Calendars May 2018

All races
Show:


  Baboszewo
Memorial Andrzeja Trochanowskiego
1.2 Race POL
  Frankfurt am Main
Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm, GP van Frankfurt, Rund um den Finanzplatz
1.WT/WT/PT Race GER
  Frankfurt am Main, U23
Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm
1.2 Race GER
  2º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Road, ITT, U23, Belgium CN BEL
  1º stage Tour de Guinée NE GIN

  1º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  Raciaz
Memorial Romana Sieminskiego
1.2 Race POL

  1º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  1º stage Yorkshire (F)
Tour de Yorkshire
2.1WE GBR
  1º stage Yorkshire 3 day
Tour de Yorkshire Three Day
2.1 GBR
  1º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  1º stage Sri Lanka T-Cup 2.2 SRI
  1º stage Tour International d'Oranie 2.2 ALG
  1º stage Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP

  1º stage Berri (a)
Tour of the Riverland
NE AUS
  4º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  5º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  4º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  1º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Sundvolden
Sundvolden GP
1.2 Race NOR
  1º stage Tour of Ulster NE IRL

  Cremona (a)
Circuito del Porto - Trofeo Arvedi
1.2 Race ITA
  Ekurhuleni
100 Cycle Challenge
1.2 Race RSA
  Ekurhuleni (F)
100 Cycle Challenge
1.2 Race RSA
  Flèche Ardennaise
Ardense Pijl
1.2 Race BEL
  Grand Prix de la Somme 1.1 Race FRA
  Helchteren (F)
Trofee Maarten Wynants
1.1WE Race BEL
  Oberwart
Burgenland Rundfahrt
NE Race AUT
  Ringerike
Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup
1.2 Race NOR
  7º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX

  Baku - Khizy
Baku-Khizi Eco
1.1 Race AZE
  1º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA

  1º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  1º stage Tour de Azerbaijan 2.1 AZE
  1º stage Tour de Tunisie
Tour de Tunisie Cycliste International
2.2 TUN
  1º stage Tour of Zhoushan Island I (F) 2.2 CHN

  1º stage Tour of Mesopotamia 2.2 TUR

  1º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  1º stage Vuelta Ciclista a Aragón
Ronde van Aragon
2.1 ESP

  Rijssen
Ronde van Overijssel
1.2 Race NED
  Tallinn, Criterium NE Race EST
  1º stage Tour de Gironde 2.1 FRA
  Uppsala
Skandisloppet - Scandinavian Race
1.2 Race SWE

  Budapest (d)
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary
1.2 Race HUN
  Carrara
GP Industrie del Marmo
1.2 Race ITA
  Deux-Acren
GP Claude Criquielion, GP du Prèsident
1.2 Race BEL
  6º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  National Championship, Road, Elite, Cyprus
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  Ronde van Noord-Holland 1.2 Race NED
  Thika
Gatamaiyu Forest Classic
NE Race KEN
  1º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA

  Taranaki
Round the Mountain classic
NE Race NZL
  1º stage Tour of Ukraine 2.2 UKR

  1º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  1º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR

  Durango (F)
Emakumeen Saria
1.2 Race ESP
  1º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  1º stage Tour of California (F) 2.WT/WT/PT USA

  1º stage Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  1º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour
2.2 FRA
  1º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié 2.1 FRA

  Capelle aan den IJssel - Alblasserdam
New Energy Tour
1.1 Race NED
  1º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.WWT ESP
  3º stage Merida Cup NE SVK
  1º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  1º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA

  4º stage Merida Cup NE SVK
  1º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  3º stage Torneo CC Bicileo Trujillo NE PER
  1º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  8º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX

  1º stage Tour des Fjords 2.HC NOR

  1º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  1º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP

  1º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI

  1º stage Hammer Stavanger 2.1 NOR
  1º stage Tour of Estonia 2.1 EST
  Vannes - Plumelec (F)
La Classique Morbihan
1.1WE Race FRA

  Plumelec (a)
GP Plumelec-Morbihan
1.1 Race FRA
  Plumelec (F)
GP Plumelec-Morbihan
1.1WE Race FRA
  9º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX

  Châteaulin
Circuit de l'Aulne/GP Le Télégramme à Châteaulin, Boucles de l'Aulne
1.1 Race FRA
  Cham
Cham-Hagendorn
1.2 Race SUI
  Gooik (F) (a)
Gooik - Geraardsbergen - Gooik
1.1WE Race BEL
  5º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Road, Juniors, Belgium CN BEL
  Paris - Roubaix, U23 1.2 Race FRA
  Pieve di Soligo, Juniors
Trofeo Dorigo Porte, GP GD Dorigo Porte
1.1MJ Race ITA
  South American Games, Road, ITT, Elite
Juegos Odesur
JR
  10º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Wanfercée-Baulet
Circuit du Wallonie-Hainaut
1.2 Race BEL

  1º stage Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F) 2.1WE GER
  Winston-Salem
Winston-Salem Cycling Classic
1.1 Race USA
  Winston-Salem (F)
Winston-Salem Classic
1.1WE Race USA

  South American Games, BMX JR Race
  1º stage Závod Míru
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.1

  South American Games, Track, Pursuit JR Regional Championship
  1º stage Tour de Korea 2.1 KOR
  1º stage Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX
  1º stage Volta Ciclistica Internacional do Paraná 2.2 BRA

  1º stage Boucles de la Mayenne 2.1 FRA
  1º stage Szlakiem walk mjr. Hubala 2.1 POL
  1º stage Tour de Kumano 2.2 JPN
  1º stage Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.Ncup CZE