Calendars May 2019

All races
Show:


  Baboszewo
Memorial Andrzeja Trochanowskiego
1.2 Race POL
  Balmazújváros
Balmaz GP
NE Race HUN
  Benfeita
Classica Aldeias do Xisto
NE Race POR
  1º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  Cavriago
Trofeo Papa' Cervi
NE Race ITA
  El Mourouj NE Race TUN
  Prologue Five rings of Moscow 2.2 RUS
  Frankfurt am Main
Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm, GP van Frankfurt, Rund um den Finanzplatz
1.WT/WT/PT Race GER
  Frankfurt am Main, U23
Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm
1.2 Race GER
  4º stage Giant Liga NE CZE
  GP do Mineiro NE Race ANG
  1º stage part b Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  1º stage part a Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  Indaiatuba
Prova Ciclistica 1° de Maio - GP Ayrton Senna
NE Race BRA
  Klirou - Fikardou
Fikardou Hill Climb
NE CYP
  Kortessem (a) NE Race BEL
  Legazpia
Santikutz Klasika - Prueba Santa Cruz
NE Race ESP
  Mauren, Criterium
Rund um den Weiherring
NE LIE
  Meigem NE Race BEL
  Merchtem (c) NE Race BEL
  1º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Road, ITT, Elite, Cyprus (F) CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) CN BEL
  National Championship, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  National Championship, Road, ITT, Novices, Belgium (F) CN BEL
  National Championship, Road, ITT, Novices, second year, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, ITT, U23, Belgium CN BEL
  Nenzing
GP Vorarlberg
NE Race AUT
  Pan American Championships, Road, ITT, Elite CC
  Pan American Championships, Road, ITT, Elite (F) CC
  Pan American Championships, Road, ITT, U23 CC
  Pan American Championships, Road, ITT, U23 (F) CC Regional Championship
  1º stage Return of Dien Bien Phu NE VIE
  Salta
Clasica 1° de Mayo Argentina Salta
NE Race ARG
  7º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  1º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.WT/WT/PT SUI
  1º stage Tour de Sidi Bel Abbes NE ALG
  1º stage Tour de Wallonie, Amateurs
Ronde van Wallonië
NE BEL
  5º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA
  1º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  1º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA
  Veldegem
1 mei Prijs - Wouter Dewilde
NE Race BEL
  Walterboro, Criterium
USA CRITS Speed Week
NE USA
  Zadar
Memorial Damir Zdrilica
NE Race CRO

  2º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  1º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  1º stage Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  2º stage Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  Raciaz
Memorial Romana Sieminskiego
1.2 Race POL
  2º stage Return of Dien Bien Phu NE VIE
  2º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.WT/WT/PT SUI
  2º stage Tour de Sidi Bel Abbes NE ALG
  2º stage Tour de Wallonie, Amateurs
Ronde van Wallonië
NE BEL
  1º stage Tour de Yorkshire 2.HC GBR
  1º stage Tour of Mesopotamia 2.2 TUR
  2º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  2º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA

  Prologue Angarsk Stage Race NE RUS
  3º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  1º stage Clásica Club Deportivo Boyacá NE COL
  2º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  1º stage GP Vila-Real NE ESP
  2º stage part a Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  2º stage part b Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  3º stage Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  Lubawa, Criterium
Edmunda Groszkowskiego
NE POL
  3º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.WT/WT/PT SUI
  3º stage Tour de Sidi Bel Abbes NE ALG
  3º stage Tour de Wallonie, Amateurs
Ronde van Wallonië
NE BEL
  2º stage Tour de Yorkshire 2.HC GBR
  1º stage Tour de Yorkshire (F) 2.1WE GBR
  2º stage Tour of Mesopotamia 2.2 TUR
  3º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  3º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA
  1º stage Vuelta a Asturias
Ronde van Asturië
2.1 ESP

  1º stage Örestads 2 dagars NE SWE
  1º stage Angarsk Stage Race NE RUS
  Bavikhove, Criterium
Leiedal Koerse
NE BEL
  1º stage Berri (a)
Tour of the Riverland
NE AUS
  4º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  2º stage Clásica Club Deportivo Boyacá NE COL
  Deva
Turul Deva
NE Race ROM
  3º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  Forest Grove
Montinore Road Race
NE Race USA
  2º stage GP Vila-Real NE ESP
  3º stage Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  1º stage Grande Prémio 'O Jogo' NE POR
  Greymouth
Around Brunner Ride
NE Race NZL
  4º stage Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  Hapeville
Spin the District
NE USA
  Himmerland
Himmerland Rundt
1.2 Race DEN
  L´Etoile d´Or-G.P.Centre Presse 1.2 Race FRA
  Lanús, Criterium NE ARG
  Pan American Championships, Road, Elite (F) CC Regional Championship
  Pan American Championships, Road, U23 (F) CC Regional Championship
  Provincial Championship Antwerpen, Road, Elite w/o contract, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, U23, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Elite w/o contract, Belgium NE BEL
  Rijssen
Ronde van Overijssel
1.2 Race NED
  Sinaai, Novices
Sinaai - Waas
NE Race BEL
  1º stage Sofija
Kupa Doltcini
NE BUL
  Thun, Chrono NE SUI
  4º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.WT/WT/PT SUI
  4º stage part a Tour de Wallonie, Amateurs
Ronde van Wallonië
NE BEL
  4º stage part b Tour de Wallonie, Amateurs
Ronde van Wallonië
NE BEL
  3º stage Tour de Yorkshire 2.HC GBR
  2º stage Tour de Yorkshire (F) 2.1WE GBR
  3º stage Tour of Mesopotamia 2.2 TUR
  4º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  4º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA
  1º stage Tour of Ulster NE IRL
  2º stage Vuelta a Asturias
Ronde van Asturië
2.1 ESP

  2º stage Örestads 2 dagars NE SWE
  Agrokipia NE Race CYP
  Ahlen
Lambert-Gombert Gedächtnisrennen
NE Race GER
  Alcalá de Henares
GP Macario
NE Race ESP
  2º stage Angarsk Stage Race NE RUS
  Bergen, Chrono
Straumemilen
NE NOR
  2º stage Berri (a)
Tour of the Riverland
NE AUS
  5º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  3º stage Clásica Club Deportivo Boyacá NE COL
  College Park, Criterium
Spin the District
NE USA
  Comayagua
Comayagua La Libertad
NE Race HON
  Cremona (a)
Circuito del Porto - Trofeo Arvedi
1.2 Race ITA
  Częstochowa (a)
GP Czestochowa
NE POL
  Donostia/San Sebastián, Juniors
Gipuzkoa Klasika
1.1MJ Race ESP
  Ekurhuleni
100 Cycle Challenge
1.2 Race RSA
  Entre Brenne et Montmorillonnais 1.2 Race FRA
  Esztergom
Kínok Kínja
NE Race HUN
  4º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  Formosa
Doble Bañado - La Estrella
NE Race ARG
  4º stage Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  2º stage Grande Prémio 'O Jogo' NE POR
  Herzele, Criterium NE BEL
  Korbeek-Lo, Juniors
Vlaams-Brabantse Pijl
NE Race BEL
  National Championship, Road, TTT, Elite, Singapore NE SIN
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Colombia (F) CN COL
  National Championship, Track, Madison, Elite, Colombia (F) CN COL
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Colombia (F) CN COL
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Greece CN GRE
  National Championship, Track, Points race, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Points race, Elite, Colombia (F) CN COL
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Colombia (F) CN COL
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Colombia (F) CN COL
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Colombia (F) CN COL
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Colombia (F) CN COL
  Pan American Championships, Road, Elite CC Race
  Pan American Championships, Track, Omnium, Juniors CC Regional Championship
  Podpec, Chrono, Amateurs
Marostarjev Kronometer
NE SLO
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Elite w/o contract, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, U23, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Elite w/o contract, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, U23, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, U23, Belgium NE BEL
  3º stage Return of Dien Bien Phu NE VIE
  Reykjarnes
Reykjarnes Tournament
NE Race ISL
  Skive 1.2 Race DEN
  2º stage Sofija
Kupa Doltcini
NE BUL
  Sorø NE Race DEN
  Standdaarbuiten NE Race NED
  Standdaarbuiten (F) NE NED
  Tallinn, Criterium NE EST
  Taranaki
Round the Mountain classic
NE Race NZL
  4º stage Torneo CC Bicileo Trujillo NE Stage PER
  5º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.WT/WT/PT SUI
  5º stage Tour de Wallonie, Amateurs
Ronde van Wallonië
NE BEL
  4º stage Tour de Yorkshire 2.HC GBR
  4º stage Tour of Mesopotamia 2.2 TUR
  5º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  5º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA
  2º stage Tour of Ulster NE IRL
  3º stage Vuelta a Asturias
Ronde van Asturië
2.1 ESP
  6º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX

  4º stage Return of Dien Bien Phu NE VIE
  Sinaai (b) NE Race BEL
  3º stage Tour of Ulster NE IRL

  3º stage Angarsk Stage Race NE RUS
  3º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  4º stage Angarsk Stage Race NE RUS
  1º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  National Championship, Road, ITT, Elite, Cyprus CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Cyprus CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Cyprus (F) CN CYP
  Rokycany
GP Borgeres
NE Race CZE
  1º stage Tour of Uppsala (F) 2.2 SWE

  Angarsk, Couple Race NE RUS
  Belgian Mountainbike Challenge, Mountainbike, Elite/U23
BeMC
NE Stage BEL
  Belgian Mountainbike Challenge, Mountainbike, Elite/U23 (F)
BeMC
NE Stage BEL
  2º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  Jurmala, Chrono NE LAT
  1º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  1º stage Tour of Chongming Island (F) 2.WWT CHN
  2º stage Tour of Uppsala (F) 2.2 SWE
  1º stage Tour Series NE GBR
  1º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  2º stage Belgian Mountainbike Challenge, Mountainbike, Elite/U23
BeMC
NE Stage BEL
  2º stage Belgian Mountainbike Challenge, Mountainbike, Elite/U23 (F)
BeMC
NE Stage BEL
  3º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  Prologue GP Elsy Jacobs (F) 2.1WE LUX
  2º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  1º stage part b Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  1º stage part a Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  2º stage Tour of Chongming Island (F) 2.WWT CHN
  3º stage Tour of Uppsala (F) 2.2 SWE
  Vlamertinge NE Race BEL
  1º stage Vuelta a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP
  2º stage part a Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup
  2º stage part b Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  Amsterdam (c)
PWZ Zuidenveld Tour
1.2 Race NED
  3º stage Belgian Mountainbike Challenge, Mountainbike, Elite/U23
BeMC
NE Stage BEL
  3º stage Belgian Mountainbike Challenge, Mountainbike, Elite/U23 (F)
BeMC
NE Stage BEL
  4º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  Budapest (d)
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary
1.2 Race HUN
  1º stage Clasica a Patzun NE GUA
  1º stage Coastal Mountains Challenge NE TPE
  1º stage Devo Spring Classics Stage Race NE CAN
  2º stage Devo Spring Classics Stage Race NE CAN
  1º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage GP Elsy Jacobs (F) 2.1WE LUX
  Grafton - Inverell NE Race AUS
  Houthalen/Helchteren, Juniors NE Race BEL
  Kooigem, Juniors NE Race BEL
  Lommel, Amateurs
Lommel
NE Race BEL
  Made, Criterium
Ronde van Made
NE NED
  Mal, Novices
Mal-Tongeren
NE Race BEL
  2º stage Merida Cup NE SVK
  Minsk
Minsk Cup
1.2 Race BLR
  Miraflores
Homenaje Entrenador Carlos Salazar
NE Race VEN
  Modi`in - Shoham NE Race ISR
  National Championship, Track, 1 km, Juniors, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, 500 m, Juniors, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Ireland (F) CN IRL
  Neerwinden, Juniors NE Race BEL
  Princetown, Chrono
Mother's Day Time Trial
NE CAN
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Rajamäki
Bioracer Evoc Gp
NE Race FIN
  3º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  Rijsoord (F)
Draai rond de Kraai
NE NED
  Rochester, Criterium NE Race USA
  Rock Hill, Criterium NE USA
  Sundvolden
Sundvolden GP
1.2 Race NOR
  2º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  3º stage Tour of Chongming Island (F) 2.WWT CHN
  Uppsala
Skandisloppet - Scandinavian Race
1.2 Race SWE
  Utsunomiya-shi NE Race JPN
  Valladolid
GP Villa de Mojados
NE Race ESP
  Veles
Cup of Macedonia Veles
NE Race MKD
  2º stage Vuelta a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP
  3º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  Abu Dhabi
Yas Island Race
NE Race UAE
  4º stage Belgian Mountainbike Challenge, Mountainbike, Elite/U23
BeMC
NE Stage BEL
  4º stage Belgian Mountainbike Challenge, Mountainbike, Elite/U23 (F)
BeMC
NE Stage BEL
  Bratislava
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Slovakia
1.2 Race SVK
  Bray
Shay Elliott Memorial
NE Race IRL
  Carrara
GP Industrie del Marmo
1.2 Race ITA
  Chemnitz (b)
Erzgebirgs-Rundfahrt
NE Race GER
  2º stage Clasica a Patzun NE GUA
  2º stage Coastal Mountains Challenge NE TPE
  3º stage Devo Spring Classics Stage Race NE CAN
  Estivella
Trofeo Camp de Morvedre
NE Race ESP
  Fischeln
Rund in Fischeln
NE Race GER
  Flèche Ardennaise
Ardense Pijl
1.2 Race BEL
  2º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Gjakovë
Kupa Memoriali i Martirëve
NE Race KOS
  2º stage GP Elsy Jacobs (F) 2.1WE LUX
  Grand Prix de la Somme 1.2 Race FRA
  Gruitrode, Juniors NE Race BEL
  Houthalen/Helchteren (c)
Trofee Maarten Wynants
NE Race BEL
  Houthalen/Helchteren (F)
Trofee Maarten Wynants
1.1WE Race BEL
  Lierde
Grote Prijs Fietsen D´hose
NE Race BEL
  Lincoln
Lincoln Grand Prix
NE Race GBR
  Lincoln (F)
Lincoln Grand Prix
NE Race GBR
  3º stage Merida Cup NE SVK
  Minsk
GP Minsk
1.2 Race BLR
  National Championship, Road, Elite, Cyprus
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  National Championship, Road, Elite, Cyprus (F)
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Elite, Barbados CN BAR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Barbados (F) CN BAR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Barbados CN BAR
  National Championship, Road, ITT, Novices, Barbados CN BAR
  National Championship, Road, Juniors, Cyprus
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  National Championship, Road, Juniors, Cyprus (F) CN CYP
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Omnium, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  Odena
Gran Premi Odena
NE Race ESP
  Pannonhalma (F)
Visegrad 4 Ladies Series Hungary
1.2 Race HUN
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, second year, Belgium NE BEL
  4º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  Ringerike
Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup
1.2 Race NOR
  San Martin NE Race MLT
  Schoten, Amateurs NE Race BEL
  Semeliskes
ELEKTRĖNŲ
NE Race LTU
  3º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  Torhout, Novices
Rozeveld
NE Race BEL
  1º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  Uppsala
Skandis GP
NE Race SWE
  Utsunomiya-shi, Criterium, Elite/U23 NE JPN
  3º stage Vuelta a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP
  Waarschoot, Juniors NE Race BEL
  4º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup
  Zandhoven
Pulderbos GP Juul Marinus IC 2 Nat.
NE Race BEL

  3º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Puivelde
Puivelde Koerse Belsele
NE Race BEL
  2º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA

  Aalbeke NE Race BEL
  4º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Lutlommel
Lommel
NE Race BEL
  National Championship, Track, Madison, Elite, Kazakhstan CN KAZ
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Kazakhstan CN KAZ
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Kazakhstan (F) CN KAZ
  1º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  3º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  2º stage Tour Series NE GBR
  1º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  4º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  5º stage Giant Liga NE CZE
  5º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Maardu, Chrono NE EST
  Puivelde
Belsele Individueel
NE Race BEL
  2º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  4º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  1º stage Tour of Limpopo 2.2 RSA
  2º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL

  6º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  3º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  San Marino
Lago di Faetano
NE Race SMR
  1º stage Tour de la Manche NE FRA
  5º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  1º stage Tour of California (F) 2.WWT USA
  2º stage Tour of Limpopo 2.2 RSA
  3º stage Tour Series NE GBR
  1º stage Vuelta a Burgos (F) 2.1WE ESP
  3º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL

  Albstadt, Mountainbike NE Worldcup GER
  7º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage King's Cup 3 NE THA
  4º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  Ramot Menashe NE Race ISR
  1º stage RBB Tour - Memorial Jiriho Hudinka NE CZE
  1º stage Tour de l'Eure et Loire 2.2 FRA
  2º stage Tour de la Manche NE FRA
  3º stage Tour de la Manche NE FRA
  Tour de Venezuela 1 (F) 1.2 Race VEN
  1º stage Tour of Black Sea 2.2 TUR
  6º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  2º stage Tour of California (F) 2.WWT USA
  3º stage Tour of Limpopo 2.2 RSA
  1º stage Vuelta a Aragón
Ronde van Aragon
2.1 ESP
  2º stage Vuelta a Burgos (F) 2.1WE ESP
  4º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  Prologue Vuelta de la Juventud Mexicana NE MEX

  Albstadt, Mountainbike, Juniors NE Worldcup GER
  Bailleul, Novices NE Race BEL
  Bela Bela NE Race RSA
  1º stage Benguela
GP Congele
NE ANG
  Castelfidardo
Trofeo Città di Castelfidardo, GP Cibes
NE Race ITA
  1º stage Copa Hans Fischer NE BRA
  Elva, Criterium
Elva Tänavasõit
NE EST
  1º stage Europa Tour - El Salvador NE ESA
  Everberg, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  8º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage Hydra
Tour Hydrama
NE GRE
  Kulmbach NE Race GER
  Memorial Andrei Antoshenko NE Race UKR
  Nieuwrode, Novices (a)
Nieuwrode-Rot
NE Race BEL
  Othée, Juniors NE Race BEL
  Pelham
Niagara Classic - Steve Bauer Classic
NE Race CAN
  1º stage Pina Colada Classic NE MRI
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Juniors, Belgium NE BEL
  5º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  2º stage RBB Tour - Memorial Jiriho Hudinka NE CZE
  Roeselare NE Race BEL
  Sint-Jans-Molenbeek, Juniors (F) NE Race BEL
  Sint-Jans-Molenbeek, Novices NE Race BEL
  Sint-Jans-Molenbeek, Novices (F) NE Race BEL
  3º stage Sofija
Kupa Doltcini
NE BUL
  Steendorp, Novices NE Race BEL
  Tielt, Elite/U23
GP Frans Desloover
NE Race BEL
  1º stage part b Tour de Gironde, Juniors 2.1MJ FRA
  1º stage part a Tour de Gironde, Juniors 2.1MJ FRA
  2º stage Tour de l'Eure et Loire 2.2 FRA
  4º stage Tour de la Manche NE FRA
  1º stage Tour de Venezuela 2 (F) 2.2 VEN
  2º stage Tour of Black Sea 2.2 TUR
  7º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  3º stage Tour of California (F) 2.WWT USA
  4º stage Tour of Limpopo 2.2 RSA
  4º stage Tour Series NE GBR
  Tuzla
25 Maj
NE Race BIH
  Vilanova I La Geltru (a)
Classica Isaac Galvez
NE Race ESP
  Vilvoorde
GP Stad Vilvoorde
NE Race BEL
  2º stage Vuelta a Aragón
Ronde van Aragon
2.1 ESP
  3º stage Vuelta a Burgos (F) 2.1WE ESP
  5º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  1º stage Vuelta de la Juventud Mexicana NE MEX
  Wales
Powerade - Rain Forest Waters Road Race
NE Race GUY
  Wilmington
Wilmington GP
NE Race USA

  Ålesund, Chrono
ÅOC-Tempoen
NE NOR
  2º stage Albstadt, Mountainbike NE Worldcup GER
  Bánovce nad Bebravou NE Race SVK
  Bangalore, Criterium NE Race IND
  Belém
Copa Diego Cesar
NE Race BRA
  2º stage Benguela
GP Congele
NE ANG
  Burseryd
Västboloppet
NE Race SWE
  Castelfidardo (d)
GP Santa Rita
NE Race ITA
  2º stage Copa Hans Fischer NE BRA
  Deux-Acren
GP Claude Criquielion, GP du Prèsident
1.2 Race BEL
  Dippach NE Race LUX
  Dippach, Juniors
GP Bob Jungels
1.1MJ Race LUX
  Drummond
Bearmouth Road Race
NE Race USA
  El Puyo
Ruta del Guerrero
NE ECU
  Elva
Elva Rattapäev, Elva Rattaralli, Elva Rattasõit
NE Race EST
  2º stage Europa Tour - El Salvador NE ESA
  Gehrden
Bürgerpreis der Stadt Gehrden
NE Race GER
  9º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Hong Kong (h)
Hong Kong Road Race 7
NE Race HKG
  2º stage King's Cup 3 NE THA
  Komenda
VN Obcine Komenda
NE Race SLO
  Las Tejerías
Clasico Amigos del CIclismo - Lomas de Niquel
NE Race VEN
  Lendelede NE Race BEL
  Maleizen
Maleizen-Overijse
NE Race BEL
  National Championship, Road, Elite, Barbados CN BAR
  National Championship, Road, Elite, Barbados (F) CN BAR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Road, ITT, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Austria CN AUT
  National Championship, Road, ITT, U23, Austria CN AUT
  National Championship, Road, ITT, U23, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Road, Novices, Barbados CN BAR
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Poland CN POL
  National Championship, Track, Keirin, U23, Poland CN POL
  National Championship, Track, Keirin, U23, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Madison, Juniors, Poland CN POL
  National Championship, Track, Madison, Juniors, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Madison, U23, Poland CN POL
  National Championship, Track, Madison, U23, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, Poland CN POL
  National Championship, Track, Omnium, U23, Poland CN POL
  National Championship, Track, Omnium, U23, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Poland CN POL
  National Championship, Track, Sprint, U23, Poland CN POL
  National Championship, Track, Sprint, U23, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Team Pursuit, U23, Poland CN POL
  National Championship, Track, Team Pursuit, U23, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Team Sprint, U23, Poland CN POL
  National Championship, Track, Team Sprint, U23, Poland (F) CN POL
  2º stage Pina Colada Classic NE MRI
  Provincial Championship Namur-Luxembourg-Brabant Walloon, Road, Amateurs, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Juniors, Belgium NE BEL
  Quaregnon, Juniors NE Race BEL
  6º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  3º stage RBB Tour - Memorial Jiriho Hudinka NE CZE
  1º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  Sakai, Criterium 1.CRT JPN
  San Remo, Juniors
GP Sportivi Sovilla - Piccola San Remo
1.1MJ Race ITA
  4º stage Sofija
Kupa Doltcini
NE BUL
  Teplodar
Cup Mayor of Teplodar
NE Race UKR
  5º stage Torneo CC Bicileo Trujillo NE PER
  2º stage Tour de Gironde, Juniors 2.1MJ FRA
  3º stage Tour de l'Eure et Loire 2.2 FRA
  5º stage Tour de la Manche NE FRA
  2º stage Tour de Venezuela 2 (F) 2.2 VEN
  3º stage Tour of Black Sea 2.2 TUR
  Prologue Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  Veldhoven
Omloop der Kempen
NE Race NED
  Verrebroek
GP Wase Polders
NE Race BEL
  3º stage Vuelta a Aragón
Ronde van Aragon
2.1 ESP
  4º stage Vuelta a Burgos (F) 2.1WE ESP
  6º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  2º stage Vuelta de la Juventud Mexicana NE MEX

  Durango (F)
Emakumeen Saria
1.2 Race ESP
  Evergem NE Race BEL
  2º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  1º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  1º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN

  10º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  3º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  2º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  2º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  Tour of Zhoushan Island I (F) 1.2 Race CHN
  5º stage Tour Series NE GBR
  5º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  1º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  1º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.WWT ESP
  6º stage Giant Liga NE CZE
  11º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  4º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  Ruddervoorde
St-Elooisprijs
NE Race BEL
  3º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  3º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  1º stage Zhoushan (F)
Tour of Zhoushan Island II
2.2 CHN

  2º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Chabany 1.2 Race UKR
  Chabany (F) 1.2 Race UKR
  2º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.WWT ESP
  Garkalne, Chrono NE Couple Time Trial LAT
  12º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  5º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  1º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  4º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  Prologue Tour of Estonia 2.1 EST
  4º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  6º stage Tour Series NE GBR
  2º stage Zhoushan (F)
Tour of Zhoushan Island II
2.2 CHN

  1º stage Anniversary Thai Cycling Association (F) 2.1WE THA
  3º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  1º stage Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  3º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.WWT ESP
  13º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage Hammer Stavanger NE NOR
  Kiev
Horizon Park Race 1 for Peace
1.2 Race UKR
  Kiev (F)
Horizon Park - Kiev Olympic Race
1.2 Race UKR
  Nové Město na Moravě, Mountainbike NE Worldcup CZE
  Nové Město na Moravě, Mountainbike (F) NE Worldcup CZE
  Nové Město na Moravě, Mountainbike, U23 NE Worldcup CZE
  Nové Město na Moravě, Mountainbike, U23 (F) NE Worldcup CZE
  1º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour - A Travers les Hauts de France
2.2 FRA
  1º stage PRURide Philippines 2.2 PHI
  6º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  2º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  1º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié 2.1 FRA
  5º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  1º stage Tour of Estonia 2.1 EST
  5º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  1º stage Triptyque Ardennaise NE BEL

  2º stage Anniversary Thai Cycling Association (F) 2.1WE THA
  4º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Berlin, Criterium
Lichterfelde
NE GER
  Burlington, Criterium
Snake Alley
NE USA
  2º stage part a Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  2º stage part b Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  1º stage Durango
Iron Horse Classic
NE USA
  4º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.WWT ESP
  1º stage Fairpark Crit Races
Renasant Criterium
NE USA
  14º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  2º stage Hammer Stavanger NE NOR
  1º stage Kekaha
Pedal to the Meadow
NE USA
  Kekava
Ķekavas velomaratons
NE Race LAT
  Kiev
Horizon Park Race 2 Maidan
1.2 Race UKR
  Kiev (F)
Kievskaya Sotka Challenge
1.2 Race UKR
  Laneuville, Juniors NE Race BEL
  4º stage Merida Cup NE SVK
  Mont de l'Enclus, Novices NE Race BEL
  2º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour - A Travers les Hauts de France
2.2 FRA
  Pollare, U23
Trofee van Oost-Vlaanderen IC 2
NE Race BEL
  2º stage PRURide Philippines 2.2 PHI
  Puttershoek
Omloop van Hoeksche Waard
NE Race NED
  7º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  3º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  Soligo, Chrono, Juniors
Eccellenze Valli del Soligo
1.1MJ ITA
  Tibet Challenge NE Race CHN
  2º stage Tour de Keji NE CAN
  1º stage Tour de Keji NE CAN
  2º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié 2.1 FRA
  2º stage Tour of Estonia 2.1 EST
  6º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  7º stage Tour Series NE GBR
  Trinidad (c) NE Race URU
  2º stage Triptyque Ardennaise NE BEL
  1º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  Vejle NE Race DEN
  7º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Walhain-Saint-Paul, Novices NE Race BEL
  Winston-Salem, Criterium
Winston-Salem Cycling Classic
NE USA
  1º stage Zalau
Velo Tur RGT Salaj
NE ROM
  Zeneta
GP Poncemur
NE Race ESP

  Asunción (a)
Aniversario Paraguay Cycles Club
NE Race PAR
  5º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Bangkok (F)
Anniversary Cycling Association - The Golden Era Celebration
1.1WE Race THA
  Boucles de la Marne NE Race FRA
  Challenge des Quatre Vents NE Race MRI
  Cham
Cham-Hagendorn
NE Race SUI
  Cham (F)
Cham-Hagendorn
1.2 Race SUI
  Chişinău, Criterium NE MDA
  Cullinan
Tshwane Diamond Classic
NE Race RSA
  3º stage Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  2º stage Durango
Iron Horse Classic
NE Stage USA
  2º stage Fairpark Crit Races
Renasant Criterium
NE USA
  15º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  3º stage Hammer Stavanger NE NOR
  Herceg-Novi
Uspon na Orjen
NE Race
  Hoeleden, Novices NE Race BEL
  2º stage Kekaha
Pedal to the Meadow
NE USA
  3º stage Kekaha
Pedal to the Meadow
NE USA
  Kiev
Horizon Park 3 Classic
1.2 Race UKR
  Kiev, Chrono (F)
VR Women
1.2 UKR
  Kruishoutem, Juniors NE Race BEL
  Kruishoutem, Novices NE Race BEL
  L'Escalier
GP Omnicane
NE Race MRI
  Lami - Pacific Harbour NE Race FJI
  5º stage Merida Cup NE SVK
  Muscatine, Criterium
Melon City
NE USA
  National Championship, Road, Amateurs, Austria CN AUT
  National Championship, Road, ITT, Elite, Botswana NE BOT
  National Championship, Road, ITT, Elite, Botswana (F) CN BOT
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Botswana CN BOT
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Botswana (F) CN BOT
  National Championship, Road, ITT, Novices, Botswana CN BOT
  National Championship, Road, ITT, Novices, Botswana (F) CN BOT
  National Championship, Road, ITT, U23, Botswana CN BOT
  Oliveira de Azemeis
Clássica Memorial Bruno Neves
NE Race POR
  Oostnieuwkerke
Oostnieuwkerke-Sleihage Grote Prijs Electro GABRIEL GEVAERT.
NE Race BEL
  Oostrozebeke, Juniors (F) NE Race BEL
  Oostrozebeke, Novices (F) NE Race BEL
  3º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour - A Travers les Hauts de France
2.2 FRA
  Pieve di Soligo, Juniors
Trofeo Dorigo Porte, GP GD Dorigo Porte
1.1MJ Race ITA
  3º stage PRURide Philippines 2.2 PHI
  Ramsel, Juniors NE Race BEL
  8º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  4º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  Rosendal
Fuji Peloton GP
NE Race FIN
  San Miguelito
Reto a Los Altos de Santa María
NE Race PAN
  Ta'Penellu Circuit NE Race MLT
  Taiyuan (F)
Tour of Taiyuan
1.2 Race CHN
  Tartu (b)
Tartu Rattaralli
NE Race EST
  Tepic NE Race MEX
  3º stage Tour de Keji NE CAN
  3º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié 2.1 FRA
  7º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  1º stage Tour of Taiyuan 2.2 CHN
  3º stage Triptyque Ardennaise NE BEL
  2º stage part a Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  2º stage part b Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  8º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Walhain-Saint-Paul
GP Superette Delhaize-Tilman
NE Race BEL
  Wanzele (F)
Wanzeel Koerse
NE Race BEL
  Woodbridge Bay - Colihaut Dominica NE Race
  Zwevegem
Grote Prijs Marcel Kint
1.1 Race BEL

  Davenport, Criterium
Quad Cities
NE USA
  9º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  Somerville
Tour of Somerville
NE Race USA
  2º stage Tour of Taiyuan 2.2 CHN
  Winston-Salem
Winston-Salem Cycling Classic
1.2 Race USA
  Winston-Salem (F)
Winston-Salem Classic
1.1WE Race USA

  16º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F) 2.1WE GER
  1º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  3º stage Tour of Taiyuan 2.2 CHN
  1º stage Vuelta a Antioquia NE COL
  6º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  Brakwater, Chrono
Food Lovers Market Time Trial Series
NE Race NAM
  1º stage Cascade Classic NE USA
  Prologue Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  7º stage Giant Liga NE CZE
  17º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage Memorial A.N. Tribulya Vitebsk NE BLR
  2º stage Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F) 2.1WE GER
  2º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  4º stage Tour of Taiyuan 2.2 CHN
  2º stage Vuelta a Antioquia NE COL
  1º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP

  Buchholz
GP Buchholz
NE Race GER
  2º stage Cascade Classic NE USA
  1º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  18º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Montbéliard
GP du Pays de Montbéliard
NE Race FRA
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, U23, Belgium (F) NE BEL
  Silenen - Bristen
Silenen - Amsteg - Bristen
NE Race SUI
  3º stage Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F) 2.1WE GER
  Prologue Tour de Kumano 2.2 JPN
  Prologue Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  3º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  5º stage Tour of Taiyuan 2.2 CHN
  3º stage Vuelta a Antioquia NE COL
  2º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP
  Wanfercée-Baulet
Circuit du Wallonie-Hainaut
1.1 Race BEL
  Wilsele, Elite/U23 (F)
Wilsele-Putkapel
NE Race BEL
  Wodecq (a)
GP Wodecq, Interclub
NE Race BEL

  Boekhoute NE Race BEL
  3º stage Cascade Classic NE USA
  1º stage Clásica del Caribe NE COL
  2º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  19º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Nijmegen, Criterium
Rush Tour
1.CRT Race NED
  1º stage Oklahoma City NE USA
  1º stage Ronde van Haspengouw, Amateurs NE Race BEL
  1º stage Szlakiem walk mjr. Hubala 2.1 POL
  4º stage Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F) 2.1WE GER
  1º stage Tour de Kumano 2.2 JPN
  1º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  1º stage part b Tour du Piémont Vosgien
Tour de la Mirabelle
2.2 FRA
  1º stage part a Tour du Piémont Vosgien
Tour de la Mirabelle
2.2 FRA
  4º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  6º stage Tour of Taiyuan 2.2 CHN
  1º stage Trnava Tour NE SVK
  Vannes - Plumelec (F)
La Classique Morbihan
1.1WE Race FRA
  1º stage Volta a Coruña NE ESP
  4º stage Vuelta a Antioquia NE COL
  3º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP