR
  Newcastle, Criterium
National Circuit Series
NE GBR
  1º stage Oaxaca
Clasica Lunes del Cerro
NE MEX
  5º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  5º stage Tour de la Martinique NE MTQ
  Vancouver
Tour de Gastown
1.CRT Race CAN
  2º stage Vuelta a Miranda 2.2 VEN
  2º stage Vuelta a Zamora NE ESP
  11º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  5º stage Österreich-Rundfahrt
Ronde van Oostenrijk
2.1 AUT
  2º stage Clásica Ciudad de Girardot NE COL
  7º stage Giro Rosa (F)
Giro d'Italia Donne,Giro d'Italia Femminile
2.WWT ITA
  1º stage Krasna Lipa Tour Féminine (F)
Czech Tour
2.2 CZE
  Melle
Omloop Gemeente Melle - Melle Ind.
NE Race BEL
  NatWest Island Games, Road, Elite JR
  NatWest Island Games, Road, Elite (F) JR
  2º stage Oaxaca
Clasica Lunes del Cerro
NE MEX
  Rochefort, Criterium NE BEL
  1º stage Samara Stage Race, U23 NE RUS
  6º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  6º stage Tour de la Martinique NE MTQ
  1º stage Tour du Valromey, Juniors 2.1MJ FRA
  Prologue Troféu Joaquim Agostinho
GP de Ciclismo de Torres Vedras
2.2 POR
  3º stage Vuelta a Miranda 2.2 VEN
  3º stage Vuelta a Zamora NE ESP

  6º stage Österreich-Rundfahrt
Ronde van Oostenrijk
2.1 AUT
  Boise
Chrono Kristin Armstrong
1.2 USA
  Boise (F)
Chrono Kristin Armstrong
1.2 Race USA
  3º stage Clásica Ciudad de Girardot NE COL
  1º stage Clásica Perla del Fonce NE COL
  1º stage Clasica Richard Carapaz NE ECU
  8º stage Giro Rosa (F)
Giro d'Italia Donne,Giro d'Italia Femminile
2.WWT ITA
  2º stage Krasna Lipa Tour Féminine (F)
Czech Tour
2.2 CZE
  National Championship, Road, ITT, Elite, Indonesia CN INA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Indonesia (F) CN INA
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Indonesia CN INA
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Indonesia (F) CN INA
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Madison, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Points race, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Points race, Elite, Iran (F) CN IRI
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Iran (F) CN IRI
  National Championship, Track, Pursuit, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Iran (F) CN IRI
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Iran CN IRI
  3º stage Oaxaca
Clasica Lunes del Cerro
NE MEX
  Poperinge
GSI- Kermiscriterium
NE BEL
  2º stage Samara Stage Race, U23 NE RUS
  7º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  7º stage Tour de la Martinique NE MTQ
  2º stage Tour du Valromey, Juniors 2.1MJ FRA
  1º stage Troféu Joaquim Agostinho
GP de Ciclismo de Torres Vedras
2.2 POR
  4º stage Vuelta a Miranda 2.2 VEN
  4º stage Vuelta a Zamora NE ESP

  Abbenbroek NE Race NED
  2º stage Barberton
Anatomic Jock Classic
NE RSA
  3º stage Barberton
Anatomic Jock Classic
NE RSA
  1º stage Barberton
Anatomic Jock Classic
NE RSA
  Boise, Criterium
Exergy Twilight Wells Fargo
NE USA
  Borsbeke (a)
Borsbeke-Herzele
NE Race BEL
  2º stage Campeonato de Invierno CC Sanducero NE URU
  4º stage Clásica Ciudad de Girardot NE COL
  1º stage Coupe Frédéric Jalton NE GUA
  Detroit, Criterium NE USA
  Eildon, Chrono NE AUS
  9º stage Giro Rosa (F)
Giro d'Italia Donne,Giro d'Italia Femminile
2.WWT ITA
  GP de Guatemala 1.2 Race GUA
  1º stage GP Digitos e Numeros NE ANG
  GP Général Patton, Juniors 1.Ncup Race LUX
  Great Rift Valley Challenge NE Race KEN
  Kilpedder, Chrono (a)
Danny O'Shea Memorial, Sorrento 10 Mile Time Trial
NE IRL
  3º stage part a Krasna Lipa Tour Féminine (F)
Czech Tour
2.2 CZE
  3º stage part b Krasna Lipa Tour Féminine (F)
Czech Tour
2.2 CZE
  National Championship, Road, Elite, Indonesia CN INA
  National Championship, Road, Elite, Indonesia (F) CN INA
  National Championship, Road, Elite, San Marino CN SMR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Zimbabwe (F) CN ZIM
  National Championship, Road, Juniors, Indonesia CN INA
  National Championship, Road, Juniors, Indonesia (F) CN INA
  4º stage Oaxaca
Clasica Lunes del Cerro
NE MEX
  5º stage Oaxaca
Clasica Lunes del Cerro
NE MEX
  Pandivere NE Race EST
  3º stage Samara Stage Race, U23 NE RUS
  Schuiferskapelle, Elite/U23 NE Race BEL
  Sinaai (d)
Sinaai-Waas
NE Race BEL
  8º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  8º stage part b Tour de la Martinique NE MTQ
  8º stage part a Tour de la Martinique NE MTQ
  1º stage Tour de White Rock NE CAN
  3º stage Tour du Valromey, Juniors 2.1MJ FRA
  2º stage Troféu Joaquim Agostinho
GP de Ciclismo de Torres Vedras
2.2 POR
  2º stage Volta Norte Mineira NE BRA
  1º stage Volta Norte Mineira NE BRA
  5º stage Vuelta a Miranda 2.2 VEN
  5º stage Vuelta a Zamora NE ESP
  Warszawa (c)
Tyskie Kryterium Fiata
NE POL
  Welkenraedt, Amateurs NE Race BEL
  Zelezniki
Dirka za Zlato Čipko
NE Race SLO

  Andorra (a)
Volta als Ports d'Andorra
NE Race AND
  Anzuola
Antzuola Saria-Memorial Inaki Lete
NE Race ESP
  1º stage Campeonato Invierno de Montevideo NE URU
  Cittadella
Giro del Medio Brenta
1.2 Race ITA
  5º stage Clásica Ciudad de Girardot NE COL
  Ebringen NE Race GER
  European Championship, Track, 1 km, Juniors CC Regional Championship
  European Championship, Track, 1 km, U23 CC Regional Championship
  European Championship, Track, 500 m, Juniors (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, 500m, U23 (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Elimination, Juniors CC Regional Championship
  European Championship, Track, Elimination, Juniors (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Keirin, Juniors CC Regional Championship
  European Championship, Track, Keirin, Juniors (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Keirin, U23 CC Regional Championship
  European Championship, Track, Keirin, U23 (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Omnium, Juniors CC Regional Championship
  European Championship, Track, Omnium, Juniors (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Omnium, U23 CC Regional Championship
  European Championship, Track, Omnium, U23 (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Points race, Juniors CC Regional Championship
  European Championship, Track, Points race, Juniors (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Points race, U23 CC Regional Championship
  European Championship, Track, Points race, U23 (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Pursuit, Juniors CC Regional Championship
  European Championship, Track, Pursuit, Juniors (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Pursuit, U23 CC Regional Championship
  European Championship, Track, Pursuit, U23 (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Scratch, Juniors CC Regional Championship
  European Championship, Track, Scratch, Juniors (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Scratch, U23 CC Regional Championship
  European Championship, Track, Scratch, U23 (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Sprint, Juniors CC Regional Championship
  European Championship, Track, Sprint, Juniors (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Sprint, U23 CC Regional Championship
  European Championship, Track, Sprint, U23 (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Team Pursuit, Juniors CC Regional Championship
  European Championship, Track, Team Pursuit, Juniors (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Team Pursuit, U23 CC Regional Championship
  European Championship, Track, Team Pursuit, U23 (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Team Sprint, Juniors CC Regional Championship
  European Championship, Track, Team Sprint, Juniors (F) CC Regional Championship
  European Championship, Track, Team Sprint, U23 CC Regional Championship
  European Championship, Track, Team Sprint, U23 (F) CC Regional Championship
  10º stage Giro Rosa (F)
Giro d'Italia Donne,Giro d'Italia Femminile
2.WWT ITA
  GP Chapin 1.2 Race GUA
  2º stage GP Digitos e Numeros NE ANG
  GP Luxembourg, Juniors 1.1MJ Race LUX
  Heultje, Juniors NE Race BEL
  Ishikawa
Ishikawa Road Race
NE Race JPN
  Kingstown
Saint Vincent and the Grenadines Road Race 4
NE Race VIN
  4º stage Krasna Lipa Tour Féminine (F)
Czech Tour
2.2 CZE
  Lomé - Tsévié
Course sélection Tour Congo Brazzaville
NE Race TOG
  Martigny - Mauvoisin NE Race SUI
  Monster NE Race NED
  Mullingar
Mullingar GP
NE Race IRL
  National Championship, Road, Elite, Malta NE MLT
  National Championship, Road, Elite, Nicaragua CN NIC
  National Championship, Road, Novices, Slovakia CN SVK
  National Championship, Road, Novices, Slovakia (F) CN SVK
  6º stage Oaxaca
Clasica Lunes del Cerro
NE MEX
  Obdam NE Race NED
  Oostkerke
Oostkerke-Damme, GP Oostkerke Sportief
NE Race BEL
  Peja NE Race KOS
  Poljane NE Race SLO
  Pszczyna
Memorial Kazimierza Gazdy
NE POL
  Qrendi - Zurrieq NE Race MLT
  4º stage Samara Stage Race, U23 NE RUS
  Sint-Niklaas (f)
Profkoers Sint-Niklaas
NE Race BEL
  Stockton
Stockton Cycling Festival Grand Prix
NE Race GBR
  Stockton (F)
Stockton Cycling Festival Grand Prix
NE Race GBR
  Tatabánya
Turul Kupa
NE Race HUN
  7º stage Torneo CC Bicileo Trujillo NE PER
  Tour d'Esperance NE Race AUS
  9º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  9º stage Tour de la Martinique NE MTQ
  2º stage Tour de White Rock NE CAN
  4º stage Tour du Valromey, Juniors 2.1MJ FRA
  1º stage Tour of Qinghai Lake NE CHN
  3º stage Troféu Joaquim Agostinho
GP de Ciclismo de Torres Vedras
2.2 POR
  Vigevano
Freccia dei Vini
NE Race ITA
  3º stage Volta Norte Mineira NE BRA
  6º stage Vuelta a Miranda 2.2 VEN

  Martyrs' Memorial NE Race TUR
  10º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  1º stage Tour de la Province de Liège
Ronde van Luik Liege
NE BEL
  2º stage Tour of Qinghai Lake 2.HC CHN

  Colne, Criterium NE GBR
  Prologue Giro della Valle d'Aosta 2.2U ITA
  National Championship, Track, Points race, Elite, Switzerland CN SUI
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Switzerland CN SUI
  1º stage Tour de l'Abitibi, Juniors 2.Ncup CAN
  2º stage Tour de la Province de Liège
Ronde van Luik Liege
NE BEL
  3º stage Tour of Qinghai Lake 2.HC CHN

  1º stage Giro della Valle d'Aosta 2.2U ITA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Algeria (F) CN ALG
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Algeria CN ALG
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Algeria (F) CN ALG
  11º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  2º stage Tour de l'Abitibi, Juniors 2.Ncup CAN
  3º stage Tour de la Province de Liège
Ronde van Luik Liege
NE BEL
  4º stage Tour of Qinghai Lake 2.HC CHN
  Vrasene NE Race BEL
  1º stage Vuelta a Venezuela 2.2 VEN

  Prologue BeNe Ladies Tour (F) 2.1WE BEL
  2º stage Giro della Valle d'Aosta 2.2U ITA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Algeria CN ALG
  Ninove (a)
GP Beeckman-De Caluwé - Ninove Individueel
NE Race BEL
  Riga, Chrono NE LAT
  12º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  3º stage part b Tour de l'Abitibi, Juniors 2.Ncup CAN
  3º stage part a Tour de l'Abitibi, Juniors 2.Ncup CAN
  4º stage Tour de la Province de Liège
Ronde van Luik Liege
NE BEL
  5º stage Tour of Qinghai Lake 2.HC CHN
  2º stage Vuelta a Venezuela 2.2 VEN

  Barnsley
Barnsley Town Centre Criterium
NE GBR
  1º stage BeNe Ladies Tour (F) 2.1WE BEL
  Geel
Geel-SintDimpna
NE Race BEL
  3º stage Giro della Valle d'Aosta 2.2U ITA
  10º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Road, Elite, Algeria (F) CN ALG
  National Championship, Road, Juniors, Algeria (F) CN ALG
  OECS Cycling Challenge NE Race
  Paris (F)
La Course by Le Tour de France
1.WWT Race FRA
  1º stage Prairie State Series
Intelligentsia Cup
NE USA
  13º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  4º stage Tour de l'Abitibi, Juniors 2.Ncup CAN
  5º stage Tour de la Province de Liège
Ronde van Luik Liege
NE BEL
  6º stage Tour of Qinghai Lake 2.HC CHN
  1º stage Trujillo
Clasica Santorini CC Bicileo
NE PER
  3º stage Vuelta a Venezuela 2.2 VEN

  2º stage part a BeNe Ladies Tour (F) 2.1WE BEL
  2º stage part b BeNe Ladies Tour (F) 2.1WE BEL
  Braunau NE AUT
  Bruce Kent Memorial NE Race NZL
  3º stage Campeonato de Invierno CC Sanducero NE URU
  Curiaú
Macapá Verão
NE Race BRA
  Dukovany, Criterium NE CZE
  4º stage Giro della Valle d'Aosta 2.2U ITA
  1º stage Gran Premio Crisa NE MEX
  Jeux des Iles de l'Océan Indien, Road, TTT JR
  Lichtervelde NE Race BEL
  11º stage Merida Cup NE SVK
  Mogyoród
Tour de Ring
NE Race HUN
  National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Belgium NE BEL
  National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  National Championship, Mountainbike, XC, Novices, Belgium (F) NE BEL
  National Championship, Road, Elite, Algeria CN ALG
  Ochten NE Race NED
  2º stage Prairie State Series
Intelligentsia Cup
NE USA
  Pune - Baramati NE Race IND
  Santa Ana, Chrono
Mamoni TT
NE PAN
  Tasman Wheelers Winter Series Nelson 6 NE NZL
  Ternat NE Race BEL
  14º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  5º stage Tour de l'Abitibi, Juniors 2.Ncup CAN
  7º stage Tour of Qinghai Lake 2.HC CHN
  Ulyanovsk, Criterium NE RUS
  Vasarosnameny - Nyiregyhaza
Visegrad 4 Special Series
1.2 Race HUN
  4º stage Vuelta a Venezuela 2.2 VEN
  1º stage Willimiesajot NE FIN

  Bangalore (a) NE Race IND
  3º stage BeNe Ladies Tour (F) 2.1WE BEL
  Braunau (a) NE Race AUT
  2º stage Campeonato Invierno de Montevideo NE URU
  Come Race Criterium NE TRD
  Fermoy
Dan O'Donovan Memorial - Silver Pail Gp
NE Race IRL
  Gathaithi
ZuZu VeloNos TT
NE KEN
  5º stage Giro della Valle d'Aosta 2.2U ITA
  2º stage Grand Prix de la CTM NE MTQ
  Hulshout
Schaal Marcel Indekeu
NE Race BEL
  Kerniel
Kerniel-Borgloon
NE Race BEL
  Manhattan Beach
Manhattan Beach GP
NE Race USA
  12º stage Merida Cup NE SVK
  Minneapolis
South Side Sprint
NE Race USA
  Mtarfa, Chrono NE MLT
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Belgium NE BEL
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Belgium (F) NE BEL
  National Championship, Mountainbike, XC, Novices, Belgium NE BEL
  National Championship, Mountainbike, XC, U23, Belgium NE BEL
  National Championship, Road, Criterium, Elite, Great Britain NE GBR
  Pollare
GP J. Baugnies - Brothers on Bikes Open
NE Race BEL
  3º stage Prairie State Series
Intelligentsia Cup
NE USA
  Reute
Reute - LBS Cup
NE Race GER
  Santa Ana
Circuito Rio Mamoni
NE Race PAN
  Stockton (F) (a)
National Road Circuit Championship, Great Britain
NE GBR
  Tallinn (b)
Lauri Aus Memorial
NE Race EST
  The Valley
John T. Memorial Two Day
NE Race GBR
  Tokyo
Tokyo 2020 Test Event
1.2 Race JPN
  15º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  6º stage Tour de l'Abitibi, Juniors 2.Ncup CAN
  1º stage Tour de l'Est International NE CIV
  8º stage Tour of Qinghai Lake 2.HC CHN
  Triana
Clasica Vela de Triana
NE Race ESP
  Vasarosnameny - Ibrany
Visegrad 4 Special Series
1.2 Race HUN
  Vuelta a Imbabura, Mountainbike-Marathon NE ECU
  5º stage Vuelta a Venezuela 2.2 VEN
  2º stage Willimiesajot NE FIN
  Yarmouth
Yarmouth Clam Festival
NE Race USA

  Dentergem
GP Lanssens Crelan Individueel
NE Race BEL
  Marrakech (b)
Challenge du Prince - Trophée Princier
1.2 Race MAR
  4º stage Prairie State Series
Intelligentsia Cup
NE USA
  9º stage Tour of Qinghai Lake 2.HC CHN
  6º stage Vuelta a Venezuela 2.2 VEN
  Prologue Vuelta Ciclista a Leon NE ESP

  Jeux des Iles de l'Océan Indien, Road, ITT
Indian Ocean Island Games, Road, Ind. Time Trial
JR
  5º stage Prairie State Series
Intelligentsia Cup
NE USA
  16º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  7º stage Vuelta a Venezuela 2.2 VEN
  1º stage Vuelta Ciclista a Leon NE ESP

  Alblasserdam
Paardenmarktronde
NE Race NED
  Casablanca (a)
Challenge du Prince - Trophée de l'Anniversaire
1.2 Race MAR
  Cherves
GP de Cherves
NE Race FRA
  Cos
Clásica Santiago en Cos
NE Race ESP
  European Championship, Track, Derny, Elite (F) CC
  Kiili, Chrono NE Couple Time Trial EST
  Mechelen-Bovelingen NE Race BEL
  National Championship, Road, Elite, Philippines CN PHI
  6º stage Prairie State Series
Intelligentsia Cup
NE USA
  1º stage Ronde van Vlaams-Brabant NE BEL
  Sheffield, Criterium NE GBR
  17º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  10º stage Tour of Qinghai Lake 2.HC CHN
  8º stage Vuelta a Venezuela 2.2 VEN
  2º stage Vuelta Ciclista a Leon NE ESP
  Westrozebeke NE Race BEL
  Prologue Wyscig Dookola Mazowska 2.2 POL
  12º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  1º stage Adriatica Ionica Race - Following the Serenissima Routes 2.1 ITA
  Casablanca (b)
Challenge du Prince - Trophée de la Maison Royale
1.2 Race MAR
  European Championship, Mountainbike, XC, Elite NE XCE
  European Championship, Mountainbike, XC, Elite (F) NE XCE
  European Championship, Mountainbike, XC, Juniors NE XCE
  European Championship, Mountainbike, XC, Juniors (F) NE XCE
  European Championship, Mountainbike, XC, U23 NE XCE
  European Championship, Mountainbike, XC, U23 (F) NE XCE
  European Championship, Track, Derny, Elite CC
  Gangamot Greifans NE Race ISL
  7º stage Prairie State Series
Intelligentsia Cup
NE USA
  Rades NE Race TUN
  2º stage Ronde van Vlaams-Brabant NE BEL
  18º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  1º stage Tour del Cibao NE DOM
  11º stage Tour of Qinghai Lake 2.HC CHN
  Villafranca de Ordizia
Prueba Villafranca de Ordizia
1.1 Race ESP
  3º stage Vuelta Ciclista a Leon NE ESP
  Wasmuel
GP Pino Cerami
1.1 Race BEL
  1º stage Wyscig Dookola Mazowska 2.2 POL

  2º stage Adriatica Ionica Race - Following the Serenissima Routes 2.1 ITA
  Comines
GP Sainte-Anne
NE Race BEL
  1º stage GP Cycliste de Gemenc 1.2 HUN
  1º stage Internationaler Radsporttage Erlauftal
Purgstall
NE AUT
  8º stage Prairie State Series
Intelligentsia Cup
NE USA
  3º stage Ronde van Vlaams-Brabant NE BEL
  19º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  1º stage Tour of Kosovo 2.2 KOS
  12º stage Tour of Qinghai Lake 2.HC CHN
  Vellinge
Höllviken GP
NE Race SWE
  4º stage Vuelta Ciclista a Leon NE ESP
  2º stage Wyscig Dookola Mazowska 2.2 POL

  3º stage Adriatica Ionica Race - Following the Serenissima Routes 2.1 ITA
  4º stage Campeonato de Invierno CC Sanducero NE URU
  1º stage Challenge Ordino Anyós Park NE AND
  Championship of the YUVL , Road, ITT, Elite, Ukraine NE UKR
  Eastbourne (F)
South Coast Classic
NE Race GBR
  European Championship, Track, Stayers, Elite CC
  2º stage GP Cycliste de Gemenc 1.2 HUN
  3º stage Grand Prix de la CTM NE MTQ
  Ilinden NE Race MKD
  2º stage Internationaler Radsporttage Erlauftal
Purgstall
NE AUT
  Jeux des Iles de l'Océan Indien, Road, Elite
Indian Ocean Island Games, Road, Elite
JR
  Kauhajoki, Chrono NE FIN
  Malmö
Ringenloppet Memorial Frans Desaix
NE Race SWE
  Mount Evans
Bob Cook Memorial
NE Race USA
  National Championship, Road, Elite, Andorra CN AND
  National Championship, Road, Elite, Tanzania CN TAN
  National Championship, Road, Elite, Uzbekistan CN UZB
  National Championship, Road, Elite, Uzbekistan (F) CN UZB
  National Championship, Road, ITT, Elite, Andorra CN AND
  National Championship, Road, ITT, Elite, Uzbekistan CN UZB
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Uzbekistan CN UZB
  National Championship, Road, Juniors, Uzbekistan CN UZB
  9º stage Prairie State Series
Intelligentsia Cup
NE USA
  4º stage Ronde van Vlaams-Brabant NE BEL
  20º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  1º stage Tour de la Région Wallonne
Ronde van het Waalse Gewest
2.HC BEL
  2º stage Tour of Kosovo 2.2 KOS
  13º stage Tour of Qinghai Lake 2.HC CHN
  5º stage Vuelta Ciclista a Leon NE ESP
  Wuppertal (c)
UNI-Radrennen
NE Race GER
  3º stage Wyscig Dookola Mazowska 2.2 POL

  4º stage Adriatica Ionica Race - Following the Serenissima Routes 2.1 ITA
  Bassano - Monte Grappa NE Race ITA
  3º stage Campeonato Invierno de Montevideo NE URU
  Championship of the YUVL , Road, Elite, Ukraine NE UKR
  Coupe du Trône NE Race MAR
  Debrecen (a)
Tour de Debrecen
NE Race HUN
  Deinze NE Race BEL
  Duffel, Amateurs NE Race BEL
  10º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  9º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  Eastbourne
South Coast Classic
NE Race GBR
  Kauhajoki
Kauhajoki Hyypanlaakso
NE Race FIN
  Korovou NE Race FJI
  La Route des Géants, Juniors 1.1MJ Race FRA
  Miami
Vuelta a Miami
NE Race USA
  National Championship, Road, Elite, Italy (F) CN ITA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Tanzania CN TAN
  National Championship, Road, ITT, Elite, Uzbekistan (F) CN UZB
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Uzbekistan (F) CN UZB
  National Championship, Road, Juniors, Great Britain CN GBR
  National Championship, Road, Juniors, Great Britain (F) CN GBR
  National Championship, Road, Juniors, Italy (F) CN ITA
  National Championship, Road, Novices, Belgium (F) NE BEL
  National Championship, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  National Championship, Road, Novices, second year, Belgium CN BEL
  Olten, Criterium
GP Sälipark - Olten
NE SUI
  Pérenchies
GP de la Ville de Pérenchies
1.2 Race FRA
  Pan American Games, Mountainbike, Elite JR XCO
  Pan American Games, Mountainbike, Elite (F) JR XCE
  10º stage Prairie State Series
Intelligentsia Cup
NE USA
  5º stage Ronde van Vlaams-Brabant NE BEL
  Sint-Ulriks-Kapelle
Grote Prijs Roger Vander Elst
NE Race BEL
  Somoto - San José de Cusmapa
Clasica Madriz
NE Race NIC
  21º stage Tour de France 2.WT/WT/PT FRA
  2º stage Tour de la Région Wallonne
Ronde van het Waalse Gewest
2.HC BEL
  3º stage Tour of Kosovo 2.2 KOS
  Tuam
Brian McNamara Memorial
NE Race IRL
  Vuelta Roja NE Race HON

  Aalst, Criterium NE BEL
  Bambrugge - Erpe-Mere NE Race BEL
  Boezinge, Criterium, Elite/U23 NE BEL
  Boezinge, Criterium, Elite/U23 (F) NE BEL
  Boxmeer, Criterium
Daags na de Tour vanaf 1979
1.CRT NED
  Izegem, Juniors
Izegem (Bosmolens)
NE Race BEL
  Lommel, Elite/U23
Lommel-Barrier
NE Race BEL
  Sint-Maria-Lierde, Juniors
GP Serge Baguet
NE Race BEL
  3º stage Tour de la Région Wallonne
Ronde van het Waalse Gewest
2.HC BEL
  Westrozebeke, Ind.
GP Raf Jonckheere
NE Race BEL

  Prologue Clasica de Marinilla NE COL
  Cours-La-Ville
Grand Prix de Cours-La-Ville
NE Race FRA
  Flobecq
GP de la Saint Christophe
NE Race BEL
  Kooigem, Novices NE Race BEL
  1º stage Kroz Srbiju
Tour of Serbia, Ronde van Servië
2.2 SRB
  Lisieux, Criterium 1.CRT FRA
  1º stage Memorial A.N. Prokofev NE BLR
  Pamplona (F)
Emakumeen Nafarroako Klasikoa
1.2 Race ESP
  Reningelst, Juniors
Trofee van Vlaanderen Reningelst
1.1MJ Race BEL
  Roeselare, Criterium NE BEL
  Roeselare, Novices NE BEL
  Struer, Criterium NE DEN
  Surhuisterveen
Profronde van Surhuisterveen
1.CRT NED
  4º stage Tour de la Région Wallonne
Ronde van het Waalse Gewest
2.HC BEL

  Antwerpen, Derny NE BEL
  Camors
Ronde des Korrigans
1.CRT FRA
  Chaam, Criterium
Acht van Chaam
1.CRT NED
  1º stage Clasica de Marinilla NE COL
  Getxo
Circuito de Getxo
1.1 Race ESP
  2º stage Kroz Srbiju
Tour of Serbia, Ronde van Servië
2.2 SRB
  Linden NE Race BEL
  Neuss, Criterium 1.CRT GER
  Prologue Tour Alsace 2.2 FRA
  5º stage Tour de la Région Wallonne
Ronde van het Waalse Gewest
2.HC BEL
  Prologue Volta a Portugal
Ronde van Portugal
2.1 POR
  Wels, Criterium
Welser Sparkassen Innenstadt-Kriterium
NE AUT
  13º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT